شهرضا – برای نخستین بار، یک محموله سفال شهرضا برای عرضه در بازار پکن، به کشور چین صادر می شود


شهرضا – برای نخستین بار، یک محموله سفال شهرضا برای عرضه در بازار پکن، به کشور چین صادر می‌شود.

مهدی سهیلی، هنرمند سفالگر شهرضایی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا از شهرستان شهرضا، اظهار کرد: سفال شهرضا از جنبه لعاب و نقش، در جهان منحصر به فرد است.

وی ادامه داد: در حدود دوماه پیش، یکی از تجار کشور چین از طریق یک تاجر تبریزی با سفال شهرضا آشنا و به دنبال آن، زمینه سفارش ساخت هزار قطعه از این سفال برای صادرات به کشور چین را فراهم شد.

هنرمند شهرضایی تصریح کرد: لعاب تَرَک و نقش ماهی سفال شهرضا که از ویژگی‌های منحصر به فرد این سفال است، برای تاجر چینی جذاب بود.

سهیلی با بیان اینکه محموله صادراتی سفال شهرضا در هفته آینده آماده می‌شود، اظهار کرد: برای نخستین بار سفال شهرضا به چین صادر می شود که ترمه یزد، تابلوفرش تبریز و آبگینه قزوین از دیگر اقلامی است که به شهر پکن عرضه می‌شود ضمن اینکه در سال گذشته سفارشاتی از فرانسه و ایتالیا و آمریکا  هم داشتیم.

هنرمند شهرضایی خاطرنشان کرد: هیچ حمایتی از سوی میراث فرهنگی و یا سایر مراکز تجاری انجام نمی‌شود و همه اقدامات اعم از بازاریابی، ساخت، صادرات و فروش برعهده هنرمند است.

منبع: ایمنا

خبر بعدی:

نمایشگاهکرنش به حافظ آغازی برای دیپلماسی فرهنگی

مجسمه ساز آلمانی با الهام از مفاهیم انسانی و عرفانی اشعار حافظ نمایشگاهی با عنوان "کرنش به حافظ" را در محل موزه هنرهای معاصر بر پا کرده است.

به گزارش ایلنا از اصفهان، "گونتر اوکر" مجسمه ساز آلمانی پس از گوته یکی از معدود شخصیت‌های اروپایی است که توانست حافظ را به جهانیان معرفی کند. نمایشگاه "کرنش به حافظ"  او با همین هدف از دیروز دوم اسفند ماه آغاز شده و تا ۲۳ فروردین سال آینده در اصفهان ادامه دارد.

همچنین 3 اسفند ماه موزه هنرهای معاصر اصفهان میزبان رویداد جهانی دیگری با عنوان پروژه جهانی "انسان، هنر و کهکشان" برای نمایش یکی از آثار جالب توجه دنیا در زمینه مجسمه سازی خواهد بود.   

دیپلماسی فرهنگ و هنر فراتر از دیپلماسی سیاسی 

مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان با اشاره به نمایشگاه " کرنش به حافظ"  گفت: این نمایشگاه فراتر از آن چیزی است  که به نام هنر در جهان در حال شکوفایی است .

مهدی تمیزی ادامه داد: چیزی که دنیا به آن نیاز دارد صرفا دیپلماسی سیاسی نیست. این دیپلماسی شاید شکست نخورده باشد اما ناکارآمدی خود را نشان داده است. دیپلماسی هنری و فرهنگی و ارتباطات بین هنرمندان کشورها دارای جایگاه بسیار ارزشمندی است و باعث می شود آثار و فرهنگ ها در گالری ها محدود نماند بلکه به فراتر از مرزها سفر کند.

