جمعی از فعالان سیاسی اصلاح طلب در نامه ای به سید محمد خاتمی خواستار اصلاح اصلاحات شدندرویداد۲۴ جمعی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در نامه‌ای به سید محمد خاتمی خواستار اصلاح اصلاحات شدند.

متن این نامه به این شرح است:

به نام خدا

حجت‌‌الاسلام والمسلمین جناب آقای سید محمد خاتمی

با سلام و تقدیم احترام؛

همچنانکه مستحضرید دوم خرداد ۱۳۷۶ فصل جدیدی از اصلاح‌طلبی در ایران بود که امید به اصلاح ساختار و رفتار مدیریت نظام سیاسی را در دل‌ میلیون‌ها ایرانی زنده کرد.

امروز اما همزمان با ۲۱ امین سالگرد دوم خرداد، جریان اصلاحات از هر سو در تنگنا و فشار قرار گرفته است.

شدت این فشارها از یک سو و برخی ناکارآمدی‌های درونی جریان اصلاحات از سوی دیگر منجر به آن شده است که در میان بخش‌هایی از مردم این تصور ایجاد شود که اصلاحات دیگر توان ایجاد تغییر در زیست اجتماعی ایشان را نداشته و باید در جستجوی راه‌های دیگری برای تغییر بود. راه‌هایی که به زعم ما در این شرایط پرمخاطره داخلی و خارجی احتمالا هزینه‌های فراوانی را به ملک و ملت تحمیل خواهد کرد.

بیست و یک سال پس از دوم خرداد، جریان سیاسی موسوم به این نام هنوز از سامان سیاسی متناسبی برخوردار نیست و فقدان سازمانی پویا برای هدایت جریان اصلاحات به مهم‌ترین نقطه ضعف اصلاح‌طلبان بدل شده است. همین مساله باعث شده این جریان که «ائتلاف  جبهه‌ای» از عناصر بنیادین راهبرد آن محسوب می‌شود، گاه به نتایجی برسد که از شفافیت کافی برخوردار نیست و یا بدنه اصلاح‌طلبان و حتی نیروهای فعال اما غیر حاضر در لابی‌های خاص از فرایند امور بی اطلاع باشند.

برای حل این مساله راه‌کار تشکیل شورای مشورتی اصلاحات و سپس شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به خصوص برای عبور از بحران و گذار از شرایط دشوار و امنیتی سال‌های پسا ۸۸، راهکاری کارآمد و گامی به جلو بود. گامی که نتایج مثبت آن در چند انتخابات اخیر مشاهده شد. اما بروز اختلافات و مشکلات جدی در شیوه تهیه فهرست نامزدهای انتخاباتی در انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر نشان داد که عملکرد این شورا و ساختار و ترکیب آن دچار ضعف‌ها و نقایص جدی‌ است که در صورت بی‌توجهی به آنها بیم آن می‌رود که حتی نام و اعتبار جنابعالی نیز دیگر برای جذب آرای مردم موثر نیفتد. بنابراین انتظار می‌رفت که در فرصت کافی باقیمانده تا انتخابات ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰، این نقایص با هدف افزایش فراگیری، کارایی و دموکراتیک‌تر کردن این نهاد و تقویت رویکرد جبهه‌ای آن مرتفع شود، اما شوربختانه اخباری که شنیده می‌شود حاکی از حکایت دیگری است.

جناب آقای خاتمی

هرچند سیاست‌‌‌‌ورزی جامعه‌محور در جبهه اصلاحات در سال ۸۸ بیش از پیش عمده شد، لیکن به نظر می‌رسد در جریان غیبت فعالان و کنشگران سیاسی اصلاحات در مقطع پس از آن و در دهه ۹۰ طیف نیروهای کمتر سیاسی یا کمتر متعهد به آرمان‌های اصلاحات - بوروکرات‌ها و محافظه‌کاران این جبهه - دست بالا را در مناسبات درونی آن پیدا کرده‌اند.

در حالی که به باور ما و بسیاری دیگر گفتمان اصلاح‌طلبی گفتمان دموکراسی‌خواهی و توسعه سیاسی و البته گفتمان تغییر است؛ اما امروز شاهد رشد گونه‌ای از اصلاح‌طلبی هستیم که به نوعی سیاست‌ورزی صرفا بوروکراتیک، بی‌‌‌‌‌برنامه و تهی از آرمان به منظور جابجایی درمیان حلقه‌ای محدود از مدیران سیاسی تقلیل پیدا کرده؛ حلقه‌های محدودی که شوربختانه گاه شاهد نشانه هایی از فساد و خویشاوندسالاری هم در میان آن‌ها هستیم.

