میزگرد «برجام اروپایی و لزوم توجه به شروط رهبری» با حضور جمعی از مسئولان بسیج دانشگاه های بزرگ تهران در خبرگزاری فارس برگزار شد و حاضران در این میزگرد با بیان اینکه برای ادامه برجام باید از اروپا تضمین قطعی گرفته شود، بر لزوم توجه به شروط جدید رهبر معظم انقلاب تاکید کردند


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، میزگرد «برجام اروپایی و لزوم توجه به شروط رهبری» با حضور جمعی از مسئولان بسیج دانشگاه‌های بزرگ تهران در خبرگزاری فارس برگزار شد و حاضران در این میزگرد با بیان اینکه برای ادامه برجام باید از اروپا تضمین قطعی گرفته شود، بر لزوم توجه به شروط جدید رهبر معظم انقلاب تاکید کردند.

* امیدبستن به حل‌ مشکلات با اروپا غلط است/ برای رفع مشکلات باید نگاه از غرب برداشته شود

نوید عمیدی‌مظاهری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) در این میزگرد گفت: تقریبا از 5 سال گذشته یک جریانی در کشور شکل گرفت که تمام نگاه و هم و غم خودش را تعامل با غرب می‌دانست و اعتقاد داشت برای حل مشکلات کشور باید با آمریکا تعامل داشت و به قول خودشان «دم کدخدا» را دید. 

وی گفت: اگرچه کشور در سال‌های مختلف نتیجه تعامل با غرب و آمریکا را دیده بود ولی با توجه به مشکلاتی که در کشور وجود داشت و مسائلی که پیش آمد و اظهاراتی که برخی از مسئولان داشتند تصمیم گرفته شد که برای رفع تحریم‌ها و رفع مشکلات اقتصادی مذاکرات انجام شود. 

عمیدی‌مظاهری در ادامه خاطرنشان کرد: علت اصلی مذاکره رفع تحریم‌ها و حل مشکلات اقتصادی کشور بود و راه حل این موضوع فقط در مذاکره با آمریکا دیده می‌شد و یک عده معتقد بودن که اگر دم آمریکا را ببینیم اروپا هم به حرف کدخدا یا همان آمریکا گوش خواهد داد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: متاسفانه در دولت یازدهم تمام مسائل کشور تحت تاثیر برجام قرار گرفت و همه مسائل به برجام گره خورد. دولت هم به عنوان کارگزار اصلی برجام را پیگیری می‌کرد ولی یک عده هم وجود داشتند که به عنوان جاده صافکن برجام فعالیت می‌کردند. 

وی گفت: بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران اخیرا نامه‌ای را به تعدادی از افرادی که باعث شدند برجام به مردم و کشور تحمیل شود، زدند و از آنها خواستند تا از مردم عذرخواهی کنند.

این فعال دانشجویی ادامه داد: در شکل‌گیری برجام غیر از دولت و مذاکره‌کنندگان افراد دیگری هم نقش داشتند از برخی از نمایندگان مجلس گرفته تا رسانه ملی و برخی از مسئولان دیگر که زمینه‌سازی کردند تا مردم به برجام امیدوار شوند. 

عمیدی‌مظاهری در ادامه از برخی از نمایندگان مجلس هم گلایه کرد و گفت: ما از نمایندگان مجلس بیش از این انتظار داشتیم ولی متاسفانه نمایندگان مجلس ما آنچنان که باید عمل نکردند. 

وی ادامه داد: امروز هم می‌بینیم که قراردادهایی از جنس IPC ،FATF و پالرمو دائما مطرح می‌شود و دولت هم این قراردادها را محرمانه نگاه می‌دارد. متاسفانه نمایندگان مجلس هم آنچنان که لازم است در این رابطه برخورد ندارند. 

این فعال دانشجویان گفت: نامه‌‌ای که بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران درباره برجام نوشتند ادامه خواهد داشت، ما  در این نامه‌ها می‌خواهیم بگوییم که دولت مسئول اصلی برجام است و نمی‌تواند تقصیر را گردن دیگران بیندازد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) اضافه کرد: اینکه می‌گوئیم مسببان برجام باید از مردم عذرخواهی کنند برای این است که این تجربه تاریخی ماندگار شود برای اینکه مسببان برجام بفهمند که اشتباه کرده‌اند تا ملت هم بدانند مسیر اشتباهی پیموده شده است. 

وی افزود: کسانی که برجام را به ملت تحمیل کردند باید عذرخواهی کنند زیرا عذرخواهی آنان باعث می‌شود این مسیر اشتباه متوقف شود و آن تجربه تاریخی که گفته شد شکل بگیرد. 

عمیدی‌مظاهری یادآور شد: متاسفانه در شکل‌گیری برجام رسانه ملی هم نقش بسزایی داشت، ما از سال 92 خواستیم که مسائل شفاف بیان شود. متاسفانه در رسانه ملی به منتقدان برجام اجازه صحبت داده نشد یا اگر یک اقدامی هم صورت می‌گرفت فشار دولت باعث می‌شد که نیمه کاره رها شود. 

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: متاسفانه بعد از اینکه آمریکا از برجام خارج شد و بسیاری از مسئولان و مردم به این باور رسیدند که مسیر طی شده اشتباه بوده است، باز هم می‌بینیم که در صدا و سیما خیلی برخورد درستی با این جریان صورت نمی‌گیرد. 

عمیدی‌مظاهری اظهار داشت: آن افرادی که بعد از امضای برجام خوشحالی کردند و با تیترهای مختلف در رسانه‌ها پیروزی در برجام را به هم تبریک می‌گفتند، امروز کجا هستند؟ چرا از مردم عذرخواهی نمی‌کنند؟

وی اضافه کرد: رسانه ملی باید اجازه دهد منتقدان، اساتید دانشگاه و کارشناسان در مقابل مردم بنشینند و مسائل را بررسی کنند تا مردم هم متوجه اتفاقات رخ داده باشند. 

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) در قسمت دیگری از سخنانش گفت: اینکه فکر کنیم با اروپا می‌توان به برجام ادامه داد و مشکلات اقتصادی را حل کرد، مطمئنا خیالبافی‌‌ای بیش نیست و این امیدبستن غلط است.

