متن منتشره به شرح زیر است:به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی خانم ها ،آقایان ، تماشاگران محترم سه فصل سریال شهرزاد به پایان رسید، و امید است در آینده ای نزدیک امکان ساخت فصل چهارم آن که در آن شاهد بازگشت مجدد قباد و شهرزاد و فرهاد به متن قصه خواهیم بود، فراهم گردد!سریال شهرزاد برای مخاطبانش، ماجرای تراژیک و آمیخته با تخیل «عشق و سیاست و پول» در ایران دهه سی شمسی بود، و برای من و همکارانم تجربه ای دشوار و طاقت فرسا در دهه نود شمسی!در اینجا و در این زمانه


رویداد۲۴ متن منتشره به شرح زیر است:

به پايان آمد اين دفتر حكايت همچنان باقي . . .
خانم ها ،آقايان ، تماشاگران محترم

سه فصل سريال شهرزاد به پايان رسيد، و اميد است در آينده‌اي نزديك امكان ساخت فصل چهارم آن كه در آن شاهد بازگشت مجدد قباد و شهرزاد و فرهاد به متن قصه خواهيم بود، فراهم گردد!

سريال شهرزاد براي مخاطبانش، ماجرای تراژيك و آميخته با تخيل «عشق و سیاست و پول» در ایران دهه سی شمسي بود، و براي من و همكارانم تجربه ای دشوار و طاقت فرسا در دهه نود شمسي!

در اینجا و در اين زمانه که ماییم، واقعیت‌ها، بسیاری اوقات از امر تخیلی تخیلی تر هستند و از همین رو باید در میان گذاشته شوند تا بتوان باور کرد و اعتماد نمود.

شفاف سازی این واقعیت های تاریک و تو در تو تنها راه تداوم و بقا برای همگان و به خصوص هنرمند است.

ساخت و ساز سریال شهرزاد در طي اين پنج سال، کلکسیونی از آزمون های رنگارنگ برای هنر و هنرمندی شد که می خواهد بیافریند، مستقل بماند و اخلاقی عمل کند؛ آزمون هایی که عبارت باشند از تلاش برای پیدا کردن نسبت میان هنر از یک سو، و سه گانه «سرمایه، سیاست روز، افکار عمومی» از سوی دیگر.


همه این سال ها کارگردانی برای من آکروباسی میان اصولی چون استقلال، رفتار اخلاقی، شفافیت و البته یافتن بهترین نسبت با همین سه گانه بوده است و با سریال شهرزاد در بسیاری از لحظات این آکروباسی به قصد حفظ تعادل در معرض تهدید قرار گرفت.

تردیدی نیست که صنعت سینما و فیلم:

- با خلق و تخیل سر وکار دارد و نیازمند خلوت و امنیت ذهنی است.
- کاری است گروهی و موفقیتش در گرو همکاری و همبستگی میان همه افراد گروه.
- با مخاطب سر و کار دارد و به این معنا که نه تنها باید مورد پسند قرار بگیرد بلکه بایدنقاد ناروايهاي فرهنگي و عادات عمومی هم باشد.
- به دلیل نقش اجتماعی اش همیشه در تنش است با سليقه هاي متفاوت سياسي
- و نهايتا اينكه برای به سرانجام رساندن خود نیازمند پول است در عین اینکه باید مستقل باشد.

حفط تعادل برای یک فيلمساز در خلق و توليد يك اثر هنري، التزام به این نکات است و متأسفانه چنین التزامی در جامعه ما همواره در معرض تهديد و ترديد قرار ميگيرد : ترديدي میان منافع خود و دیگری؛ میان اخلاق و مصلحت؛ میان استقلال و میل سیاست به دخالت؛ میان منطق سرمایه و جنس هنر؛ میان افکار عمومی و نقد آن.


این تعادل های ضروری و الزامی متاسفانه از همان فصل اول سریال بواسطه ضرب و زور رسانه اي برخي سليقه ها در معرض آسيب و تهديد قرا گرفت :

در تمام مدت سعي كردم به ياري همكارانم این تنش ها و حاشیه ها را که گاه به افکار عمومی ربط پیدا می کرد و گاه به سیاست های رسمی و متولیان رسمی تاریخ معاصر و قرائت های مسلط از تاریخ، نادیده گرفته و كار را به انجام برسانم و البته استقبال عمومیِ مخاطبانِ متنوع و متعلق به اقشار مختلف در داخل و خارج كشور ، پشت و پناه و نقطه اتکای محکمی شد برای تداوم کار. فصل اول سریال شهرزاد با اعتماد، همدلی و امیدی که برانگیخت پاداش خود را گرفت.

اما همزمان با از سر گیری فصول بعدي سریال، اثری که مباهات می کرد به اعتمادی که در ميان مردم برانگيخته بود ، ناگهان در معرض اتهام قرار گرفت. این بار شايعه شبهات مالی بحران ایجاد کرد.

