به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قزوین ؛ منوچهر حبیبی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار در نشست شورای اشتغال و توسعه قزوین افزود: بانک‌ها باید نهایت تلاش خود را به کار بگیرند تا متقاضیان دریافت تسهیلات روستایی بتوانند وام‌های مورد نظر خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنند.

حبیبی گفت: تسهیلات مورد نیاز متقاضیان در بخش‌های سلامت، خدمات و فناوری اطلاعات و ورزش با کم توجهی در پرداخت روبروست و این معضل را باید با همکاری استانداری، فرمانداری‌ها و دستگاه‌های مربوطه و بانک‌ها مرتفع کرد.

وی با بیان اینکه رتبه قزوین در بخش ارایه تسهیلات روستایی به متقاضیان باید به سرعت ارتقا پیدا کند، اضافه کرد: رقابت بالایی بین استان‌های کشور برای جذب منابع مربوط به این تسهیلات وجود دارد بنابراین نباید در این حوزه با کم کاری مدیران دستگاه‌ها و بانک‌ها مواجه باشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندارگفت: باید به متقاضیان دریافت تسهیلات روستایی اعلام شود که تا پایان خرداد ماه جاری فرصت دارند تا پرونده شان را تکمیل کنند در غیر این صورت وام به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

حبیبی گفت: تاکنون ۵۶۸ پرونده برای ارایه تسهیلات اشتغالزایی روستایی به بانک‌های استان ارسال شده که رقم مربوط به آن‌ها یک هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین هم در این نشست گفت: بیشترین میزان ارایه تسهیلات روستایی استان تاکنون با ۱۹ درصد به شهرستان آبیک اختصاص داشته است.

مسعود بابایی افزود: تاکنون صندوق کارآفرینی مهر امید با ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بیشترین سهم را در ارایه تسهیلات روستایی در بین بانک‌های استان داشته است.

انتهای پیام/

نشست شورای اشتغال و توسعه قزوین

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گره کور پرداخت تسهیلات ارزی به قطعه‌سازان

دنیای‌ اقتصاد نوشت: در شرایطی مهلت پرداخت تسهیلات ارزی از سوی سیستم بانکی به قطعه‌سازان به پایان رسیده که برخی خبر‌ها از تمدید مهلت در نظر گرفته شده حکایت دارد. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو دنیای‌ اقتصاد نوشته است: در شرایطی مهلت پرداخت تسهیلات ارزی از سوی سیستم بانکی به قطعه‌سازان به پایان رسیده که برخی خبر‌ها از تمدید مهلت در نظر گرفته شده حکایت دارد. به‌نظر می‌رسد آنچه سبب شده تا این تسهیلات در اختیار قطعه‌سازان قرار نگیرد، بیشتر به‌دلیل چالش‌های ساختاری است که در مسیر پرداخت آن (از سیستم بانکی گرفته تا شرکت‌های قطعه‌ساز) قرار دارد.

پیش‌تر و در بهمن‌ماه سال گذشته با توجه به افت تولید، قرار شد مبلغ ۱۱ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات ریالی و ارزی در اختیار زنجیره خودروسازی قرار گیرد. با توجه به بدهی شرکت‌های خودروساز به قطعه‌سازان، طبق توافق صورت‌گرفته قرار شد بخش ریالی تسهیلات که مبلغ ۴ هزار میلیارد تومان را شامل می‌شد، با تعهد خودروسازان به بازپرداخت بدهی آنها، به قطعه‌سازان پرداخت شود. تاثیر تزریق نقدینگی به قطعه‌سازان را می‌توان به وضوح در آمار تولید دو ماه پایانی سال گذشته مشاهده کرد. اما تسهیلات ارزی که سال گذشته قرار بود به قطعه‌سازان تخصیص یابد با توجه به موانع پیش‌بینی نشده، به نوعی به کما رفت و تا پایان مهلت پرداخت آن که ۳۱ خرداد سال‌جاری بود، از کما خارج نشد. در این ارتباط قطعه‌سازان، بانک مرکزی را متهم می‌کنند که رویکرد تعاملی ندارد و در مقابل مسوولان بانک مرکزی نیز معتقدند قطعه‌سازان چندان مایل به دریافت این تسهیلات نیستند.

در حال حاضر بدهی شرکت‌های خودروساز به قطعه‌سازان نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان است. این حجم از طلب و عدم نقدینگی کافی شرکت‌های قطعه‌ساز را در تامین قطعات مورد نیاز خطوط تولید به نوعی زمینگیر کرده است. نمود این مساله را می‌توان در افزایش تولید خودرو‌های ناقص جست‌وجو کرد.

اما در ارتباط با مشکلاتی که هم‌اکنون سد راه پرداخت تسهیلات ارزی به قطعه‌سازان شده، محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌ساز به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: در حال حاضر بانک‌های عامل چندان مایل به پرداخت این تسهیلات به شرکت‌های قطعه‌ساز نیستند.

