ویراست جدید «بانکو» در ادامه ماجراهای «پاپیون» اثر«هانری شایر» را انتشارات امیرکبیرچاپ و روانه بازار نشر کرده است


خبرگزاری شبستان:ویراست جدید «بانکو» در ادامه ماجراهای «پاپیون» اثر«هانری شایر» را انتشارات امیرکبیرچاپ و روانه بازار نشر کرده است.

 به گزارش خبرگزاری شبستان، داستان این رمان برگرفته شده است از حقایق زندگی هانری شاریر. موضوع رمان از اتهام کشته شدن یک فروشنده زن به دست هانری شاریرشروع می‌شود، در صورتی که خود او منکر این قتل می‌شود، و در نهایت به گویان فرانسه برای گذراندن دوره محکومیت فرستاده می‌شود و در آخر بعد از چند اقدام به فرار موفق به فرار از زندان می‌شود.

بانکو ادامه رمان پاپیون است. هانری شاریر در بانکو به زندگی خود در ونزوئلا پس از فرار از زندان‌های مخوف فرانسه می‌پردازد. زندگی یک محکوم به حبس ابد و گریخته از ظلم و جور و آوار بی‌عدالتی که عده‌ای برای حفظ منافعشان بر سر او فرو می‌ریزند.

شاید برای به دست آوردن آزادی و گرفتن انتقام از کسانی که هستی‌اش را به نیستی کشاندند با تمام وجود تلاش می‌کند و دست به هر کاری می‌زند و وارد حوادث خطرناکی می‌شود تا هستی خود را به‌دست‌ آورد.

رمان از جایی شروع می‌شود که راوی آزاد می‌شود و حالا باید با دنیای جدید خو بگیرد. کتاب از دفترچه چهاردهم شروع می‌شود و به دفترچه سی‌ام ختم می‌گردد. در هر کدام از دفترچه‌ها با رویدادهایی هیجانی از زندگی راوی در دوره‌های زندگی‌اش آشنا می‌شویم. راوی، لحنی گرم تاثیرگذار دارد و با حوصله از جزییات اتفاق‌ها می‌گوید.

.کتاب «بانکو» اثر هانری شاریر ترجمه فریدون سالکی در 430 صفحه و شمارگان 500 نسخه به بهای 30هزار تومان از سوی انتشارات امیرکبیر راهی بازار کتاب شد.

پایان پیام/476

منبع: شبستان

خبر بعدی:

فصل تازه سریال «فرار از مالیات» با نقش‌آفرینی خانم منشی/ مخزن الاسرار بیماران تبدیل به منبع الاموال پزشکان شد!

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، نه اینکه تصور کنیم، برای دیدن هر پزشکی در این شهر، نیاز به رد شدن از خان خانم شیرزاد نامی وجود دارد که سخت است برایش از مشکل‌مان گفتن و جواب درست شنیدن و همذات‌پنداری و خلاصه پرستارگونه برخورد کردنش، اما آنقدر از حس‌های تلخ و نامطبوع برخورد منشی دکتر و جراح و امثالهم، شنیده‌ایم و چشیده‌ایم که برایمان سخت نیست بشنویم برخی از آن‌ها که خود را پزشک‌تر از دکتر پشت در می‌دانند، این بار در نقش صندوق ذخیره ریالی صاحبان مطب‌های میلیاردی ظاهر و حاضر شده‌اند.

نمی‌دانیم همچنان که چرا، انگار بحث فرار مالیاتی پزشکان تمامی ندارد؟! یک روز از پرداخت‌های زیرمیزی خبر می‌رسد و یک روز هم از عدم نصب دستگاه‌های کارت‌خوان. انگار وقتی صحبت از مالیات برای این قشر از جامعه می‌شود این افراد نخبه از تمام هوش توان خود استفاده می‌کنند تا از پرداخت میزان صحیح آن شانه خالی کنند.

