شهاب مهربان کارگردان نمایش «در» با انتقاد از شرایط بد تئاتر برای هنرمندان گفت: امروزه فضای تئاتر خیلی بدتر از سینما شده است؛ باندبازی، فضای بسته و اینکه به میدان راهت نمی دهند


شهاب مهربان کارگردان نمایش «در» با انتقاد از شرایط بد تئاتر برای هنرمندان گفت: امروزه فضای تئاتر خیلی بدتر از سینما شده است؛ باندبازی، فضای بسته و اینکه به میدان راهت نمی‌دهند.   شهاب مهربان نویسنده و کارگردان تئاتر، در گفتگو با خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛  در خصوص علت اجرای مجدد نمایش «در» پس از دو سال گفت: امسال بنا بر دعوت علی پالیزدار، مسئول تماشاخانه پالیز با کمی تغییرات در متن و برخی بازیگرها مجدداً نمایش را اجرا کردیم.
هر چند خودم تمایلی به اجرای دوباره نداشتم؛ اما با توجه به اینکه اجرای مجدد هزینه زیادی برای ما به بار نیاورد و کمکی خوب به دوستان بازیگرم بود، پیشنهاد را پذیرفتیم. هم اکنون من در حال نوشتن چند نمایشنامه برای این تماشاخانه هستم و دعوت علی پالیزدار امری طبیعی است.     وی ادامه داد: این کار در عرصه کارگردانی سومین اجرای عمومی من و به نوعی بازتولید است. درام معمایی اجتماعی که  روابط چند دوست را بیان می‌کند. برای خارج کردن سوژه از کلیشه آن را در بستری معمایی تعریف کردم. بازخوردها هم تا کنون متفاوت بوده؛ مردم می خندند، گریه می‌کنند و حتی گاه عصبی می شوند اما معمولا ذهن تماشاگر بعد از نمایش پر از سوال است.

کارگردان نمایش  «در» علت تعطیلی چند روزه نمایش را یکسری مشکلات داخلی عنوان کرد و در پاسخی کوتاه و مصلحت گونه گفت: در حال حاضر مشکل برطرف شده است و موضوع خاصی نیست.

مهربان در پاسخ به حمایت‌های صورت گرفته از نسل جوان تئاتری گفت: خوشبختانه من برای کارهایم تهیه کننده دارم، تیم بچه‌ها هم همگی از فعالان دانشجویی تئاتر هستند که مدتهاست در پروژه‌های مختلف به صورت‌های گوناگون در کنار هم مشغول به کار هستیم. من به شخصه هیچ هدف مادی و مالی نداشتم، بلکه دغدغه  بازیگرانم را دارم؛ هشت بازیگر جوان مستعد و پر تلاش که باید دیده شوند، من جوانانی که به شدت مستعد و آینده‌دار هستند را به کار دعوت کرده‌ام؛ چهره شاخص هنری یا ورزشی که نیاورده‌ام. دوست دارم بچه‌هایم دیده شوند و تکرار مجدد کار در راستای همین اهداف بود. پس انتقادی در این مورد به من وارد نیست.

کارگردان نمایش «در» در خصوص فعالیت تئاتر خصوصی بیان کرد: سالن های خصوصی خوب است و من به شخصه از این اتفاق راضی هستم، مهم این است که کار اجرا شود، البته به شرطی که بار مالی به دوش گروه نباشد،  این روزها مخاطب تئاتر کاملا عوض و همه چیز با گذشته تفاوت کرده است. کار کردن بدون بازیگر چهره بسیار سخت است.  در همین کار هم تهیه کننده از من خواست که برای فروش بیشتر چند بازیگر چهره بیاوریم که من قبول نکردم؛ ولی قطعا در کارهای دیگرم این کار را انجام خواهم داد. ما گروهی هستیم که تا امروز سه کار را با هم انجام داده ایم؛ حالا باید بینیم در این راه چقدر دوام می‌آوریم.