عمیدی تصریح کرد: مسلما بعد از خروج آمریکا شرایط برجام بسیار سخت تر می‌شود، کسانی که می‌گفتند خدا را شکر که یک مزاحم از برجام خارج شده یادشان بیاید که خودشان برای همین مزاحم وارد مذاکره شدند. 

وی گفت: برجام یک پازلی بود که به دنبال آن قراردادهایی مانند FATF، پالرمو، IPC می‌آید و ما مجبور می‌شویم آنها را قبول کنیم. متأسفانه نمایندگان مجلس هم گویا به این مسائل واقف نیستند.

مظاهری ادامه داد: در ماجرای توتال هم همین جنبش دانشجویی بود که هشدار داد و برنامه‌های مختلفی را برگزار کرد تا بگوید اشتباه است، با این حال امروز می‌بینیم توتال می‌گوید ما خسارتی نداریم که پرداخت کنیم، حال خسارت‌هایی که به ما خورده است را چه کسی جواب دهد؟

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: راه رفع مشکلات و برون‌رفت از این وضعیت این است که نگاه از غرب برداشته شود. اگر بحث تعامل با جهان است، چرا به شرق نگاه نمی‌کنند، شرق ظرفیت‌های عظیمی دارد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های شرق گفت: یکی از مسائلی که در تعامل با غرب وجود دارد این است که ما می‌توانیم با پول‌هایی غیر از دلار با آنها معامله کنیم که این باعث می‌شود سلطه دلار کم شود.

عمیدی‌مظاهری در ادامه افزود: بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق بیش از 15 نامه به اعضای ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای نوشت ولی آنها حتی یک‌بار هم نیامدند و به سوالات دانشجویان پاسخ دهند و متاسفانه نه تنها به درخواست‌های ما بلکه به درخواست دوستان دیگر در دانشگاه‌های مختلف هم پاسخی نداند.

وی به برگزاری تجمعات و برنامه‌های مختلف درباره برجام توسط جنبش دانشجویی اشاره کرد و ادامه داد: ما همچنان به این برنامه ها ادامه خواهیم داد و ابتدای کار ما هم در این دوره نامه‌ای بود که بسیج دانشجویی دانشگاه‌های بزرگ تهران به مسئولان کشور زد و همچنین تجمعی که توسط دانشجویان در مقابل لانه جاسوسی برگزار شد.

این فعال دانشجویی گفت: ما از صدا و سیما، ستاد برگزاری نماز جمعه تقاضا داریم به جنبش دانشجویی هم تریبون دهد تا بتواند در رابطه با مسائل مهم کشور علی الخصوص برجام روشنگری کند.

* برای ادامه برجام باید از اروپا تضمین عملی بگیریم/ چرا صدای کمیته نظارت بر برجام درنمی‌آید؟

مهدی ایرانپوری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه این میزگرد گفت: طبیعتا  بعد از خروج آمریکا از برجام بحث این روزهای جامعه مقداری متاثر از این فضا است، متاسفانه بعد از 22 اردیبهشت ما همه چیز را موکول کرده بودیم به تصمیمی که آمریکا قرار است در مورد برجام بگیرد.

ایرانپوری ادامه داد: البته این رویه‌ای بود که در 5 سال گذشته هم در پیش گرفته شده بود و فعالیت و بخش‌های مختلف کشور را به تصمیم آمریکا و برجام منوط کرده بودیم و قرار بود آمریکا تصمیم بگیرد که هر 6 ماه وضعیت ما چگونه باشد. 

وی در ادامه با اشاره به جداکردن ترامپ از آمریکا توسط عده‌ای در داخل کشور، افزود: تفاوت قائل شدن بین ترامپ و آمریکا برای بزک کردن برجام از اتفاقاتی است که اخیرا ما شاهد آن هستیم ولی اگر نگاهی به گذشته داشته باشیم و تاریخ برخورد و مواجهه آمریکا را با انقلاب اسلامی ببینیم،‌ متوجه می‌شویم که همواره در آمریکا یک رویه ثابت وجود داشته که با تغییر روسای جمهور آمریکا هم ثابت مانده است، البته گاهی ادبیات و نحوه تعامل تغییر کرده اما تقابل با جمهوری اسلامی و محدود کردن و به انزوا بردن ما خط ثابت این مواجهه بوده است. 

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: برخی‌ها امروز سعی می‌کنند بگویند بین آمریکا و ترامپ تفاوت است. امریکایی‌ها که تاریخ خباثت‌هایشان در قبال جمهوری اسلامی مشخص است، از انهدام هواپیمای مسافربری در روی دریای خلیج فارس و کودتاهای مختلف گرفته تا ایجاد نابسامانی و جنگ اقتصادی در کشور ما، اینها همه تجربه ما در برخورد با آمریکا است. 

ایرانپوری شد: متاسفانه با همه رفتارهای خصمانه‌ای که آمریکا داشته، ما یک جریانی را شاهدیم که نگاهش به سمت آمریکا و غرب است و احساس می‌کند برای رفع مشکلات کشور باید به غرب و آمریکا تکیه کنیم. 

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه با اشاره به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا هم گفت: این اظهارات خصمانه مصداق کامل و بارزی بود از رویه ثابتی که در برخورد با جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و می‌بینیم بعد از اینکه ما 5 سال رفتیم و آمدیم و مذاکره کردیم و در تعامل حسن نیت نشان دادیم می‌گویند که ایران حامی تروریست در منطقه است. 

وی گفت: این بسیار قابل توجه است که بعد از این هم امتیاز دادن و عمل کردن به تعهدات دوباره به ما تهمت‌های بزرگی می‌زنند و ما را به حمایت از تروریست متهم می‌کنند در حالی که خودشان همواره از تروریست حمایت کرده‌اند.

ایرانپوری یادآور شد: کجای تعامل اینگونه است که بعد از این همه مذاکره و عمل کردن به تعهدات ما را دوباره به شدیدترین تحریم‌ها تهدید کنند. متاسفانه ما امروز در همان نقطه‌ای هستیم که 5 سال پیش قرار داشتیم. 

