برای اجرای این طرح 12 هزار میلیارد تومان منابع دیده شده که برای هر طرح تسهیلات از 50 میلیون تومان و بیشتر اختصاص می یابد ضمن اینکه متوسط این تسهیلات 100 میلیون تومان خواهد بود


به گزارش خبرگزاری صداو سیما علی ربیعی در حاشیه نشست بررسی گزارش عملکرد اشتغال روستایی و عشایری در جمع خبرنگاران افزود: برای اجرای این طرح 12 هزار میلیارد تومان منابع دیده شده که برای هر طرح تسهیلات از 50 میلیون تومان و بیشتر اختصاص می یابد ضمن اینکه متوسط این تسهیلات 100 میلیون تومان خواهد بود .
وی با اشاره به تجربه طرح های اینچنینی که به اشتغال نیانجامید گفت : کار ما جدید بوده و نخواستیم منجر به پول پاشی و یا دادن وام شود بلکه معیار ما در این طرح میزان اشتغال است و در این باره استانها را بر اساس رسته فعالیت آنها دسته بندی و دراین باره نهادها و انستیتوهای لازم را ایجاد کردیم بطور نمونه در مشهد انستیتو چرم و در کردستان انستیتوی نرم افزار ایجاد شده و انستیتوهای باغداری ها و زنبور عسل نیز در استانهای با ظرفیت همین فعالیت ها ایجاد شده است .


ربیعی اتصال به بازار را مهم ترین اولویت در اجرای طرح اشتغال روستایی و عشایری دانست و گفت : بدون در نظر گرفتن اتصال به بازار ، وارد مقوله بدهکار کردن روستائیان نمی شویم بلکه طرح به سمتی می رود که محصولات کشاورزی ، باغی ، صنایع دستی و گردشگری و فناوری اطلاعات هر کدام به بازارهای مرتبط با خود متصل شود.
وی با اشاره به اجرای خوشه بندی روستاها در این طرح گفت : از 44 هزار روستا در کشور ، 4 هزار و 900 روستای کانونی را استخراج کردیم که در مرحله اول هزار روستای کانونی اجرا می شود هم اکنون 150 روستای کانونی اجرایی شده است که این روستاها ، کشانه سایر روستاها خواهد بود یعنی با تقسیم کار و خوشه بندی های انجام شده محصولات تولید شده در این روستاها ، قیمت تمام شده پایین تری خواهند داشت .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: در حال پیگیری ایجاد هزار تعاونی مانند تعاونی فراگیر هستیم تا برای تامین نیاز روستاهای اطراف فعالیت کنند .
ربیعی افزود: در اجرای طرح اشتغال روستایی و عشایری تاکنون بیش از 6 هزار میلیارد تومان طرح برای بررسی به بانکها رفته که برای بیش از هزار و 150 میلیارد تومان طرح ، پرداختها آغاز شده و از آنجا که در چند ماه اخیر نهادسازی های لازم انجام و قسط دوم هم از طریق صندوق توسعه ملی اردیبهشت امسال به بانکها پرداخت شده است از این به بعد فرآیند کار سرعت خواهد یافت که فکر می کنم تا شهریور امسال رقم قابل توجهی از سوی بانکها پرداخت شود .
وی گفت : البته نبود تجربه بانکها درتامین مالی طرح های خرد ، و نیز وجود چک برگشتی و معوقات بانکی چالشهایی را برای تسهیلات دهی بانکها ایجاد کرده بود که قرار شد بانکها با بررسی های لازم و پس از رسیدن به اطمینان بر روی مشتریان با مجوز بانک مرکزی از خود انعطاف نشان دهند تا طرح هر چه زودتر اجرا شود .
ربیعی معدن را رسته جدیدی بیان کرد که به طرح اشتغال روستایی و عشایری اضافه شد .
وی گفت : با توجه به اینکه معادن زیادی در روستاها داریم وزارت صنعت معدن و تجارت تقبل کرده تا زنجیره و نیز اتصال به بازار این معادن را بررسی کند اگرچه قیمت تمام شده ایجاد شغل در معادن روستایی بالا خواهد بود اما اشتغال ایجاد شده نیز پایدار خواهد بود.
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: نوعی از قراردادهای مبتنی بر کشت برای برخی از محصولات که روی دست کشاورزان می ماند مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی و محصولات کنجدی در دستور کار قرار گرفته تا خریدار به صورت متمرکز محصولات را از کشاورز خریداری و صادر کند و بدین ترتیب هم واسطه ها حذف می شود و هم وام به کشاورز داده می شود .
ربیعی افزود: جلسه هماهنگی با بانکها در اجرای طرح اشتغال روستایی و عشایری هر یک هفته در میان انجام می شود تا به اشتغال در حوزه توسعه روستایی منجر شود.

منبع: واحد مرکزی خبر

خبر بعدی:

۳۰۴ هزار شغل در بنگاههای مشکل دار تثبیت شد

به گزارش خبرگزاری مهر، کریم یاوری در کارگاه آموزشی بیمه بیکاری که در شهرستان آمل برگزار شد با اشاره به اینکه بعد از ۱۲ سال تعادل بین منابع و مصارف بیمه بیکاری تامین اجتماعی محقق شد، اظهار کرد: از زمان اجرای قانون بیمه بیکاری در سال ۱۳۶۶ تا سال ۱۳۸۱ بین منابع و مصارف تعادل وجود داشت که این تعادل طی سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۲ میزان مصارف از منابع پیشی گرفت.