وی ادامه داد: مخاطب سالن‌های خصوصی بعضاً برای دیدن چهره و عکس گرفتن با آنها می‌آیند؛ در حالی که اگر همان چهره در کار دیگری هم باشد مخاطب دیگر نمی‌آید. چون عکسش را قبلاً گرفته و حالا دنبال چهره‌ای دیگر است. افرادی که مخاطبِ واقعی نیستند، بلکه زمان دار هستند. البته این دسته هم یک نوعی از مخاطب است. ما باید کاری کنیم تا این ها تبدیل به مخاطب واقعی تئاتری ما بشوند. تئاتر هنری جریان‌ساز است و ما نباید بگذاریم این دسته مخاطب تعیین کنند که ما چه کنیم و بر اساس میل آنها کار کنیم؛ بلکه باید تربیتشان کنیم.

مهربان در خصوص دغدغه‌ این روزهای تئاتری‌ها گفت: قاعدتاً هنرمند زمانی که پول در جیبش باشد، می‌تواند دغدغه‌اش را نشان بدهد. هرچند تا امروز نگاه خود من این نبوده اما این نگاهِ تجاری این روزها واقعیت دارد. واقعاً منِ جوان تا چه زمانی می توانم صبر کنم، امروزه فضای تئاتر خیلی بدتر از سینما شده است؛ باند بازی، فضای بسته و اینکه راهت نمی‌دهند. نمی‌شود صبر کرد؛ باور کنید بعید نیست با همین روندی که تئاتر پیش می‌رود،  روزی نماینده مجلس هم بازیگر تئاتر شود! به هرحال شرایط سخت است.

این کارگردان در پایان گفت: الان پول‌های خوبی در تئاتر جا به جا می‌شود و بعضاً می‌بینیم که تئاترهای ما از برخی فیلم ها بیشتر می‌فروشد، از طرفی هر جا که پول باشد آلودگی وارد آن محیط می‌شود. بله هنوز هم هستند کارگردان هایی که پس از چند سال مقاومت و صبر دیگر مخاطب خود را پیدا کرده‌اند و آنها هستند که مخاطب را هدایت می کنند نه مخاطب آنها را؛ اما اکثر کارها به سمت حضور چهره‌ها رفته است. هر کاری برای من یک کلاس درس آموزشی است و هنرمند امروزه شغلش تئاتر شده است و نه دغدغه اش.

 