این روز‌ها هم دور از جانتان کافیست سر و کارتان به برخی مطب‌های شلوغ اکثر نقاط شهر بیفتد. فرقی هم نمی‌کند پزشک اطفال باشد یا زیبایی و زنان. باید پول نقد همراهتان باشد، چون معمولاً با تابلوی "کارت خوان خراب است"، "خواب است"، رفته آمپول بزند! و الخ، مواجه می‌شوید. چه کسی هم جرات دارد در مطبی که بیش از ۵۰ نفر منتظر ورود به اتاق دکتر هستند با منشی جر و بحث کند؟ کوچکترین اعتراضی کافیست تا با یک اشاره منشی به انتهای لیست منتقل شوید. تلخ است؛ چیزی در حد شنیدن خبر "متاسفم" از دکتر‌های سریال‌های تلویزیونی.

منشی‌هایی که از قدیم خودشان یک پا رئیس و دکتر بوده‌اند. پشت در اتاق پزشک وقت داده‌اند و وقت گرفته‌اند. طبابت کرده‌اند و گاه نسخه‌های شفاهی هم پیچیده‌اند. اما آخرین وظیفه آن‌ها به نوعی نیز خاص‌ترین وظیفشان هم باشد.

وقتی منشی این بار می‌شود امین اموال پزشک

همیشه از قدیم شاهد آن بوده ایم که منشی‌ها مخزن الاسرار پزشک‌ها بوده اند. اما انگار این روز‌ها کارشان سخت‌تر هم شده چراکه امانتداری از درآمد‌های پزشکان نیز به وظایف منشی‌ها اضافه شده است. مردم خبر می‌دهند و نماینده‌های مجلس تایید می‌کنند که در برخی از مطب ها، منشی با دادن شماره کارت خود به بیمار اعلام می‌کند که هزینه درمان و یا حتی ویزیت دکتر به حساب وی واریز شود. آخرین ترفند برای فرار از حسابرسی‌های مالیاتی.

بیشتر بخوانید:نیمی از پزشکان مالیات خود را اظهار نکردند/ کارت‌خوان مطب به نام منشی!

در گذشته نیز فرار‌های مالیاتی پزشکان و نقش چشمگیر منشی‌ها در این فرایند وجود داشت؛ زیرمیز‌هایی که برخی از پزشکان برای انجام عمل‌های خاص دریافت می‌کردند و برای مصون ماندن از نگاه بازرسان، هزینه آن به حساب منشی یا نزدیکان خود واریز می‌شد.

درآمد‌های ده‌ها میلیونی و فرار مالیاتی

حتماً برای هر کدام ما پیش آمده که در ساعت‌های طولانی صف انتظار مطب دکتر تعداد مریض‌ها را در حق ویزیت ۴۰ _. ۵۰ هزارتومانی آن‌ها ضرب کرده‌ایم و درآمد‌های میلیونی آن‌ها را حساب و کتاب. اما اینکه چرا این قشر با این سطح درآمد بالا همواره از پرداخت مالیاتی که بیشتر اقشار موظف به پرداخت آن هستند شانه خالی می‌کنند جای سوال دارد.

در این رابطه محمدرضا نوری رئیس وقت امور مالیاتی شهر و استان تهران در مورد میزان مالیات پزشکان گفته بود، از میان حدود ۲۰ هزار پزشک در تهران تنها ۱۱ هزار نفر برای عملکرد سال ۱۳۹۶ اظهارنامه ارائه کرده‌اند. وی میانگین مالیات اعلامی پزشکان را برای هر نفر، ۵ میلیون ۷۰۰ هزار تومان عنوان کرد و گفته است: بر اساس آمار و اطلاعات سامانه‌های طرح جامع این میانگین برای هر نفر حدود ۱۴ میلیون تومان تعیین تشخیص داده شد.

