شرکت خودروسازی مُرتب که پیشتر به سبب ساخت خودروهایی نظیر موسو و نسل قدیمی لندروور شناخته می شد و به ساخت SUV های چینی نیز روی آورده است، در اقدامی که به نصب موتوری دیزل بر روی اتاق پاژن دست زده است. خودروی تازه به سبب همین تغییر فنی تغییر نام را نیز تجربه کرده است و به نام عجیب HEROUR عرضه خواهد شد که البته این نام بی تناسب به کلاس کاری هِرور نیست چرا که این اسم از نام منطقه ای در رشته کوه زاگرس به عاریت گرفته شده است.

imageimage

تغییرات فنی 

پاژن که نمونه ای دستکاری شده و مشابه از اتاق قدیمی و کلاسیک لندروور محسوب می شود در واقع نمونه ایرانی شده از مشابه اسپانیایی لندروور است که پیش از این با پیشرانه ای V6 و ۳.۰ لیتری با قدرت ۱۶۱ اسب بخار (دور موتور ۵۰۰۰ RPM) و حداکثر گشتاور ۲۴۵ نیوتن متر (دور موتور ۲۵۰۰ RPM) عرضه می شد.

این پیشرانه محصولی شناخته شده از گروه هیوندایی بود که البته به نوبه خود نیز مشابه یکی از پیشرانه های قدیمی میتسوبیشی محسوب می شد.این پیشرانه به سبب عملکرد نسبتا خوب و دوام بالا یکی از معدود نقاط قوت پاژن به عنوان یک خودرو مناسب برای مسیرهای آفرود به حساب می آمد و یک گیربکس ۵ سرعته دستی ، وظیقه انتقال نیرو به دیفرانسیل ها را بر عهده داشت.

با این حال هِروُر به پیشرانه ای ۲.۸ لیتری و توربو دیزل مجهز شده است که در واقع از مهندسی گروه صنعتی کامینز بهره می برد اما ساخت چین است و دقیقا همان پیشرانه مورد استفاده در وانت چینی ایران خودرو به نام فوتون محسوب می شود.

از این رو می توانید به راحتی حدس بزنید که برخی دیگر از قطعات فنی همانند گیربکس، دیفرانسیل و یا حتی بخش قابل توجهی از محور عقب نیز با فوتون چینی مشترک خواهند بود که البته تغییر ترمزهای دیسکی محور عقب پاژن و جایگزینی آن با نمونه های کاسه ای مورد استفاده در وانت فوتون شاهدی بر این مدعاست.

متاسفانه فهرست تمامی تغییرات فنی هِروُر نسبت به پاژن چندان روشن نیست اما از جمله یکی از مهمترین آن ها می توان به جایگزین شدن سامانه مکانیکی فعال سازی دنده های سنگین کمکی با سامانه ای برقی برای این کار در هِروُر اشاره کرد که می تواند به معنای افزایش رفاه به قیمت از دست رفتن دوام و قابلیت اعتماد تلقی شود.

تفاوت در عملکرد 

پیشرانه جدید توربو دیزل قادر به تولید ۱۶۵ اسب بخار قدرت در دور ۳۶۰۰ و آزاد سازی ۳۶۰ نیوتن متر گشتاور در دور ۱۸۰۰ الی ۳۰۰۰ RPM است.بنابراین آنطور که از مقایسه این اعداد با توانایی پیشرانه بنزینی و V6 پاژن مشخص است.

تغییر حداکثر توان تولیدی محدود بوده ، اما در مقابل گشتاور بیش از یکصد نیوتن متر افزایش یافته و در محدود وسیعی نیز آزاد می شود.از این رو می توان گفت که پیشرانه توربو دیزلی هرور در دورهای پایین، قدرتمند تر و پر کشش تر از نمونه بنزینی ظاهر می شود که این مزیت به شرط استفاده از ضرایب مناسب برای گیربکس و دیفرانسیل می تواند به بهبود قابلیت های آفرود خودرو در گذر از مسیرهای صعب العبور منجر شود.

