پول‌نیوز - دیدار افتتاحیه جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بین تیم‌های روسیه و عربستان ساعت ۱۹:۳۰ فردا (پنجشنبه) در ورزشگاه لوژنیکی شهر مسکو در حالی برگزار می‌شود که البته قرار است برخی تمهیدات لازم هم در دستور کار قرار بگیرد.

اخبار و حواشی داغ مربوط به جام جهانی ۲۰۱۸ را لحظه به لحظه در این اینجا (جام جهانی ۲۰۱۸) دنبال کنید.

بحث سیگار نکشیدن در داخل ورزشگاه از سوی عوامل برگزاری جام جهانی کاملا جدی گرفته می‌شود و در صورت مشاهده هر گونه صحنه‌ی برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

به این ترتیب مسئولان ورزشگاه لوژنیکی شهر مسکو به شدت سیگار کشیدن هواداران را دنبال می‌کنند تا به این ترتیب به روند مسابقات آسیبی وارد نشود.

منبع: پول نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

قليان با بدن شما چکار ميکند!!

خبرگزاري آريا -

حجم دود استنشاقي در کشيدن قليان خيلي بيشتر از حجم دود استنشاقي سيگار است
قليان يا نارگيله وسيله‌اي آبي است براي کشيدن تنباکو که در خاورميانه، آسياي مرکزي و شمال آفريقا متداول است. بنا بر شواهد موجود، قليان از ايران به ساير نقاط جهان از جمله هند و مصر راه يافت.
در افغانستان به کل مجموعه قليان، چلم نيز مي‌گويند. در کشورهاي عربي به نام شيشه و نارجيلة معروف است و در شبه قاره به حقّه معروف است. قليان براي استفاده از دود حاصل از تماس زغال گداخته و تنباکو است که به اين عمل «کشيدن قليان» مي‌گويند.
قليان، اين وسيله کم‌ خرج، اما پرخطر اين روزها پاي ثابت تفريح بسياري از جوانان و خانواده‌هاي ايراني است.
مصرف‌کنندگان قليان به اين دليل در بين انواع دخانيات موجود در بازار به قليان روي آورده‌اند که آن را کم‌خطرترين نوع مواد دخاني مي‌دانند، غافل از اين‌که آنچه کشيدن قليان با مصرف‌کنندگان آن مي‌کند به مراتب ناگوارتر از سيگار است.
به‌طور طبيعي، حجم دود استنشاقي در کشيدن قليان خيلي بيشتر از حجم دود استنشاقي در کشيدن سيگار است. کشيدن قليان با لوله آب، دودي برابر 59 عدد سيگار را توليد مي‌کند.
مصرف قليان منحصر به گروه سني، طبقه اجتماعي، زمان و مکان خاصي نمي‌شود و تبعات آن متوجه شمار بسياري از افراد است.

عوارض کشيدن قليان براي مصرف‌کنندگان آن به مراتب ناگوارتر از سيگار است
از جمله مهمترين مضرات دود قليان مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
سرطان (لثه، ريه، معده و حنجره)
از کارافتادگي کامل ريه
ناباروري
کاهش وزن نوزاد در زنان باردار
تمامي موارد بالا براي افرادي که صرفاً در معرض دود قليان قرا مي‌گيرند (دود دست دوم) نيز صادق است.
قليان و بيماري ام اس:
در سال‌هاي اخير يک شيب افزايشي در ابتلا به ام اس در کشور وجود دارد. کشور ما از نظر ابتلا به ام اس در منطقه پرخطر قرار دارد و چون اين بيماري بيشتر جوانان را درگير مي‌کند پرداختن به جنبه‌هاي مختلف بيماري ام اس که تاکنون به آن‌ها کمتر پرداخته شده، اما در زندگي بيماران نقش بسزايي دارد بسيار حائز اهميت است. کمبود ويتامين D، شيوع مصرف قليان و سيگار، عفونت‌ها و حتي تغيير شيوه تغذيه طي 2 سال اخير از عوامل مهم ابتلا به ام اس شناخته شده است.اقدام در جهت کاهش مصرف قليان و مواد دخاني در جوانان و زنان نيز مي‌تواند از راه‌هاي مقابله با ام اس باشد.

