دریاچه مصنوعی گرمه بخشی از مجتمع تفریحی گردشگری این شهرستان است که با هدف جذب گردشگر و ایجاد مکانی مفرح برای شهروندان طراحی شده اما این طرح چقدر با اقلیم منطقه همخوانی دارد موضوعی است که مخاطبان عصر اترک خواستار بررسی آن شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر اترک، احداث دریاچه مصنوعی به وسعت یک هکتار در مجتمع تفریحی آفتاب با وسعت 18 هکتار در شهر گرمه  اواخر سال 95 در حالی در دستور کار شهرداری قرار گرفت که طبق گفته مسئولان علاوه بر اینکه بیشترین تبخیر آب استان مربوط به این شهرستان است، گرمه دشت ممنوعه بحرانی نیز هست.

 

نکته قابل تامل، چرایی احداث چنین پروژه ای که نیازمند آب زیادی بوده ، آن هم در شهرستانی است که دارای اقلیم سرد و خشک و نیمه بیابانی بوده و به علت شرایط زیست محیطی جزو دشت های ممنوعه برداشت آب زیرزمینی است.

 

این طرح در واقع ساماندهی فاز دوم بوستان بزرگ شقایق به وسعت ۱۵۰ هکتار است که فاز یک آن به مساحت ۱۰ هکتار پیشتر اجرایی و عملیاتی شده است.

 

در این مجتمع قرار است، خدمات نوین تفریحی و گردشگری به شهروندان ارائه شود و در  این مجموعه ابزار ورزشی، دریاچه مصنوعی، نمازخانه، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری در دست احداث قرار دارد.

 

اما مهمترین بخش این مجتمع، دریاچه مصنوعی به وسعت یک هکتار با ارتفاع یک و نیم متر بوده که قابلیت اجرای طرح های تفریحی از جمله به کارگیری قایق های پدالی در آن امکان پذیر خواهد بود.

 

قرار است، این دریاچه مصنوعی علاوه بر کاربری تفریحی به عنوان استخر ذخیره آب فضای سبز شهر در نظر گرفته شده و بنا شده  تامین آب آن نیز از چاه های عمیق شهرداری باشد.

 

پر واضح است که اجرای چنین پروژه ای می تواند در ایجاد محیطی مفرح و جذب گردشگر تاثیر گذار باشد اما قبل از آن باید دید طراحان این پروژه با چه توجیهی این طرح را در این منطقه با توضیحات ارائه شده اجرایی می کنند؟

 

گرمه جزو دشت های ممنوعه بحرانی است

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصر اترک، گفت: مجوزی در خصوص تامین آب پروژه دریاچه مصنوعی گرمه که در دشت بحرانی قرار دارد از سوی شرکت آب منطقه ای استان صادر نشده است.

 

وحید واسطه اظهار کرد: شهرستان گرمه دارای 177 حلقه چاه مجاز با حجم بهره برداری 25 میلیون متر مکعب است.

 

وی ادامه می دهد: در این شهرستان 75 حلقه چاه غیر مجاز با حجم بهره برداری 1.2 میلیون متر مکعب، 71 رشته قنات با حجم تخلیه 8.5 میلیون متر مکعب و 59 دهنه چشمه تخلیه با حجم 10.5 میلیون متر مکعب فعال است.

 

واسطه اضافه کرد: بخش هایی از سه حوزه آبریز جاجرم، شوقان و رباط قره بیل در شهرستان گرمه واقع شده است که دشت جاجرم جزو دشت های ممنوعه بحرانی، دشت شوقان و رباط قره بیل جزو دشت های ممنوعه برای توسعه کشاوری است.

 

وی با اشاره به میزان کسری مخزن دشت گرمه و جاجرم درحدود 4 میلیون مترمکعب، افزود: از زمان اعلام ممنوعیت دشت، حفر چاه برای مصارف کشاورزی و یا توسعه بهره برداری از چاه های موجود به جهت افت سطح آب های زیرزمینی و به مخاطره افتادن آب خوان منطقه امکان پذیر نیست.

 

 

تبخیر آب در گرمه بیشتر از سایر نقاط استان است

مهری هاشمی دوین، رئیس اداره هواشناسی خراسان شمالی گفت: شهرستان گرمه جزو مناطق کم بارش استان و مناطقی است که تبخیر و تعرق بیشتر از سایر نقاط استان است.

 

وی با اشاره به کاهش چشمگیر میزان بارش ها در این شهرستان طی سال های گذشته، اظهار کرد: میانگین میزان بارش در سال 95،  139.6 میلی متر بوده که این مقدار در سال 96 به 63.6 میلی متر رسیده است.

