رسانه های عراقی از ائتلاف میان جریان مقتدی صدر، ایاد علاوی و عمار حکیم خبر می دهند


رسانه‌های عراقی از ائتلاف میان جریان مقتدی صدر، ایاد علاوی و عمار حکیم خبر می‌دهند. هیچ‌یک از هم‌پیمانان تهران در این ائتلاف حضور ندارند. آفتاب‌‌نیوز : این توافق همکاری که میان ائتلاف سائرون وابسته به مقتدی صدر، الوطنیه وابسته به ایاد علاوی و همچنین الحکمت وابسته به عمار حکیم تشکیل شده قرار است در زمینه تشکیل دولت آتی در عراق با یکدیگر همکاری کنند.


به گزارش آفتاب‌نیوز؛ این ائتلاف در صورت شکل‌گیری ضربه بزرگی به جبهه متحدان ایران در عراق وارد خواهد ساخت چرا که هیچ‌یک از هم‌پیمانان تهران در این ائتلاف حضور ندارند. مقتدی صدر و عمار حکیم هرچند پیشتر روابط نزدیکی با ایران داشتند، اما استمرار حمایت تهران از نوری مالکی و بعدتر حیدر عبادی سبب شد مقتدی صدر و عمار حکیم روز بروز بیش از گذشته از تهران فاصله بگیرند.
این سه گروه سیاسی البته در بیانیه خود اظهار داشته‌اند که این همکاری تنها محدود به تشکیل دولت نیست و بعد از آن هم این همیاری استمرار خواهد داشت. این ائتلاف بر اصولی هم تاکید کرده که قرار است مبنای کار و حرکت آنها باشد.
یکپارچی عراق و پایبندی به قانون اساسی آن و تعمیق دموکراسی و آزادی‌های عمومیایجاد مکانیزمی برای مقابله با فساد و مفسدانبرقراری روابط منطقه‌ای و بین‌المللی بر اساس منافع مشترک و بدون دخالت در امور داخلی دیگران
از سوی دیگر ایاد علاوی که در انتخابات سال ۲۰۱۱ اصلی‌ترین رقیب نوری مالکی بود و حتی توانست ۲ کرسی بیشتر از مالکی کسب کند (۹۱ به ۸۹) در نهایت با حمایت مقتدی صدر و عمار حکیم از نوری مالکی، نتوانست دولت تشکیل دهد.
حالا این ائتلاف در صورت تشکیل، یک تحول مهم در صحنه سیاسی عراق به شمار خواهد رفت.
نتایج نهایی انتخابات عراق بدین شرح است:
لیست سائرون (وابسته به مقتدی صدر) ۵۴ کرسی
لیست الفتح المبین (وابسته به هادی العامری) ۴۷ کرسی
ائتلاف النصر (به رهبری حیدر العبادی) ۴۲ کرسی
ائتلاف دولت قانون (به ریاست نوری مالکی) ۲۶ کرسی
حزب دموکرات کردستان عراق (به ریاست مسعود بارزانی) ۲۵ کرسی
ائتلاف الوطنیه (وابسته به ایاد علاوی) ۲۱ کرسی
جریان الحکمة (وابسته به عمار حکیم) ۱۹ کرسی
در نتیجه با ائتلاف جدید مقتدی ۵۴+ ۲۱+ ۱۹ کرسی یعنی ۹۴ در پارلمان جدید عراق خواهد داشت. هرچند هنوز باید منتظر ماند و دید نتایج بازشماری دستی آرا که به درخواست عبادی و تایید پارلمان قرار است انجام شود چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.
اما واضح است که نیروهای طرفدار ایران با شرایط دشواری مواجه می‌شوند. هرچند اگر هادی عامری، حیدر عبادی و نوری مالکی با یکدیگر ائتلاف کنند، می توان انتظار داشت که اوضاع بار دیگر به سود ایران تغییر کند. اما جمع کردن این سه جریان زیر یک چتر به سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود.
منبع: یورونیوز کد خبر: ۵۲۷۸۱۸ تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۹ تعداد نظرات: ۷ نظر

منبع: آفتاب

خبر بعدی:

سیره تقریبی شهید صدر؛ به یک اندازه همراه شیعه و سنی

به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، شهید صدر معتقد بود دیانت به معنای داشتن برنامه همه جانبه و در هر زمینه برای زندگی اجتماعی افراد است، از این رو برای پیشرفت اسلام معتقد بود که باید تقریب مذاهب و اتحاد اسلامی، به عنوان یک مسئله درجه یک مطرح باشد.