مصرف سيگار و قليان موجب اختلال در جذب کلسيم مي شود
مصرف قليان و رشد قارچ و ميکروب در ريه شما
اگر هنوز هم به هيچ قيمتي حاضر به کنار گذاشتن قليان نيستيد پس خودتان را براي پذيرايي از مهمان‌هاي ناخوانده آماده کنيد، چون ريه‌هاي شما محل مناسبي براي رشد انواع ميکروب و قارچ خواهد بود. به گفته پزشکان به دليل مرطوب بودن راه‌هاي هوايي و مجراي خروج دود، قليان مي‌‌تواند عامل مهمي در رشد ميکروب و قارچ باشد.
تحقيقات نشان مي‌دهد که کشت مواد داخل لوله قليان حاوي صدها نوع قارچ و ميکروب بوده و براحتي با دود، وارد دستگاه تنفس شده و ايجاد عفونت‌هاي مزمن مي‌کند.
ابتدا شخص متوجه بيماري خود نمي‌‌شود، ولي سال‌هاي بعد به دليل نفوذ اين قارچ و ميکروب در لايه‌هاي مختلف ريه، بيماري‌هايي مثل برونشيت،‌ آمفيزم ريه و سرانجام آسم ايجاد مي‌شود، اين در حالي است که شخص هنگامي به بيماري خود پي مي‌‌برد که متاسفانه چاره‌اي جز تحمل بيماري تا آخر عمر نخواهد داشت.
مصرف قليان و بيماري هاي قلبي:
فشار ناشي از دود قليان وارد جريان خون مي شود و به آترواسکلروز (تصلب شريان) کمک مي کند که به نوبه خود شريان ها را سفت کنند. آستر سرخرگ ها نيز از دود ناشي از انباشته شدن يک رسوب چربي آسيب مي بيند (آتروما) که سرخرگ را محدود مي کند. اين تغييرات ممکن است باعث مشکلات قلبي عروقي مانند گلودرد، نارسايي احتقاني قلب، حمله قلبي يا سکته شوند.
قليان کشيدن، تقريباً همان ميزان نيکوتين را براي مصرف کنندگان فراهم مي کند، به همين دليل اعتياد به نيکوتين نتيجه تعجب آوري نيست. نيکوتين همچنين توليد آدرنالين را تحريک مي کند و در نتيجه فشار خون را افزايش مي دهد و قلب را سخت تر مي کند و خطر حمله قلبي يا سکته را افزايش مي دهد.
برخلاف سيگار، قليان با استفاده از زغال يا خاکستر سوزانده مي شود، بنابراين مصرف کنندگان ممکن است در معرض ميزان بسيار بالايي از گاز مونوکسيد کربن قرار بگيرند. اين سطح از مونوکسيد کربن در دود توتون، ظرفيت حمل اکسيژن خون کاربر را کاهش مي دهد، بنابراين قلب آن ها بايد سخت تر پمپاژ کند تا اکسيژن کافي بدن را تامين کند.

فشار ناشي از دود قليان وارد جريان خون مي شود و به تصلب شريان کمک مي کند
تاثير مصرف قليان بر اسپرم:
مي‌دانيم که يک نوبت مصرف قليان بسيار مضرتر از يک نخ سيگار است. مطالعات متعدد و گسترده نشان داده‌اند که در مردان سيگاري، به‌خصوص آن‌هايي که روزانه بيشتر از ده عدد سيگار مي‌کشند، حرکات اسپرم کاهش مي‌يابد. حتي حرکت نطفه در مردان سيگاري بارور کمتر از مردان غيرسيگاري است. سيگار در زنان بر روي کيفيت تخمک اثر منفي دارد. از طرفي احتمال ديرباروري، سقط، حاملگي خارج رحم، يائسگي زودتر از موعد و پوکي استخوان را افزايش مي‌دهد. همچنين روي دهانه رحم، و لوله‌هاي رحمي اثر گذاشته و قدرت باروري را کم مي‌کند و حتي شانس موفقيت IVF در خانم‌هاي سيگاري کمتر است.
در مطالعات وسيع مشاهده شده که فرزندان دختر مادران سيگاري ديرتر حامله مي‌شوند و فرزندان پسر آن‌ها نطفه کمتري دارند؛ لذا توصيه مي‌شود زن و مرد حداقل وقتي که تصميم به بچه‌دار شدن مي‌گيرند، يک سال سيگار را ترک کنند. هموطنان ساکن تهران و شهر‌هاي بزرگ توجه داشته باشند که بالاجبار در معرض آلاينده‌هاي موجود در هوا قرار دارند؛ بنابراين مصرف سيگار و قليان براي آن‌ها بسيار مضرتر است.
مصرف قليان و کاهش سطح اکسيژن خون :
يکي از مواد سمي اصلي در دود قليان، مونوکسيد کربن (CO) است. CO توانايي خون در حمل اکسيژن در بدن را کاهش‌داده و طيفي از مشکلات سلامتي، از بي‌خوابي گرفته تا سکته را افزايش‌ مي‌دهد.
مضرات قليان و سيگار براي زنان :
مصرف سيگار و قليان موجب اختلال در جذب کلسيم و ساخت استخوان، يائسگي زودرس، کاهش وزن و تخريب هورمون هاي جنسي مي شود که به تسريع پوکي استخوان مي انجامد. مصرف الکل نيز با کم کردن فعاليت سلول هاي سازنده استخوان موجب پوکي استخوان مي شود.
زناني که سيگار مي کشند، زودتر به سن يائسگي نزديک مي شوند و اين امر موجب کاهش باروري در آنها مي شود. احتمال سقط در اينگونه زنان نيز بيشتر از افراد غيرسيگاري است و کودکان آنها نيز پس از تولد در معرض امراض گوناگون قرار مي گيرند و نيز داراي وزن کمتري در زمان تولد هستند.