 

هاشمی دوین خاطر نشان کرد: میانگین تبخیر 10 ساله در این منطقه 2 هزار و 341 میلی متر بوده است که این میزان برای سال 96 به 2 هزار و 429 رسیده که از میانگین 10 ساله نیز بیشتر شده است.

 

برای تکمیل این گزارش و چرایی اجرای این پروژه در این شرایط آب و هوایی ، بارها با شهرداری و فرمانداری گرمه تماس برقرار شد که متاسفانه هیچ یک از مسئولین حاضر به پاسخگویی نشدند.

 

انتهای پیام/

 

منبع: دانا

خبر بعدی:

آسمان زیر پا می‌رود/ دریاچه «مخرگه» بزرگترین آینه طبیعی ایران

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: انعکاس آسمان بر پهنه دشت و دیدن منظره واژگونه آسمان بر زمین یکی از بدیع‌ترین مناظری است که می‌تواند مقابل چشم هر بیننده‌ای قرار گیرد و این پدیده در دریاچه مخرگه در استان کرمان به گونه شگفت‌آور روی‌داده است و مناظری زیبا را به وجود آورده است.

آینه‌ای طبیعی که تا چشم کار می‌کند گسترده شده و برگی دیگر از طبیعت زیبای بزرگ‌ترین استان کشور را رقم‌زده است.

قدم زدن بر روی بستر این دریاچه همچون گام برداشتن بر روی آینه‌ای شکننده است که حس بی‌نظیری را می‌دهد و یکی از بدیع‌ترین مناظر طبیعت را ایجاد می‌کند.

بزرگ‌ترین آینه طبیعی جهان لقبی است که به دریاچه‌ای با همین خصوصیات در دریاچه «سالار دو اویونی» بولیوی داده‌اند و سالانه میلیون‌ها گردشگر برای اینکه بتوانند لحظاتی از اوقات خود را در این مکان سپری کنند کیلومترها مسیر رسیدن به این دریاچه را می‌پیمایند، دریاچه مخرگه در شهربابک نیز هرچند در ابعادی کوچک‌تر اما آینه‌ای به مساحت چهار هزار هکتار از دشت ریگ سفید را شکل داده است که کمتر گردشگر داخلی و خارجی حتی نامش را شنیده است.

این دریاچه منحصربه‌فرد هرسال در فصل آبان با اولین بارش‌های فصلی شکل می‌گیرد و تا مردادماه حیاتش ادامه دارد و بعد به دلیل قطع شدن ورودی آب و دمای زیاد هوا تبخیر می‌شود و این چرخه سال‌ها ادامه دارد

این دریاچه اکوسیستمی فصلی است که در یکی از مناطق کم ارتفاع در نزدیکی شهر تاریخی شهربابک در استان کرمان واقع‌شده است این دریاچه منحصربه‌فرد هرسال در فصل آبان با اولین بارش‌های فصلی شکل می‌گیرد و تا مردادماه حیاتش ادامه دارد و بعد به دلیل قطع شدن ورودی آب و دمای زیاد هوا تبخیر می‌شود و این چرخه سال‌ها ادامه دارد.

انعکاس کوهستان‌ها و محیط اطراف و آسمان بر سطح این دریاچه و زلالی آب و نوع خاک بستر این دریاچه سبب شده این اکوسیستم طبیعی همچون آینه‌ای بسیار بزرگ در بستر دشت مسطح اطراف خودنمایی کند.

محمد پاینده، یکی از فعالان گردشگری در استان کرمان در گفتگو با مهر در خصوص این دریاچه می‌گوید: این مکان ازجمله پتانسیل‌های گردشگری است که بکر و دست‌نخورده مانده است و شاید یکی از دلایل عدم معرفی این مکان نیز همین بوده که مردم محلی و مسئولان می‌خواستند آن را از دخالت‌های انسانی دور نگاه‌دارند.

وی از حضور گردشگران حرفه‌ای و مردم محلی در سواحل این دریاچه خبر داد و افزود: مردم عادی خیلی کمتر به این منطقه سفر می‌کنند و همین امر هم سبب شده کمترین تخریب ناشی از حضور انسان را شاهد باشیم.

این فعال حوزه گردشگری مساحت دریاچه را متغیر دانست و افزود: از اوایل پاییز فصل آبگیری دریاچه آغاز می‌شود و تا آبان ماه به اوج وسعت خود می‌رسد اما ارتفاع دریاچه در بیشترین مناطق در حدود ۳۰ سانتیمتر است و اگر در بستر دریاچه قرار گیرید انعکاس مناظر اطراف در آب دریاچه منظره‌ای بی‌نظیر را ایجاد می‌کند.