وی ادامه داد: در کنار نمایشگاه "کرنش به حافظ" سه مجسمه ساز برجسته از سه شهر اصفهان، تهران و شیراز نیز حضور دارند. همچنین "پروژه بین المللی انسان، هنر و کهکشان" رویداد بین الملل دیگر موزه هنرهای معاصر اصفهان است که در جریان آن، یک اثر از هنرمند نامدار بلژیکی به گنجینه موزه هنرهای معاصر اصفهان تقدیم می شود و نمونه این مجسمه که یکی از سه مجسمه ساخته شده از این اثر در جهان است، اکنون در کره ماه قرار دارد. 

مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان گفت: دیپلماسی فرهنگی به این معنا نیست که ما در کشور خود نشسته و انتظار داشته باشیم دنیا ما را بشناسد. ما موظفیم سفیران فرهنگی و هنری خود را به دیگر کشورها فرستاده و معرفی خوبی از آثار خود داشته باشیم تا رابطه میان کشور ایران با سایر کشورهای دیگر دنیا برقرار شود.

وی اضافه کرد:  تمام تلاش موزه هنرهای معاصر اصفهان در یک سال گذشته بر این قرار گرفته که بارمعنایی موزه حفظ شده و ضمن احترام به همه هنرها به ویژه هنرهای سنتی بر هنر معاصر تاکید کنیم. تلاش ما بر این است با بضاعتی که در اختیار داریم بهترین نمایشگاه ها را در این موزه برگزار کنیم.

رنگ و هنر اصفهان الهام بخش آثار هنرمند آلمانی

مدیر شرکت بین‌المللی Art and Culture در تایید گفته‌های تمیزی اظهار کرد: امیدوارم برگزاری چنین برنامه هایی منجر به ایجاد تبادل فرهنگی میان اصفهان با سایر کشورهای دنیا شود.

افشین درم‌بخش تصریح کرد: در سال 2013 نمایشگاهی با عنوان "زخم ها و پیوندها" توسط گونتر اوکر در اصفهان برگزار شد. طی مدت زمانی که او در اصفهان حضور داشت تحت تاثیر هنر بسیار بزرگ اصفهان قرار گرفت و اذعان کرد که رنگ آمیزی هایی که در آثار تاریخی اصفهان استفاده شده غیرقابل تصور است به نحوی که چنین درخشانی و رنگی در هیچ کشور دیگری از دنیا وجود ندارد.

وی با بیان اینکه اصفهان شهری پرقدرت در هنر است، اضافه کرد: این هنرمند آلمانی با الهام از رنگ آمیزی های عرفانی شهر اصفهان و اشعار حافظ تصمیم گرفت کاری را برای حافظ انجام دهد. ابتدا قرار بود این هنرمند آلمانی تنها یک کار برای اشعار حافظ انجام دهد  اما در نهایت این یک کار تبدیل به 42 اثر شد.   

مدیر شرکت بین المللی Art and Culture با بیان اینکه این آثار با نام "بهشت من" نامگذاری شد، افزود: به احترام حافظ و ادبیات ایران، هیچ یک از این آثار با قلم مو کار نشده و تمامی آنها با استفاده از دست است.

وی تاکید کرد: امیدوارم برگزاری این نمایشگاه که برگرفته از عرفان و خلوص نیت این هنرمند بوده بتواند نظر شهروندان اصفهانی را جلب کند. برنامه داریم تا این آثار به صورت حرفه ای در شهرهای دیگر اروپا نیز به نمایش درآید زیرا آثار این هنرمند تاثیر بسزایی در شناسایی حافظ و فرهنگ ما دارد.

 مردم ایران و آلمان وجوه فرهنگی مشترکی دارند

طراح و مدیر اجرایی این نمایشگاه نیز در ادامه  اظهار کرد: موزه هنرهای معاصر اصفهان بهترین جایی بود که می‌شد نمایشگاه را در آن برگزار کرد زیرا آثار حافظ بسیار بزرگ و محترم بوده و این ساختمان تاریخی بهترین جایی بود که می شد به یک درک کلی از این آثار رسید.