وی تصریح کرد: در مدت زمانی که عدم تعادل بین منابع و مصارف بیمه بیکاری بود ۷۵۰ میلیارد تومان کسری وجود داشت که به مرور طی سالهای اخیر این زیان های انبار شده جبران شد.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برگزاری کارگاه های آموزشی و تعامل و همفکری و عملکرد ارائه شده از شهرستان ها باعث رسیدن به این مهم شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه بیمه بیکاری یک حمایت اجتماعی است، افزود: یکی از وظایف وزارت تعاون صیانت از نیروی کار است و این صیانت فقط منحصر به دعاوی حقوق کار نیست.

یاوری با اشاره به حمایت  تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی برای تثبیت اشتغال در ۹ ماهه امسال، از تثبیت ۳۰۴ هزار شغل طی این مدت خبر داد و گفت: برای تثبیت اشتغال در ۹ ماهه اول امسال  هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی پرداخت شد.

وی با اشاره به اینکه این وزارتخانه پیگیری و حل و فصل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی در جهت صیانت از نیروی کار، تثبیت اشتغال، پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه‌ها را رصد و پیگیری کرده، تاکید کرد: این موضوع، از اولویت‌های کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌های کشور و کارگروه ملی به شمار می‌رود.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری  وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی افزود: هرگونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجایی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید در راستای سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی دولت، با تأیید و تصویب طرح اصلاح ساختار توسط شورای عالی کار حمایت موثر به عمل خواهد آمد.

این مسئول درباره الزام بازدید هر روزه استانداران به عنوان رئیس کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، به همراه تمام اعضای کارگروه از یک بنگاه مشکل‌دار و یا بحرانی گفت: مقامات مسئول باید با حضور در محل بنگاه مربوطه با همفکری مدیران، کارفرمایان و سهامداران مشکلات آنها را بررسی و حل و فصل کنند.

یاوری یادآور شد: شناسایی، رصد، بررسی و رفع مشکلات بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار، در ابتدا بر عهده سهامداران، مالکان، کارفرمایان و مدیران بنگاه‌های اقتصادی است و چنانچه موفق به حل مشکل نشوند، از طریق وزارتخانه صادرکننده مجوز تأسیس و بهره برداری و پس از آن، از طریق کارگروه‌های استانی و ملی تسهیل و رفع موانع تولید، باید موضوع مورد پیگیری واقع شده و اقدام لازم انجام شود .

وی با تشریح جنس مشکلات بنگاه‌های اقتصادی ادامه داد: مشکلات بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار، فقط نقدینگی نیست،  بخشی از این مسائل، مربوط به «مشکلات درون کارگاهی» مانند بالابودن هزینه‌های تولید، انباشت محصولات تولیدی، نیاز به اصلاح ساختار، اختلاف بین سهامداران و بعضاً سوء مدیریت است و بخش دیگر آن، «مشکلات برون کارگاهی» است که رکود صنعت، تحریم ها، واردات بی رویه، قاچاق کالا و مطالبات از نهادها و سازمان های مختلف را شامل می‌شود.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در شرایطی که بنگاه‌های اقتصادی با مشکل مواجه می‌شوند، نیروی کار و کارگران باید نهایت همراهی و همکاری را در جهت حل مشکل، پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه با کارفرمایان داشته باشند.

 این مسئول با تأکید بر اینکه مدیران و کارفرمایان بنگاه‌ها متقاضی اصلاح ساختار اقتصادی باید طرح خود را به تصویب وزارتخانه ذیربط برسانند، افزود: تمام کارگران و کارکنان مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی در طول اصلاح ساختار اقتصادی، مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می‌شوند.

یاوری تصریح کرد: پیگیری برای اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در اولویت وظایف قانونی دست‌اندرکاران اجرای قانون بیمه بیکاری قرار دارد و در سال گذشته حدود ۱۶ هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری، بازگشت به اشتغال داشته‌اند.

کد خبر 4516169

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

کلیدواژه: ربیعی شغل روستایی عشایری هدفگذاری تسهیلات

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۱۳۷۲۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هدف از ادعای ورشکستگی بانک ها در کشور چیست؟
 • برگزاری محفل انس با قرآن سپاه عشایری
 • برگزاری نشست سیاسی سپاه ناحیه عشایری کرمانشاه
 • ادعای ورشکستکی بانک‌ها روی دیگر سیاست تحریم بانکی است
 • ادامه تلاش های دولت برای توسعه روستاها/افزایش اعتبارات به ۱۲۰ هزار میلیارد ریال
 • راه دسترسی هشت روستای عشایری در اندیکا بازگشایی شد
 • بانک تجارت پیشرو در مبارزه با پولشویی
 • تا بین رهبری، ریاست جمهوری ،سپاه و صدا و سیما تفاهمی ایجاد نشود مشکلات کشور حل نمی شود
 • ماجرای مذاکره با رئیسی در هواپیما
 • رکود فعلی از تورم خطرناک‌تر است/ ماجرای مذاکره با رئیسی در هواپیما
 • ماجرای مذاکره میرسلیم با رئیسی در هواپیما
 • اعزام ۱۲۰ هرمزگانی به مشهد مقدس
 • تثبیت 304 هزار شغل با حمایت از 1400 بنگاه اقتصادی
 • بخش خصوصی و خیران، دولت را در ایجاد اشتغال در مهریز یاری دهند
 • 10 خانه ورزش روستایی در سیریک راه اندازی می شود
 • جزییات سوددهی ۹ بانک دولتی در سال۹۸ /پیش بینی درآمد ۲۰۰۰ میلیاردی دولت از بانکها+جدول
 • اصفهان به شهری محروم مبدل شده است/مواضع بانکها بر سر راه صادرات
 • بانکها نمی توانند از سپرده ها استفاده کرده و آمار ندهند
 • کفایت سرمایه سپر بلای بانکهاست