این فعال قطعه‌ساز درباره بی‌میلی بانک‌های عامل به پرداخت تسهیلات ارزی به قطعه‌سازان می‌گوید در شرایط فعلی که سیستم بانکی کشور به شدت زیر فشار است، بانک مرکزی به بانک‌های عامل اعلام کرده است که تمام مسوولیت پرداخت این تسهیلات بر عهده خود بانک است و چنانچه قطعه‌سازان در بازپرداخت تسهیلات دریافتی به مشکل بخورند، تمام بار مسوولیت متوجه بانک مربوطه بوده و بانک مرکزی مبلغ فوق را در سررسید از حساب بانک، برداشت می‌کند.

نجفی‌منش تاکید می‌کند در شرایط فعلی اگر من هم به جای بانک بودم، حاضر به قبول ریسک پرداخت تسهیلات آن هم به‌صورت ارزی به قطعه‌سازان نمی‌شدم.

البته پیش از این مشکل ظاهرا قطعه‌سازان با نحوه بازپرداخت تسهیلات به‌صورت ارزی نیز مشکل داشتند. مسوولان بانک مرکزی تاکید کرده بودند از آنجا که تسهیلات به‌صورت ارزی در اختیار قطعه‌سازان قرار خواهد گرفت، آن‌ها موظف هستند در بازپرداخت نیز مبلغ دریافتی را به‌صورت ارزی پرداخت کنند. به این دلیل قطعه‌سازان به‌دنبال دریافت این تسهیلات به‌صورت ریالی بودند. زیرا این مساله با توجه به نوسانات نرخ ارز مورد قبول قطعه‌سازان قرار نگرفته بود که تسهیلات را با نرخ روز بازپرداخت کنند. آن‌ها معتقدند در شرایطی که قطعات تولیدی خود را با نرخ ارز دریافتی محاسبه و در اختیار خودروسازان قرار می‌دهند چگونه می‌توانند بپذیرند که در زمان بازپرداخت با نرخ روز بدهی خود را با بانک‌ها تصفیه کنند. در همین زمینه بانک مرکزی نیز عکس این موضوع را مورد تاکید قرار می‌دهد.

اما نجفی‌منش در ارتباط با این مشکل می‌گوید به سیستم بانکی پیشنهاد کردیم دست قطعه‌سازان را در نحوه دریافت تسهیلات باز بگذارد به نحوی که اگر قطعه‌سازی خواست بتواند تسهیلات را به‌صورت ارزی یا ریالی دریافت کند این در شرایطی است که بانک مرکزی با این پیشنهاد مخالفت کرد.

دلیل مخالفت بانک مرکزی را می‌توان در میان صحبت‌های اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی جست‌وجو کرد.

این مقام مسوول در بانک مرکزی چندی پیش گفته بود قوانین موجود به بانک مرکزی اجازه پرداخت این تسهیلات به‌صورت ریالی را نمی‌دهد؛ زیرا پرداخت ریالی این تسهیلات تبعات تورمی به‌دنبال دارد.

پاسخ تهدیدآمیز کریمی قدوسی به نماینده تربت جام

چرا افزایش قیمت دلار، کالاها را گران می‌کند اما کاهش قیمت آن تاثیری بر بازار ندارد؟

خانم ها میتوانند به جای مهریه این حقوق را بگیرند!

کلیدواژه: تسهیلات اشتغال

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۱۴۷۲۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • استقبال شهرک های صنعتی از متقاضیان سرمایه گذاری در کهگیلویه و بویراحمد
 • پرداخت ۹ میلیارد تومان تسهیلات ابلاغی مشاغل خانگی خراسان شمالی
 • مبنای ارزیابی عملکرد دستگاه ها نباید غلط انداز باشد
 • سقف تسهیلات مسکن روستایی به ۴۰۰ میلیون ریال افزایش یافت
 • سقف تسهیلات مسکن روستایی ۴۰۰ میلیون ریال افزایش یافت
 • کسب رتبه نخست برای آذربایحان غربی در ارزیابی عملکرد سامانه‌های حمل و نقل هوشمند در کشور
 • تدابیر لازم برای ارایه خدمات بهتر به زائران اربعین
 • پرداخت تسهیلات در حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و روستاییان موجب افتخار بانک مسکن است
 • آمار پرداخت تسهیلات مسکن به بافت فرسوده و مناطق سیل زده
 • اعطاي تسهيلات قرض الحسنه اشتغالزايي بانک رفاه به زنان سرپرست خانوار
 • ۱۰ متخصص متقاضیان تئاتر شهر را بررسی می‌کنند
 • ۱۵ کمیته در اربعین برای ارایه خدمات به زایران پیش بینی شده است
 • امروز، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری
 • ارايه ضمانتنامه‌هاي گمرکي در شعب پست بانک آغاز شد
 • 12 مرداد آخرین فرصت لیگ یکی ها برای ارایه فهرست
 • امروز، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیاتی صاحبان املاک اجاری
 • زمان مصاحبه متقاضیان مقطع دکتری رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سمنان اعلام شد
 • ۷۸۱ فقره تسهیلات روستایی صندوق کارآفرینی در استان کرمان پرداخت شد
 • پرداخت بیش از ۵۲۲ میلیارد ریال تسهیلات در مدیریت همدان