براساس این آمار، رشد ماهانه سپرده ها در اسفندماه معادل 5/ 7 درصد گزارش شده و روند بی سابقه ای را ثبت کرده است، حال آنکه به طور معمول این نرخ از 2 درصد تجاوز نمی کند


 براساس این آمار، رشد ماهانه سپرده‌ها در اسفندماه معادل ۵/ ۷ درصد گزارش شده و روند بی‌سابقه‌ای را ثبت کرده است، حال آنکه به‌طور معمول این نرخ از ۲ درصد تجاوز نمی‌کند. به‌نظر می‌رسد بخشنامه بانک مرکزی در انتهای بهمن‌ماه که شرایط ارائه گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد را فراهم کرده بود، دلیل اصلی رشد سپرده‌های بانکی محسوب می‌شود.

  به گزارش دنیای اقتصاد، بررسی‌ها نشان می‌دهد که افزایش نرخ سود بانکی در انتهای سال گذشته باعث شد که میزان مانده سپرده‌های بانکی در اسفند ماه به میزان ۵/ ۷ درصد (۱۱۴ هزار میلیارد تومان) رشد داشته باشد. این رشد ماهانه در آمارهای بانک مرکزی (از فروردین سال ۱۳۸۸) بیشترین سطح بوده است. پیش از سال ۱۳۸۸ آمار مانده سپرده‌ها به شکل سالانه منتشر  شد و امکان مقایسه وجود نداشته است. همچنین بر اساس بررسی‌ها صورت گرفته رشد مانده سپرده‌های بانکی در اسفند سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۳/ ۲۹ درصد بوده که در سال ۱۳۹۶ بیشترین مقدار بوده است. افزایش سرعت رشد مانده سپرده‌ها به دلیل بخشنامه سه‌بندی بانک مرکزی مبنی بر افزایش نرخ سود گواهی سپرده ریالی به ۲۰ درصد بوده است. پیش‌تر رئیس کل بانک مرکزی از استقبال از گواهی سپرده ۲۰ درصدی خبر داده بود. تجهیز آخر سالی سپرده‌ها

بانک مرکزی جدیدترین گزارش از مانده سپرده‌ها و تسهیلات را در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ منتشر کرد. این روند نشان می‌دهد که میزان مانده سپرده‌های ارزی و ریالی تا پایان سال گذشته به رقم ۱۶۴۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. این رقم در بهمن ماه سال قبل ۱۵۳۱ هزار میلیارد تومان بوده است، بنابراین طی یک ماه اسفند ۱۱۴ هزار میلیارد تومان به میزان مانده سپرده‌های بانک‌ها افزوده است. نکته قابل‌توجه این است که نرخ رشد ماهانه مانده سپرده‌های بانکی در اسفند ماه سال‌جاری به رقم ۵/ ۷ درصد رسیده است. این رشد در ماه‌های اخیر قابل‌توجه بوده و عموما رشد ماهانه مانده سپرده‌ها کمتر از ۲ درصد ثبت می‌شود. به‌عنوان مثال رشد ماهانه سپرده‌ها در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ به میزان ۹/ ۱ درصد بوده است، همچنین در اسفند ماه سال ۱۳۹۵ رشد ماهانه مانده سپرده‌های بانکی ۶/ ۲ درصد ثبت شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از ابتدای انتشار آمارهای سپرده به شکل ماهانه سابقه نداشته که در یک ماه ۵/ ۷ درصد به میزان مانده سپرده‌ها افزوده شود. بیشترین میزان ثبت شده در ماه‌های گذشته پس از اسفند ماه سال ۱۳۹۶، مربوط به تیر سال ۱۳۹۲ است که میزان رشد ماهانه سپرده‌ها ۷/ ۶ درصد ثبت شده است. در آن زمان کاهش نرخ تورم و کاهش نوسانات در سایر بازارهای مالی، باعث افزایش تمایل به سپرده‌گذاری بانک‌ها شده بود.

