حسن پسندیده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد، موضوع اساسی مطرح شده در سال جاری در سازمان ملل به مناسبت روز جهانی محیط زیست همزمان با 15 ماه و پنجم ماه ژوئن بحث "حذف آلودگی پلاستیکی" است


به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ حسن پسندیده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: موضوع اساسی مطرح شده در سال جاری در سازمان ملل به مناسبت روز جهانی محیط زیست همزمان با 15 خرداد ماه و پنجم ماه ژوئن بحث "حذف آلودگی پلاستیکی" است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین اضافه کرد: تجزیه مواد پلاستیکی در طبیعت هزاران سال طول می کشد، لذا باید برای بازیافت و استفاده مجدد این مواد اقدامات لازم انجام شود.

پسندیده در خصوص بازیافت مواد پلاستیکی تصریح کرد: استفاده مجدد از این مواد و بازگردانی آنها در اقتصاد کشور تاثیر بسزایی دارد و زمینه اشتغال را در بخش صنایع فراهم می کند.

وی اعلام کرد: سالانه حدود 300 میلیون تن مواد پلاستیکی در جهان تولید می شود که سهم کشور ما 177 هزار تن است که باید در این زمینه تصمیمات لازم اتخاذ شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: باید بتوانیم با استفاده از فناوری های نوین و سوخت پاک در راستای حفظ محیط زیست پاک و به دور از هرگونه آلوگی استان قزوین گام برداریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین با بیان این مطلب که هدف نامگذاری روز جهانی محیط زیست آگاهی دادن به آحاد جامعه است، افزود: حفاظت از محیط زیست بدون مشارکت مردمی با این سازمان امکان پذیر نخواهد بود، زیرا خود آنان در صیانت از محیط زیست نقش کلیدی دارند.

پسندیده ابراز کرد: برای افزایش آگاهی و اطلاع رسانی به مردم باید همکاری صحیح بین دستگاه های اجرایی از جمله شهرداری، منابع طبیعی و آموزش و پرورش استان انجام شود.

وی با اشاره به اینکه پسماند مهمترین دغدغه محیط زیست است،ادامه داد: سالانه در کشور 50 هزار تن پسماند خانگی و شهری تولید می شود که سهم استان قزوین 700 تا 800 تن است، لذا تفکیک این پسماندها از مبدا امری مهم و ضروری است.

این مسئول میزان تفکیک از مبدا را در استان قزوین 4 درصد اعلام کرد و این وضعیت را برای استان نگران کننده دانست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین یادآور شد: مهمترین چالش محیط زیستی در استان کمبود منابع آب است که توسط دستگاه های اجرایی از جمله سازمان جهادکشاورزی و سازمان صنعت آب طرحهایی برای ارائه راهکارهای مناسب تدوین شده است.

پسندیده در خاتمه با بیان این مطلب که تالاب اله آباد موقعیت های مناسبی دارد،گفت:محیط زیست استان برای احیای این تالاب برنامه تامین آب این منطقه را در دستور کار خود قرار داده و اداره منابع طبیعی استان هم اقدامات لازم را برای حفظ گونه های جانوری این تالاب انجام داده است.

وی در ادامه عنوان کرد: با احیای تالاب زمینه برای توسعه گردشگری و جذب توریست در این منطقه فراهم می شود.

 

 

منبع: خبرگزاری برنا

خبر بعدی:

انتظارات گازوئیلی محیط زیست از وزارت نفت

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از عملکرد وزارت نفت در پایش‌های مشترک از کیفیت گازوئیل گفت: آنالیز نمونه‌های گازوئیل در پاییز امسال نشان می‌دهد که محتوای گوگرد در ۳۹ درصد نمونه‌ها در حد مجاز و ۶۱ درصد نمونه‌ها بالاتر از حد مجاز استاندارد یورو ۴ بوده است.

شینا انصاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه بر اساس ماده ۱۸ «قانون هوای پاک»، وزارت نفت مکلف است تا سه سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، سوخت تولیدی کشور را شامل بنزین، نفت‌ گاز، نفت کوره و نفت سفید را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند، گفت: بر اساس این ماده از قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست نیز موظف است از تولید سوخت غیر استاندارد جلوگیری کند همچنین برای سازمان ملی استاندارد نیز تکلیف شده است که از واردات سوخت فاقد استاندارد ملی جلوگیری به عمل آورد. وزارت نفت، سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان حفاظت محیط زیست مکلف هستند گزارش عملکرد خود را در مورد سوخت استاندارد و اجرای ماده ۱۸ قانون هوای پاک هر شش ماه یک بار منتشر کنند.

وی با بیان اینکه آیین‌نامه فنی ماده‌ ۲ قانون هوای پاک که در مهرماه سال ۹۷ ابلاغ شد، تصریح کرد: تبصره دو و سه ماده  ۲  آیین‌نامه فنی قانون هوای پاک نیز بر این موضوع تاکید دارد که توزیع سوخت نفت‌ گاز یورو ۴ علاوه بر کلانشهرها باید در ۱۶۳ جایگاه فهرست شده ( پیوست مصوبه) توزیع شود.