نیک می‌دانیم که اصلاحات اگر مایه و سرمایه‌‌‌ای دارد چه در جنبش همیشه تابان دوم خرداد و چه در جنبش همیشه سرافراز سبز که انتخابات و جمهوریت را در این کشور بیمه کرد، ناشی از حضور مردم و گروه‌‌‌های متکثر اجتماعی اعم از جوانان، زنان، اقوام، مذاهب، دانشگاهیان، کارگران، فرهنگیان، هنرمندان، فعالان محیط زیست و... بوده است اما متاسفانه بسیاری از بوروکرات‌ها و اصلاح‌طلبان محافظه‌کار بیش‌ از آن‌که مطالبه تغییر داشته باشند در پی حفظ وضع موجود و موقعیت خود هستند. 

اکنون شورای عالی اصلاح‌‌‌طلبان که باید محلی برای کنشگران سیاسی دموکراسی‌خواه باشد در خطر تبدیل شدن به موضع استقرار دائمی بروکرات‌ها و تکنوکرات‌های محافظه‌کار دولتی قرار دارد، نتیجه هم البته معلوم است: فراکسیون امید در مجلس که علی رغم برخی تک‌‌‌صداها و عملکرد مثبت و قابل تقدیر برخی از منتخبان لیست امید، به هیچ عنوان از ظرفیت‌های فراوان آن استفاده نشده است؛ فراز و فرود در انتخاب شهردار تهران و ضعف در هماهنگ کردن شورای یکدست اصلاح‌طلب آن که می‌توانست کارویژه مدیریت شورای‌عالی باشد اما از چنین نفوذ و مدیریتی خبری نبود.

از این رو گسترش حس عدم اعتماد عمومی به کارآیی شورای‌عالی، غیبت بسیاری از چهره های موثر و مورد وثوق ملی و انتخاب افراد برای عضویت در این شورا با معیارهایی به جز سابقه موفق کار سیاسی و تشکیلاتی و قدرت تحلیلی و توان اجرایی در این عرصه، در کنار عدم وزن‌دهی واقعی به احزاب عضو که گاه در میان آنها احزاب تک نفره و بی اثر در فضای سیاسی به چشم می‌خورند، باعث شده که نسبت به آینده این نهاد و مقبولیت آن نگرانی‌های زیادی وجود داشته باشد.

اگر در سال‌های اخیر به دلایل قابل فهم، قرار بر بهره‌گیری از چهره‌های به اصطلاح سفید اصلاح‌طلب در لیست‌ها و مناصب و مدیریت‌های کلانی بود که در دسترس اصلاح‌طلبان قرار می‌گرفت؛ تسری این دیدگاه از «حوزه کارپردازی دولتی» به حوزه «کنشگری و سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه»، جایی که دیگر سدهای حراست و شورای نگهبان وجود ندارند، هر اصلاح‌طلب دلسوز و متعهد به آرمان‌های این جریان را نسبت به آینده مایوس می‌کند. از سوی دیگر به صراحت تاکید می‌کنیم که هیچ چهره شاخص ملی ۴۰ یا ۵۰ ساله‌ای سراغ نداریم که بتوان فرد او را بر جماعتی ترجیح داد و اصولا در مورد مصداق یابی شخصیت‌‌‌‌‌های حقیقی متصف به صفت چهره ملی بایستی کاملا با تفسیر مضیق عمل کرد.

هم از این روست که انتشار اخباری مبنی بر برنامه ریزی برخی افراد برای آینده سیاسی خود و انتخابات آتی از طریق تبدیل این نهاد به یک ستاد انتخاباتی، حس ناخوشایند سوءاستفاده از موقعیت سیاسی را در میان بسیاری از هواداران جریان اصلاحات دامن می زند.