وی ادامه داد: متاسفانه این مرتبه در باغ سبز دارد توسط کشورهای دیگری به ما نشان داده می‌شود و برای ما مشخص نیست که برجام بدون آمریکا چه معنایی دارد؟ تعاملات اقتصادی اروپا با ما یک تا 3 درصد است و معلوم نیست این مساله چه نفع اقتصادی بزرگی برای ما دارد. آیا منطقی است که این همه رفت و آمد برای همین باشد. 

وی گفت: از آمریکا انتظاری جز این رفتاری که داشت، نداریم، ولی حرف ما این است که یکسری افراد باعث شدند که ما در دام برجام بیفتیم و باعث شدند این تصور برای مردم ایجاد شود که ما راهی نداریم جز اینکه به آمریکا تکیه کنیم. 

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: در کنار بازیگر اصلی برجام که دولت بود، یک عده به عنوان جاده صاف‌کن باعث شدند که چنین توافقی بر کشور ما تحمیل شود که باید نقش آنان به دقت بررسی شود. 

ایرانپوری اضافه کرد: یک زمانی گفته می‌شد که اگر آمریکا از برجام خارج شود یکسری سازوکارها صورت می‌گیرد. الان آمریکا علنا و با صراحت خروج خودش از برجام را اعلام کرده است، چرا صدایی از کمیته نظارت بر برجام بیرون نمی‌آید؟ چرا واکنش درخوری نشان داده نمی‌شود! 

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود:به نظر می‌رسد برای اینکه برجام را حفظ کنند این بار می‌خواهند به اروپا اعتماد کنند ولی آیا برجام بدون آمریکا می‌تواند برای ما آورده‌ای داشته باشد. آن زمان که آمریکا هم در برجام حضور داشت، دستاورد ما از برجام تقریبا هیچ بود، امروز که آمریکا هم از توافق خارج شده معلوم نیست چه دستاوردی خواهیم داشت.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر اظهار داشت: امروز جمهوری اسلامی شاهد یک تجربه تاریخی است و برای تکمیل شدن این تجربه باید کسانی که باعث شدند این توافق شکل بگیرد باید بیایند و بگویند این راه که رفتیم اشتباه بوده است. تا بار دیگر این موضوع با یک طرح و اسم دیگر تکرار نشود. 

ایرانپوری خاطرنشان کرد: به اعتقاد ما عوامل شکل‌گیری برجام از پایین‌ترین افرادی که موجب شدند توافق شکل بگیرد تا نمایندگان مجلس که برجام را در 20 دقیقه تصویب کردند تا تیم مذاکره کننده و مسئولان دولت باید از مردم عذرخواهی کنند.

وی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب درباره عزت ملی گفت: الان بعد از 5 سال مذاکره عزت ملی کجاست؟ نتیجه بی‌توجهی به عزت ملی می‌شود سخنان وزیر خارجه آمریکا! و باز هم خوش‌خیالی است که با این اوضاع عده‌ای دل به برجام و آمریکا بستند. 

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه تصریح کرد: ما هزینه سنگینی را دادیم تا چنین تجربه‌ای ایجاد شود. امروز باید ظرفیت‌های مکملی در کنار جنبش دانشجویی ایجاد شود تا جنبش دانشجویی بتواند صدای خود را به مردم برساند و کاری کند که اگر اتفاق مشابهی رخ داد یک عده نتوانند مردم را فریب دهند.

وی گفت: وقتی ما جامعه را در شرایطی قرار دهیم که مردم فکر ‌کنند به بن‌بست رسیده‌اند و راهی جز برجام و نگاه به غرب وجود ندارد، مشخص است که مردم هم به سمت آن کشیده می‌شوند.

ایرانپور ادامه داد: راه‌حل برون‌رفت از مشکلات موجود تنها نگاه به داخل است. ما ابتدا باید ببینیم ظرفیت‌ ما در داخل چقدر است. 6 سال است که رهبری سال‌ها را با عنوان‌های اقتصادی نام‌گذاری می‌کند. این یعنی اینکه الان جنگ، جنگ اقتصادی است و باید به داخل توجه کنیم.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: مگر صریح‌تر از این داریم که رهبری فرمودند از کالای ایرانی حمایت کنیم. ما باید با حمایت از کالای ایرانی به خودمان کمک کنیم. مردم باید بدانند ما چه ظرفیت‌های عظیمی داریم و می‌توانیم به واسطه آنها مشکلات را حل کنیم.

ایرانپوری گفت: اصلاح ساختارهای اقتصادی هم از مسائل مهم دیگری است که باید به آن توجه نشود.

وی گفت: ما برای ادامه برجام باید تضمین عملی بگیریم که البته بعید است اروپا هم‌چنین تضمینی بدهد. امروز  زمان آن رسیده است که به سمت اقتصاد داخلی برویم و ما حذف دلار، حمایت از کالاهای ایرانی و مباحث این‌چنینی برای رفع مشکلات اقتصادی کشور تلاش کنیم.

* برای تکرار نشدن تجربه امروز باید از اروپا تضمین قطعی بگیریم/ عده‌ای سعی دارند میان «ترامپ» و آمریکا» تفاوت قائل شوند

مهدی بختیاری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در میزگرد « برجام اروپایی و لزوم توجه به شروط رهبری» که در خبرگزاری فارس برگزار شد، گفت: ما 40 سال پیش با انقلاب اسلامی توانستیم آمریکا را منزوی کنیم و خباثت‌های آنان را به جامعه جهانی نشان دهیم. در طی این سال‌ها هم به صراحت بحث خباثت‌ها و ذات پلید آمریکا را بیان کردیم، اما در داخل کشور عده‌ای این حقیقت روشن را نمی‌توانستند بپذیرند.

وی گفت: این افراد گشایش‌های اقتصادی و رفع مشکلات کشور را در تعامل با ذات پلید آمریکا می‌دیدند و برای همین هم رفتند، مذاکره کردند و به برجام رسیدند.