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر وظیفه قانونی سازمان حفاظت محیط زیست برای پایش کیفیت سوخت توزیعی در کشور تصریح کرد: علاوه بر قانون هوای پاک بر مبنای مصوبه هیأت وزیران در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳، سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه دارد نسبت به نمونه‌برداری و پایش مستمر سوخت مصرفی در جایگاه‌های عرضه سوخت هشت کلانشهر کشور اقدام کند. مطابق این تصویب‌نامه سازمان محیط زیست مجری تجزیه و تحلیل مستمر سوخت مصرفی کشور در بازه‌های زمانی سه ماهه است.

به گفته انصاری، در همین راستا در خردادماه سال جاری به منظور نظارت بر توزیع و کیفیت سوخت نفت‌ گاز یورو۴ تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی و سازمان محیط زیست منعقد شد و مطابق ماده یک تفاهم‌نامه، پایش مشترک محتوای «گوگرد» گازوئیل توزیعی در کشور باید انجام شود.

وی در ادامه در مورد نتایج پایش‌های مهرماه سال جاری با اشاره به اینکه از جایگاه‌های عرضه نفت‌ گاز یورو۴ در محورهای مواصلاتی اصلی کشور نمونه‌برداری و اندازه‌گیری محتوای گوگرد در ۱۹ نمونه انجام شد، گفت: از این تعداد نمونه دیزل آنالیز شده، محتوای گوگرد در ۹ نمونه بالاتر از میزان استاندارد گزارش شد و ۱۰ مورد در حد استاندارد بود و در سه مورد نتایج بالای ۱۰۰۰ ppm گزارش شد.

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست افزود: طی ماه‌های آبان و آذر امسال، اندازه‌گیری محتوای گوگرد در ۲۷ نمونه انجام شد. از این تعداد نمونه نفت گاز آنالیز شده محتوای گوگرد در ۱۹ نمونه بالاتر از میزان استاندارد و هشت مورد در حد استاندارد بود. بدین‌ترتیب مطابق نتایج به دست آمده از آنالیز نمونه‌های اخذ شده در پاییز امسال، محتوای گوگرد در ۳۹ درصد نمونه‌ها در حد مجاز و ۶۱ درصد نمونه‌ها بالاتر از حد مجاز استاندارد یورو ۴ گزارش شده است.

انصاری با اشاره به وجود نقایصی در فرآیند پایش‌های مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نفت تصریح کرد: انتظار داریم نمایندگان استانی شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی جهت پایش و نمونه‌برداری همزمان و مشترک همکاری لازم را داشته باشند همچنین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نتایج خوداظهاری نفت‌ گاز را به طور منظم به سازمان محیط زیست ارائه کند.

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست در پایان گفت: انتظار داریم که تغییری در جایگاه‌های عرضه سوخت نفت‌ گاز یورو۴ صورت نگیرد همچنین سوخت به‌طور منظم، یکنواخت و پیوسته در جایگاه‌های تعیین‌شده کشور توزیع شود. افزون بر اینها نتایج نمونه‌های نفت‌ گاز در پایش مشترک وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست از سوی وزارت نفت ارائه شود.

انتهای پیام

خبرنگار: زینب رحیمی / دبیر خبر: عاطفه کربلایی

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: تالاب حفاظت محیط زیست سازمان ملل طبیعت محیط زیست

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۱۶۵۲۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سومین تصویر از پلنگ ایرانی در قزوین ثبت شد
 • شهرداری اصفهان با پسماندهای پلاستیکی بنزین تولید خواهد کرد
 • شناسایی ۴۸ متخلف زیست محیطی در قم/ برخورد جدی با صنایع آلاینده
 • عرصه محیط زیست بر آمده از باور ها، فرهنگ‌ها و گفتمان عمومی جامعه است
 • روزهای آلودگی هوای شیراز به ۱۰ روز نمی رسد
 • طرح مطالعاتی سنجش از دور وضعیت هوای قم اجرا می شود
 • شناسایی ۴۸ نفر متخلف توسط یگان حفاظت محیط زیست/ارائه سوخت یورو ۴ در تمام جایگاه های قم تا پایان سال
 • فقدان طرح مدیریت پسماند از چالش های زیست محیطی اردستان است
 • مخالفت عضو شورای شهر با حذف بند مربوط به آلودگی صوتی
 • اجرای طرح ملی بازیافت رایگان لنزهای پلاستیکی در انگلیس
 • مغایرت­های لایحه حفاظت از خاک با اسناد بالادستی وپیشنهادات اصلاحی
 • پلنگها در 75 درصد مناطق تحت حفاظت خراسان رضوی زیست می کنند
 • مغایرتهای لایحه حفاظت از خاک با اسناد بالادستی و پیشنهادهایی برای اصلاح آن
 • مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد کمبود محیط بان دارند
 • حفاظت محیط زیست در تضاد با منافع اقتصادی موفق نمی‌شود
 • مقابله با آلودگی‌های محیط زیستی با مشکل تامین مالی روبه‌رو است
 • برگزاری مسابقه راپمی برای حفاظت محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان
 • معضل گرد و غبار مهمترین چالش زیست محیط استان خراسان جنوبی می‌شود
 • بازدید مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از منطقه حفاظت شده گاندو/خشسکسالی بزرگترین تهدید تنوع زیستی منطقه حفاظت شده گاندو