باید جواب می دادیم: سرمایه از کجا آمده است؟ از متولی قانون تا فعال مدنی، از چپ و از راست، از رومی روم تا زنگی زنگ، ارکستر وار، هماهنگ و پر سر و صدا و گسترده، منابع مالی این سریال را که مستقل بود و خارج از نهاد صدا و سیما پخش می شد به پرسش گرفت و این بار با وارد آوردن اتهام پولشويي و اختلاس، همه اعتماد عمومی را نشانه رفت!

چه باید می کردیم؟ تن می دادیم به شایعه و شبهه و بازار داغ جو سازی و كار را تعطيل ميكرديم؟ يا برغم تهمت ها و افتراهاي ريز و درشت كه علاوه بر حيثيت تهيه كننده سريال، آبروي من، همكار نويسنده ام، و يكي دو تن از بازيگران اصلي سريال را نشانه رفته بود، و با اميد بر طرف شدن شبهات و شايعه پراكني افرادي كه با هر نيت و انگيزه توقف فيلمبرداري شهرزاد را هدف قرار داده بودند، کار را ادامه می دادیم؟


صد البته نقطه قوت هنرمند، استقلال اوست و براي او هميشه این ترس و تردید وجود داردکه مبادا بازیچه دست متولیان سرمایه و قدرت های موازی پشت پرده قرار گيريد. هنرمند دلگرم است به اعتماد مردم و نمی تواند فقط به منافع مادی خود بیندیشد و طبیعی است که باید بداند با کمک چه سرمایه ای می تواند خلق را ممکن سازد .

اگر چه در نهايت ما راه دوم را انتخاب كرديم و موازي آن، دروغ و واهي بودن شبهات و اتهامات نيز كاملا به اثبات رسيد ، اما بي ترديد یکی از سخت ترین لحظات ساختن سریال شهرزاد همین انتخاب بر سر این بزنگاه بود. انتخاب میان افکار عمومی که گاه چون کشتی بی لنگر است ، و حقیقتي که برای اثباتش باید مرام و معرفت حلم وصبوری دانست؟

اكنون در پايان ساخت و توليد و پخش،صحبت کردن از این بزنگاههایی که هر بار کارگردان و ديگر دست اندرکاران سریال شهرزاد را در برابر انتخاب هایی خطیر قرار می داد به چندین کار می آید:

- بايد دانسته شود سريالي كه موجب همدلي و هيجان و كنجكاوي نسبت به گوشه هايي از تاريخ معاصر در نزد مخاطبانش شده ، به قيمت مديريت چه تنش ها و دست و دل لرزيدنهايي ميسر گشت.

- بايد دانسته شود تا بتوان بر آن اساس براي ادامه كار راه حل و چشم اندازي روشنتر ترسيم كرد.

- بايد دانسته شود تا افكار عمومي بسرعت بازيچه دست متوليان ثروت و منطق قدرت نشود ، و براي نفرين و آفرين گفتن ، شتاب نكند و صبوري بياموزد و طمأنينه پيشه كند .

در طي سالهاي حضور در اين عرصه، تنها به يمن همين اعتماد به مردم ، اعتماد به روشنگري زمان ، و صبوري بوده است كه از پا نيفتاده ام و مرارتها را تاب آورده ام.

و اكنون در كلام آخر، به نيابت از سوي يك به يك همكارانم ، قدران قدرشناسي وحسن توجه مردم عزيزي هستم كه سريال شهرزاد را برغم همه نقصانها و كاستيهاي آن مورد حمايت و اعتماد خود قرار دادند .

تهران-خرداد ٩٧ ارادتمند حسن فتحي


منبع: رویداد24

خبر بعدی:

راهکارهای تحقق و توسعه موج چهارم صنعت و جامعه در کشور

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، روز دوم کنفرانس به برپایی کارگاه های آموزشی تخصصی، میزگردهای تخصصی، نمایشگاه حرفه ای، رویدادهای نوآورانه و کلینیک مدیریت منابع انسانی اختصاص داشت.

از جمله پنل‌های برگزار شده در روز دوم، پنل تخصصی سرمایه انسانی و تحول دیجیتال بود که با حضور ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی و رئیس کنفرانس، امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، کیومرث اشتریان دبیر کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک نهاد ریاست جمهوری، منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران و حمیدرضا شفیع‌پور معاون پروژه‌های فاوا شرکت مگفا برگزار شد.

در این پنل تخصصی ابوالفضل کیانی بختیاری ضمن بیان تاریخچه شکل گیری انقلاب چهارم صنعتی ویژگی‌ها و مولفه‌های آن را تشریح کرد.

پوی با برشمردن اهمیت و توضیح برخی از فناوری‌های انقلاب صنعتی چهارم یادآور شد: کشورهای جهان در زمینه انقلاب صنعتی چهارم سیاستگذاری های مختلفی دارند و درزمینه استراتژی، سنجش میزان آمادگی و سرمایه‌گذاری بسیار فعال هستند.

