حتما تا به حال شنیده اید که روزه گرفتن به پاکسازی بدن کمک می کند و سلامتی به همراه خواهد داشت


  حتما تا به حال شنیده‌اید که روزه گرفتن به پاکسازی بدن کمک می‌کند و سلامتی به همراه خواهد داشت. در این نوشتار به نقل از بازده از پاکسازی بدن با روزه برای‌تان می‌گوییم.

پاکسازی بدن با روزه: ۱۴ توصیه و انواع روزه برای سلامتی

بخش اول پاکسازی بدن با روزه : آمادگی برای روزه داری

پاکسازی بدن با روزه

از چند روز گرفته تا چند هفته، شما می‌توانید با روزه گرفتن به بدن‌تان جانی تازه بدهید.
صد‌ها سال است که در فرهنگ‌های مختلف در سراسر دنیا روزه به عنوان روشی برای پاکسازی بدن رایج است. قبل از این‌که شروع کنید، باید مطمئن شوید سلامت هستید و درباره‌ی روش‌های صحیح روزه‌داری مطالعه کرده‌اید.

پاکسازی بدن با روزه

۱. مطمئن شوید برای روزه داری به اندازه‌ی کافی سلامت هستید.

هرچند هدف روزه‌داری بعد از تهذیب نفس و اجر معنوی این است که به پاکسازی بدن‌تان کمک کند، اما معنی‌اش این نیست که همه می‌توانند روزه بگیرند. اگر با برخی شرایط مواجه هستید، یا آن‌قدر سلامت نیستید که چند روز متوالی را بدون مصرف خوراکی جامد سپری کنید، روزه داری می‌تواند برای سلامت‌تان خطرناک باشد.

اگر بیماری کلیوی دارید روزه نگیرید. طی فرآیند پاکسازی میزان زیادی پتاسیم و دیگر مواد معدنی در خون‌تان تولید می‌شود. چون کلیه‌هایتان به خوبی کار نمی‌کنند، این می‌تواند برایتان خطرناک باشد.

اگر مبتلا به دیابت هستید، بهتر است روزه‌ی آب‌میوه نگیرید. اتکا به آب‌میوه برای تغذیه‌تان با مصرف بسیار زیاد قند همراه است. این می‌توانند سبب افزایش ناگهانی قند خون شود، و منجر به خستگی، کاهش وزن بی‌دلیل، تاری دید، گرسنگی و تشنگی شدید، و بهبودی آهسته‌تر زخم‌ها و عفونت‌ها شود.

اگر تحت شیمی‌درمانی هستید روزه‌ی آب‌میوه نگیرید. با مصرف آب‌میوه بدن‌تان آنتی‌اکسیدان بیش‌تر و میزان کم‌تری پروتئین دریافت می‌کند.

۲. با پزشک‌تان مشورت کنید.

قبل از ایجاد هرگونه تغییر فاحش در رژیم غذایی‌تان، باید باید آن را با پزشک‌تان مطرح کنید تا مطمئن شوید نگرانی‌های احتمالی دیگری وجود ندارد. در صورتی که هرگونه نگرانی درباره‌ی برخی جنبه‌های سلامت‌تان وجود داشته‌باشد، او می‌تواند شما را آگاه کند.

اگر برای سلامت‌تان به منظور خاصی روزه می‌گیرید، باید مطمئن شوید این کار را تحت نظارت پزشک یا متخصص تغذیه انجام می‌دهید. او کمک‌تان خواهدکرد اهداف جسمانی‌تان را پیگیری کنید و نیز مراقب نشانه‌های هشداردهنده‌ی مشکلات سلامتی باشید.

۳. تصمیم بگیرید چه مدت می‌خواهید روزه بگیرید.

برای پاکسازی بدن با روزه، فقط یک روش وجود ندارد، و بسته به تجربه و علاقه‌تان به یک برنامه، می‌توانید تن‌ها یک روز، یا تا چند ماه روزه بگیرید. وقتی به مدت روزه‌داری‌تان فکر می‌کنید، سلامت، هزینه، و توانایی‌تان را در کامل کردن برنامه در نظر داشته‌باشید.

