عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به بررسی جنبه های گوناگون و مزایای راه اندازی بورس آتی ارز پرداخت و اقتصاد امروز کشور را نیازمند نظام شفاف ارزی دانست


عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به بررسی جنبه‌های گوناگون و مزایای راه‌اندازی بورس آتی ارز پرداخت و اقتصاد امروز کشور را نیازمند نظام شفاف ارزی دانست.

علی رئیس‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا با توجه به سابقه تصویب بورس آتی ارز در کشور اظهار کرد: «مسئولان ارشد اقتصادی کشور به منظور ثبات پایدار در فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری و وجود بازاری برای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز، حدود 2 سال پیش در شورای عالی بورس به راه‌اندازی بازار آتی ارز رای دادند.

»

عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان به گردش افتادن دلارهای حبس شده خانگی در چرخه اقتصاد کشور در صورت راه‌اندازی بورس آتی ارز را تأثیر بسیار مهم این موضوع دانست و تصریح کرد: «بر اساس برآوردهای انجام شده؛ بین 25 تا 35 میلیارد دلار در قالب اسکناس توسط مردم در خانه‌ها و خارج از مبادی قانونی نگهداری می‌شود که این مسأله عمدتاً در قالب پوشش و ابزاری برای ایجاد آرامش در زمان شکل‌گیری انتظارات تورمی مردم و بازار نمود پیدا کرده و با رخدادهای مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی با شدت و کاستی متناسبی تغییر می‌کند.»

گسترش نااطمینانی بازار به آینده و افزایش انتظارات تورمی و نگرانی از ایجاد برخی کمبودها باعث شده فعالان بازار و مردم بویژه صادرکنندگان تمایلی به ارائه داشته ارزی خود به بازار نداشته باشند

رئیس‌پور تصریح کرد: «انتظار می‌رود در صورت راه‌اندازی بورس آتی ارزی و ارائه تضمین‌هایی از سوی دولت به مردم این پول رفته رفته از حبس خارج شده و به چرخه اقتصاد بازگردد.»

وی تأثیر تشکیل بازار آتی ارز بر قاچاق کالا را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: «مشخصا ایجاد نظام شفاف مبادلات ارزی و پولی در کشور امکان رصد تراکنش‌های قانونی پولی و کالایی را فراهم کرده و از این طریق بیش از گذشته هزینه قاچاق کالا و ارز افزایش می‌یابد لذا تعمیق و تسریع در هدف‌گذاری‌های آتی ارز در قالب ایجاد بازار مشتقه ارزی گشایشی در مبارزه با قاچاق کالا بصورت کاملا محسوس ایجاد خواهد کرد.»

مدیرکل اقتصاد دانش‌بنیان واحد کرمان این بورس را دارای اثر خنثی‌ساز بر روی تحریم‌های ظالمانه غرب قلمداد و تأکید کرد: «یکی از مشکلات اصلی اقتصادی، دست و پنجه نرم کردن دولت، مردم و فعالان اقتصادی با تحریم‌های غیرمنصفانه و ظالمانه غربی‌ها علیه منافع کشورمان است. مسئولان اقتصادی و سیاسی کشور در سطوح عالی تلاش‌های زیادی برای مهار این فشارها کرده‌اند اما گسترش نااطمینانی بازار به آینده و افزایش انتظارات تورمی و نگرانی از ایجاد برخی کمبودها باعث شده فعالان بازار و مردم بویژه صادرکنندگان تمایلی به ارائه داشته ارزی خود به بازار نداشته باشند.»

رئیس‌پور خاطرنشان کرد: «زمانی که نرخ ارز دستوری معادل 4200 تعیین و صادرکننده ملزم به فروش ارز خود با این قیمت به بانک‌های عامل یا بانک مرکزی شود در حالی که نرخ بازار غیر رسمی حدود 2500 تومان بالاتر است، انگیزه لازم برای عدم اظهار ارزی و یا خروج ارز از کشور تشدید می‌شود. ایجاد بازار آتی ارزی که فعالان آزادانه و شفاف به مبادله ارزی در آن بپردازند، زمینه بازگشت حجم زیادی ارز را به چرخه اقتصاد فراهم می‌کند.»

یکی از مهم‌ترین‌ چالش‌های امروز اقتصاد ایران پیش‌بینی روند قیمت‌ها و حجم عرضه و تقاضا در آینده و پوشش ریسک‌های مختلفی است که در طول زمان به فعالان بازارهای مختلف اعم از تولیدکننده و مصرف‌کننده تحمیل می‌شود

این استاد دانشگاه غیرقابل پیش‌بینی بودن نوسانات قیمت‌ها در بازارهای مختلف را مهم‌ترین چالش امروز اقتصاد ایران دانست و ادامه داد: «یکی از مهم‌ترین‌ چالش‌های امروز اقتصاد ایران پیش‌بینی روند قیمت‌ها و حجم عرضه و تقاضا در آینده و پوشش ریسک‌های مختلفی است که در طول زمان به فعالان بازارهای مختلف اعم از تولیدکننده و مصرف‌کننده تحمیل می‌شود.»

وی گفت: «این شرایط به گونه ای است که به دلیل نبود توان پیش‌بینی بازارها و نبود امکان برنامه‌ریزی برای آینده، تعادل قیمت‌ها و عرضه و تقاضا به هم خورده و این فضا نوسانات کاذب قیمتی ناشی از عدم مدیریت را به همراه دارد. مدیریت نادرست بازارها تحت تأثیر نبود آمار برآوردی دقیق از میزان تولید داخلی ممکن است به‌ رغم وجود توان تأمین یک کالا در کشور، واردات مازاد بر نیاز انجام شود و این امر مانند دومینویی بی پایان باعث تشدید نوسانات ارزی بشود.»