البته اگر ضرایب دیفرانسیل نیز همچون ضرایب گیربکس با وانت فوتون ایران خودرو یکسان باشد.عملا قابلیت های حرکتی هرور نیز همچون فوتون چینی خواهد بود با این تفاوت که فوتون از بدنه ای آیرودینامیک و هماهنگ بهره می گیرد و بدون شک در جاده عملکرد بهتری از خود نشان می دهد.شاید مهمترین مزیت هِروُر نسبت به پاژن، مصرف سوخت بسیار مناسب این خودرو نسبت به پاژن خوش اشتها باشد.آنطور که از جدول مشخصات فنی بر می آید، مصرف سوخت هرور در حدود ۵ لیتر در هر صدکیلومتر کمتر از پاژن برآورد می شود که البته می توان قیمت بسیار مناسب گازوییل را نیز در محاسبات اقتصادی مد نظر قرار داد.

imageimage

مشکلات ، قیمت و شرایط بازار 

این خودرو بین المللی که در واقعی مخلوطی ایرانی ، چینی، انگلیسی و اسپانیایی به حساب می آید با قیمتی فراتر از ۸۲ میلیون تومان عرضه شد که چنین رقم حیرت انگیزی از اختلاف قیمت بیش از ۴۰ میلیون تومانی آن با آخرین سری پاژن ها خبر داد.

از این رو ناگفته پیداست که ارزش خرید هرور نسبت به پاژن یا سایر خودروهای هم کلاس به شکل چشمگیری افت کرده است. به خصوص در شرایطی که وانت فوتون ایران خودرو با عملکردی کاملا مشابه ، هماهنگی بیشتر طراحی و البته خدمات پس از فروش گسترده ایران خودرو حتی از هرور ساخت داخل بسیار بهتر است.

این در حالیست که از منظر اقتصادی نیز خرید هِروُر توجیه چندانی ندارد ، چرا که عملا هزینه پایین تر سوخت با قیمت تمام شده فوق العاده بالای این خودرو جبران شده و از سوی دیگر هزینه های غیرقابل پیش بینی ناشی از مشکلات فنی پیشرانه دیزل که با گازوییل عرضه شده در کشورمان سازگاری ندارد، برای مصرف کننده باقی می ماند.

تمام این ها در حالیست که وضعیت کیفی هِروُر نسبت به پاژن نیز مشخص نیست، چرا که پاژن از نظر کیفی برای سال های متمادی یکی از ضعیف ترین خودروهای موجود در کشور لقب می گرفت و مشخص نیست که آیا مشکلات عمده این خودرو در پروژه هِروُر حل و فصل شده اند یا خیر.

در نهایت می توان گفت که هِروُر تنها شاید برای برخی سازمان های دولتی مناسب باشد که نیاز به خودروهایی ساده و جان سخت برای گذر از مناطق صعب العبور با شیب زیاد دارند.

چرا که پیشرانه توربو دیزل این خودرو تنها در چنین مسیرهایی می تواند مزیت خود را نسبت به پیشرانه V6 پاژن نشان دهد و البته برای مصرف کننده های عادی که کمتر آفرود های سنگین را تجربه می کنند،خرید هِروُر هیچ توجیهی نخواهد داشت چرا که حتی معدود بهینه سازی های ظاهری بدنه یا افزوده شدن برخی قطعات به فضای کابین هِروُر با صرف هزینه بسیار اندک از سوی مالکین پاژن امکان پذیر است.

imageimage

مشخصات فنی پاژن  هرور

وزن و مشخصات بدنه :