او دارای ارتباط با اندیشمندان و نهادهای بین المللی بود و از هر راهی که فکر می کرد می توان به تقریب و اتحاد دست یافت کوتاهی نمی کرد. مقالات تقریب گرایانه متعددی در روزنامه کشورهای سنی مذهب می نوشت و در آثارش فواید و محاسن اتحاد و مضرات تفرقه و جدایی را تشریح می نمود. نسبت به اهل سنت و بزرگان آنها احترام قائل بود و در تالیفاتش از آنان به نیکی یاد می کرد[1]. با اینکه کتاب فدک را در دوران جوانی نوشته بود و در آن لحنی نرم و بیانی شیوا و مستدل دارد، ولی راضی به طبع مجدد آن نشد، چون به این نظریه رسیده بود که در نوشته ها باید مسائل مهم تر را بیان داشت و بدون دست کشیدن از عقاید برحق مذهب شیعه، نسبت به تعامل با سایر مذاهب کوشا بود.

همچنین ایشان با نهادهای کشورهای اسلامی حتی اگر نظام حاکم غیر شیعی می بود ارتباط داشت. مثلا یکی از اقدامات شهید صدر لبیک گفتن به مرکز تامین مالی کویت (بیت التمویل الکویتی) بود و ایشان در پاسخ به درخواست آنان، طرح بانک بدون ربای خود را نوشت و آن را با مباحث عمیق فقهی همراه ساخت که هرگز در طرح های متعدد و فزاینده ارایه شده دیگران در اواخر دهه شصت میلادی از جمله آثار استاد عیسی عبده یا استاد عبدالله العربی و استاد صدیقی و استاد النجار به بررسی هایی در حد و اندازه آن بر خورد نمی کنیم[2].

شهید صدر شاگردانش را تقریب گرا و اتحادخواه بار می آورد و عده ای از شاگردان برجسته وی از تقریب گرایان شهیر این دوران به شمار می روند. افرادی چون شهید سید محمد باقر حکیم، سید کاظم حسینی حائری، سید محمود هاشمی شاهرودی، سید محمد صدر، مرحوم شیخ محمد مهدی آصفی بروجردی و شیخ محسن اراکی.[3] شهید صدر با صراحت تمام و مکررا این را بیان می داشت که اختلاف علمی بین شیعه و سنی امری طبیعی است و باید آن را موجب جدایی ندانست.

چرا که این خواسته استعمار و صهیونیست و دشمنان اسلامی است: «إن الطاغوت وأولیاءه یحاولون أن یوحوا إلى أبنائنا البررة من السنة، أن المسألة مسأله شیعة وسنة، لیفصلوا السنة عن معرکتهم الحقیقیة ضد العدو المشترک...» درباره گرفتاری های عراق و کشورهای اسلامی دیدگاه وی بر این استوار بود که مشکلات اجتماعی فقط مربوط به یک مذهب نیست و مربوط به همگان می باشد و همه باید در زمینه رفع گرفتاری هایی که استعمار و طاغوت ایجاد کرده، کوشا باشند: «أیها الشعب العظیم، إنی أخاطبک فی هذه اللحظة العصیبة من محنتک وحیاتک الجهادیة، بکل فئاتک وطوائفک، بعربک وأکرادک، بسنتک وشیعتک، لأن المحنه لا تخص مذهب دون آخر.»(ای ملت بزرگ! من در این وقت محنت فزا و حال جهادی تو را مورد خطاب قرار می دهم. با تمام گروه ها و جریان هایت، با عرب و کرد و شیعه و سنی.