بختیاری‌زاده یادآور شد: رهبر معظم انقلاب از همان ابتدا هشدارهایی را دادند و از مذاکره‌کنندگان خواستند تا تضمین‌هایی از طرف مقابل گرفته شود و شروطی را گذاشتند، ولی متأسفانه هیچ‌کدام از این شروط محقق نشد.

بختیاری‌ گفت: امروز برخی‌ها می‌گویند دولت ترامپ از برجام خارج شده و سعی می‌کنند میان آمریکا و ترامپ تفاوت قائل شوند در صورتی که این کاملاً غلط است و نظام آمریکا بود که باعث شد چنین اتفاقی رخ دهد و هر کسی دیگری هم جای ترامپ بود چنین اتفاقی رخ می‌داد.

وی افزود: از طرفی گفته می‌شود اگر آمریکا از برجام خارج شده مشکلی نیست و ما با اروپا برجام را ادامه خواهیم داد ولی در حالی که اروپا هم قابل اعتماد نیست و در این رابطه بهتر است به خاطرات آقای روحانی از دهه 80 مراجعه کنیم که در رابطه با بدعهدی‌های اروپا گلایه کرده است.

این فعال دانشجویی یادآور شد: ما امیدواریم مسئولان مسیری که یک بار آزموده شده را ادامه ندهند. اروپا در حال حاضر خودش محتاج آمریکاست و نمی‌تواند به خاطر تجارت اندک با ایران، آمریکا را رها کند در صورتی که تجارت آنها با آمریکا میلیاردی است.

 مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران ادامه داد:‌ اولین هدف ما در مذاکرات گشایش اقتصادی بود، دولتمردان و مسئولان ما وعده دادند که با برجام مشکلات اقتصادی حل خواهد شد و به همین دلیل هم نگاه آن فقط به بیرون کشور بود و داخل را نادیده گرفتند.

وی گفت: یکی از مشکلاتی که ایجاد شد این بود که به خاطر اینکه نگاه مسئولان ما به برجام و خارج معطوف شد، بخش‌های داخلی، با مشکل روبه‌رو شدند، به طور مثال در حوزه مسکن با رکود عجیبی روبه‌رو شدیم.

بختیاری‌زاده گفت: تنها ثمره برجام برای ما این بود که یک بار دیگر نشان داد آمریکا قابل اعتماد نیست، در مورد اروپا یا هم همین‌طور است و بهتر است ما مسیر گذشته را در مورد اروپا تکرار نکنیم.

بختیاری‌ تصریح کرد: ما اگر مجبور شویم در برجام بمانیم حتماً باید از طرف مقابل تضمین عملی بگیریم، در غیر این صورت اگر برجام را ادامه دهیم دوباره اتفاقات امروز را شاهد خواهیم بود.

این فعال دانشجویی در ادامه توجه به توان داخلی را کلید رفع مشکلات کشور دانست و افزود: اگر به توان داخلی توجه کنیم رونق تولید ایجاد خواهد، مشکل بیکاری رفع می‌شود و اقتصاد رونق پیدا می‌کند، البته این محقق نمی‌شود مگر اینکه مسئولان کشور به توان داخلی توجه و اعتماد کنند.

انتهای پیام/

منبع: فارس

خبر بعدی:

دیدار کوتاه و تنش زای دیپلمات های اروپایی با عراقچی

ایرنا-تهران- رسانه های داخلی با اشاره به دیدار بدون اعلام قبلی دیپلما‌ت‌های چندکشور اروپایی در دفتر «عباس عراقچی» معاون امور سیاسی وزارت خارجه کشورمان، پیامدهای آن را تنش زا و عامل تغییر رفتار اروپا در قبال ایران ارزیابی کردند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ سه شنبه 18 دی‌ماه، دیپلما‌ت‌های چندکشور اروپایی بدون اعلام قبلی در دفتر عراقچی حضور پیدا کردند. در این جلسه که با حضور دیپلمات‌های فرانسه، انگلیس، آلمان، دانمارک، هلند و بلژیک برگزار شد، انتظار می رفت که توضیحاتی پیرامون دلایل تأخیر اروپا در ارائه سازوکار ویژه مالی موسوم به (SPV) در راستای تأمین خواسته‌های ایران در چارچوب برجام باشد، اما این گروه از فعالیت‌های موشکی ایران انتقاد کردند و حتی یکی از دیپلمات ها قصد داشته است که بیانیه ای را با هدف محکوم کردن فعالیت‌های موشکی ایران ، قرائت کنند که عراقچی فرصت این کار را از او می‌گیرد و با جمله 'دیدار تمام است' به جلسه خاتمه می دهد. یک روز بعد از این دیدار، اتحادیه اروپا اعلام کرد بخشی از وزارت اطلاعات ایران و دو ایرانی به ‌نام‌های سعید ‌هاشمی مقدم به ‌همراه اسدالله اسدی در فهرست تروریسم‌ اتحادیه اروپا قرارگرفته‌اند. تصمیمی که برپایه ادعای چند کشور عضو این اتحادیه از جمله دانمارک، هلند و فرانسه گرفته شده بود که مدعی بودند ایران در عملیات ترور یا برنامه‌ریزی برای ترور مخالفانش در این کشورها نقش داشته است.
حالا منابع دیپلماتیک ایرانی و غربی از جمله خبرگزاری رویترز اطلاعات تازه‌ای را از جزئیات آن منتشر کرده‌اند. جزئیاتی که موضوع تنش را برخلاف انتظارات نه به برجام که به موضوع فعالیت‌های موشکی ایران مرتبط می‌کند.
در بررسی امروز 30 دی ماه رسانه های اصلاح طلب ضمن انتشار ماجرای این دیدار به انتقاد برخی مقامات از تاخیر اروپا در ارائه سازوکار ویژه مالی پرداختند.
رسانه های منسوب به دو طیف اصلاح طلب و اصولگرا ، نشست پرتنش دیپلمات های اروپایی با عراقچی را با تغییر رفتار دیپلماسی اروپا و متمایل شدن به سمت سیاست های آمریکا مرتبط دانسته اند. طرح اروپا برای تحریم علیه ایران نیز از محورهایی است که در هر دو طیف رسانه ای بازتاب داشته است.
رسانه های منتسب به جریان اصولگرایی ضمن انتقاد از برجام و طرح بی دستاوردی آن خواهان برخورد قاطع با اروپا در قبال بد عهدی ها بخصوص در زمینه تاخیر در ارائه سازوکار ویژه ملی هستند. این رسانه ها مدعی شدند که اروپایی ها در حفظ منافع ملی ایران در برجام ناتوان هستند و نباید روی اروپا و «اس پی وی» هیچ حسابی باز کنند.
رسانه های اصلاح طلب
...............................
** حضور سرزده شماری از دیپلمات های اروپایی در دفتر عراقچی
روزنامه ایران در مطلبی با اشاره به حضور سرزده شماری از دیپلمات های اروپایی در دفتر سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران نوشت: یک منبع آگاه به «ایران» گفت که دیپلما‌ت‌های چند کشور اروپایی بدون اعلام قبلی در دفتر عراقچی حضور پیدا کردند و برخلاف انتظارات که گمان می‌رفت دلیل حضور سرزده آنها توضیحاتی پیرامون دلایل تأخیر اروپا برای تأمین خواسته‌های ایران در چارچوب برجام باشد، از فعالیت‌های موشکی ایران انتقاد می‌کنند. چنانکه یکی از دیپلمات‌های اروپایی حاضر در این نشست قصد داشته بیانیه‌ای را که پیش‌تر با هدف محکوم کردن فعالیت‌های موشکی ایران نوشته شده بود، قرائت کند که عراقچی فرصت این کار را از او می‌گیرد.
در بخش دیگری از گزارش ایران آمده است: کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران در اعتراض به تأخیر اروپا برای نهایی کردن سازوکار «اس‌پی‌وی»، این سؤال را مطرح می‌کند که اگر دولت‌های اروپایی می‌دانستند که بر شرکت‌های خود نفوذی ندارند، چرا با ایران وارد مذاکره شدند؟