منبع: آنا

خبر بعدی:

دور باطل بورس در پله ۱۶۵ هزار واحدی

طی آخرین هفته دی ماه، در حالی شاهد اقبال بورس‌بازها به تک‌سهم‌ها و گروه‌هایی همچون سیمانی‌ها دارویی‌ها، لبنی‌ها و شرکت‌های غذایی کوچک بود که روند معاملات بازار حاکی از تثبیت گردش نقدینگی و عدم تمایل برای خروج از بازار دارد.
به علاوه نامشخص بودن دورنماهای بازارهای جهانی با توجه به اخبار پیش رو د‌ر دو روز پایانی هفته اخیر د‌ر کنار تمایل بر‌ا‌ی شناسایی بازدهی بر اساس استراتژی کوتاه مد‌ت‌نگری باعث شد تا اغلب حقیقی‌ها د‌ر بازار دوم بورس تهران فروشنده باشند.
این د‌ر حالی است که تک سهم ‌ها در بازار جدای از معاملات پرحجم بانک‌ها و خودرویی‌ها در گروه تجهیزاتی‌ها، لبنی‌ها، دارویی‌ها، غذایی‌ها و آن دسته از سهم‌هایی که می‌توانند از افزایش سرمایه از محل صرفا تجدید ارزیابی دارایی‌ها بهره‌مند شوند، متمرکز شده، د‌ر این بین گروه سیمانی‌ها نیز ا‌مروز با اقبال خریداران سهام روبه‌رو بو‌د.
بر این اساس شاخص بورس اوراق بهادار تهران در معاملات بیست و دومین روز از دی ماه با رشد بیش از ۱۰۰ واحدی به پله ۱۶۴ هزار و ۹۲۹ واحدی رسید.
در ادامه و در بیست و سومین روز از دی ماه شاخص بورس اوراق بهادار تهران با توقف رشد روز نخست بیش از ۴۳۵ واحد اُفت کرد و به پله ۱۶۴ هزار و ۴۹۴ واحدی رسید.
همچنین در بیست و چهارمین روز دی ماه شاخص بورس با رشد بیش از ۲۰۲ واحدی به پله ۱۶۴ هزار و ۶۹۶ واحدی رسید.
در ادامه تغییرات شاخص بورس اوراق بهادار تهران در هفته پایانی دی ماه، معاملات بیست و پنجمین روز از دی ماه با رشد بیش از ۷۴۹ مواجه شد و در پله ۱۶۵ هزار و ۴۴۵ واحدی ایستاد.
این در حالی است که شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در معاملات بیست و ششمین روز از دی ماه با رشد بیش از ۱۴۹ واحدی به پله ۱۶۵ هزار و ۵۹۴ واحدی صعود کرد.
گفتنی است، شاخص بورس و اوراق بهادار تهران با رشد ۷۶۵ واحدی به پله ۱۶۵ هزار و ۵۹۴ واحدی صعود کرد.

 

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.ana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۱۵۶۵۸۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تدوین نقشه راه عرضه محصولات نفتی در بورس دستور کار قوای سه‌گانه
 • بازار در عطش خبر موثق در خصوص تسعیر ارز بانک ها/ گروهی که احتمالا سود خوبی به سهامداران خود خواهد داد/ دلاری‌های بورس همچنان زیر سایه تحریم‌ها/ خبر افزایش قیمت خودرو چه تاثیری بر بازار سهام داشت؟
 • تداوم عرضه نفت خام در بورس انرژی نیازمند حمایت است
 • معاملات الگوریتمی جلوی رفتارهای هیجانی در بورس را می گیرد
 • راه‌اندازی معاملات تهاتری و حق امتیاز در بورس
 • پله نخست افزایش ۲۰ درصدی حقوق‌ها/کاهش نرخ ارز در هفته‌های آتی/پیشنهاد بودجه‌ای کمیسیون عمران برای«خانه‌دار شدن مردم»
 • پله نخست افزایش ۲۰ درصدی حقوق‌ها/کاهش نرخ ارز در هفته‌های آتی/پیشنهاد بودجه‌ای کمیسیون عمران برای«خانه‌دار شدن مردم»/ رفتار اجتماعی شهروندان پیرو قانون چک «رتبه‌بندی» می‌شود
 • واکنش وزیر جهاد کشاورزی نسبت به افزایش بی رویه قیمت گوشت قرمز/ تورم بی‌سابقه روسیه؛ ۳.۷ درصد تا پایان ماه دسامبر/ حجم تجارت قطر و ترکیه به ٢میلیارد دلار رسید/ جدیدترین آمار از فروش ارز حاصل از صادرات در نیما
 • ورود بورس جدید به اقتصاد کشور
 • به زودی؛ ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد
 • راه اندازی پردیس بین المللی علوم پزشکی اردبیل در جمهوری آذربایجان
 • ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد
 • خبر همتی از راه اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان
 • همتی:راه اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان در آینده نزدیک
 • ورود بورس جدید به اقتصاد کشور/ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد
 • راه اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان در آینده نزدیک
 • بازخوانی انتقادی روایت سید جواد طباطبایی از «دلِ ایرانشهر»
 • نهادینه سازی ورزشهای همگانی نیازمند عزم ملی
 • ۵۴ کد معاملاتی جدید در بورس همدان ایجاد شد