کلاس بدنهوانتکلاس اتومبیلPickup Trucksابعاد(طول*عرض*ارتفاع) میلیمتر۴۶۷۵*۱۹۱۰*۱۹۷۰فاصله دو محور۲۷۸۸وزن۱۹۰۰تعداد فضای سرنشینان۵ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو۲۴۵/۷۵ R 16ابعاد و نوع لاستیک چرخهای عقب۲۴۵/۷۵ R 16 مشخصات فنی موتور :حجم موتور ۲۷۷۶نوع موتور توربو دیزل با اینتر کولرتعداد سیلندرها ۴تعداد سوپاپ ها ۲۴آرایش قرار گیری سیلندرها خطی مستقیممحل قرار گیری موتورموتور جلوسیستم سوخت رسانیظرفیت باک۱۰۰حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار)۱۶۵ اسب بخار در ۳۶۰۰ دور در دقیقهحداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر)۳۵۳ نیوتون متر در ۳۰۰۰ دور در دقیقه مشخصات جعبه دنده ( Transmission ) :نوع جعبه دنده دستیتعداد دنده (جلو) ۵محور محرک چهار چرخ متحرک مشخصات فنی سیستم تعلیق و فرمان :نوع سیستم تعلیق مستقل برای هر چرختعلیق جلو مکانیزم بازوهای طولی با پنهارد (LINK 3)تعلیق عقب مکانیزم چهار اهرمه با پنهارد (LINK 5)کمک فنرهای جلو فنر لولکمک فنرهای عقب فنر لولنوع سیستم فرمانهیدرولیک با جعبه فرمان مشخصات فنی سیستم ترمز ها :نوع سیستم ترمزنوع دیسک و کالیبر ترمز جلونوع دیسک و کالیبر ترمز عقب عملکرد فنی خودرو :حداکثر سرعت ۱۷۰شتاب ۰ الی ۱۰۰ (برحسب ثانیه) ۹.۷مصرف سوخت شهری ۹.۵مصرف سوخت جاده ایی ۷.۸سیکل ترکیبی مصرف سوخت ۸.۷ امکانات ایمنی،رفاهی و آپشن ها :سیستم های پایداری و کمک راننده ABS دارای ۴ کاناله به همراه EBDسیستم های امنیتی و حفاظتی قفل مرکزی ، سیستم ضد سرقتسیستم فرمان و هدایت پذیری قدرت کمکی هیدرولیکی ، تلسکوپی با تنظیم دستینوع غربیلک دکمه های کنترل کننده از روی فرمان برای سیستم صوتی ، سیستم فرمان حساس به سرعتسیستمهای تهویه مطبوعکنترل دستیسیستم صوتی و تصویریرادیو سی دیسیستم صندلیهای جلوتنظیم دستی(سفارشی برقی)سیستم صندلیهای عقبتنظیم دستیسیستم آیینه هاتنظیم دستی(سفارشی برقی)سیستم شیشه هاتنظیم دستی

مرتب خودرو که فعالیتش را از سال ۱۳۴۰ با واردات خودرو آغاز کرد، پس از حدود ۲۰ سال همکاری مستقیم با لندروور و تولید ۳ محصول سرانجام در دهه ۶۰ مقابل تحریم‌ها سر تعظیم فرود آورد اما از اصالت لندروور دست نکشید و به
دنبال خودرویی مشابه آن رفت.

سانتانا موتورز اسپانیا ناجی مرتب خودرو شد و سوغاتی جدید را به مرتب خودرو و ایران داد که تصور نمی‌شد بتواند ادامه‌دهنده راه شیرین لندروور در ایران باشد‌. به هر حال پاژن پس از سانتانا‌های پر‌دردسر متولد شد و نام و روحی ایرانی به خود گرفت اما هنوز هم خودرویی آرمانی و همه فن حریف نبود‌! داستان پاژن همچنان ادامه دارد اما داستان بازار خودرو ایران عوض شده و تولیدکنندگان به فکر استفاده از سوخت دیزل و تکنولوژی جدید در خودروهایشان افتاده‌اند‌. ایران خودرو و بهمن خودرو در نخستین اقدام مدل‌هایی از ایسوزو و فوتون را در کلاس وانت برای عرضه به بازار معرفی کردند و زامیاد نیز پیرترین وانت بازار ایران را برای ورود به این عرصه آماده کرد‌.

پاژن پس از خانه‌به‌دوشی و استفاده پیشرانه‌های ساخت مگا موتور‌، وانت زامیاد و‌… بالاخره با اهدای قلب یکی از محصولات هیوندای جانی دوباره گرفت‌! نام این ناجی کره‌ای هیوندای گلوپر است که در بر خی بازار‌های جهان با نام میتسوبیشی گلوپر نیز به بازار عرضه می‌شود.

