علی دیواندری در نشست خبری بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی در مورد اهمیت این همایش گفت، همایش سیاست های پولی و ارزی که سالانه در اواخر فصل بهار برگزار می شود یکی از بزرگترین رخدادهای علمی و سیاست گذاری کشور است که با حضور سیاست گذاران، نخبگان، نویسندگان اقتصادی و فعالین بخش خصوصی و وزارتخانه ها و مؤسسات اقتصادی به عنوان یادداشت سیاستی برای پیشبرد سیاست های اقتصادی کشور مطرح می شود


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا؛ علی‌دیواندری در نشست خبری بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در مورد اهمیت این همایش گفت: همایش سیاست‌های پولی و ارزی که سالانه در اواخر فصل بهار برگزار می‌شود یکی از بزرگترین رخدادهای علمی و سیاست‌گذاری کشور است که با حضور سیاست‌گذاران، نخبگان، نویسندگان اقتصادی و فعالین بخش خصوصی و وزارتخانه‌ها و مؤسسات اقتصادی به عنوان یادداشت سیاستی برای پیشبرد سیاست‌های اقتصادی کشور مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: اصلاحات ساختار و ثبات مالی در اقتصاد ایران از جایگاه بالایی برخوردار است و فرض بر این است تحولات حوزه پولی و ارزی در ساختار مالی کشور تاثیرگذار است و نظام بانکی از نظام اقتصادی کشور جدا نیست.

دیواندری تصریح کرد: اقتصاد کلان از دو بخش واقعی و مالی تشکیل شده که سیاست‌های هر کدام از بخش‌ها در بخش دیگر تاثیرگذار است و یکی از اشکالات اقتصاد ایران به عنوان یک مرجع بی‌ثباتی، سیاست‌های متفاوت در بخش‌های مختلف است.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی در مورد اهداف این همایش گفت: این همایش اهداف مختلفی را شامل می‌شود که می‌توان به اصلاحات ساختاری و ثبات مالی، نقش حوزه نظارت، فرصت‌ها و چالش‌های بانکی، استقلال و شفافیت و پاسخگویی میتوان اشاره کرد.

وی با اشاره به ضرورت اصلاحات ساختار نظام بانکی گفت: اصلاح ساختار نظام بانکی از گذشته کلید خورده است و اقدامات زیادی در این راستا انجام شده تا به فعالیت‌های بانکی انتظام‌بخشی صورت بگیرد. به طوری که در این مورد به عنوان یک دغدغه اصلی مقالات و پنل‌های مختلفی عرضه خواهد شد.

وی متذکر شد: ثبات مالی و فعالیت بازار سرمایه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به عنوان ارکان بازار مالی در ثبیت این بخش بسیار تاثیرگذار است و یکی از موضوعات بحث رژیم ارزی و ثبات ارزی است که فرصت خوبی برای بیان نظرات سیاست‌گذاران خواهد بود.

دیواندری در مورد چالش‌های اقتصاد ایران گفت: موضوعی که تا حدودی عامه مردم، نخبگان، متخصصان آن را مطرح می‌کنند عدم تعادل‌ها در اقتصاد است و اینکه چرا قادر به مدیریت صحیح این مشکلات نیستیم؟ آیا این مشکلات جدید هستند یا ریشه در سیاست‌های پیشن دارند؟

وی ادامه داد: ما با عدم تعادل‌هایی مواجه هستیم که متاسفانه مبارزه زیربنایی با آن صورت نگرفته است و همیشه سعی در برطرف کردن معلول‌ها بود‌ه‌ایم که یکی از آنها اصلاحات ساختار نظام بانکی است.

دیواندری یادآور شد: گام اول برای اصلاح قوانین بانکی کنار گذاشتن قوانین قدیمی و استفاده از قوانین به‌روز سیستم بانکی جهانی است و یا برخی عدم تعادل‌ها ریشه در اقتصاد کلان کشور دارد مانند مطالبات معوق بانک‌ها که باید به طور جدی پیگیری شود.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به فعالیت موسسات غیرمجاز گفت: یکی از مباحث این همایش اصلاح نظام بانکی در راستای ثبات بخشی به اقتصادهای کلان است و یکی از اقدامات اساسی برای برطرف کردن این مشکلات ادغام موسسات در بانک‌ها و ساماندهی موسسات مالی است.

وی افزود: در این مورد خبرهای خوبی ارائه خواهد شد به طوری که بانک مرکزی تصمیم به پرداخت سپرده‌های این موسسات تا سقف یک میلیارد تومان را که شامل تقریبا ۹۸ درصد سپرده‌گذاران می‌شود را گرفته است تا هم آرامش در جامعه حاکم باشد و هم از حقوق سپرده‌گذاران صیانت کرده باشد.

دیواندری در مورد اهمیت ثبات ارزی گفت: این ثبات امکان پیش‌بینی و سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران اقتصادی فراهم می‌کند تا با برطرف کردن نگرانی‌ها و موانع بستر سرمایه‌گذاری ایجاد شود.

وی در مورد پایدارسازی تورم و مدیریت نرخ سود گفت: یکی از دستاوردهای مهم دولت تک‌رقمی کردن نرخ تورم است و نرخ سود هم به عنوان یکی از محورهای اصلی همایش مطرح خواهد شد. چون نرخ سود بالا همیشه مشکل‌زا بوده و باید کاهش محسوسی داشته باشد.

دیواندری یادآور شد: هر چند در سال گذشته اقداماتی در این راستا انجام شد که به دلیل نوسانات ارزی و برای ثبات‌سازی بازار ارز تصمیم به افزایش آن گرفته شد.