جناب آقای خاتمی

می‌دانیم که حضور شما به عنوان رهبر اصلاحات و چهره مورد وثوق همه گروه‌های این طیف تاکنون موجب تکرار پیروزهایی در انتخابات مختلف شده است، اما نباید فراموش کرد جریانی که توسعه سیاسی را به عنوان شعار اصلی و برنامه محوری خود انتخاب کرده است باید از «فردمحوری» به سوی «نهادمحوری» حرکت کند چرا که معلوم نیست همواره بتوان از سرمایه اجتماعی گرانقدر شما بهره برد. لذا از جنابعالی انتظار می‌رود که نسبت به شکل‌گیری اصولی سامان و سازمان سیاسی اصلاح‌طلبان، به نحوی که در نهاد عالی سیاستگذاری آن ۱- اصل انتخابی بودن و شکل گیری از پایین به بالا در راس امور باشد، ۲- این نهاد مشروعیت خود را از مشارکت تمامی فعالان ملی و منطقه‌ای واقعا اصلاح‌طلب کسب کند تا در شرایط خطیر از امکان ایستادگی های لازم برخوردار باشد، اهتمام ورزید و نیز از سهم‌خواهی افرادی که محدودیت‌های ایجاد شده برای چهره‌های مقاوم و شاخص اصلاح طلب را به عاملی برای دوپینگ سیاسی خود بدل کرده‌اند، جلوگیری فرمایید.

بدیهی است که اگر نهاد عالی جدید مبتنی بر معیارهای پیش گفته سامان نیابد، تصمیمات و سیاست‌های اتخاذ شده از سوی چنین شورایی یا قابل همراهی نخواهد بود یا به سختی قابلیت دفاع خواهد داشت که طبعا اصلاحات را از اقبال وسیع پیشین محروم خواهد کرد.

بر این اساس امضاکنندگان این نامه پیشنهاد می‌کنند که در جریان شکل‌گیری دور جدید شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، با به عضویت در آوردن چهره‌های ملی و امتحان پس داده که نماد اصلاح‌طلبی‌اند و سپردن مدیریت این شورا به یکی از شخصیت‌‌‌‌‌های مقاوم و ملی، نخست از گسترش احساس تقلیل اصلاح‌طلبی به محافظه‌کاری پیش‌گیری شود و در مرحله بعد به این شورا به مثابه شورایی موقت ماموریت داده شود تا زمینه را برای شکل‌گیری نهاد ملی اصلاحات به عنوان یک سامانه سیاسی وحدت‌بخش میان اصلاح‌طلبان به نحوی که بیش از پیش دموکراتیک و برآمده از روندهای انتخابی، شفاف و منطقی باشد اقدام نماید. چنین اقدامی نخستین گام در مسیر مبارک اصلاح اصلاحات خواهد بود.

در خاتمه برای جنابعالی تداوم خدمت به ملک و ملت را از خداوند منان خواستاریم و بار دیگر از تمامی زحمات شما در راه گسترش مردمسالاری، آزادی و اخلاق در جامعه قدردانی می‌کنیم.

اسامی امضاء کنندگان:

۱. آدینه‌وند ابوطالب

۲. آمره علی

۳. احمدیان امین

۴. اردشیری سعید

۵. اسدی زیدآبادی حسن

۶. اسدی میلاد

۷. اسعد آرمان

۸. امیریان پدرام

۹. باستانی مسعود

۱۰.باسره مراد

۱۱. بداغی احسان

۱۲. برنادل بهمن

۱۳. بهاور عماد

۱۴. بهشتی بهراد

۱۵. پشمی عباس

۱۶. پیرحسینلو علی

۱۷. تنها امیر

۱۸. توحیدلو سمیه

۱۹. توحیدی زهرا

۲۰. توحیدی هدی

۲۱. حاتم سیاوش

۲۲. حاجتی مهدی

۲۳. حسنی حسن

۲۴. حشمتی داوود

۲۵. حیدرزاده محمد

۲۶. حیدریان فخرالدین

۲۷. خاندل آرش

۲۸. خسروی محسن

۲۹. خندان مجتبی

۳۰. خوشبخت علیرضا

۳۱. دری مجید

۳۲. دشتبانی داوود

۳۳. ربانی ویدا

۳۴. رحیم‌پور روح الله

۳۵. رستمی حبیب

۳۶. رسته‌مقدم مصطفی

۳۷. رضاپور آرمان

۳۸. رضایی ابوالفضل

۳۹. رفیع‌زاده علی

۴۰. رمضان‌زاده محمد

۴۱. روح جواد

۴۲. زارع‌کهن نفیسه

۴۳. سرمدی پرستو

۴۴. سعیدزاده محمود

۴۵. سمیعی‌زاده علی

۴۶. سیاسی‌راد حامد

۴۷. شجاعی حامد

۴۸. شریعتی علی

۴۹. شریفی حجت

۵۰. شهریاری مجتبی

۵۱. شیرافکن آمنه

۵۲. شیرزاد مهدی

۵۳. شیعه علی مجید

۵۴. صحابه تبریزی اسماعیل

۵۵. طباطبایی ریحانه

۵۶. طوسی فرشته

۵۷. عباسی رضا

۵۸. عربسرخی ساجده

۵۹. علیبخشی امیرحسین

۶۰. غفاریان متین

۶۱. فاتح نیما

۶۲. فخرزاده مهدی

۶۳. فراهانی مهدی

۶۴. فرخی علی

۶۵. فرید سمیه

۶۶. قدیمی مهدی

۶۷. قربانی‌فر میرا

۶۸. قوامی غنچه

۶۹. کاظمی مسعود

۷۰. کریمی آرش

۷۱. گلرو مهدیه

۷۲. گنجی جعفر

۷۳. لطیفی نوید

۷۴. محمدلو جلال

۷۵. محمدی مهرداد

۷۶. محمودیان مهدی

۷۷. مرادویسی بلال

۷۸. مظفری پژمان

۷۹. مظفری مهدی

۸۰. معتمدی‌مهر مهدی

۸۱. معصومی حسین

۸۲. معصومی نجمه

۸۳. معینی علی

۸۴. ملیحی علی

۸۵. مهدیزاده مصطفی

۸۶. مهرداد  سیدعلی

۸۷. مهرزاد محمدحسین

۸۸. موسوی سید پوریا

۸۹. مولوی ناهید

۹۰. مومنی عبدالله

۹۱. ناظم‌زاده علی

۹۲. نبوی ضیاء

۹۳. نخعی محمد

۹۴. نعیمی‌پور محمدحسین

۹۵. نقاشی حسین

۹۶. نوروزی بهرنگ

۹۷. نیکجو علی

۹۸. هدایت بهاره

۹۹. همتی شهرزاد

۱۰۰. یوسف‌زاده علی حسین

منبع: رویداد24

خبر بعدی:

سید مهدی خاموشی: شبکه ملی اطلاعات به معنای مجزا شدن از دنیا نیست/ حمید شهریاری: کمیته مصادیق مجرمانه در سیاستگذاری موفق نبوده است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ابتدای این جلسه سوالی درباره لزوم حضور روحانیت در فضای مجازی مطرح شد که سید مهدی خاموشی در این باره گفت: استفاده از فضای مجازی به عنوان یک رسانه برای روحانیت ضروری است. با توجه به تبدیل شدن فضای مجازی به فضایی کاربرمحور، روحانیون می توانند به عناوین گوناگون در آن حاضر باشند.

وی افزود: روحانیت همان رسالتی که در فضای حقیقی دارد را در فضای مجازی نیز باید داشته باشد و هر طلبه بدون صرف هزینه زیاد تعدادی مخاطب را جذب کند که این کار نوعی مجاهدت است و این حضور بداهت دارد.

حمید شهریاری در پاسخ به سوال مطرح شده گفت: با توجه به اینکه در برخی از پست های مدیریتی روحانیت متصدی هستند بنابراین مسوولیت هر اتفاقی که در کشور رخ می دهد را متوجه روحانیت می دانند. این در حالی است که قبل از انقلاب روحانیت مرجع پاسخ به سوالات دینی بودند و گاهی هم در امور سیاسی اظهار نظر می کردند .

وی با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی حضور روحانیت در موضوع سیاست ضروری شد ادامه داد: بنابراین حضور روحانیت در فضای مجازی مانند حضور دانشجویان و سایرین در این فضا ضروری است. از آنجایی که فضای مجازی کپی شده فضای حقیقی است بنابراین روحانیت در فضای مجازی می تواند شاگرد، استاد، پژوهشگر، خدمات دهنده و خدمات گیرنده باشد.

وی پس از تشرح رویکردهای گوناگون حضور روحانیت در این عرصه گفت:این حضور می تواند شخصی، سازمانی و ملی باشد.