آسیب‌هایی که افراد سود جو به دریاچه زده‌اند متوقف شود

وی گفت: برخی افراد سود جود درگذشته نه‌چندان دور کارهایی در راستای بهره‌برداری از بستر نمکی دریاچه انجام داده‌اند که آثار آن همچنان وجود دارد اما از مسئولان می‌خواهیم ضمن اقدام لازم برای ثبت ملی این دریاچه زیبا جلوی هر گونه صدور مجوز احتمالی برای بهره‌برداری از نمک دریاچه را نیز بگیرند.

وی افزود: مسطح بودن دریاچه دلیل عمده آینه گون شدن آن است و اگر بهره‌برداری از این مجموعه صورت گیرد به‌کلی منظر دریاچه را تخریب خواهد کرد.

وی منبع این دریاچه را رودخانه آب شیرین حبیب‌الله خانی دانست و افزود: این رودخانه نیز فصلی است اما در هر فصل از سال که دریاچه خشک‌شده است، اگر بستر رودخانه حفاری شود در عمق ۴۰ سانتیمتری آب شیرین را می‌توان یافت و این نیز از شگفتی‌های این منطقه است.

پاینده افزود: هرچند آب ورودی به این دریاچه شیرین است اما تبخیر مستمر و بستر دریاچه موجب شور شدن آب مخرگه شده است.

وی افزود: این دریاچه در بستر آبگیر اصفهان – سیرجان قرار دارد ضمن اینکه در نزدیکی این دریاچه غارهای طبیعی زیبایی نیز وجود دارد که بر دریاچه مشرف هستند.

وی عنوان کرد: در نزدیکی این دریاچه بقایای یک قلعه قدیمی نیز به چشم می‌خورد که هنوز هیچ‌گونه مطالعاتی در خصوص قدمت و دلایل تخریب بخش‌هایی از آن صورت نگرفته است.

این دریاچه در حدود نیمی از سال ظاهر می‌شود و می‌تواند از مهم‌ترین جاذبه‌های شهرستان محسوب شود، ضمن اینکه در شهرستان شهربابک روستای صخره‌ای میمند با ثبت جهانی نیز وجود دارد و تورهای گردشگری که به این روستا می‌روند می‌توانند در مخرگه حضور یابند.

بوم گردی در بازدید از این دریاچه باید در دستور کار قرار گیرد و از پتانسیل‌های بومی و محلی برای اقامت و امور رفاهی گردشگران می‌توان استفاده کرد.

برای ثبت بزرگترین آینه طبیعی ایران در شهربابک تلاش می‌کنیم

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان در همین زمینه به خبرنگار مهر گفت: اینکه تاکنون این جاذبه به مردم معرفی نشده است به دغدغه‌های ما بازمی‌گردد در استان کرمان مکان‌های منحصربه‌فرد فراوانی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها معرفی نشده و قصد داریم در قالب برنامه‌ریزی و بعد از ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی آن‌ها را به گردشگران معرفی کنیم.

غلامرضا فرخی گفت: متأسفانه بیم تخریب این مکان‌های گردشگری توسط گردشگرنماها می‌رود و اگر نتوانیم حساسیت و آسیب‌پذیری منطقه را به گردشگر منتقل کنیم در زمانی اندک وضعیت ناگواری در منطقه روی می‌دهد.

وی تصریح کرد: لقب بزرگ‌ترین آینه طبیعی ایران برای این منطقه به این دلیل داده‌شده که از هر جای بستر این دریاچه به اطراف نگاه کنید آسمان را زیر پای خود در انعکاس آب به‌وضوح و زیبایی خاصی می‌بینید.

خوشبختانه همه‌چیز در این دریاچه بکر است و ما نیز مخالف هرگونه ساخت‌وساز در اطراف مجموعه هستیم و هر گونه خدمات‌دهی به گردشگران نیز باید توسط پتانسیل‌های بومی منطقه به‌خصوص عشایر منطقه انجام شود

وی گفت: دریاچه بستری نمکی دارد و مسطح بودن آن برای حفظ ساختار آینه گونه‌اش اهمیت فراوانی دارد و به همین دلیل باید به‌آرامی روی این دریاچه گام برداشت و از حضور خودروها و حفاری و کندوکاو در منطقه به‌شدت جلوگیری کرد.

فرخی گفت: پیاده‌روی بر روی بستر این دریاچه آرامشی خاص به گردشگر می‌دهد و بکر بودن منطقه موجب شده است دو منطقه حفاظت‌شده محیط‌زیست نیز در مجاورت این دریاچه ثبت شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه همه‌چیز در این دریاچه بکر است و ما نیز مخالف هرگونه ساخت‌وساز در اطراف مجموعه هستیم و هر گونه خدمات‌دهی به گردشگران نیز باید توسط پتانسیل‌های بومی منطقه به‌خصوص عشایر منطقه انجام شود.