انواع مختلف برنامه‌های پاکسازی بدن با روزه وجود دارد، که هرکدام توصیه‌های خودشان را برای زمان روزه‌داری دارند. هر کدام را که انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید رهنمودهایشان را دنبال می‌کنید. ادامه دادن روزه‌داری بیش از روزه‌داری نتیجه‌ی بهتری نمی‌دهد.

اگر به تازگی روزه گرفتن را آغاز کرده‌اید، باید با یک روزه‌ی کوتاه یک‌روزه یا یک آخر هفته شروع کنید. اگر می‌خواهید برای دوره‌های زمانی طولانی‌تری روزه بگیرید، باید مدت آن را به‌تدریج افزایش دهید.

۴. مشخص کنید چه‌قدر می‌خواهید خرج کنید.

پاکسازی بدن، چه از طریق یک برنامه، چه با استفاده از آب‌میوه‌گیری خودتان، گران خواهدبود. برنامه‌های روزه‌داری می‌تواند ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزارتومان دلار در روز هزینه داشته‌باشد، که چند روز یا چند هفته‌ای که آن را اجرا می‌کنید روی هم جمع می‌شود. آب‌میوه‌گیری‌ها از ۱۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومتن قیمت دارند، به علاوه‌ی هزینه‌ی میوه‌ها و سبزیجاتی که می‌خواهید آب‌گیری کنید. مطمئن شوید پول مورد نیاز را برای انجام پاکسازی بدن با روزه پس‌انداز کرده‌اید.

۵. آن‌چه را نیاز دارید به میزان کافی تهیه کنید.

اگر می‌خواهید روزه‌ی آب یا آب‌میوه بگیرید، مطمئن شوید محاسبه‌کرده‌اید که چه میزان آب می‌خواهید در طول روزه‌داری‌تان بنوشید. از جمله این‌که می‌خواهید هر چند ساعت، و در هر وعده چه میزان آب بنوشید. هم‌چنین باید برای مواردی که در ادامه آمده‌است آماده باشید.

اگر از طریق یک برنامه پاکسازی بدن با روزه می‌کنید، ممکن است برایتان آب‌میوه در نظر بگیرند. مطمئن شوید به مصرف مکمل‌های دیگر همراه با آن آب‌میوه نیاز ندارید، و اگر دارید، در تمام مدت به اندازه‌ی کافی مکمل مصرف کنید.
مطمئن شوید خوراکی‌هایی را که می‌خواهید روزه‌تان را با آن باز کنید، دارید. بعد از چند روز یا چند هفته نخوردن، خرید خوراکی می‌تواند منجر به خرید مقدار زیادی چیزهای اشتباه شود. مطمئن شوید از خوارکی‌هایی که هضم‌شان آسان است، مانند میوه‌ها و سبزیحات تازه، و نیز خوراکی‌های مایع مانند سوپ، به مقدار زیاد دارید.

بخش دوم پاکسازی بدن با روزه: روزه‌داری

۱. زمان‌بندی داشته‌باشید.

اگر روزه‌داری شما شامل مصرف چای یا مایعات در زمان‌های مشخصی از روز است، مطمئن شوید سر وقت آن را مصرف می‌کنید. در بیشتر موارد، شما از آب میوه‌های پاک‌کننده به عنوان جایگزینی برای وعده‌های غذایی معمولی استفاده می‌کنید. پایبندی به زمان همیشگی مصرف باعث می‌شود دستگاه گوارش‌تان به‌طور مرتب و طبق روال همیشه کار کند، و کمک‌تان می‌کند در برنامه‌تان نظم داشته‌باشید.

یک قاعده‌ی کلی خوب این است که هنگام هر وعده‌ی غذایی معمولی (بسته به رژیم پاکسازی‌تان) یک لیوان آب میوه یا آب بنوشید. این یعنی هنگام بیدار شدن یک لیوان، در نیمروز (برای نهار) یک لیوان، و عصر (برای شام) یک لیوان بنوشید. شما می‌توانید این زمان‌بندی را با لیوان‌های کوچک‌تر بین وعده‌های غذایی تکمیل کنید تا بدن‌تان آب کافی داشته‌باشد.

