انوشیروان محسنی بندپی افزود: بخش زیادی از زنان سرپرست خانوار بعد از طلاق به چرخه حمایت بهزیستی اضافه می شوند به همین دلیل در سازمان بهزیستی برنامه ها و طرح های زیادی برای کاهش آمار طلاق و همچنین رسیدگی به وضعیت زندگی زنان سرپرست خانوار در دستور کار قرار گرفته است


انوشیروان محسنی بندپی افزود: بخش زیادی از زنان سرپرست خانوار بعد از طلاق به چرخه حمایت بهزیستی اضافه می شوند به همین دلیل در سازمان بهزیستی برنامه‌ها و طرح‌های زیادی برای کاهش آمار طلاق و همچنین رسیدگی به وضعیت زندگی زنان سرپرست خانوار در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: باید نسبت به شناسایی این زنان که بعد از طلاق دچار مشکل می‌شوند، اقدامات لازم از سوی دستگاه‌های مرتبط انجام شود و همچنین در خصوص تحصیل، اشتغال و استعدادیابی، اقدامات لازم صورت گیرد.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، وزارت رفاه و معاونت زنان ریاست جمهوری اقداماتی در خصوص کاهش طلاق زنان سرپرست خانوار انجام می‌دهند و برنامه‌ریزی برای جلوگیری از این آسیب اجتماعی در شورای عالی وزارت کشور، بر عهده آنها گذاشته شده است و ما مطالعات انجام شده و اطلاعات لازم در این زمینه را به آنها ارائه کرده‌ایم.

بندپی در مورد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار نیز اظهار داشت:  در این خصوص نسبت به تشکیل گروه‌های خودیار و همیار و شناسایی استعدادهای آنها اقدام کرده‌ایم، به طوری که در حال حاضر ۱۲۰۰ گروه همیار و ۲۶۰۰ گروه خودیار از این زنان تشکیل شده است و در قالب گروه‌های ۱۵ تا ۱۷ نفره اشتغالزایی می‌کنند.

وی گفت: به این گروه‌ها وام‌های اشتغال فردی تا ۲۰ میلیون تومان داده می‌شود و همچنین به کارفرمایان در ازای اشتغال این افراد، تسهیلاتی ارائه می‌شود.

 رئیس سازمان بهزیستی افزود:طلاق دومین آسیب اجتماعی در کشور شناخته شده است که بعد از اعتیاد قرار دارد و بر اساس مطالعات انجام شده، اعتیاد خود باعث افزایش طلاق، کودک‌آزاری، رها شدن کودکان کار و خیابان، فرار و ... می‌شود.

به گفته محسنی‌ ، بعد از طلاق، زندگی فرزندان و والدین از هم پاشیده و هر یک با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و در این مرحله نیاز به اقدامات روانشناسی و مداخلات بهنگام وجود دارد که با توجه به گستردگی این موضوع، باید نهادهای مرتبط همکاری‌های لازم را انجام دهند.

وی به طرحی که به منظور کاهش طلاق انجام شده اشاره کرد و گفت: این طرح در برخی از استان‌ها مانند یزد انجام شده و تا حدودی توانسته‌ایم باعث کاهش آمار طلاق در استان‌ها شویم. همچنین در دادگاه های خانواده نیز مشاوران سازمان حضور دارند که آنها نیز می‌توانند در جلوگیری از بروز آسیب طلاق نقش داشته باشند.

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

اصلاحات عربستان تحت حاکمیت محمد بن سلمان سطحی و توخالی است

یک شبکه خبری آمریکایی اعلام کرد که اصلاحات صورت‌گرفته در عربستان تحت حاکمیت ولیعهد عربستان سطحی و توخالی است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت که اصلاحات صورت‌گرفته در عربستان در صورتی که تحت حاکمیت محمد بن سلمان ولیعهد این کشور دنبال شود، اقدامات سطحی و برای منحرف کردن افکار عمومی و مخفی کردن سرکوبگری‌های قدیمی در عربستان است که همچنان با شدت ادامه دارد.

این شبکه تلویزیونی در گزارش خود تصمیم وزارت دادگستری عربستان در خصوص اجرای نظام هشدار پیامکی به زنان در خصوص طلاق آنها را اقدامی توخالی و سطحی دانست و تأکید کرد که این اقدام تلاش دارد وجهه سرکوبگری سنتی عربستان در تقویت سلطه مردان بر زنان را مخفی نگه دارد.

از ماه جاری به زنانی که همسرانشان آن‌ها را طلاق می‌دهند، با ارسال یک پیامک اطلاع‌رسانی می‌شود. پیش از این اقدام، مردان در عربستان می‌توانستند بی‌آنکه به همسرانشان اطلاع دهند از آن‌ها جدا شوند. در وب‌سایت وزارتخانه دادگستری عربستان ادعا شده است این اقدام از «حقوق زنان» حمایت خواهد کرد.

این گزارش می‌گوید که حقوق همسرداری برای زنان سعودی همچنان مانند گذشته موجودیت خارجی ندارد، علاوه بر این‌که اطلاع از طلاق از طریق یک پیامک نمی‌تواند حق زن برای رسیدن به نفقه را تأیید کند یا تأثیری در حضانت کودکان توسط زن داشته باشد.