گلوپر در واقع محصول دوران شکوفایی هیوندای و همکاری گسترده این شرکت با کمپانی میتسوبیشی ژاپن است‌. علاوه بر پیشرانه ۶ سیلندر عاریه‌ای این خودرو که روی پاژن نصب شد و هم اکنون نیز با عنوان موتور هیوندای شناخته می‌شود، ۳ نمایشگر بالای کنسول میانی نیز از این خودرو برای پاژن به عاریه گرفته شد که در خودرو هرور نیز دیده می‌شود‌.

داخل پاژن هرور

imageimage

این نمایشگر‌ها شامل شیب‌سنج و دما‌سنج عقربه ای و سنتی می‌شود که از الزامات یک خودرو آفرود به حساب می‌آید. اتاق پاژن نسبت به هرور تغییرات زیادی را به خود ندیده است‌. صندلی‌ها بر اساس آخرین تغییر و افزایش راحتی سرنشینان همچنان از مدل معروف به موسویی(صندلی خودرو سانگ یانگ موسو که پیش‌تر در مرتب خودرو تولید می‌شده) است اما دریچه‌های کولر که در زمینه‌ای از طرح چوب قرار گرفته‌اند هم پیشرفت کرده‌اند و هم پسرفت‌‌!

سیستم تهویه مطبوع این خودرو که به گفته پاژن به کولر و بخاری قدرتمند تجهیز شده، در مدل پاژن به دلیل قدیمی بودن طراحی دریچه‌ها، ارگونومی و تناسب لازم برای هدایت مناسب هوای تهویه شده را نداشت لذا در این مدل دریچه‌های  دایره‌ای‌شکل با قابلیت باز و بسته‌شدن جایگزین شده‌اند که عملکرد بهتری دارند و از این جهت پیشرفت کرده‌اند. همچنین در مدل هرور برای سرنشینان عقب نیز امکان استفاده از سیستم تهویه مطبوع با دریچه‌های جدید فراهم شده است‌. اما علت پسرفت آن استفاده از دریچه کولری است که به خانواده سایپا X100 یا همان پراید تعلق دارد!

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها در مورد هرور که از پیشرانه دیزلی بهره می‌برد کاهش آرامش اتاق خودرو به دلیل صدای بیشتر موتور دیزلی در مقایسه با موتور بنزینی است‌. پیشرانه دیزلی در حالت طبیعی حدود ۲ برابر صدای بیشتری را در مقایسه با موتور بنزینی تولید می‌کند‌. پاژن که از موتور بنزینی بهره می‌برد، با عایق‌بندی‌های قدیمی‌اش صدای بسیار زیادی را به اتاق وارد می‌کرد. حال که موتور دیزل پر‌سر‌وصدایی قرار است جایگزین آن شود، طبعا نگرانی‌هایی در مورد افزایش صدا به وجود آمده که مرتب خودرو با افزایش عایق‌بندی‌ها و تغییر آن می‌تواند این مشکل را اصلاح کند‌.

گیربکس این خودرو که ضرایب و عملکرد آن کاملا با مدل پاژن متفاوت است، همانند فوتون تانلند از کمپانی GETRAG انتخاب شده است‌. گترگ شرکتی آلمانی است که به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده گیربکس در جهان شناخته می‌شود اما باید توجه داشت که آلمانی‌بودن این کمپانی به معنای تولید محصولات این شرکت در آلمان نیست بلکه این شرکت در چین نیز تولید‌کنندگان بزرگی دارد که بخش مهمی از بازار از جمله گیربکس مورد نیاز وانت فوتون ایران خودرو را پوشش می‌دهند‌.

ضریب دنده‌های آغازین گیربکس ۵ سرعته جدید هرور در مقایسه با پاژن از سنگین‌تر شدن عملکرد خودرو خبر می‌دهد‌.

سیستم گیربکس کمکی این خودرو نیز در مقایسه با پاژن تغییرات فراوانی کرده است‌. عملگر دنده کمکی بر‌خلاف سیستم مکانیکی و دسته دنده پاژن به یک کلید ساده تبدیل شده است که امکان انتخاب حالت‌های ۴H‌، ۲H و ۴L (‌به ترتیب چهار چرخ فعال سبک‌، تک محور سبک و چهار چرخ فعال سنگین) را فراهم می‌کند‌.