۲. روش‌هایی برای تمدد اعصاب بیابید.

روزه‌داری تنها یکی از بخش‌های پاکسازی بدن از سموم است. از این فرصت استفاده کنید تا با پرداختن به دیگر فعالیت‌های تمدد اعصاب به رفع استرس و شادابی بدن‌تان کمک کنید. مراقبه و یوگا هر دو روش‌هایی خوب برای پاک کردن ذهن‌تان هستند.

مراقبه کنید. مکانی آرام پیدا کنید و به حالتی راحت بنشینید. چشم‌هایتان را ببندید و از نگاه کردن به دنیا بپرهیزید، و روی چیزی به جز استرس‌تان تمرکز کنید. مثلا می‌توانید تمرکزتان را کنترل کنید، به حرکت دادن آرام هر یک از عضلات‌تان فکر کنید، یا حتی فقط روی یک شی دور، و نه هیچ چیز دیگر، تمرکز کنید. هم‌چنین اگر مفید است، می‌توانید یک سرود را با خودتان تکرار کنید تا به پاک کردن ذهن‌تان کمک کند.

یوگا را امتحان کنید. مطمئن شوید فضایی پاکیزه و آرام در اختیار دارید، جایی که بتوانید بدون مانع یا اختلال به اطراف حرکت کنید. درباره‌ی چند حرکت کششی که بتوانید به تنهایی انجام دهید تحقیق کنید، و آن‌ها را امتحان کنید. اگر نمی‌توانید به راحتی خودتان این حرکات را انجام دهید، می‌توانید شرکت در یک کلاس را آغاز کنید. اگر مبتدی هستید، با حرکات ملایم شروع کنید و به‌تدریج شدت و تکرار تمرینات‌تان را افزایش دهید.

به ورزش‌های سبک بپردازید. روزه‌داری یعنی شما کالری یا مواد مغذی موجود در خوراکی‌ها را دریافت نمی‌کنید. اگر نیاز دارید ورزش کنید یا تحرک داشته‌باشید، به ورزش‌هایی با شدت کم بپردازید. چیزهایی مانند راه رفتن، یا کمی شنا می‌تواند برای شما ورزشی سبک باشد، بدون این‌که بیش از حد به بدن‌تان فشار بیاورید. از چیزهایی مانند تمرینات وزنه‌ای یا دویدن‌های طولانی اجتناب کنید.

۳. خواب کافی داشته‌باشید.

وقتی خوراکی کم‌تری مصرف می‌کنید سوخت و ساز بدن‌تان کم‌تر خواهدبود، بنابراین باید انرژی‌تان را ذخیره کنید. مطمئن شوید خوب می‌خوابید، یعنی هر شب حدود ۷ تا ۸ ساعت، و مطمئن و شوید طبق یک برنامه‌ی زمانی عادی می‌خوابید. رژیم پاکسازی به خودی خود یک شوک برای بدن‌تان است؛ شما نباید با تغییر الگوی خواب‌تان شوک دیگری به بدن‌تان وارد کنید.

در پاکسازی بدن با روزه برای چند روز اول، شاید بهتر باشد کمی زودتر از همیشه به بستر خواب بروید. این به بدن‌تان کمک می‌کند با تغییر سطح انرژی وفق پیدا کند.

۴. به روزه‌تان پایان دهید.

روزه‌داری باید موقت باشد، و شما باید نهایتا دوباره به خوردن خوراکی‌های جامد روی بیاورید. وقتی روزه می‌گیرید، مقدار کم‌تری کالری و مواد مغذی از قبیل: پروتئین دریافت می‌کنید. پایین آوردن میزان کالری مصرفی انرژی‌تان را تحلیل می‌برد و سوخت و سازتان را کاهش می‌دهد. اگر پروتئین کافی دریافت نکنید، بدن‌تان برای تامین انرژی شروع می‌کند به شکستن بافت‌های عضلانی، که باعث می‌شود به جای چربی، عضله از دست بدهید.
پاکسازی بدن با روزه ۵. به آهستگی مصرف خوراکی را شروع کنید.