البته انتظار می‌رود که رشد ماهانه سپرده‌ها در پایان هر سال به دلیل وجود رویه‌های حسابداری بانک‌ها یا تسویه شرکت‌ها افزایش یابد، اما این عامل به تنهایی باعث رشد ۵/ ۷ درصد در یک ماه نمی‌شود. این تغییر مسیر در آمار مقایسه‌ای سالانه نیز قابل‌تشخیص است. بر این اساس می‌توان رشد نقطه به نقطه مانده سپرده‌ها را مورد بررسی قرار داد. این آمار، تغییرات حجم سپرده‌ها در یک ماه مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال قبل را در نظر می‌گیرد. بر اساس آمارهای بانک مرکزی رشد نقطه به نقطه مانده سپرده‌های بانکی در اسفند ماه سال گذشته به رقم ۳/ ۲۹ درصد رسیده است. این در حالی است که در بهمن ماه سال قبل رشد نقطه به نقطه مانده سپرده‌های بانکی تنها ۵/ ۲۳ درصد بوده است. همچنین این رقم نیز در فروردین ماه سال ۱۳۹۶ تنها ۴/ ۲۰ درصد بوده است. این آمار نشان می‌دهد که افزایش سالانه در اسفند ماه، با ماه‌های قبل از آن تفاوت دارد و یک تغییر مسیر محسوب می‌شود.

علت تغییر روند سپرده‌ها

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که یک عامل مهم در افزایش مانده سپرده‌های بانکی در اسفند ماه اثر داشته است. در ۲۸ بهمن سال ۱۳۹۶ بانک مرکزی بخشنامه سه بخشی را برای مدیریت بازار ارز ابلاغ کرد. بر اساس بند نخست آن، به شبکه بانکی کشور اجازه داده شد که از تاریخ ۲۸ بهمن ماه به مدت ۲ هفته نسبت به انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد اقدام کند. اوراق مزبور با سررسید یک سال منتشر خواهند شد و نرخ بازخرید قبل از موعد آن ۱۴ درصد خواهد بود. پس از این موضوع رئیس‌کل بانک مرکزی در یک یادداشت تلگرامی اعلام کرد که در هفته اول اجرای بسته جدید بانک مرکزی، میزان استقبال آحاد جامعه از گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و پیش‌فروش سکه چندان زیاد نبوده اما فروش اوراق گواهی سپرده ریالی با استقبال قابل‌توجهی مواجه شده است.

طبق گفته سیف، مردم تا سوم اسفند، ۱۰۱ هزار میلیارد تومان اوراق سپرده ریالی خریدند. این روند در تغییر مانده سپرده‌های بانکی نیز مشخص شده است و این روند باعث شده که رشد مانده سپرده‌ها نسبت به ماه‌های قبل افزایش یابد. به بیان دیگر افزایش نرخ سود در شبکه بانکی باعث شد که بخشی از نقدینگی از بازار جمع شود و در آن زمان شرایط برای کاهش نرخ ارز نیز فرآهم شد، اما تحولات سیاسی در ابتدای سال‌جاری باعث شد که اثرگذاری این سیاست در کنترل نرخ ارز کاهش یابد و سیاست‌گذار نیز در ادامه بخشنامه‌های دیگری برای کنترل نرخ ارز اتخاذ کرد. به‌نظر می‌رسد که این روند افزایشی برای مانده سپرده‌های بانکی در فروردین ماه سال‌جاری نیز تداوم داشته باشد زیرا سختگیری برای رعایت سقف ۱۵ درصدی برای بانک‌ها کاهش یافته است.

همسویی مصارف با منابع

بانک مرکزی علاوه بر آمار مانده سپرده‌های بانکی، میزان مانده تسهیلات بانکی را نیز منتشر کرد. بر این اساس در پایان اسفند ماه سال قبل میزان مانده تسهیلات بانکی به رقم ۱۲۵۸ هزار میلیارد تومان بوده است. میزان رشد ماهانه تسهیلات نیز در اسفند ماه به رقم ۲/ ۹ درصد رسیده که رقم قابل‌توجهی بوده است. این در حالی است که رشد ماهانه تسهیلات در بهمن ماه تنها ۹/ ۱ درصد بوده است. روند تغییر مانده تسهیلات بانکی در آمار نقطه به نقطه نیز قابل مشاهده است. بر اساس آمارهای بانک مرکزی، رشد نقطه به نقطه تسهیلات در اسفند ماه ۶/ ۲۷ درصد گزارش شده، حال آنکه این رقم در بهمن ماه سال قبل تنها ۲۰ درصد ثبت شده بود. این آمار نشان می‌دهد که متناسب با منابع بانک‌ها به میزان مصارف نیز افزوده شده است.

با این آمار میزان تسهیلات به سپرده (با کسری قانونی) در اسفند ماه سال قبل به ۴/ ۸۵ درصد رسیده است، نسبتی که در بهمن ماه ۹/ ۸۳ درصد گزارش شده بود، این معیار نشان می‌دهد که چه میزان از منابع بانک‌ها پس از کسرقانونی به‌عنوان تسهیلات در اختیار مخاطبان اخذ منابع بانکی قرار می‌گیرد. برخی از کارشناسان معتقدند که این نسبت باید در حد ۸۵ درصد قرار گیرد، اگرچه برخی نیز معتقدند این نسبت به تنهایی نمی‌تواند به‌عنوان معیار صحیحی از توازن منابع و مصارف در شبکه بانکی قرار گیرد.