خانم ترز لوبینتزکی، تصریح کرد: مردم ایران و آلمان وجوه فرهنگی مشترکی دارند که زبان هنر به عنوان برترین زبان دنیا بر این فاصله جغرافیایی غلبه می کند.

وی تصریح کرد: مبادلات بسیار زیادی بین ایران و آلمان برای برگزاری این نمایشگاه صورت گرفت و من بابت این هیجان اصفهان برای هنر بسیار خوشحالم.

"کرنش به حافظ" خوانشی جدید از اشعار حافظ است

معاون، فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نیز در باره این نمایشگاه گفت: اوکر با شجاعت و خلاقیت خود توانسته، خوانش یا تفسیری جدید از آثار حافظ را به تصویر بکشد.

 محمد عیدی با اشاره به اینکه دیوان حافظ از جمله متون فاخری است که با امکان فرازمانی و مکانی خود توانسته با امروز و دیروز ارتباط برقرار کند، اظهار کرد: این ویژگی سبب شده تا کارکردهای معنوی آثار حافظ که در دیوان او منعکس است، برای همه نسل ها آشکار شود.

وی بیان کرد: گفت و گوی اوکر با حافظ آن هم با هنر تجسمی خود، از دیدگاهی پساساختارگرایانه صورت گرفته است و در این آثار از متنی چندمعنا بهره جسته است. این کار با دریافت نه فقط یک ترجمه از اثر بلکه با توسل به چندین معنا و ترجمه حاصل شده است.

معاون، فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان افزود: این هنرمند آلمانی توانسته طرحی نو برای گفت و گو با حافظ دراندازد و این امکان برای ما فراهم شده تا با دیدن آثار او از منظری هنرمندانه به تماشای دردهای انسانی بنشینیم.

 

 

انتهای پیام

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

کلیدواژه: سفالگری شهرضا ميراث فرهنگي هنرمندان اصفهان شهردار اصفهان ریاست جمهوری ورزشگاه نقش جهان فناوری های نوین مدیریت شهری اصفهان فردا زاینده رود کشاورزی حمل و نقل عمومي

منبع این خبر، وبسایت www.imna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۸۹۴۹۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تقویت مناسبات تهران و ‎پکن بزودی در قالب برنامه راهبردی ۲۵ ساله تدوین و مبادله خواهد شد
 • بوی بهار و روزهای داغ بازار هنر در مازندران
 • تحكيم وحدت ایران با اژدهای زرد
 • تمایل پکن برای داشتن روابط نزدیک با تهران تغییری نکرده است
 • مین گذاری عربستان در روابط ایران با کشورهای آسیایی
 • روابط پکن با تهران عمیق‌تر می‌شود/نقش سازنده‌ ایران در صلح و پایداری منطقه
 • رئیس جمهور چین: روابط پکن با تهران عمیق‌تر می‌شود
 • روابط پکن با تهران عمیق‌تر می‌شود
 • تأکید چین بر تحکیم روابط با ایران
 • چین، میزبان ولیعهد سعودی
 • زنگ خطر در جزیره
 • تاکید رییس‌جمهور چین بر تداوم همکاری با ایران همزمان با سفر بن سلمان به پکن
 • احتمال میانجیگری چین بین ایران و عربستان چقدر است؟
 • تاکید چین بر تحکیم روابط با ایران هم‌زمان با ورود بن‌سلمان به پکن
 • تأکید چین بر تحکیم روابط با ایران هم‌زمان با ورود بن‌سلمان به پکن
 • احتمال میانجیگری چین بین ایران و عربستان
 • تعلل اروپا، دوباره سیاست نگاه به شرق و سفر مهم مقامات ایران به چین/ آیا روابط تهران و پکن گسترش می‌یابد؟
 • رئیس‌جمهور چین: تمایل پکن برای داشتن روابط نزدیک با تهران تغییری نکرده است
 • تهران و پکن در بسیاری مسائل نگاه مشابه دارند