انتهای پیام/

گلایه یک کارگردان جوان تئاتر از شرایط سخت فعالیت در این عرصه

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

مدارس شبانه روزی سمیرم با مشکلات مواجه هستند

به گزارش ایرنا، مدارس شبانه روزی در قالب هنرستان ها و دبیرستان ها به همراه خوابگاه، کارگاه، آزمایشگاه، سلف غذاخوری و سالن ورزشی یکی از مهمترین قسمت ها و در واقع حساس ترین مراکز آموزشی در بین آموزشگاه های نظام تعلیم و تربیت بشمار می روند.
حساس ترین و مهمترین مراکز کسب علم و مشق زندگی از این حیث که دانش آموز سال هایی را در این مدارس نه تنها درس می خواند و تحصیل می کند، بلکه در کنار سایر همسالان و همنوعانش سبک و مهارت زندگی، کار و فعالیت، همدلی و همفکری نیز می آموزند.
شهرستان سمیرم با 10 مدرسه شبانه روزی پسرانه و دخترانه، جایگاه اول استان اصفهان از نظر تعداد این واحد آموزشی دارد.
مدیر مدرسه شبانه روزی ادب سمیرم در گفت و گو با ایرنا افزود : اینگونه مدارس به شرط تامین و تجهیز کامل امکانات و نیازهای تحصیلی، غذایی و فرهنگی بهترین ظرفیت رشد و تعالی دانش آموزان هستند.
ولی الله نوذری با اشاره به مشکلات مالی سال گذشته مدارس و بویژه شبانه روزی ها اظهارداشت: وضعیت جیره غذایی سال جاری به مراتب از دو سال گذشته بهتر شده اما افزایش قیمت ها مشکلاتی برای ما ایجاد کرده است.
به گفته وی اگر سال گذشته برای خرید کالا و مواد غذایی چک می دادیم و اجناس را قرضی خریداری می کردیم، امسال همه خریدها نقدی است و هیچ فروشگاهی چک دو روزه هم قبول نمی کند.
وی تصریح کرد: روزانه بطور متوسط تنها، 25 کیلو برنج و 10 کیلو گوشت برای جمع 128 نفره فراگیران متوسط اول مستقر در مدرسه و خوابگاهمان مصرف داریم.
مدیر شبانه روزی ادب سمیرم اشاره ای به کمک تعدادی نیکوکار هم داشت و گفت: وجود این عزیزان در کنار تلاش خستگی ناپذیر مجموعه مدیریت آموزش و پرورش مایه دلگرمی و کمک به مجموعه تعلیم و تربیت است اما کمک های بیشتر آنها می تواند در سرعت دادن به روند رشد و بالندگی دانش آموزان ما موثر و سازنده تر باشد.
مربی ورزش و مسوول خوابگاه مدرسه ادب به خبرنگار ایرنا گفت: دانش آموزان مدارس شبانه روزی علاوه بر تحصیل در این مراکز، رسم و شیوه زندگی کردن را می آموزند.
امیرعلی داوودی اظهارداشت: سحرخیزی و برپایی نمازجماعت، مسابقات و برنامه های گوناگون فرهنگی و ورزشی عصرگاهی و ایجاد همدلی با روابط اجتماعی در بین فراگیران از مهمترین ویژگی های خوب و ارزشمند تحصیل در این مدارس است.
وی افزود: ما در این مدرسه چمن خوب و امکانات ورزشی مناسبی داریم اما از سالن ورزشی برای این 128 محصل بی بهره ایم.
حضور در بین بچه های خوابگاه و انجام بازی های محلی، کوهنوردی، فوتبال و برگزاری برخی برنامه های جشن و فرهنگی در ایام خاص از جمله فعالیت هایی است که این مربی به آنها اشاره کرد.
به گفته وی 24 دبیر در این مدرسه تدریس دارند که طبق برنامه، هر شب یکی از دبیران در جمع بچه های خوابگاه حضور می یابد و با آنها گفت و گوی صمیمانه دارد.
مدیر هنرستان دخترانه شبانه روزی خیّام در همین ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: 61 دانش آموز در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم و دو رشته طراحی دوخت و گرافیک در این مدرسه تحصیل می کنند.
منیژه بهرامیان خاطر نشان کرد: خوابگاه این مدرسه عمومی است و علاوه بر دانش آموزان خودمان تعدادی از بچه های روستاهای مختلف از خوابگاه مدرسه فدک استفاده می کنند.
وی می گوید: ساختمان این مدرسه قدیمی و در واقع همان دانشسرای سابق است که تعمیر و بهسازی شده، اما هنوز هم ساختمان و آسفالت حیاط مدرسه مشکلاتی دارند.
بهرامیان که 9 سالی از مدیریتش در این هنرستان می گذرد نیز بهتر شدن جیره غذایی امسال نسبت به سال گذشته را تایید کرد و گفت: ماهانه حدود 600 هزار تومان نان و هر روز 10 کیلو برنج برای این 61 دانش آموز مصرف داریم.
وی ادامه داد: مشکل اصلی این هنرستان ساختمان قدیمی فضای محدود است ضمن اینکه تجهیزات وچرخ های خیاطی موجود نیز باید تامین اعتبار و نو خریداری شوند چرا که از 18 چرخ موجود پنج چرخ خیاطی به طور کامل فرسوده اند و دیگر قابل تعمیر نیستند.
بهرامیان به مانند مدیر شبانه روزی پسرانه ادب به این مورد خاص که امکانات ورزشی خوبی دارند اما حیاط و سالن ورزشی ندارند اشاره می کند.
ضرورت پکیج شدن هنرستان فدک و قدیمی بودن موتورخانه آن مشکل دیگر این مدرسه قدیمی است که مدیر مدرسه می گوید اگر خیران کمک کنند و شهرداری مساعدت کند، می توان حیاط مدرسه را آسفالت کرد و برای سامانه گرمایشی آن اره ای اندیشید.
مدیر هنرستان شبانه روزی فدک با اشاره به طراحی و رنگ آمیزی جدول و محیط بیرونی مدرسه به دست هنرمندان این مدرسه را یادآور شد و افزود: شادابی و پویایی مدارس شبانه روزی به علت 24 ساعته بودن یک اصل همیشگی برای این مجموعه هاست.
مدیر آموزش و پرورش سمیرم در همین رابطه به ایرنا گفت: امسال تعداد مدارس و دانش آموزان مدارس شبانه روزی این شهرستان به نسبت سال قبل بیشتر شده است.
محمد نادری سمیرمی افزود: سال 96، 9 مدرسه شبانه روزی با 708 دانش آموز داشتیم اما امسال این تعداد به 10 مدرسه با یکهزار و 23 محصل افزایش داشته است.
وی اظهارداشت: چهار مدرسه در شهر سمیرم و بخش مرکزی، دو واحد آموزشی در بخش دناکوه، سه مدرسه در بخش وردشت و یک مدرسه در بخش پادنا و شهر کُمه، شبانه روزی هستند.
وی با اشاره به مشکلات شبانه روزی ها و استفاده از ظرفیت خیران در این بخش تصریح کرد: 60 درصد مدارس فرسوده سمیرم چشم براه کمک خیران هستند که تعدادی از مدارس شبانه روزی سمیرم در این تعداد سهیم هستند.
وی گفت: پیگیری ها و نشست های خوبی در جمع خیران و مجمع آنها داشته ایم و علاوه بر این برای اولین بار در طول 40 سال انقلاب اسلامی، قرار است بنیاد برکت امسال به موضوع ساخت مدرسه در این شهرستان ورود کند و بانی خیر شود.
نادری با اشاره به کمک های موردی اما تاثیرگذار خیران به مدارس شبانه روزی افزود: شخص نیکوکاری تامین جیره غذایی هنرستان آیت الله کاشانی را عهده دار شده و خیری دیگر به تازگی برای کمک به مدرسه شبانه روزی شیخ بهایی اعلام آمادگی کرده است.
وی با یادآوری مشکلاتی همچون تامین تجهیزات گرمایشی، مواد غذایی و تجهیزات کارگاهی این مدارس با توجه به افزایش قیمت ها، اظهار امیدواری کرد خیران با ورود به این بخش یاریگر مجموعه تعلیم و تربیت و آینده سازان کشورمان باشند.
شهرستان سمیرم دارای 169 مدرسه، حدود 10 هزار دانش آموز، یکهزار و 220 معلم و فعال فرهنگی و 800 بازنشسته نظام تعلیم و تربیت است.
این شهرستان با یکصد هزار نفر جمعیت در 160 کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد.
7147/6026/
انتهای پیام