زیرا گرفتاری کنونی فقط مخصوص یک مذهب نیست و فراگیر است.) و خود را فدایی تمام مذاهب و نه تنها مذهب شیعه می دانست: «وإنی منذ عرفت وجودی و مسؤولیتی فی هذه الأمة بذلت هذا الوجود من أجل الشیعی والسنی على السواء، ومن أجل العربی والکردی على السواء حین دافعت عن الرسالة التی توحدهم جمیعا، وعن العقیدة التی تضمهم جمیعا..انا معک یا أخی و ولدى السنی بقدر ما أنا معک یا أخی و ولدى الشیعی...»[4] (من از زمانی که هستی و مسئولیت خویش را در این امت شناختم، وجود خویش را به صورت مساوی فدای شیعه و سنی و عرب و کرد کردم. زیرا انگیزه من دفاع از مایه اتحاد و عقیده واحد اینان(یعنی اسلام) بود. ای برادر و فرزند سنی امر من همان اندازه با تو همراه هستم که با برادر و فرزندان شیعی ام همراهم). وی در راه اثبات اینکه شیعه از حیث همگرایی دارای پیشینه و سابقه ای دیرینه است، مثلا به وقایع جنگ جهانی اول و شرکت علمای شیعه در جهاد علیه متجاوزان نسبت به کشورهای اسلامی همچون ایران، عراق، لیبی، عثمانی و مصر، و حتی سیره و سنت رسول خداوند و ائمه اطهار در همین باب[5] سخن می گفت.
ستیز با استعمار و صهیونیسم و دفاع از انقلاب

توطئه های استعمار علیه کشورهای اسلامی و مذاهب اسلامی متنوع و بسیار است. یکی از این توطئه ها اختلاف افکنی بین مذاهب و دیگر توطئه ایجاد نظام شیطانی صهیونیست است. شهید صدر به این مطالب واقف بود و از دوران و جوانی با شدت در پی اجرای برنامه مبارزه با استعمار و ایادی آن بود. وی در همین راستا از انقلاب اسلامی ایران که سر ناسازگاری با استعمار و صهیونیسم داشت، به شدت دفاع می کرد و مدهوش و شیفته افکار امام خمینی بود، چون شهید صدر نگرش جهانی خویش نسبت به اسلام را در نگاه امام خمینی محقق می دید. به گونه ای که تجلی اسلام ناب را در امام خمینی می دید.

این جمله از وی معروف است که «ذوبوا فی الامام الخمینی بمقدار ما ذاب هو فی الاسلام» در امام خمینی ذوب شوید، به همان اندازه که او در اسلام ذوب شده است.[6] وی از انقلاب اسلامی ایران دفاع می کرد و می فرمود: «من یک مسلمانم و در برابر سرنوشت همه مسلمانان جهان – و نه تنها عراق و ایران - مسئولم و باید به وظیفه شرعی خود عمل کنم و وظیفه شرعی منحصر به ایران و عراق نیست. حمایت از انقلاب اسلامی ایران و رهبری آن هم، یک وظیفه شرعی است!» چنانکه زمانی که دستگیر شد و در زندان محبوس گشت نظام طاغوتی آمریکایی بعث عراق از وی خواست تنها چند کلمه علیه امام خمینی و انقلاب اسلامی بنویسد تا آزاد شود، اما شهید صدر نپذیرفت و گفت: «من آماده شهادتم، هرگز خواسته های غیر انسانی و ضد دینی شما را قبول نخواهم کرد و راه من همان است که انتخاب کرده ام.»[7] لذا زمانی که او را در عقیده خود راسخ دیدند، وی را به شهادت رساندند.
 
امام خمینی در پیامی که به مناسبت شهادت مظلومانه شهید صدر و خواهرش، سوگمندانه نوشت: «... مرحوم آیة الله شهید سید محمد باقر صدر و همشیره مکرمه مظلومه او که معلم دانش و اخلاق و مفاخر علم و ادب بود، به دست رژیم منحط بعث عراق با وضع دلخراشی به درجه رفیعه شهادت رسیده اند. شهادت ارثی است که امثال این شخصیتهای عزیز از موالیان خود برده اند».[8] همچنین سیره مستمر شهید صدر بر پشتیبانی فکری و مالی از گروه های انقلابی در گستره جهان اسلام و مبارزه علیه صهیونیسم و استعمارگران بود و از این رو وی را می توان الگوی مناسبی برای علمای دین و دانشمندان بر شمرد.[9]