يک نوبت مصرف قليان بسيار مضرتر از يک نخ سيگار است
مصرف قليان و زخم‌هايي که دير خوب مي‌شود:
آنهايي که اهل کشيدن سيگار و قليان هستند بايد بدانند حالا ديگر نه فقط مستعد ايجاد زخم‌هاي گوارشي، تشديد برگشت اسيد معده به مري و ايجاد سرطان‌هاي دستگاه گوارش هستند، بلکه اگر همين حالا هم به زخم‌هاي سيستم گوارشي مبتلا بوده و مراحل درمان را مي‌گذرانند، مصرف قليان بهبود زخمشان را به تاخير مي‌اندازد و پاسخ به درمان را کند مي‌کند.
به همين دليل است پزشکان متخصص به بيماراني که از سوءهاضمه رنج مي‌برند، توصيه مي‌کنند براي افزايش تاثير درمان و کاهش عود بيماري، به طور جدي مصرف سيگار و قليان را کنار بگذارنند.
مصرف سيگار و قليان موجب اختلال در جذب کلسيم و ساخت استخوان، يائسگي زودرس، کاهش‌وزن و تخريب هورمون‌هاي جنسي مي‌شود که همه اينها سرانجام به تسريع روند ابتلا به پوکي استخوان کمک مي‌کند.
گردآوري:بخش سلامت و بهداشت بيتوته

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

فیلم برنده صد میلیونی برنده باش امشب

کلیدواژه: دخانیات روسیه پول نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.poolnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۱۷۵۷۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 14 عامل خطرآفرین برای بیماری قلبی!
 • سلفی با مجسمه هیتلر در اتریش ممنوع می‌شود
 • سلفی با هیتلر در اتریش ممنوع می شود
 • فروش بیش از ۷۲۰ هزاربلیط برای جام جهانی فوتبال زنان
 • حکم ۹۰۴ میلیونی تعزیرات زنجان برای قاچاقچی سیگار
 • دولت فرانسه برگزاری تظاهرات نزدیک کلیسای نوتردام را ممنوع اعلام کرد
 • وزارت بهداشت: خطر سرطان زایی تریاک از سیگار و تنباکو بیشتر است
 • کشف ۶۳ هزار نخ سیگار قاچاق در اصفهان
 • خطر سرطان زایی تریاک از سیگار و تنباکو بیشتر است
 • ۱۴ عامل خطر آفرین برای بیماران قلبی/ اثرات خوردن آب همراه با غذا
 • اولین اصلاح جدی بورس سال ۹۸
 • عامل قاچاق 24 هزارپاکت سیگار در قزوین جریمه شد
 • یوفا زمان برگزاری بازی‌های مرحله نیمه نهایی فصل 2018/19 لیگ قهرمانان اروپا را اعلام کرد
 • جریمه ۱۱۰ میلیونی برای عامل قاچاق سیگار در قزوین
 • قانون ۵ ساعت و تاثیرات آن در زندگی بزرگان
 • چهارمین سال چشم انداز اقتصادی عربستان/ دم خروس ورشکستگی و شکست نمایان شد
 • نخستین اکران"منطقه پرواز ممنوع"
 • قیمت و ترتیب قرار گرفتن فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی
 • صادرات ۹.۵ میلیارد یورویی ایران به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