در کنار این آمار، مسئولان مالیاتی معتقدند، تنها ۵۰۰ پرونده پزشکانی که با درآمد بالا هستند، حسابرسی خاص و مبتنی بر اطلاعات سامانه‌های طرح جامع حسابرسی می‌شود. میانگین این مالیات برای پزشکان خاص ۱۷ میلیون تومان بوده که البته مسئولان مالیاتی معتقدند مالیات واقعی آن‌ها ۷۶ میلیون تومان بوده است.

همچنین در خصوص موضوع فرار مالیاتی پزشکان، نماینده شورای حل اختلاف مالیاتی سازمان امور مالیاتی تهران چندی پیش اعلام کرده بود که در جامعه پزشکان فرار مالیاتی ۸۰ درصدی وجود دارد!

پاسکاری میان مسئولان حرفه‌ای‌تر می‌شود

اما نکته جالب این است که به نظر می‌رسد مسئولان بهداشت کشور نیز به خوبی از این موضوع آگاه هستند و تاکید می‌کنند که باید از پزشکان مالیات گرفته شود، اما به خوبی می‌دانند که نباید وارد جزییات شوند.

قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت -که متمول بودن خود را که از راه حرفه پزشکی ایجاد شده بود، کتمان نمی‌کرد - پیش از این عنوان کرده بود: «تعجب می‌کنم که یک مسئول مالیاتی کشور می‌گوید ۵۰ درصد پزشکان در تهران مالیات نداده‌اند. مگر سازمان نظام پزشکی به شما گفته مالیات نگیر؟! مگر پزشک گفته مالیات نگیر؟! اگر گفته باشد هم بیخود کرده است؛ همه مردم مالیات می‌دهند آن‌ها هم باید بدهند. برخی نور چشمی‌ها در کشور هستند که در کشور مالیات نمی‌دهند، همه دوست دارند از مالیات فرار کنند.».

اما به نظر می‌رسد این اظهار نظر‌ها تنها شانه خالی کردن اصل ماجرا و انداختن توپ در زمین سایر دستگاه‌ها مانند سازمان امور مالیاتی است چراکه پیگیری و اقدامی نیز در این خصوص از سوی وزارت بهداشت صورت نگرفت در حالی که با نیمی از پیگیری تغییر محتوای برخی سریال‌هایی که به مذاق جامعه پزشکی خوش نمی‌امد، می‌شد این آمار را بهبود بخشید.

دکتر رو ول کن؛ منشی رو بچست!

اما ماجرا از آنجا برای رسانه‌ها و افکار عمومی جذاب شد که یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی طی روز‌های اخیر با صراحت اعلام کرد که برخی پزشکان از راه‌های گوناگون سعی دارند تا درآمد خود را پنهان کنند. وی می‌گوید: برخی از این افراد، درآمد‌ها و واریزی‌های خود را به حساب منشی خود داشته و دارند و می‌کوشند تا ردپایی از این درآمد‌ها وجود نداشته باشد، اما این کار درستی نیست.

جعفرزاده ایمن آبادی افزوده بود: براساس اطلاعات سازمان امور مالیاتی کشور در حال حاضر ۱۳۳ هزار پزشک در کشور وجود دارد که فقط ۷ هزار میلیارد ریال مالیات می‌دهند که معنایش درآمد ۲ میلیون و دویست هزار تومانی هر پزشک در طول ماه است. در حالی که چنین رقمی از سوی مردم قابل پذیرش نیست.

وی همچنین تاکید کرد: متاسفانه درصد کمی از پزشکان که در بین آن‌ها چهره‌های معروف ملی هستند نسبت به پرداخت مالیات معترض بوده و اجازه نمی‌دهند همکارانشان نسبت به انجام وظیفه به کشور ادای تکلیف کنند. ضمن اینکه همین عده انتقاداتی علیه مصوبه کمیسیون تلفیق داشته‌اند.