ضرورت برخورد با معاندان در فضای مجازی

در ادامه این نشست درباره رویکرد جمهوری اسلامی با فضای مجازی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که حجت الاسلام و المسلمین خاموشی در این باره گفت: با توجه به اینکه فضای مجازی یک هویتی در مقابل فضای حقیقی دارد بنابراین حضور افراد در این فضا سهم بالایی را به خود اختصاص داده است.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: بنابراین تاسیس شبکه ملی اطلاعات در این زمینه مهم است. این شبکه به معنای مجزا شدن از دنیا نیست بلکه مدیریت در این فضا را باز تعریف می کند و اگر این شبکه شکل بگیرد قدرت نظارت و مدیریت بیشتری بر فضای مجازی پیدا خواهیم کرد.

وی درباره نگاه سلبی به فضای مجازی نیز تصریح کرد: اگر شبکه معاندی از مرزهای دیگر(غیر مجازی) با اهداف براندازی حضور داشته باشد نمی توانیم با آن برخورد نکنیم، همان طور که در فضای حقیقی قوانینی داریم باید در فضای مجازی نیز قانون مناسب وضع کنیم.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین شهریاری در این رابطه گفت: داشتن نگاه سلبی و ایجابی در فضای مجازی موجب توفیق می شود. در این میان شهروندان از قوه قضاییه و مسوولان مطالباتی دارند به طوری که اگر کسی در صفحه وب مشکلی برای دیگران ایجاد کند یا فعالیت مجرمانه داشته باشد باید با آن برخورد کرد.

کارهای اساسی در حوزه دولت الکترو نیکی انجام شده است

معاون آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضاییه تاکید کرد: اگر نگاه سلبی نداشته باشیم مشکلاتی از قبیل بروز فحشا یا جرائم دیگررخ می دهد بنابراین در این زمینه موضوع فیلترینگ شبکه های اجتماعی و احراز هویت افرادی که در این فضا فعالیت می کنند مطرح می شود، ما باید خدمات را با عدالت الکترونیکی در اختیار افراد قرار دهیم.

 وی تاکید کرد: مهمترین وظیفه دولت در این زمینه تاسیس دولت الکترونیکی است که در یک سال و نیم گذشته در این حوزه کارهای جدی انجام شده است هر چند هنوز هم در این حوزه عقب هستیم.

شهریاری با بیان اینکه از دیدگاه بنده شبکه های مجازی را هم اکنون نباید فیلترشده دانست اظهار کرد: در شرایطی که  فیلترشکن ها  وجود دارد و همه به راحتی به فضای مجازی دسترسی دارند نمی توانیم ادعا کنیم که شبکه ها فیلتر هستند.

وی درپاسخ به سیاست های نظام درقبال فیلترینگ و عملکردها در این حوزه گفت: اگرچه در حوزه فیلترینگ خوب عمل کرده ایم اما باید با فیلترشکن ها هم برخورد کنیم، سیاست نظام با فیلترینگ همخوانی دارد.

حضور فعال روحانیت در فضای مجازی

در ادامه این نشست ویژگی حضور روحانیت در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت که شهریاری در این باره گفت: اینترنت نخستین تکنولوژی است که بدون حرمت ازسوی مراجع وارد کشور شد و مواضعی مثل ویدئو و ماهواره در قبال آن گرفته نشد، بنابراین روحانیت می تواند و باید در این حوزه حضور فعال داشته باشند. از سال 85 شناخت روحانیون در این زمینه گسترده تر شد و سایت هایی هم راه اندازی شد.

 خاموشی نیز در این زمینه توضیح داد: با حضور روحانیون در این فضا مبلغین می توانند دور هم جمع باشند و نشر توحید، اخلاق اسلامی و تبلیغ در این زمینه داشته باشند. باید طلاب با جریان ها و تکنولوژی امروز آشنا باشند.

در تولید محتوا برای فضای مجازی ضعیف هستیم

شهریاری با اشاره به لزوم بومی سازی فضای مجازی خاطرنشان کرد: در حوزه تکنولوژی و فضای مجازی نباید از واردات جلوگیری کنیم اما باید آن را بومی کنیم، نمونه اش آپارات است که بومی شده یوتیوپ محسوب می شود و استفاده از آن منجر به اشتغالزایی می شود.