گزارش روزنامه شرق با این جمله آغاز شد: «دیدار تمام است»؛ این را عباس عراقچی دو هفته پیش در جلسه با شش دیپلمات اروپایی گفته و اتاق را ترک کرده و در را بسته است. درحالی‌که رویترز ساعاتی قبل از این گزارش، تلاش کرده بود نشست دیپلمات‌های اروپایی را به شکلی دیگر روایت کند. دیداری 10دقیقه‌ای‌ که 18 دی‌ماه در وزارت خارجه ایران و با حضور دیپلمات‌های فرانسه، انگلیس، آلمان، دانمارک، هلند و بلژیک با عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه برگزار شد.
شرق به نقل از خبرگزاری رویترز می نویسد: «یک‌ روز پس از نشست دیپلمات‌های اروپایی با مقام وزارت خارجه ایران، اتحادیه اروپا اولین تحریم خود علیه ایران از زمان اجرای توافق هسته‌ای را صادر کرد. اگرچه این تحریم‌های اروپا بیشتر نمادین بود، این نشست پرتنش منجر به تغییر غیرمنتظره دیپلماسی اروپا از پایان سال گذشته (میلادی) شد. اکنون به نظر می‌آید که صبر اروپا در قبال ایران تمام شده است.»

روزنامه آرمان در مطلبی نوشت: حدود 10 روز پیش یعنی سه شنبه 18دی ماه دیداری میان نمایندگان برخی کشورهای اروپایی با مقامات وزارت امورخارجه در محل این وزارتخانه برگزار شد که خبری از آن درز نکرد، اما خبرگزاری انگلیسی رویترز پس از چند روز به روایت خود پرده از این ماجرا برداشت. گویا قضیه از این قرار بوده که اروپایی‌ها با نیتی از پیش تعیین شده به ایران آمده بودند که مراتب نگرانی خود را از برخی اقدامات ایران که به نظر آنها نگران کننده می‌آمده ابراز کنند؛ در حالی که پیش از آن باید بابت تاخیرتعهدات خود درباره برجام عذرخواهی می‌کردند.

روزنامه آفتاب یزد نوشت: جلسه پرتنشی میان مقامات ایرانی و دیپلمات های اروپایی صورت گرفت، همچنین لحن این دیپلمات ها نسبت به مقامات کشورمان آن هم به بهانه آزمایش های موشکی و طرح ادعای واهی یعنی تلاش ایران برای انجام عملیات تروریستی در خاک اروپا، منجر گردید که مقامات کشورمان این رفتار مقامات اروپایی را برنتابند و جلسه را ترک کنند، از این رو، رخداد مذکور در وزارت خارجه کشورمان، عدم تحقق ساز و کار ویژه مالی و نیز تلاش اروپایی ها برای اعمال تحریم علیه ایران منجر به بروز ابهاماتی در رابطه با آینده مناسبات ایران و اروپا و همچنین برجام گردید که در این رابطه حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس معتقد است: 'ناتوانی کشورهای اروپایی در حفظ منافع ملی ایران در برجام منجر به ایجاد نوسانات جزیی در جریان مناسبات ایران و کشورهای اروپایی گردید به همین دلیل هم بر این باورم دیگر روی اروپا و «اس پی وی» هیچ حسابی باز نمی شود و ایرانی ها به موضع ملی گرایش پیدا خواهند کرد.'

به گزارش خبرگزاری ایسنا، اگرچه مقام‌های ایران طی چند هفته و ماه گذشته در پی اعلام اروپایی‌ها برای نهایی‌کردن ساز و کار اجرایی برجام و تأمین منافع اقتصادی کشورمان صبر پیشه و حتی تأکید کردند که برای حفظ این توافق معطل اروپایی‌ها نمی‌مانند و روی شرکای تجاری آسیایی خود هم حساب می‌کنند اما ماجرا با حضور نابهنگام 6 دیپلمات اروپایی در وزارت خارجه شکل دیگری پیدا کرد.
ایسنا افزود: حالا رویترز در پی این نشست ناتمام از ناامیدی دیپلمات‌های اروپایی برای گفت‌وگو با ایران در حوزه‌هایی فراتر از مسأله هسته‌ای خبر داده است. چهار دیپلمات اروپایی در این باره گفته‌اند که «فدریکا موگرینی» که از بانیان اصلی برجام است، نگران این مسأله است که پیگیری فوری این تدابیر به فروپاشی کامل توافق هسته‌ای بینجامد.