منشی‌ها هم مظلوم واقع می‌شوند

صحبت در خصوص حق و حقوق بیمار و پزشک همیشه مطرح است و کمتر کسی است که به آن‌ها توجه نکرده باشد، اما شاید در این بین منشی‌ها به عنوان حلقه واصل بیمار و پزشک تا حدودی هم مظلوم واقع می‌شوند.

اینکه از یک طرف باید غرغر‌های بیماران را تحمل کنی و از یک طرح خرده فرمایش‌های گاه و بی گاه رئیس را که خود، کار این قشر را به خودی خود سخت کرده است. حقوق اندک و حرف‌های نامربوط دیگران هم بماند. اما امروز شاهد آن هستیم که شاید حق و شرافت این قشر که بیشتر آن‌ها را خانم‌ها نیز تشکیل می‌دهند در پدیده زیرمیز‌های یواشکی پزشکان در حال ضایع شدن است.

اینکه یک پزشک به هر دلیلی شماره حساب منشی خود را برای مبالغ واریزی و دستگاه‌های کارتخوان اعلام می‌کند و منشی نگون بخت نیز برای حفظ کارش مجبور به پیروی از این خواسته است، خود شاید نوعی برده داری نوین باشد.

ورود بانوان مجلس به فرار مالیاتی پزشکان و فشار دست‌های پشت پرده

مشکلات مطرح شده در بالا در نهایت موجب آن شد تا مجلس برای شفاف سازی، جامعه پزشکی را مکلف به استفاده از کارتخوان در سال ۹۸ کند. طبق این مصوبه، تمامی صاحبان حرفه و مشاغل پزشکی، دامپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی که مجوز فعالیت آن‌ها توسط وزارت بهداشت، نظام پزشکی یا نظام دامپزشکی صادر می‌شود، موظف هستند از پایانه‌های فروشگاهی (POS) استفاده کنند. همچنین مقرر شد تمامی مراکز درمانی که صورت حساب بیمار را صادر می‌کنند ۱۰ درصد از مبلغ دستمزد پزشک را به‌طورمستقیم به حساب سازمان امور مالیاتی بابت علی‌الحساب مالیات آن پزشک واریز کنند.

البته به نظر می‌رسد باز هم دست‌های پشت پرده برای حذف این مصوبه مجلس دست به کار شده‌اند. در همین خصوص سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی به مشرق گفت: باید میان وزارت بهداشت و وزارت اقتصاد تفاهم نامه‌ای منعقد شود که اگر تخلفی در مطب پزشکی صورت گرفت امکان برخورد وجود داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: امروز این امکان برای بیمار وجود ندارد که علاوه بر دغدغه بیماری اش دغدغه فراهم کردن پول نقد برای پرداخت به پزشک را هم داشته باشد و باید برای راحتی بیمار و جلوگیری از حرف و حدیث‌ها و تخلفات بعدی دستگاه کارتخوان در مطب تمامی پزشکان نصب شود بخصوص برای خانم ها.

از سوی دیگر معصومه آقاپور نماینده مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی مشرق با تاکید بر اینکه باید مالیات به این سمت حرکت کند که در جهت رفاه حال مردم باشد اظهار داشت: متاسفانه عملکرد مسئولان نیز در خصوص پرداخت‌های مالیاتی مردم مناسب نبوده است مردم باید بدانند که مالیاتی که می‌دهند برای رفاه حال خود آن هاست.

نماینده مردم آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: متاسفانه مردم ما این تصور را دارند که با پرداخت مالیات در حال هزینه کردن هستند و به همین خاطر است که امروز شاهد آن هستیم که قشر تحصیل کرده‌ای مانند پزشکان به راحتی از پرداخت مالیات فرار می‌کنند.

وی ادامه داد: امروز به راحتی پزشک بیمار را مجبور می‌کند تا پول نقد پرداخت کند، زیرا اینکار برای هیچکس قابل رهگیری نیست که درآمد یک فرد به چه میزان بوده و چقدر باید مالیات پرداخت کند و به عنوان یک زن از این اتفاقات تلخ برای برخی بیماران و خانم‌های منشی، بیشتر غصه دار می‌شوم.