این گزارش اضافه می‌کند که ناتوانی زنان در تمام ابعاد مختلف زندگی در عربستان دیده می‌شود، البته افزایش اقدامات سرکوبگرایانه سنتی در عربستان تحت پوشش اقدامات سطحی و اعطای حقوق محدود به زنان در شرایطی است که مجازات‌های وحشیانه‌ای ضد برخی از این زنان در عربستان اعمال می‌شود.

به‌نوشته سی‌ان‌ان، اقدامات انجام‌شده برای اجرایی کردن ارسال پیامک طلاق به زنان، با طرح 2030 محمد بن سلمان برای انجام اصلاحات اقتصادی و اجتماعی همسو است. هدف از اجرای این سیاست این بود که نشان دهد ولیعهد فردی امروزی است که در مسیر اصلاح قوانین عربستان سعودی حرکت می‌کند و این کشور را با موازین قرن بیست و یکم همسو می‌‌کند.

همچنین این گزارش می‌گوید که زنان در عربستان باید تحت کنترل یک وصی باشند و این فرد بر تمام ابعاد زندگی زن از ازدواج گرفته تا طلاق و رانندگی وی نظارت داشته باشد.

این شبکه خبری می‌افزاید که چنین سیستمی جلوگیری از قربانی شدن زنان در خشونت‌های خانوادگی یا تجاوزات جنسی را غیرممکن می‌کند، چرا که سیستم پلیس عربستان اصرار دارد که زنان برای ارائه شکایت‌های خود باید مجوز وصی خود را همراه داشته باشند، ‌حتی اگر این شکایت ضد شخص وصی مطرح شده باشد.

سی‌ان‌ان گزارش می‌دهد که در حال حاضر تعداد زنانی که مجوز رانندگی را دریافت کرده‌اند، نامشخص است، از سوی دیگر این اقدام ممکن است در جنبه‌های اقتصادی برای عربستان مفید باشد، علاوه بر اینکه حق رانندگی زنان همچنان یک بخشش معرفی می‌شود و حق طبیعی زنان لقب نمی‌گیرد، چرا که تعداد قابل توجهی از زنانی که برای دستیابی به این حق مبارزه می‌کردند، همچنان در زندان هستند و این موضوع بزرگترین دلیل بر این مدعاست که عربستان اهمیتی به توانمندی زنان نمی‌دهد، بلکه سعی دارد از آنها به‌نفع دولت استفاده کند.

این شبکه می‌افزاید که موضوع فرار رهف القنون نشان می‌دهد که زنان سعودی همواره تلاش دارند از دست رژیمی که آنها را به‌دیده کودکان شیرخوار نگاه می‌کند، فرار کنند.

«رهف القنون» اوایل هفته قبل، بعد از فرار از عربستان به کانادا وارد شد و گفت که زندگی‌اش در معرض خطر قرار دارد و خوشحال است که اکنون در کانادا حضور دارد. این دختر 18ساله سعودی با فرار از عربستان به کانادا و ارائه درخواست پناهندگی سر و صدای زیادی در محافل جهانی به‌‌پا کرده است.

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: زنان بهزیستی طلاق اشتغال قانون وزارت رفاه ریاست جمهوری اعتیاد کودکان والدین مشکلات روانشناسی یزد خانواده اعتیاد خانواده ریاست جمهوری طلاق والدین وزارت رفاه

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۵۷۳۸۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارتباطات و تکنولوژی در تبیین مسائل اجتماعی دیده نمی شود
 • اصلاحات عربستان سطحی و توخالی است
 • انعقاد تفاهم‌نامه‌ای برای پیش‌گیری از طلاق و مفاسد اخلاقی در دانشگاه‌ها
 • کلینیک‌های ترک‌اعتیاد لرستان به مرکز فروش متادون تبدیل شده‌اند
 • پیشگیری از طلاق و مفاسد اخلاقی در دانشگاه ها برنامه ریزی می شود
 • برنامه وزارت علوم برای پیشگیری از طلاق و مفاسد اخلاقی در دانشگاه‌ها
 • برنامه ریزی در خصوص پیشگیری از طلاق و مفاسد اخلاقی در دانشگاه ها
 • سرمایه گذاری فرهنگی برای پیشگیری اعتیاد هزینه را کاهش می دهد
 • سن آسیب های اجتماعی به زیر 30سال رسیده است
 • بهزیستی تنها متولی آسیب‌های اجتماعی نیست
 • قزوین| آسیب‌ اجتماعی پایه‌های جامعه را سست می‌کند
 • نقش مساجد در کاهش آسیب های اجتماعی بی بدیل است
 • آسیب های اجتماعی به شکل خزنده خسارت وارد می کنند
 • کاهش ۷ درصدی طلاق در مازندران
 • ۶۷درصد طلاق ها در منوجان توافقی است/کاهش ۱۰درصدی ورودی پرونده ها به دادگاه منوجان
 • پیام طعنه آمیز ترامپ به خبر طلاق جف بزوس
 • واکنش ترامپ به خبر طلاق جف بزوس
 • ۶۷ درصد طلاق‌ها در منوجان توافقی است
 • کاهش طلاق توافقی باخروج بخش مشاوره دادگاه خانواده از حالت تشریفاتی