وی در مورد پیوستن کشور به کنوانسیون‌های بین المللی مانند FATF گفت: این موضوع از دو جنبه قابل بررسی است ابتدا از دیدگاه کارشناسی و حرفه‌ای است که باید همانند سایر کشورها از آن تبعیت کنیم و از آن مستثنی نیستم.

وی ادامه داد: بعد دیگر این موضوع مربوط به رفتار کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا از برجام است و باید نشانه‌هایی را دریافت کنیم تا مطمئن شویم که ارزش پیوستن به آن را دارد و باید مطمئن شویم که به ضرر کشور نیست هر چند که سیستم بانکی کشور فعالیت شفافی داشته و همیشه با پولشویی و تامین مالی تروریسم مبارزه کرده است.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به منابع و مصارف ارزی کشور گفت: منابع و مصارف ارزی همیشه باید در تعادل باشند، با توجه به اینکه درآمدهای ارزی مربوط به درآمدهای نفتی است که در دست دولت بوده و بخشی از این درآمدها ناشی از صادرات غیرنفتی است که هم دولت و هم بخش خصوصی در آن دخیل است.

وی ادامه داد: ما نمی‌توانیم تمامی نیازهای ارزی ثبت شده در سامانه نیما را پوشش دهیم اما نسبت به ارز صادراتی بی‌تفاوت باشیم به طوری که در کشورهایی مانند چین، قوانین سخت‌گیرانه‌تری اعمال می‌شود و نهادها و انجمن‌ها باید در نظر داشته باشند که تعادل ارزی در راستای منافع ملی کشور است.

دیواندری در خاتمه در مورد جزئیات همایش گفت: در این همایش حدود ۷ سخنران تخصصی، ۹ سخنران کلیدی، ۷ پنل تخصصی، ۲۱ مقاله سیاستی و ۱۱۶ چکیده مقاله ارائه خواهد شد.

 

 

منبع: ایلنا

خبر بعدی:

تعادل ارزش معاملات بورس مازندران در آخرین هفته دی ماه

ساری - ایرنا - هفته جاری بیش از 447 میلیارد و 869 میلیون ریال سهم در بورس منطقه ای مازندران معامله شد که نسبت به هفته قبل تغییر چندانی نداشت و پایان ماه متعادلی را برای بازار سرمایه مازندران رقم زد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هفته قبل نیز حدود 450 میلیارد ریال سهم در بورس منطقه ای مازندران داد و ستد شد.
اما بورس منطقه ای مازندران این هفته با کاهش تعداد سهام معامله شده مواجه بود و با خرید و فروش 171 میلیون و 965 هزار و 126 سهم کاهش حدود پنج درصدی نسبت به هفته قبل داشت.
این هفته نیز همانند هفته سوم دی ماه تمایل فعالان بازار سرمایه در مازندران به خرید سهام بیش از فروش آن بود و 250 میلیارد ریال سهم خریداری و 198 میلیارد ریال سهم را فروختند.
این هفته مثل چند هفته اخیر بانک ها جای خود را در بالای جدول بیشترین ارزش معاملات بورس منطقه ای مازندران حفظ کردند و سهام شرکتهای پست بانک ایران، کمباین سازی ایران، گروه صنعتی بوتان، بانک ملت و بانک تجارت بیشترین ارزش معاملات استان را به خود اختصاص دادند.
اما شاخص قیمت بورس برای چهارمین هفته متوالی روند صعودی داشت و این هفته باافزایش یک هزار و 234 واحدی روبرو شد تا شاخص را به رقم 165 هزار و 595 واحد رساند.
7335/1899

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

کلیدواژه: بانک مرکزی بخش خصوصی تروریسم دولت صادرات غیرنفتی

منبع این خبر، وبسایت www.ilnanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۱۳۲۴۳۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تامین مالی مسکن یک سوم از خانوارهای شهری از سوی بانک مسکن
 • بانک کشاورزی در رعایت پرداخت سود سپرده، جزو بانک های منظم سیستم بانکی کشور است
 • 17 هزار نفر با «سپرده کوتاه‌مدت طرح ٦٧» از بانک صادرات ایران وام 6 درصدی گرفتند
 • آغاز همایش سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در چابهار
 • حاجی دلیگانی: برخی از نمایندگان جز اظهارات تنش زای سیاسی دغدغه دیگری ندارند
 • ظرفیت مهم استان زنجان در راستای تبدیل شدن به قطب صنعت برق/ فعالیت ۱۷ واحد صنعتی سیم و کابل در استان زنجان
 • تثبیت 304 هزار شغل با حمایت از 1400 بنگاه اقتصادی
 • کارت بانکی یا پول نقد؟
 • مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ به‌روزرسانی جلسات قرآنی
 • مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به‌روز شود
 • 533 هزارمترمکعب آب با انسداد چاه های غیرمجاز در اراک مهار شد
 • مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شوند
 • موسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شوند
 • بانکها نمی توانند از سپرده ها استفاده کرده و آمار ندهند
 • باید منابع جدید آبی پیدا کنیم
 • برگزاری همایش معرفی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان زنجان درخردادماه
 • طرح تحول سلامت و شرایط امروز
 • آنچه بايد بدانيم!/ تعريف روابط عمومي
 • گزارش ایکنا از همایش کارشناسان قرآنی/از همبستگی دستگاه‌های متولی قرآن تا لزوم احیای موقوفات قرآنی