**ابهام در آینده برجام
روزنامه قانون در یادداشتی به قلم مهدی دل روشن می نویسد: هیچ موضوعی درباره آینده برجام مشخص نیست و هیچ کسـی نمی تواند دقیق بگوید که سرنوشت مهم ترین توافق هسته ای قرن حتی در هفته اول فوریـه چگونه خواهد بـود. اخبار متفاوت و ضد و نقیضی درباره آخر و عاقبت پیمان هسته ای وین به گوش می رسد و مشخص است که دست هایی در کار اسـت تا برجام، بدفرجام شود! برخی رسانه های نزدیک به آمریکا اعلام کرده اند که اروپا در تدارک تهیه بسته جدیدی از تحریم ها علیه ایران به بهانه برنامه های موشکی اسـت و شـاید با سـناریوی مربوط به عملیات تروریستی که از سوی فرانسه، هلند و دانمارک دنبال می شـود، طیف جدیـدی از تحریم ها با راهبری و استراتژی ایالات متحده در راه باشد. لابی های سنگین آمریکایی- صهیونیستی در برنامه های خود، همراهی اروپا را کم دارند و اگر موفق شوند که بروکسل را با خود هماهنگ کنند، آن وقت داستان برجام بسیار پیچیده می شود .همین حالا هم برجام، یک پروژه نسبتا شکست خورده محسـوب می شـود چرا که دست کم به وعده های اقتصادی- مالی آن هرگز عمل نشده است. سازوکارهای مالی جهان آنقدر در نهادهای مالی آمریکا تنیده شده که غیرقابل تصور است بتوان راهی از پیش برد. ساز و کار مالی اختصاصی اروپا هم که صدها بار از روند رو به رشد و مثبت آن شنیدیم و حتی گفته شده بود پیش از سال 2019 ، اجرایی می شود، فقط در حد حرف است و حتی روی کاغذ هم چیزی وجود ندارد.

**تناقض بین اظهارات اروپایی ها و ایرانی ها در دیدار با عراقچی
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، اخیرا خبرگزاری رویترز به نقل از چهار دیپلمات ادعا کرد که در این دیدار، که در ساختمان وزارت خارجه ایران، میان طرف ایرانی با دیپلمات‌های فرانسه، انگلیس، آلمان، دانمارک، هلند و بلژیک انجام شد، اروپایی‌ها گفته اند که دیگر نمی‌توانند آزمایش‌های موشکی ایران و اقدامات این کشور برای ترور برخی افراد در خاک اروپا را تحمل کنند.
دیپلمات‌های اروپایی در گفت وگو با رویترز در حالی این ادعا را مطرح کرده اند که خبری از انتشار جزئیات کامل این دیدار نیست. این در حالی است که طبق شنیده‌های موثق انتخاب، جلسه مذکور آن چنان که اروپایی‌ها گفته اند، پیش نرفته و ماجرا به گونه‌ای دیگر رقم خورده بود.

**دلایل تغییر رفتار اروپا با ایران
فرارو در مطلبی با اشاره با عنوان 'چرا اروپا به سمت ترامپ متمایل شد؟' درباره پشت پرده افزایش تنش میان اروپا و ایران می نویسد: مقامات اروپایی در هفته‌های اخیر، با برجسته کردن مسئله برنامه موشک بالستیکی ایران و همچنین عملیات ترور ادعایی در خاک اروپا، سطح تنش‌ها با ایران را بالا برده و قرار است در آینده از این هم بالاتر ببرند...با گذشت چند ماه از بازگشت تحریم‌های آمریکا، انگیزه و عزم اروپایی‌ها برای مقابله با تحریم‌ها ظاهرا کمتر شده است. چرا که آن‌ها معتقدند ایران از برجام خارج نخواهد شد. یک دیپلمات اروپایی در توجیه عدم مشارکت برخی طرف‌های اروپایی در نشست ضدایرانی ورشو، ضمن ابراز اطمینان از عدم خروج ایران از برجام، گفته اروپایی‌ها مایل نیستند ایران را به سوی پرتگاه هل دهند.
در حالی که برخی ناظران منتظر رونمایی از سازوکار ویژه اروپایی برای تسهیل تجارت میان ایران و اروپا هستند، اروپایی‌ها، به موازات تلاش برای رونمایی از SPV، خود را برای صدور یک بیانیه مشترک علیه برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و نیز اعمال تحریم‌های جدید بر تهران در روز‌های آینده آماده می‌کنند.
فرارو افزود: بنا به گفته منابع اروپایی، اختلاف در اتحادیه اروپا بر سر این است که از دو اقدام - رونمایی از SPV و صدور بیانیه محکوم‌کننده- کدام یک زودتر اعلام شود. موگرینی نگران است که شتابزدگی اروپا فروپاشی توافق هسته‌ای را تسریع کند. به همین دلیل، مایل است که اول SPV اعلام شود و سپس بیانیه وزرای خارجه اروپا علیه ایران صادر شود.
نکته دیگر آنکه اعلام تاسیس سازوکار ویژه در ماه جاری میلادی هم صوری خواهد بود. این سازوکار قرار است در ماه جاری اعلام شود، اما تا چندین ماه دیگر عملیاتی نخواهد شد.
عامل دیگری که ممکن است در تغییر رفتار اروپا تاثیرگذار باشد، فقدان اعتماد به نفس اروپایی‌ها در مقابله با تحریم‌های آمریکا است.