وقتی روزه‌داری شما به پایان می‌رسد، نمی‌توانید درست مانند دوران قبل از پاکسازی شروع به خوردن خوراکی بکنید. در عوض، برای شروع چند روز غذای کم چرب مصرف کنید، و به‌تدریج مصرف پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده را افزایش دهید. شاید یک هفته تا ۱۰ روز طول بکشد تا بتوانید مانند دوران قبل از روزه‌داری شروع به مصرف خوراکی بکنید.

در پاکسازی بدن با روزه برای یک یا دو روز اول، خوب است چیزهایی مشابه آن‌چه قبلا مصرف می‌کردید بخورید، چیزهایی مانند میوه‌ها و سبزیجات، اما این بار به صورت جامد، هم‌چنین خوراکی‌های طبیعی مانند مغز‌ها و دانه‌ها. خوراکی‌های مایع مانند سوپ نیز روش خوبی برای بازگشت تدریجی به خوردن عادی است.

به عنوان روش دیگری برای بازگشت تدریجی به برنامه‌ی عادی، به جای یکی از وعده‌های غذایی، یک لیوان آب میوه مصرف کنید. این یک روش خوب دیگر برای اجتناب از فشار آوردن به دستگاه گوارش پس از پایان پاکسازی است.

بخش سوم پاکسازی بدن با روزه: انواع مختلف روزه را امتحان کنید

۱. روزه‌ی آب بگیرید.

یکی از ساده‌ترین روزه‌هایی که می‌توانید بگیرید، روزه‌ی آب است که طی آن به جز آب چیزی مصرف نمی‌کنید تا به سرعت وزن کم کنید. در هر روز یک تا دو لیتر آب را به‌تدریج در فاصله‌ی وعده‌های غذایی عادی بنوشید. شما می‌توانید این شیوه را با یک برش لیمو ترش تکمیل کنید.

روزه‌داری شما نباید خیلی طولانی باشد، ترجیحا کم‌تر از ۷۲ ساعت مناسب است. هم‌چنین مطمئن شوید بین روزه‌ها کمی، یعنی حداقل ۳ هفته، وقفه ایجاد می‌کنید، تا تجدید قوا کنید.

هنگامی که روزه‌ی آب می‌گیرید باید از فعالیت زیاد خودداری کنید، بنابراین مطمئن شوید آماده هستید تا بیشتر وقت‌تان را به استراحت سپری کنید. در صورت امکان دوره‌ی روزه‌داری آب را تحت مراقبت یا در یک کلینیک بگذرانید، جایی که به دقت تحت نظر متخصصان باشید، این مطمئن‌ترین گزینه است.

روزه‌داری آب هنگامی که تحت مراقبت انجام شود، می‌تواند روشی مطمئن و موثر برای رساندن فشار خون شما به سطح نرمال باشد. معمولا این شیوه به عنوان دروازه‌ای به تغییرات بیش‌تر در رژیم غذایی و تغییرات سبک زندگی، خوب جواب می‌دهد، مخصوصا به این علت که شما نمی‌توانید بیش‌تر از چند روز به روزه‌ی آب اتکا کنید.

۲. روزه‌داری متناوب را امتحان کنید.

هدف این شیوه‌ی روزه‌داری پرهیز کامل از خوردن نیست، بلکه بیش‌تر درباره‌ی فاصله‌ی بیش‌تر بین وعده‌های غذایی است. در این روش انعطاف‌پذیری زیادی وجود دارد، چون شما آگاهانه تصمیم می‌گیرید از وعده‌های غذایی صرف نظر کنید. این در میان کسانی که رژیم غذایی پارینه سنگی را رعایت می‌کنند روشی رایج برای فکر کردن به خوردن است.

یک برنامه‌ی خوب برای شروع روش ۱۶ / ۸ است، که در آن شما زمان‌های خوردن را محدود می‌کنید. یک بازه‌ی زمانی ۸ ساعته پیدا کنید، مثلا ۱۰ صبح تا ۶ عصر، و فقط در طول این بازه بخورید. این در طول ۲۴ ساعت شبانه روز ۱۶ ساعت در اختیارتان می‌گذارد که روزه خواهیدگرفت.