وی به وجود سفید چادر در منطقه اشاره کرد و گفت: درحالی‌که در اکثر مناطق سیاه‌چادر داریم اما عشایر این منطقه سفید چادر دارند و ما پیشنهاد می‌کنیم برای خدمات‌دهی به گردشگران سفید چادر در منطقه برپا شود.

وی به دلیل حساسیت‌های اکوسیستمی منطقه گفت: ما عجله‌ای برای کارهای شتاب‌زده در این منطقه نداریم زیرا حفظ این مجموعه و بکر ماندن آن برای ما حساسیت بسیار بیشتری دارد بطوریکه حتی اگر یک قطعه زباله در مجموعه توسط گردشگران ریخته شود زیبایی منطقه از دست خواهد رفت.

فرخی گفت: در نزدیکی این دریاچه دو دریاچه کفته نمک سیرجان و استبرق نیز وجود دارد که در سیرجان شاهد بهره‌برداری از نمک دریاچه هستیم این مسئله در مخرگه نباید ایجاد شود و در راستای ثبت ملی این منطقه نیز باید کارهای مقدماتی شروع شود تا اجازه بهره‌برداری و آسیب به منطقه را ندهیم.

وی گفت: ترجیح می‌دهیم هر اتفاقی در بعد گردشگری در این منطقه می‌خواهد بیفتاد در قالب ایده‌های اکولوژیک و بوم گردی روی دهد و ما نیز از ایده‌ها حمایت می‌کنیم.

وی فرهنگ عشایری، طبیعت‌گردی و ظرفیت‌های بومی را تنها بستری دانست که می‌تواند موجب توسعه گردشگری در این منطقه شود و در کنار گردشگری آسیبی هم به منطقه وارد نشود.

شهربابک در کنار دریاچه زیبای آینه گونه اش، داشته‌های زیاد دیگری ازجمله روستای صخره‌ای میمند را با ثبت جهانی و غار ایوب را نیز به عنوان بزرگ‌ترین دهانه ورودی غار در ایران دارد اما باوجود تمام داشته‌ها شهربابک از داشتن امکانات گردشگری ازجمله هتل بی‌بهره است و توسعه زیرساخت‌های گردشگری در این منطقه ضروری است بااین‌وجود مسئولان گردشگری استان کرمان برای رفع این خلأ بر بوم گردی در منطقه تأکید دارند.

کد خبر 4571356

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۶۷۱۰۵۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • زیباترین مناطق طبیعی ایران چیست؟
 • وضعیت بحرانی دشت آیسک / برداشت آب را به حداقل می‌رسانیم
 • افزایش برداشت آب از دشت سرایان کشاورزان را نگران کرد
 • 9 شهرستان مازندران گرفتار سیل و آبگرفتگی/اسکان مردم در مساجد و مناطق بالادست/روستای حسن‌آباد میاندورود زیر آب رفت/ امداد‌رسانی بسیجیان به سیل‌زدگان
 • آب دریاچه ارومیه ۵۶۰ میلیون متر مکعب بیشتر شد
 • ۹ شهرستان مازندران گرفتار سیل و آبگرفتگی/اسکان مردم در مساجد و مناطق بالادست
 • نمایی زیبا از دشت های شقایق وحشی
 • 9 شهرستان مازندران گرفتار سیل و آبگرفتگی/اسکان مردم در مساجد و مناطق بالادست/خسارت جدی سیل به بخش‌های زیربنایی و مسکونی
 • 8 شهرستان مازندران گرفتار سیل و آبگرفتگی/اسکان مردم در مساجد و مناطق بالادست/خسارت جدی سیل به بخش‌های زیربنایی و مسکونی
 • هدر رفت آب در دریاچه ارومیه به صفر می‌رسد
 • افزایش وسعت دریاچه ارومیه
 • وسعت دریاچه ارومیه بیشتر شد
 • دشت عباسی ها از دولت عیدی گرفتند
 • عرصه و حریم 3 اثر تاریخی خراسان شمالی تعیین می شود
 • هوش مصنوعی زن است یا مرد؟!
 • قسمت نهم فصل دوم سریال ممنوعه منتشر شد + دانلود قانونی
 • شازند سرزمین چشمه‌های خروشان/ گذری از چشمه عمارت تا پنجه علی
 • صدای هوش مصنوعی زنانه است یا مردانه؟
 • ارتقای دشت عباس به بخش در راستای افزایش خدمات بوده است