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

کلیدواژه: تئاتر اخبار هنرمندان هنرهای نمایشی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۹۱۱۵۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تئاتر در تبریز باید به یک صنف تبدیل شود
 • ترامپ: وقتي تعطيلي دولت به پايان برسد سخنراني خواهم کرد
 • تکنولوژی نسل ما را معلق کرد/ دهه هشتاد فصل ظهور خوانندگان اینترنتی بود/ خوانندگان امروزی ناخواننده‌اند!
 • علی‌عسکری عنوان کرد ؛ مجریان رابط بین مردم و صداوسیما
 • مجریان رابط بین مردم و صداوسیما
 • دهه پنجم انقلاب؛ دهه جوان شدن رسانه ملي
 • پروانه معصومی: چشم و هم چشمی‌ها بر سینما حاکم شده
 • گفتگو با بهمن کیارستمی، بهترین کارگردان جشنواره سینما حقیقت
 • پروانه معصومی: هویت محکم امروز ایران را مدیون انقلاب اسلامی هستیم/ دلیل کنار گذاشتنم از سینما سیاسی است+ فیلم
 • نگاهی به نمایش در انتظار گودو؛ در انتظار بسته شدن درهای سالن
 • «دانتون» در تئاتر مولوی به صحنه رفت/ اجرایی با ۲۰ مخاطب
 • چهره های معروف ایرانی در مراسم رونمایی از پوستر نمایش مرگ فیدل +تصاویر
 • روایت ریل‌گذاری قطار سینمای ایران بعد از انقلاب
 • مرور ۴۰ سال سینمای ایران| روایت ریل‌گذاری قطار سینمای ایران بعد از انقلاب
 • هرج ومرج مجازی در بازار مسکن/ شاید هرکیلو گوشت به ۱۰۰ هزارتومان برسد
 • اجرای نمایش «بی‌تابستان» به تئاتر مستقل تهران رسید
 • کارگردان پیشکسوت سینما درگذشت
 • بازیگر سینما و تلویزیون: همیشه گفته‌ام رهبری را دوست دارم
 • لغو دو نمایش لهستانی در جشنواره تئاتر فجر به دلیل سیاست های ضدایرانی لهستان