در برخی برنامه‌های روزه‌داری شما در روزهای مشخصی از خوردن پرهیز نمی‌کنید، بلکه فقط کم‌تر خوراکی مصرف می‌کنید. مثلا در رژیم غذایی ۵: ۲ شما می‌توانید دو روز در هفته یک شام کامل را با چیزی مانند یک فنجان ماست یا ۲ قطعه میوه جایگزین کنید. بخشی از این روش این است که در روزهای دیگر مصرف کالری را ثابت نگه دارید، تا مطمئن شوید به مقدار مناسب کالری دریافت می‌کنید.

هدف از این نوع روزه‌داری این است که تضمین کند رژیم غذایی سالم‌تری دارید. مطمئن شوید خوارکی‌های سرشار از مواد مغذی، مانند میوه‌ها و سبزیجات تازه و گوشت‌های سرشار از پروتئین مصرف می‌کنید. از خوراکی‌های فرآوری‌شده و چیزهای سرشار از نمک و قند اجتناب کنید.

این رژیم برای کسانی که دوست دارند هر چند ساعت یک بار تنقلات بخورند خوب نیست. به علاوه، افراد دیابتی باید از این نوع روزه‌داری اجتناب کنند، چون دوره‌های طولانی بدون خوردن می‌تواند سبب افت قند خون در آن‌ها شود.

۳. یک برنامه‌ی مصرف آب‌میوه مبتدی را امتحان کنید.

اگر تا به حال هرگز بدن‌تان را با آب میوه پاکسازی نکرده‌اید، نباید یک‌باره آن را شروع کنید. یک دوره روزه‌داری مبتدی را امتحان کنید که فقط مدت کوتاهی طول می‌کشد. این شما را قادر می‌سازد ببینید آیا روزه‌داری برای شما مناسب است یا نه، و به شما کمک می‌کند شروع کنید.

شما برای رژیم اولیه‌تان باید انواع میوه‌ها و سبزیجات را مصرف کنید. به دنبال خوراکی‌های جامدی باشید که حاوی مقدار زیادی آب هستند. این خوراکی‌ها شامل هویج، سیب، کرفس، چغندر، زنجبیل، پرتقال، لیمو، و سبزیجات برگی است. ترکیبی از خوراکی‌های رنگی را مصرف کنید تا انواع مواد مغذی را دریافت کنید. سبزیجات مختلف را که با هم سازگار هستند ترکیب کنید تا طعم‌های مورد علاقه‌تان را پیدا کنید. اگر برخی سبزیجات را دوست ندارید لزومی ندارد آن‌ها را بخورید.

به آهستگی مایعات بنوشید. به جای آن‌که با نهایت سرعت ممکن آب میوه‌تان را درست کنید و بنوشید، به آهستگی از خودتان پذیرایی کنید. جرعه‌های کم بنوشید، و یک‌باره همه را نبلعید. هر جرعه را کمی در دهان‌تان بچرخانید تا قبل از بلعیدن با بزاق ترکیب شود.

به مدت یک تا سه روز روزه بگیرید. اگر مبتدی هستید، برایتان سخت خواهدبود که مدت طولانی‌تری ادامه دهید. در آخر هفته روزه بگیرید، پنج‌شنبه و جمعه این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا رژیم را آغاز کنید. چون آخر هفته است، شما وقت آزاد بیش‌تری دارید تا آب میوه‌های تازه درست کنید و برای مصرف آن برنامه‌ریزی کنید.

۴. رژیم پاکسازی برتر را امتحان کنید.

در پاکسازی بدن با روزه یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین رژیم‌های پاکسازی، پاکسازی برتر، روشی برای کاهش وزن سریع است. با مصرف یک نوشیدنی «لیموناد» که به طور ویژه ترکیب شده‌است، ممکن است بتوانید وزن کم کنید. حتما قبل از امتحان این روش، درباره‌ی برنامه‌ی روزه‌داری‌تان با پزشک خود صحبت کنید.

با یک فرآیند مقدماتی شروع کنید. چند روز قبل از روزه‌داری، باید خودتان را از نظر جسمانی و ذهنی برای پاکسازی آماده کنید. رژیم غذایی‌تان را عوض کنید، وعده‌های غذایی‌تان را به میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک، سپس آب میوه تغییر دهید.

