16 فروردین سال جاری بود که در دیدار وزیر بهداشت و درمان با آیت الله مکارم شیرازی به نفوذ خرافاتی با نام طب اسلامی (سنتی) در سطح جامعه اشاره و وی از بی ضابطه بودن همان طب سنتی در کشور انتقاد کرد


 ۱۶ فروردین سال جاری بود که در دیدار وزیر بهداشت و درمان با آیت الله مکارم شیرازی به نفوذ خرافاتی با نام طب اسلامی (سنتی) در سطح جامعه اشاره و وی از بی ضابطه بودن همان طب سنتی در کشور انتقاد کرد. آیت الله مکارم شیرازی در این دیدار به حضور برخی افراد، بدون تخصص و با هدف کسب درآمد در حوزه طب اسلامی (سنتی) اشاره و آن را هم برای طب سنتی و هم برای روحانیت مشکل آفرینی دانست.

وی یادآور شد طب سنتی اگر در چارچوب قانون و ضوابط باشد تأثیرگذار و مورد تأیید است و در روایات و احادیث اهل بیت (ع) چیزی به نام طب اسلامی وجود ندارد و برخی با یک مشت خرافات هم به اسلام و هم به طب سنتی آسیب می‌زنند.

امروزه شاهد نفوذ برخی افکار انحرافی در این زمینه هستیم که در برخی از موارد افرادی مدعی درمان بسیاری از بیماری ها، تجویز نسخه و دارو می‌شوند و هر طبی بجزء طب اسلامی را رد و افرادی که به این طب اعتقاد ندارند را کافر می‌دانند. این گروه با برگزاری دوره‌های آموزشی توسط افرادی که از نظر آن‌ها متخصص و یا استاد طب اسلامی بوده و یا برپایی گردهمایی، همایش و جلسه درمانی تلاش می‌کنند تا با تأثیرگذاری برافکار و اعتقادات مردم به خواسته خود که همان موضوع اقتصادی است، دست یابند.

با توجه به گسترش چنین فعالیت‌هایی در سطح کشور به ویژه برخی شهرستان‌های استان گیلان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در راستای آگاه سازی مسئولان و همچنین شهروندان از نوع فعالیت دروغین این افراد جلسات توجیحی با موضوع طب سنتی برگزار می‌کند. در همین راستا بعدازظهر چهارشنبه جلسه توجیحی و آموزشی با موضوع طب سنتی، تهدیدات و خطرات ناشی از ظهور خرافات و درمان‌های خرافی با نام طب اسلامی یا طب سنتی در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان صومعه سرا برگزار شد.

فعالیت ۱۰ سلامت کده طب سنتی در کشور

مدیریت طب سنتی و مکمل معاونت درمان علوم پزشکی گیلان در این جلسه با بیان اینکه وضعیت طب سنتی در کشور به گونه‌ای است که از سال ۸۶ وزارت بهداشت و درمان برای ساماندهی مسائل مربوط به آن چهار دانشکده طب سنتی در تهران راه اندازی کرد، اظهار کرد: در حال حاضر دارای هشت دانشکده و ۱۷ گروه طب سنتی در کشور هستیم.

محمدرضا مسرورچهر با اشاره به فارغ التحصیل شدن بیش از ۱۰۰ نفر در این رشته، افزود: در همین راستا دو رشته جانبی داروسازی و تاریخ علوم پزشکی نیز فعال شده است.

وی با بیان اینکه ۱۰ سلامت کده نیز در این حوزه مشغول به فعالیت است، تصریح کرد: این سلامت کده ها، درمانگاه‌هایی هستند که در آن‌ها تنها خدمات طب سنتی یا همان طب ایرانی ارائه می‌شود.

مدیریت طب سنتی و مکمل معاونت درمان علوم پزشکی گیلان خاطرنشان کرد: در ۱۰ استان کشور در حال حاضر دارو‌های سنتی با توجه به آموزش‌هایی که به بهورزان داده شده ارائه می‌شود.

وی به بیانات مقام معظم رهبری درباره طب اسلامی و ایرانی نیز اشاره کرد و یادآورشد: مقام معظم رهبری پرداختن به طب اسلامی و ایرانی را یکی از دغدغه‌های امروز خود بیان و از مسئولان حوزه بهداشت و درمان خواست به این حوزه بیشتر بپردازند.

مسرورچهر با اشاره به ریشه و پیشینیه طب سنتی ایرانی، افزود: امروز برخی مدعی درمان بسیاری از بیماری‌ها اعم از انواع فلج، سی پی، اوتیسیم، سندروم داون، عقب ماندگی ذهنی، آلزایمر، انواع بیماری‌های قلبی و عروقی و سایر بیماری‌ها می‌شوند که نادرست بوده و دارو‌هایی نیز تجویز می‌کنند که نتیجه‌ای در پی ندارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه امروزه شاهد آلوده شدن طب سنتی با خرافات هستیم، گفت: با توجه به اجرای برنامه‌های خرافی برای درمان برخی از بیماری‌ها در سطح استان گیلان، دانشگاه علوم پزشکی استان اقداماتی در راستای مقابله با این اعمال در دستور کار قرار داده است.

مدیریت طب سنتی و مکمل معاونت درمان علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بسیاری از این افراد طب اسلامی را برگرفته از آموزه‌های اسلامی برشمرده و میزان ایمان افراد را به اعتقاد آن‌ها نسبت به این طب می‌سنجند، گفت: این افراد بر روی افکار، اعتقادات و باور‌های مردم برای رسیدن به اهداف خود اثر می‌گذارند.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت افرادی که تنها با گذراندن یک دوره چند ساعته خود را متخصص طب اسلامی و ایرانی معرفی و برای بیماران دارو تجویز می‌کنند، اظهار کرد: حتی در این زمینه دوره آموزشی نیز در شهر‌های مختلف استان گیلان برگزار شده که با اطلاع از این موارد دانشگاه علوم پزشکی و سایر مسئولان مربوطه وارد عمل شده و جلوی چنین فعالیت‌هایی گرفته شد.