فرار مالیاتی پزشکان در فضای مجازی

شاید شما هم در فضای مجازی به هشتگ‌های "#پزشکان_فراری_از_کارتخوان" و "#پزشکان_فراری_از_مالیات" برخورده باشید. هشتک‌هایی که در ابتدا به خاطر عدم استفاده پزشکان از دستگاه‌های کارتخوان و مشکلاتی که برای مردم ایجاد می‌شود فعال شد، اما پس از مدتی و با ورود رسانه‌ها شکل جدی‌تری به خود گرفت. کافیست به تعدادی از نظر‌های مردم در فضای مجازی در این خصوص توجه کنید تا میزان نارضایتی از این اتفاقات را به خوبی درک کنید.

اینکه کارمندان و کارگران و بسیاری از مشاغل با درآمد‌های بسیار پایین‌تر از پزشکان مالیات خود را پرداخت می‌کنند، اما برخی از این افراد با دارا بودن درآمد‌های چند ده میلیونی به راحتی از پرداخت مالیات واقعی سرباز می‌زنند جای سوال دارد. این سوال که آیا ساختار و راهکاری برای بررسی درآمد‌های این افراد وجود ندارد؟ چطور می‌شود تنها با چند دقیقه مراجعه به مطب‌های بالای شهر مردم عادی به خوبی قانون گریزی برخی از پزشکان را متوجه شده اند، اما هنوز مسئولان متوجه نشده اند؟

هرچه هست در این میان، سریالی از اقدامات غیرقانونی و تخلفات در حال اکران است که نقش جدید آن، منشی‌های دکتر‌ها هستند و چه بهتر که تا طبق معمول، دیر نشده و حساسیت‌ها به فراموشی سپرده، سراغی از درمان آن بگیرند که این بار، درد در خود جامعه پزشکی است.

منبع:مشرق

انتهای پیام/

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

کلیدواژه: راهپیمایی روز قدس روز قدس حسن روحانی مجلس دولت روز جهانی قدس اردبیل مراسم شب قدر شب قدر راهپیمایی پاپیون انتشارات امیرکبیر

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۱۰۷۴۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برای چهارمین بار «چایت را من شیرین می‌کنم»
 • «آتش بازی» با امیرمهدی حقیقت در بازار کتاب
 • ترجمه رمان «خفاش» به‌زودی چاپ می‌شود/کارآگاه خسته نروژی می‌آید
 • سازهای اشعار حافظ در یک کتاب جمع شد
 • «لبخند مسیح» کتابی برای کسانی که در اندیشه به قطعیت نرسیده‌اند/ هدفم از نگارش طرح سوال رد ذهن مخاطب بود/ نمی‌خواستم اسلام را به مخاطب بشناسانم
 • نسخه کامل رمان «خفاش» منتشر می‌شود
 • کتابی برای بررسی جناح‌های سیاسی جمهوری اسلامی در دهه ۶۰
 • خفاش «یو نسبو» پرواز می‌کند
 • دانلود دفترچه ششمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی
 • رمان «کلاجان» اثر سیدمحمد میرموسوی منتشر شد
 • انتشار دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی
 • دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی منتشر شد
 • تصویرهای درخشان از کابوس های جنگ
 • ماجرای فرار مالیاتی پزشکان/حساب و کتاب درآمدها
 • «در عمق یک و نیم متری» کتابی درباره مردسالاری و تاثیر انسان‌ها روی هم
 • ماجراهای شب‌های المجلس؛ لیث چگونه ستاره شد!؟
 • مدل لباس ساقدوش داماد
 • هیچگونه مبلغی بابت ارائه دفترچه بیمه اخذ نمی شود
 • برترین کتاب‌های سال ۲۰۱۸ از نگاه منتقدان گاردین