معاون آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به اینکه کمیته تعیین مصادیق مجرمانه عملکرد خوبی نداشته است بیان کرد: این کمیته توفیق چندانی در سیاست گذاری ندارد. اگرچه دبیرخانه آن روزانه سایت ها را رصد می کند و موضوعات مستجهن و تروریستی از سوی آنها کشف می شود.البته بحث دبیر خانه آن با خود کمیته متفاوت است چرا که در کمیته نظرات اعضا بسیار مختلف است و خروجی مناسب ندارد.

وی درباره تاثیر فضای مجازی در زندگی حقیقی نیز خاطرنشان کرد: این فضا سبک زندگی بشر را تغییر می دهد و به نوعی همه افراد جامعه را درگیر می کند و در اینجا زمینه تهدید و فرصت وجود دارد.

معاون آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضاییه  تصریح کرد: از یک سو در تولید محتوا ضعیف هستیم و اگر محتوای هم تولید می شود با فضای مجازی کنونی همخوانی ندارد و از سوی دیگر در شبکه سازی و عرضه گسترده هم هنوز تجربه لازم نداریم.

فضای مجازی در کلاس های درس خارج از فقه

شهریاری در خاتمه درباره توجه به فضای مجازی در حوزه علمیه گفت: فقه فضای مجازی در حوزه علمیه قم راه اندازی شده است و حریم خصوصی و امنیت فضای مجازی به عنوان درس خارج از فقه مطرح می شود و تاکنون 200 جلسه از آن برگزار شده است.

انتهای پیام

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۱۶۷۱۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دو قطبی خفته درون جناحی اصلاحات بیدار شد/ ریشه تاریخی منازعه هاشمی و خوئینی‌ها کجاست؟/ سخنانی که نباید به سادگی از کنارش گذشت
 • در حاشیه تلاش بی فایده اصلاح‌طلبان برای جداسازی برند خود از دولت/ « تکرار می‌کنم» را احتمالا یک اصولگرای شاخص گفت!
 • اصلاح‌طلبان متهم ردیف اول نیستند!/ دولت روحانی و مجلس دهم دست پرورده جریان اصلاحات نیست؟
 • شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی به هیات نظارت ارجاع نشده است
 • سانسور بازداشت خبرنگار زن مسلمان در آمریکا از سوی مدعیان اصلاحات
 • زاکانی اصلاح‌طلب می‌شود؟/هر جلسه هیئت دولت چقدر هزینه دارد؟/چند نفر بازنشسته برای ادامه کار از رهبر انقلاب مجوز گرفته اند؟/واحد پول جهان اسلام تشکیل شود!
 • کیانوش راد: زاکانی هم آرام آرام باید به سمت اصلاح طلبی بیاید
 • لوییسویل؛ نام فرودگاهش را به محمد علی تغییر داد
 • نامگذاری فرودگاهی در آمریکا به نام محمد علی کلی
 • راز سخنان نا به هنگام "موسوی خوئینی‌ها"
 • احزاب در هفته‌ گذشته؛ از افشاگری موسوی خوئینی‌ها درباره هاشمی تا مناظره جنجالی درباره غائله ۱۸ تیر
 • نامگذاری یک فرودگاه در آمریکا به نام محمد علی کلی
 • نامگذاری یکی از فرودگاه های بین المللی آمریکا به نام محمد علی کلی
 • اصولگرایان میانه‌رو به دامن اصلاحات پناه آورده‌اند/ امثال زاکانی هم ناگزیرند آرام‌آرم به سمت اصلاح‌طلبی حرکت کنند
 • اصولگرایان میانه‌رو برای فرار از بن بست‌های افراطی به دامن اصلاحات پناه آورده‌اند/ امثال زاکانی هم ناگزیرند آرام‌آرم به سمت اصلاح‌طلبی حرکت کنند
 • مرعشی: اصلاح طلبان در عبور از گردنه سخت کنار دولت هستند
 • شرق: ترامپ، بهترین گزینه برای مذاکره با موضوع برجام منطقه‌ای است!/ اصلاح‌طلبان، برخورد سعودی طورِ آمریکا با خبرنگار زن را ندیدند!
 • بازی را کی شروع کرد: خویینی ها یا واعظی؟
 • بازخوانی انتقادی روایت سید جواد طباطبایی از «دلِ ایرانشهر»