لیموناد درست کنید. ۲ قاشق غذاخوری آب لیموی تازه را با ۲ قاشق غذاخوری شربت افرا، ۱. ۱ قاشق چای خوری فلفل هندی، و ۱ تا ۲ فنجان آب مخلوط کنید. لیمو را نصف کنید، و آب هر نصفه را به‌طور جداگانه بگیرید. سایر اجزا را با آب لیمو در یک لیوان مخلوط کنید. آن را فورا بنوشید. اجازه ندهید ته نشین شود، صبر نکنید.

به مدت ۱۰ روز روزه بگیرید. بیشتر متخصصان رژیم پاکسازی برتر توصیه می‌کنند کم‌تر از ۱۰ روز روزه نگیرید. برخی آدم‌ها تمایل دارند تا ۱۴ روز، حتی ۳۰ روز ادامه بدهند. نخستین بار که روش پاکسازی برتر را امتحان می‌کنید، بهتر می‌توانید درک کنید که چه تاثیری روی بدن‌تان می‌گذارد و آیا می‌توانید بیش‌تر ادامه بدهید یا نه.

پس از حدود ۱۰ روز، باید به‌تدریج روزه‌داری را به پایان برسانید. با آب پرتقال، سوپ، و غذاهای آبکی شروع کنید. سپس خوراکی‌ها خام و ارگانیک را اضافه کنید، و سعی کنید از افزودن خوراکی‌های فرآوری‌شده و لبنیات اجتناب کنید.

وحید مظلومین، معروف به سلطان سکه و همدستش اعدام شدند+فیلم و عکس

روایت ظریف از پشت‌پرده فضاسازی‌های تبلیغاتی علیه "FATF" و پولشویی‌های بزرگ در کشور+ویدئو

احمد تن تن کیست؟ توضیحات پلیس شوشتر در خصوص تصاویر منتشر شده

کلیدواژه: روزه داری ماه رمضان روزه

منبع: پارسینه

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۷۱۱۴۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اهدای اعضای بدن بیمار مرگ مغزی درگچساران /چهارمین اهدای عضو در گچساران جان چند بیمار را نجات داد
 • برگزاری کارگاه یک روزه نویسندگی کتاب کودک در یزد
 • برگزاری کارگاه یک روزه نویسندگی کتاب کودک
 • جذب آهن بدن با این ویتامین ها بالاتر می رود
 • وقتی زن‌ها عاشق می‌شوند چه اتفاقاتی در بدن آن‌ها می‌افتد؟
 • توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای بارانی
 • تیمار پرندگان، پاکسازی طبیعت و کاشت درخت برای حفظ محیط زیست
 • هک کردن بدن انسان برای دستیابی به عمر جاودانه / هکر کلاه سفید چه گفت؟
 • پاکسازی کبد با هویج
 • 5 نشانه کمبود پتاسیم در بدن
 • دانستنی‌هایی درباره پنیر لبنه
 • اهدا اعضای بدن دانش آموز بردسکنی به سه بیمار نیازمند
 • هک کردن بدن انسان برای دستیابی به عمر جاودانه
 • عشق در زنان چگونه است؟ / وقتی زن‌ها عاشق می‌شوند چه اتفاقاتی در بدن آن‌ها می‌افتد؟
 • علت 7 بوی ناخوشایند بدن
 • ​مهلت ۴۵ روزه و سردرگمی عراق در خرید برق از ایران/عربستان توان جایگزینی برق ایران را ندارد
 • از خودمراقبتی تا نوشیدنی‌های مفید برای مقابله با بیماری شیرین
 • ۷ حقیقت با یک آزمایش خون ساده که شما را شگفت زده می‌کند/ دلایلی که مانع از آب شدن چربی شکم می‌شود/ ۹ هشدار که خبر از ام اس می‌دهد
 • قدرت حیرت انگیز لیزر در پاکسازی سطح فلزات زنگ‌زده + فیلم
 • دمنوش معجره آسا برای پاکسازی کبد +طرزتهیه