کیانی بختیاری مهارت ها و شایستگی های منابع انسانی در انقلاب صنعتی چهارم را حل مسائل پیچیده، تفکر انتقادی، خلاقیت، مدیریت نیروی انسانی، تعامل با دیگران، هوش هیجانی، قدرت تصمیم گیری، خدمات محوری، مذاکره و علوم و فنون شناختی عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی پارادایم «جامعه ۵ (Society ۵.۰)» بعنوان رویکرد جدید پس از انقلاب صنعتی چهارم پرداخت و زیرساخت‌ها و الزامات مهم مدیریت منابع انسانی در جامعه ۵ را تشریح کرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، هدف غایی در رویکرد جامعه ۵ را که بر مبنای «رایانش شناختی» و «اینترنت افراد» پایه گذاری شده است، «رفاه اجتماعی» و توسعه مسئولیت‌های اجتماعی سازمانی و شرکتی عنوان کرد.

کیانی بختیاری با اشاره به ضرورت آماده سازی کشور برای مواجهه، پذیرش و توسعه موج چهارم صنعت و جامعه ۵ ، اظهار داشت: برای تسهیل پذیرش و توسعه این رویکرد ۵ دیوار و مانع باید فرو ریخته شود که عبارتند از «تفکر دولتی»، «قوانین بازدارنده»، «موانع نوآوری فناورانه»، «عدم تعهد منابع انسانی» و «پذیرش کاربران».

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، تاکید کردد: سازمان ‌ها باید خود را برای مشاغل جدید همچون متخصص داده کارکنان، یکپارچه سازی هوش مصنوعی، عامل ایجاد ارزش و ... آماده کنند.

در ادامه، اعضای پنل در خصوص موضوع سرمایه انسانی و تحول دیجیتال به بیان نظرات خود پرداختند و  جمعبندی نکات مطرح شده به این شرح است:

۱- برای تحقق و توسعه  موج چهارم و جامعه ۵ در کشور علاوه بر ایجاد زیرساخت فیزیکی باید به ۳ مولفه ، فناوری؛ استعداد و روامداری در یک جامعه باز، دارای سرمایه های انسانی با ذهن باز و حرکت به سوی جامعه ای خلاق مبتنی بر مشارکت حداکثری بویژه پذیرش بانوان و نیز پذیرش میزانی از تبعیض مثبت توجه کرد.

۲- مدیران منابع انسانی در عصر تحول دیجیتال باید مهارت‌هایی همچون فهم روش شناسانه و توان گفتگوی میان رشته‌ای داشته باشند و مهارت‌هایی همچون فهم موضوع گسست، ماهیت غیرمتمرکز جهان جدید و فهم تضارب را کسب کنند.

۳- برای تحقق موج ۴ و ۵ صنعت باید از همپایه سازی فناوری ها اقدام کرد.

۴- با تلفیق دانش و تجربه می توان زمینه دسترسی را برای توسعه نوآوری مهیا کرد.

۵- واحدهای منابع انسانی می توانند با مدیریت تضادها میان تیم های دانشی و دارای تجربه ایفای نقش کند.

۶- ایجاد شرایط لازم برای ترمیم و مدیریت شکست های فناورانه از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

کد خبر 4515113

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۱۴۴۸۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آصفی: دیپلماسی توییتری عقیم است
 • وقتی جناب‌خان نقش «ترانه علیدوستی» را بازی می‌کند!
 • جناب خان بازیگر سریال «شهرزاد» شد
 • سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات: سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است
 • واردات مشروط گروه چهارم کالایی بار دیگر ممنوع شد
 • ديپلماسی توييتری عقيم است/ سايه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام
 • وقتی عکس «فرهاد» مانع مجوز شد
 • بر شهرزاد در دادگاه چه گذشت؟
 • قرعه‌کشی مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی اسپانیا/ بارسلونا به مصاف سویا می‌رود
 • بانک تجارت پیشرو در مبارزه با پولشویی
 • قرعه‌کشی مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی اسپانیا:تکرار فینال فصل گذشته با مصاف سویا - بارسلونا / قرعه آسان برای رئال مادرید
 • موحدی کرمانی: آمریکا و اروپا مرکز پولشویی جهان هستند
 • صعود نادال به دور چهارم تنیس اپن استرالیا
 • آمریکا، اروپا و اسرائیل، مرکز پولشویی جهان و مادر تروریسم هستند/ تنها راه پیروزی ملتهای منطقه مقاومت است
 • شهید اسماعیل دقایقی؛ از تشکیل گروه منصورون تا فرماندهی لشکر مجاهدین عراقی
 • مدعیان جهانی مبارزه با پولشویی سردمدار فساد مالی هستند
 • نظرات و ایرادات نظام پزشکی به پیش‌نویس لایحه تعزیرات قانون مجازات اسلامی
 • کارشناسان وزارت بهداشت فاقد دانش و نگرش حقوقی هستند/ در پزشکی تشخیص اشتباه جرم تلقی نمی‌شود
 • عنوان چهارم دونده فارس در مسابقات نیمه ماراتن کشور