مسئولیت آموزش ودرمان برعهده وزارت بهداشت

مسرورچهر به وضعیت شهرستان صومعه سرا در این زمینه و فعالیت برخی افرادی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: این فعالیت‌ها از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان نظارت شده و پیگیری‌های لازم برای جلوگیری از آن نیز انجام شده است.

مدیریت طب سنتی و مکمل معاونت درمان علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: این افراد برای جلب مردم به فعالیت خود در مجالس ختم قرآن، بسیج، روضه حضور یافته و با ادعای درمان بسیاری از بیمار‌ها شهروندان را جذب می‌کند.

وی از مسئولان شهرستان صومعه سرا خواست تا در راستای حفظ سلامت شهروندان همکاری و تعامل لازم را انجام دهند.

مسرورچهر ادامه داد: در نخستین گام آموزش طی و شیوه زندگی و هرگونه مداخله درمانی براساس قانون و سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری برعهده وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است و مسئولان باید در این زمینه دقت لازم را داشته باشند.

به گفته این مسئول قبل از دادن مجوز برای برگزاری همایش، دوره و کلاس‌های آموزشی از شبکه بهداشت و درمان شهرستان استعلامات لازم گرفته شود.

نقش آموزش و اطلاع رسانی در زمینه علوم پزشکی و درمانی

معاون فرماندار صومعه سرا نیز در این جلسه اظهار کرد: افرادی که آموزش‌های لازم در این زمینه را دیده و یا فارغ التحصیل در این رشته هستند باید به صورت قانونی و زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی گیلان فعالیت کنند.

وی با اشاره به فعالیت غیرقانونی برخی افراد در سطح شهرستان صومعه سرا افزود: در این زمینه و در راستای مقابله با فعالیت غیرقانونی برخی از افراد در حوزه طب سنتی تصمیمیاتی در سطح شهرستان گرفته شده و در حال اجرا است.

کاظم اولیایی با اشاره به اینکه فعالیت در حوزه بهداشت و درمان دارای یک سری ضوابط خاص است، گفت: داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با آن رشته، دریافت مجوز از دانشگاه علوم پزشکی، مشخص کردن مکان و زمان فعالیت‌ها بخشی از این ضوابط‌ها مذکور است.

وی با بیان اینکه یکی از دستاورد‌های مهم انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمان و پیشرفت‌های صورت گرفته در علم پزشکی است، خاطرنشان کرد: نداشتن اطلاعات و تخصص لازم در حوزه بهداشت و درمان می‌تواند آسیب‌های زیادی به جامعه از نظر سلامت اجتماعی و فردی وارد کند.

معاون فرماندار صومعه سرا با تأکید برنقش آموزش و اطلاع رسانی صحیح در این زمینه به آحاد جامعه، تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این زمینه گام‌های مثبتی برداشته و با بسیاری خرافات وارد شده به این حوزه برخورد می‌شود.

وحید مظلومین، معروف به سلطان سکه و همدستش اعدام شدند+فیلم و عکس

روایت ظریف از پشت‌پرده فضاسازی‌های تبلیغاتی علیه "FATF" و پولشویی‌های بزرگ در کشور+ویدئو

احمد تن تن کیست؟ توضیحات پلیس شوشتر در خصوص تصاویر منتشر شده

کلیدواژه: طب سنتی وزارت بهداشت

منبع: پارسینه

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۷۳۸۹۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیام تسلیت رییس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر به مناسبت درگذشت مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی
 • قاچاق کالاهای سلامت محور خطرات بزرگی برای سلامت جامعه
 • دکوراسیون خانه به سبک سنتی ایرانی
 • ۴۰۰ کیلوگرم پنیر سنتی فاسد در هشترود کشف و معدوم شد
 • ۴۰۰ کیلوگرم پنیر سنتی تاریخ مصرف گذشته در هشترود کشف و معدوم شد
 • ماجرای حمله نیرو‌های شهرداری اصفهان به دانشجویان علوم پزشکی/ چاقوکشی علیه دانشجویان فتنه‌ستیز!
 • گزارش دانشگاه آزاد درباره پذیرش متقاضیان علوم پزشکی
 • آیین نامه فعالیت اساتید علوم پزشکی در مناطق آمایشی تدوین شد
 • تدوین آیین نامه فعالیت اساتید علوم پزشکی در مناطق آمایشی
 • مقاومت فلسطین برای مقابله با هر نوع حمله دشمن آماده و هوشیار است
 • لباس سنتی مردم دزفول رونمایی شد
 • لباس سنتی دزفول رونمایی شد
 • توجه بیش از اندازه به کودکان و خطرات آن
 • لزوم تقویت نگاه محصول محور در مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
 • ضرورت ایجاد هماهنگی در ارایه مطالب علمی و درسنامه‌های طب سنتی
 • اولین تور عمران سلامت ویژه خبرنگاران حوزه سلامت هرمزگان آغاز شد/ مشارکت حوزه رسانه با دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در ارتقاء سطح سلامت استان
 • صندوق بین‌المللی پول؛ رشد جهانی در حال کند شدن است/ بازارها باید هوشیار باشند
 • چهارمین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) افتتاح شد
 • نگاهی به آبیاری سنتی زمین‌های کشاورزی؛ زمین هایی که غرق می شوند
 • سومین دوره جشنواره صنایع دستی و هنر‌های سنتی فجر برگزار می‌شود