رسانه های اصولگرا
.....................................
** طرح اروپا برای تحریم علیه ایران
به گزارش خبرگزاری فارس، رویترز روز جمعه جزئیات تازه‌ای از دیداری که حدود 10 روز پیش در تهران میان دیپلمات های اروپایی و ایران برگزار شده ارائه کرد و با توجه به قصد این کشورها برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران نوشته مواضع آنها به سمت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا متمایل شده است.
فارس افزود: خبرگزاری رویترز روز شنبه جزئیات دیگری به همان خبر قبلی خود اضافه کرده است. براساس جزئیات تازه رویترز، یک دیپلمات اروپایی درباره روند مذاکرات دیپلماتیک با ایران گفت: نوعی ناامیدی بین بریتانیا، فرانسه و آلمان بعد از فاز اول دیپلماسی با ایران به وجود آمده است. ما فکر می‌کردیم که می‌توان در حوزه‌های مختلف با ایران وارد مذاکره شد.

خبرگزاری تسنیم در مطلبی با عنوان ' خیز بروکسل برای تحریم دوباره ایران' نوشت: کشورهای اروپایی بعد از نمایش‌های ساختگی مخالفت با آمریکا و مانور روی وعده‌ و وعید‌های لفظی برای حفظ برجام اکنون منفعت را درآشکارسازی غش به‌سمت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا دیده‌اند و آماده اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران هستند.
به نوشته رویترز، اروپا با این رویکرد به‌سمت مواضع دونالد ترامپ متمایل‌تر شده، این در حالی است که کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از برجام ادعا کرده‌اند با رویکرد واشنگتن مخالف هستند و قصد دارند توافق هسته‌ای را حفظ کنند. رویترز نوشته این اقدام اروپا می‌تواند روحیات غرب‌ستیزی در ایران را تقویت کرده و موجب تشدید فعالیت‌های ایران در منطقه خاورمیانه شود.

**بد عهدی اروپا در ارائه سازوکار مالی
وطن امروز می نویسد: بدعهدی اروپایی‌ها در ارائه سازوکار مالی (SPV) به ایران حالا مورد انتقاد همه فعالان عرصه دیپلماسی ایران قرار گرفته است. اروپا که قرار بود تا قبل از سال 2019 بسته خود درباره سازوکار مالی برای تداوم همکاری با ایران در قالب برجام را ارائه دهد، هنوز اقدام موثری برای ثبت و اجرایی کردن این سازوکار انجام نداده است. اما در روزهایی که برخی اخبار از ارائه سازوکار مالی تا هفته‌های آینده خبر می‌دهند، منابع غربی می‌گویند اروپایی‌ها همزمان با ارائه سازوکار مالی به ایران، تحریم‌های جدیدی را به همراه آمریکا علیه ایران اعمال می‌کنند. آنگونه که خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی روایت کرده، اروپا و آمریکا قرار است به بهانه برنامه دفاع موشکی ایران، مجموعه‌ای از تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کنند. رویترز با اشاره به جلسه اخیر دیپلمات‌های فرانسه، انگلیس، آلمان، دانمارک، هلند و بلژیک در وزارت امور خارجه ایران، از قصد این کشورها برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران نوشت و تصریح کرد مواضع آنها به سمت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا متمایل شده است. بر اساس این گزارش، یک دیپلمات اروپایی درباره روند مذاکرات دیپلماتیک با ایران گفت: نوعی ناامیدی بین بریتانیا، فرانسه و آلمان بعد از فاز اول دیپلماسی با ایران به وجود آمده است. ما فکر می‌کردیم می‌توان در حوزه‌های مختلف با ایران وارد مذاکره شد.

**اتمام حجت با اروپا در قبال بدعهدی ها
روزنامه سیاست روز به نقل از عباس ضیایی نیری کارشناس نوشت: با توجه به بدعهدی اروپا در قبال ارائه تضمین‌های لازم به ایران، بهترین راه مواجه اتمام حجت قاطعانه و انقلابی با اروپا است.
عباس ضیایی نیری گفت: عملیات سکوت و مدارا سیاستی از پیش باخته است که در هر طیف و جناح سیاسی در مقابل بدعهدی و زیاده‌خواهی غرب و اروپا پسندیده اقتدار و عزت ایران اسلامی نیست، موضوع صد باره واکنش ایران در قبال بازی دروغ و تزویر اروپا پس از خروج آمریکا از توافق برجام تبدیل به نمایشنامه‌ای شده که در دست کارگردانان به اصطلاح خلاق امروزی پایان مشخصی برای آن متصور نشده است.
ضیایی نیری با اشاره به اینکه چند روزی است از سالگرد امضای این سند در 26 دی ماه سال 94 می‌گذرد؛ خاطرنشان کرد: در این توافق چیزی جز هیچ نصیب کشور و مردم‌ ایران نشد و بعد از گذر چند سال کلیدی ترین تحریم‌های اعمال شده علیه کشور که بانک‌ها و سیستم مالی کشور را هدف گرفته بود بر قوت خود باقی‌ است در حالی که بحث‌های مالی و بانکی بخش مهمی از مذاکرات و در سرانجام آن توافق هسته‌ای را تشکیل داده بود؛ مذاکرات سخت و پیچیده هسته‌ای که قرار بود منتج به رفع موانع قانونی از پیش پای سیستم مالی و پولی کشور شود اما، در سرانجام هیچ دستاوردی را برای اقتصاد کشور به ارمغان نیاورده است.

سایت الف در یادداشتی با عنوان 'کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟' نوشت: سوال اینجا است چگونه است که کشور بزرگ ایران که دارای مرزهای مشترک طویل با کشورهای مهاجر خیز حوزه آسیای مرکزی و شبه قاره هند است باید برای حفظ ته مانده برجام کاسه گدایی به دست بگیرد؟ آیا اگر ایران اجازه عبور کاروان های مهاجرین شکل گرفته در افغانستان، پاکستان، و یا حتی بنگلادش را بدهد باز باید برای عقیم ساختن مجمع امنیتی لهستان، به قبرستان لهستانی ها در تهران متوسل شود؟
به نظر می رسد سیاستمداران حوزه سیاست خارجی ایران باید از رودربایستی های رمانتیک خود با طرف اروپایی خارج شده و به کانال ارتباطی مالی که تشکیل آن تا بحال ده ماه به طول انجامیده و از هم اکنون اشل اثر گذاری آن روشن است دل خوش ننموده و بقول رییس محترم جمهور سایر تنگه های اثرگذار در مناسبات با اروپا را فعال نمایند.