منبع: الف

خبر بعدی:

پایگاه داده‌ای از اطلاعات هویتی تمام مشتریان بانکی ایجاد شد

خبرگزاری میزان- نخستین بار در نظام بانکی کشور پایگاه داده‌ای "نهاب" (سامانه نظام هویت سنجی اطلاعات مشتریان بانکی) حاوی اطلاعات هویتی تمامی مشتریان بانکی اعم از حقیقی، حقوقی و اتباع خارجی ایجاد شد. به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، سامانه نهاب از بین ۶۰۰ طرح و پروژه در بین کلیه صنایع کشور، در تمام مراحل ارزیابی سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی موفق به دریافت لوح زرین و گواهینامه محصول برتر در سال ۱۳۹۷ شد.    سید محمد سعید طباطبایی در تشریح این سامانه می‌گوید: تحلیل، تولید و توسعه سامانه حاکمیتی نهاب (نظام هویت سنجی اطلاعات مشتریان بانکی) به سفارش و تحت نظارت و رگولاتوری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از اواخر سال ۱۳۹۵ در دستور کار شرکت خدمات انفورماتیک قرار گرفت.   وی می‌افزاید: به همین منظور اطلاعات کلیه مشتریان حقیقی، حقوقی و اتباع خارجی بعد از تشکیل پروفایل‌های مربوطه و صحت سنجی آن‌ها (استعلام از مراجع ذی صلاح) در پایگاه داده این سامانه درج شده و به هر مشتری مورد تایید، شناسه‌ای به عنوان کد شهاب اختصاص داده شده است.   لازم به ذکر است؛ اتصالات متعدد مابین محل استقرار سامانه نهاب در سایت شرکت خدمات انفورماتیک با مراجعی نظیر ثبت احوال، ثبت شرکت ها، وزارت اقتصاد، سامانه فیدا و کلیه بانک‌ها و موسسات تحت نظارت بانک مرکزی به وجود آمده و در شرف بهره برداری نهایی و استفاده شبکه بانکی از آن است.   انتهای پیام/

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۱۲۴۶۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هدف از ادعای ورشکستگی بانک ها در کشور چیست؟
 • افت ارزش ۱۸ ارز در بازار بین بانکی+جدول
 • جشن عجیب هندی‌‌ها با پرش گاو از آتش
 • تاملی بر افزایش نرخ سود
 • ادعای ورشکستکی بانک‌ها روی دیگر سیاست تحریم بانکی است
 • ناخن خشکی بانک‌های فارس در مصرف منابع جذب شده + نمودار
 • تامین مالی مسکن یک سوم از خانوارهای شهری از سوی بانک مسکن
 • برای نخستین بار در شبکه بانکی کشور انجام شد؛ انتشار بروشورخدمات بانک پارسیان ویژه نابینایان
 • بانک کشاورزی در رعایت پرداخت سود سپرده، جزو بانک های منظم سیستم بانکی کشور است
 • 17 هزار نفر با «سپرده کوتاه‌مدت طرح ٦٧» از بانک صادرات ایران وام 6 درصدی گرفتند
 • اختتامیه جشنواره زمستان بیدار سرعین+عکس
 • کارت بانکی یا پول نقد؟
 • واکنش وزیر جهاد کشاورزی نسبت به افزایش بی رویه قیمت گوشت قرمز/ تورم بی‌سابقه روسیه؛ ۳.۷ درصد تا پایان ماه دسامبر/ حجم تجارت قطر و ترکیه به ٢میلیارد دلار رسید/ جدیدترین آمار از فروش ارز حاصل از صادرات در نیما
 • چرا در زمستان پوست خشک و بد حالت می‌شود و چطور باید این مشکل را برطرف کرد؟
 • قطر برنده نبرد غیر دیپلماتیک!/ پرش ژاپن از سد ازبک‌ها
 • هنرنمایی عشایر شاهسون بغدادی در جشنواره زمستان بیدار سرعین+عکس
 • بانکها نمی توانند از سپرده ها استفاده کرده و آمار ندهند
 • لحظه به لحظه با نقل و انتقالات زمستانی اروپا
 • آغاز ثبت‌نام اینترنتی کلاس‌های قرآنی و حدیثی حرم مطهر در زمستان