مالکین پاژن معتقدند که استفاده از این سیستم الکتریکی می‌تواند کمی از اطمینان خاطر مالکان یک خودرو شاسی‌بلند آفرود سنتی بکاهد؛ چرا که عملکرد سیستم‌های الکتریکی تضمین شده نیست و هرچند کار را بسیار ساده‌تر می‌کنند اما ممکن است با اختلال در سیستم برقی خودرو از کار بیفتند و به صورت کلی گزینه مورد اطمینانی نیست‌. از جمله تغییرات مهم دیگر هرور در مقایسه با پاژن می‌توان به تغییر ولتاژ باتری از ۷۴ آمپر به ۱۲۰ آمپر اشاره کرد‌. ظرفیت باک خودرو نیز از ۸۵ لیتر به ۱۰۰ لیتر افزایش پیدا کرده است.

یکی از اصلی‌ترین خواص موتور‌های دیزلی مصرف و آلایندگی کمتر در مقایسه با موتور‌های بنزینی است‌، هرور با پیشرانه توربو دیزل نیز از این قاعده مستثنی نیست و بر اساس اعلام رسمی مرتب خودرو تنها ۸.۷ لیتر در سیکل ترکیبی می‌سوزاند که در مقایسه با مصرف بنزین پاژن عددی کمتر از نصف را نشان می‌دهد!

شرایط فروش پاژن جدید ( هرور ) در دی ماه ۱۳۹۳

imageimage

imageimage

ساتین

تبعیت ترکیه و لبنان از تحریم‌های آمریکا علیه هواپیماهای ایرانی| سازمان هواپیمایی: صنعت هوایی کشور با تحریم ناآشنا نیست| وقفه‌ای در پروازها به‌وجود نمی‌آید

تصویری از حرکت عجیب باشگاه استقلال پس از نایب قهرمانی پرسپولیس!

توزیع «بسته حمایتی» کارمندان با حقوق ماه جاری

کلیدواژه: مجله خودرو معرفی خودرو

منبع: ساتین

منبع این خبر، وبسایت saten.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۲۰۷۶۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امکانات و قابلیت‌های خودروی بی ام و x۳
 • نوکیا 7.1؛ یک گوشی مقرون به صرفه با مشخصات عالی
 • ارتقای ایمنی تردد در جاده‌ها با ایجاد مراکز معاینه فنی خودرو
 • معاون فني بيمه رازي : ريسک نقدينگي را کنترل مي کنیم
 • فرار ترلان 14 ساله از خانه پدری/دستگیری گروه سارقان حرفه‌ای با بهره‌گیری از سیستم GPS خودرو/قایق‌سواری جادوگران در رودخانه
 • افتتاح یک مرکز معاینه فنی خودرو در شهرستان بروجرد
 • دستگیری گروه سارقان حرفه ای با بهره گیری از سیستم GPS خودرو/ اعتراف به ۱۰۰ فقره سرقت خودرو توسط سارق
 • دومین مرکز معاینه فنی خودرو در بروجرد به بهره برداری رسید
 • عجیب ترین خودرو هاچبک دنیا +تصاویر
 • دستگیری گروه سارقین حرفه ای با بهره گیری از سیستم GPS خودرو
 • دستگیری گروه سارقان حرفه‌ای با بهره‌گیری از سیستم GPS خودرو/اعتراف به بیش از ۱۰۰ فقره سرقت خودرو
 • امکانات و قابلیت‌های خودروی ام وی ام x۳۳
 • روند افزایش قیمت خودرو به روایت آمار +اینفوگرافی
 • تصمیم جدید برای خودرو‌های فاقد معاینه فنی
 • اصفهان| فعالیت ۳ شیفته مراکز معاینه فنی خودرو به منظور کاهش آلودگی هوا
 • دستورالعمل نحوه بررسی پرونده‌های مالیاتی دارندگان کارت‌های بازرگانی و پیله وری
 • نحوه رسیدگی به پرونده های مالیاتی دارندگان کارت‌های بازرگانی اعلام شد
 • بررسی مسایل و مشکلات دانشکده های فنی و حرفه ایی گیلان
 • برلیانس H۳۲۰ +عکس
 • برلیانس کراس (C3) را بشناسید