 منابع
[1] از باب نمونه ایشان در کتاب اقتصادنا به تعدادی از منابع فقه اهل سنت استناد نموده اند، نظیر: الاحکام السلطانیه ماوردی، المغنی ابن قدامة، الامام شافعی، المحلی ابن حزم، المدونه الکبری، مواهب الجلیل، نهایه المحتاج، المبسوط سرخسی، الفقه على المذاهب الأربعه و غیره
[2]  در این باره بنگرید به مقاله آیت الله تسخیری با عنوان: «تاریخچه کوتاهی از تجربه بانکهای اسلامی؛ با تأکید بر طرح بانک غیر ربایی پیشنهادی شهید صدر (ره) و تجربه بانکهای جمهوری اسلامی ایران»؛ همچنین ر.ک: فقه «مقاصدی» وحجیت آن (با نگاهی به شیوه شهید صدر) از استاد تسخیری و نیز: گزیده ای از اندیشه برخی شخصیت های تقریبی، محمدعلی تسخیری، ص ۱۹۳ تا ۲۴۳
[3] شهید صدر بر بلندای اندیشه و جهاد، ص ۳۳ - ۳۴.
[4] مباحث الأصول، سید کاظم حائری، ص ۱۵۱
[5] رسالتنا، ص ۵۸
[6] روزنامه جمهوری اسلامی، ۲۵ خرداد ۱۳۸۲ش
[7] شهید صدر بر بلندای اندیشه و جهاد، ص ۲۰ و ۱۴۱
[8] صحیفه نور، ج۱۲، ص۵۷
[9] علماء عرفتهم، یوسف عمرو، ص ۸۳ و ۸۴ و پگاه حوزه، شماره ۱۰۲، پانزدهم شهریور ۱۳۸۲، متن مصاحبه به شهید محمد باقر حکیم

 
انتهای پیام/ 
 

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۰۸۲۷۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مصاحبه|محسن حکیم: عراق وارد بلوک‌ بندی منطقه‌ای نمی‌شود / تحرکات مشکوک برای سازماندهی مجدد داعش
 • ایران و اروپا تا 2020 در یک قایق نشسته‌اند
 • ورشو، نقاشی تانک‌ها / بهترین دوران مناسبات ایران و عراق / نقش مردم در مقابله با توطئه تحریم / تاملاتی در باب امید عمومی
 • تشکیل ائتلاف جدید در عرصه سیاسی عراق
 • سی ان بی سی: متحدان آمریکا نگران سیاست های انزواطلبانه ی ترامپ هستند
 • تمام دعواهای منطقه به خاطر جمهوری اسلامی ایران است/ تحقق بسیج جهانی اسلام با تشکیل جبهه مقاومت
 • عمار حکیم :تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران تهدیدی ‌برای روابط بین‌الملل است
 • ‌«عماد» لوح افتخار جشنواره عمار را از آن خود کرد/ تقدیر از ۷ اکران‌کننده برتر ‌نهاوند
 • انزواطلبی ترامپ متحدان واشنگتن را بشدت نگران کرده است
 • اکران فیلم های جشنواره عمار با موضوع ایران آینده در البرز/ کاروان چله انقلاب در استان برگزار می شود
 • تحریم‌های آمریکا علیه ایران تهدیدی برای روابط بین‌الملل است
 • جشنواره «عمار» چگونه از فتنه‌های آینده پیشگیری می‌کند؟
 • حکیم در دیدار با شاه اردن: تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران تهدیدی ‌‌برای روابط بین‌الملل است
 • دومین شب جشنواره عمار در کاشان برگزار شد
 • مصاحبه|محسن حکیم: پیام دولت عراق به بشار اسد چه بود؟/ توافق تهران و بغداد درباره بازپرداخت بدهی برق و گاز
 • اعلام نامزدهای کسب جایزه بخش مستند و داستانی نهمین جشنواره عمار
 • نصیحت حکیم به کردهای عراق
 • نوری مالکی با ظریف دیدار کرد
 • ایاد علاوی و سلیم الجبوری با ظریف دیدار کردند