**تنش میان دیپلمات های ایرانی و اروپایی
روزنامه فرهیختگان می نویسد: در شرایطی که اروپایی‌ها به جای تضمین، تحریم آورده‌اند، رسانه‌هایشان می‌گویند با راه‌اندازی SPV هم اتفاق خاصی نخواهد افتاد. حتی اگر SPV راه‌اندازی شود، ماه‌ها کارکردی نخواهد داشت؛ این ادعایی است که رویترز در گزارش خود پیرامون جلسه اخیر دیپلمات های اروپایی با عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه به آن اشاره کرد. جلسه‌ای که حرف و حدیث‌های فراوانی را به دنبال داشته و طی روز‌های گذشته روایت‌های مختلفی از آن نقل شده است؛ روایت‌هایی گاه متضاد که از سویی دست بالای طرف اروپایی را به تصویر می‌کشد و از دیگر سو خبر از برخورد تند عراقچی با چشم سبز‌ها و حتی ترک جلسه توسط او می‌دهند. گزارش‌ها در این‌باره یک نقطه مشترک هم البته دارند و همگی بر تنش میان دیپلمات‌های ایرانی و اروپایی متفق‌القولند.
تنشی که در یک سوی آن، جمهوری اسلامی ایران نقد شدن مطالباتش از اروپا را درباره سازوکار مالی ویژه‌ای که قولش را داده بودند، دنبال می‌کند و در سوی دیگر اصرار اروپایی‌ها بر اتهاماتی چون تلاش برای ترور و اقدام مسلحانه در خاک اروپا. هرچه هست، به نظر می‌رسد کار، این روزها حسابی بالا گرفته و طرفین از تند شدن نسبت به یکدیگر هم ابایی ندارند.
در ادامه این گزارش آمده است: جدی شدن تلاش‌های اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در حقیقت به منزله آن است که اروپا یک گام به عقب برداشته و چند گام جلو آمده. به بیان دقیق‌تر، اروپایی‌ها در شرایطی که قرار بود تضمین بیاورند تحریم آورده‌اند. به‌ویژه در شرایطی که آنها همه تلاش خود را به کار بسته‌اند تا نهایی شدن SPV را به برنامه موشکی و منطقه‌ای ایران مرتبط کنند.

**از دست رفتن انگیزه های ایران از ماندن در برجام
روزنامه جوان در مطلبی با عنوان 'وسوسه‌های اروپایی خروج از برجام' نوشت: ایران دارد آخرین انگیزه‌های ماندن در برجام، یعنی حمایت اروپاییان از این توافق را هم از دست می‌دهد. منابع مطلع، اطلاعات جدیدی از جلسه 12 روز قبل سفرای اروپایی در وزارت خارجه منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد مناسبات دو طرف به سمت پرتنش شدن پیش می‌رود. برخی منابع هم می‌گویند که اتحادیه اروپا، تحریم‌هایی علیه ایران در دست بررسی دارد.
این روزنامه در ادامه با اشاره به دیدار دیپلمات های اروپایی با عراقچی می افزاید: دیپلمات‌ها به رویترز گفته‌اند که در ملاقات شش دیپلمات از کشور‌های فرانسه، انگلیس، آلمان، دانمارک، هلند و بلژیک، آن‌ها تلاش کرده‌اند دو پیام شامل پایان صبر اتحادیه اروپا در برابر ادامه آزمایش‌های موشکی ایران و تلاش ایران برای انجام ترور در خاک اتحادیه اروپا را منتقل کنند، ولی طرف ایرانی برخلاف پروتکل دیپلماتیک ضمن ترک میز مذاکره در اتاق جلسه را نیز به هنگام خروج محکم به هم کوبیده است.
*گروه نشریات خبری
پژوهشم**9054**1732

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

منبع این خبر، وبسایت www.farsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۷۷۴۱۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وزیر کشور: برخی مظاهر غیر دینی منجر به برداشت های غلط از سطح دینداری جامعه شده است
 • برخی مظاهر غیردینی منجر به برداشت‌های غلط شده است
 • تکرار موفقیت شیار ۱۴۳ در جشنواره فیلم فجر/شبی که ماه کامل شد تجربه تازه نرگس آبیار
 • آیا می‌توان مدیر کم‌کار و بی‌اثر را مجازات کرد؟/ 14 برنامه دشمنان علیه ایران
 • هشدار خرازی به اروپا: شکست برجام امنیت اروپا را نیز تحت‌الشعاع قرار خواهد داد
 • «شرم باد» پاسخ نیست خسارت برجام را با FATF ادامه ندهید
 • خسارت برجام را با FATF ادامه ندهید
 • پیشروی آلودگی هوای کلانشهرها در نبود مدیریت و برنامه ریزی
 • ایران در برجام صادقانه رفتار کرد/ تاخیر اروپا در SPV قابل قبول نیست
 • خرازی:اگر اروپایی‌ها توان حمایت شرکت‌هایشان را نداردن چرا با ایران مذاکره کردند؟/ تأخیرهای مکرر اتحادیه اروپا برای عملیاتی کردنSPV قابل دفاع نیست
 • اساتید کلاس آمریکاشناسی
 • شکست برجام، امنیت اروپا را هم تحت‌الشعاع قرار خواهد داد/ آمریکا اروپا را گروگان خود گرفته است
 • شکست برجام، امنیت اروپا را تحت الشعاع قرار خواهد داد/ آمریکا اروپا را گروگان گرفته است
 • کمال خرازی: شکست برجام، امنیت اروپا را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد/ اگر اروپایی‌ها نفوذی بر شرکت‌هایشان ندارند چرا با ایران مذاکره کردند؟
 • میزگرد بازآفرینی شهری پایدار استان مرکزی برگزار شد
 • هدف لایحه «ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی» تضمین حقوق اساسی آحاد مردم است
 • ديپلماسی توييتری عقيم است/ سايه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام
 • زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان در ایران جلوه ای از اتحاد ملی است
 • امنیت غذایی پایدار با پژوهش علمی