شرکت خودروسازی مُرتب که پیشتر به سبب ساخت خودروهایی نظیر موسو و نسل قدیمی لندروور شناخته می شد و به ساخت SUV های چینی نیز روی آورده است، در اقدامی که به نصب موتوری دیزل بر روی اتاق پاژن دست زده است. خودروی تازه به سبب همین تغییر فنی تغییر نام را نیز تجربه کرده است و به نام عجیب HEROUR عرضه خواهد شد که البته این نام بی تناسب به کلاس کاری هِرور نیست چرا که این اسم از نام منطقه ای در رشته کوه زاگرس به عاریت گرفته شده است.

تغییرات فنی 

پاژن که نمونه ای دستکاری شده و مشابه از اتاق قدیمی و کلاسیک لندروور محسوب می شود در واقع نمونه ایرانی شده از مشابه اسپانیایی لندروور است که پیش از این با پیشرانه ای V6 و ۳.۰ لیتری با قدرت ۱۶۱ اسب بخار (دور موتور ۵۰۰۰ RPM) و حداکثر گشتاور ۲۴۵ نیوتن متر (دور موتور ۲۵۰۰ RPM) عرضه می شد.

این پیشرانه محصولی شناخته شده از گروه هیوندایی بود که البته به نوبه خود نیز مشابه یکی از پیشرانه های قدیمی میتسوبیشی محسوب می شد.این پیشرانه به سبب عملکرد نسبتا خوب و دوام بالا یکی از معدود نقاط قوت پاژن به عنوان یک خودرو مناسب برای مسیرهای آفرود به حساب می آمد و یک گیربکس ۵ سرعته دستی ، وظیقه انتقال نیرو به دیفرانسیل ها را بر عهده داشت.

با این حال هِروُر به پیشرانه ای ۲.۸ لیتری و توربو دیزل مجهز شده است که در واقع از مهندسی گروه صنعتی کامینز بهره می برد اما ساخت چین است و دقیقا همان پیشرانه مورد استفاده در وانت چینی ایران خودرو به نام فوتون محسوب می شود.

از این رو می توانید به راحتی حدس بزنید که برخی دیگر از قطعات فنی همانند گیربکس، دیفرانسیل و یا حتی بخش قابل توجهی از محور عقب نیز با فوتون چینی مشترک خواهند بود که البته تغییر ترمزهای دیسکی محور عقب پاژن و جایگزینی آن با نمونه های کاسه ای مورد استفاده در وانت فوتون شاهدی بر این مدعاست.

متاسفانه فهرست تمامی تغییرات فنی هِروُر نسبت به پاژن چندان روشن نیست اما از جمله یکی از مهمترین آن ها می توان به جایگزین شدن سامانه مکانیکی فعال سازی دنده های سنگین کمکی با سامانه ای برقی برای این کار در هِروُر اشاره کرد که می تواند به معنای افزایش رفاه به قیمت از دست رفتن دوام و قابلیت اعتماد تلقی شود.

تفاوت در عملکرد 

پیشرانه جدید توربو دیزل قادر به تولید ۱۶۵ اسب بخار قدرت در دور ۳۶۰۰ و آزاد سازی ۳۶۰ نیوتن متر گشتاور در دور ۱۸۰۰ الی ۳۰۰۰ RPM است.بنابراین آنطور که از مقایسه این اعداد با توانایی پیشرانه بنزینی و V6 پاژن مشخص است.

تغییر حداکثر توان تولیدی محدود بوده ، اما در مقابل گشتاور بیش از یکصد نیوتن متر افزایش یافته و در محدود وسیعی نیز آزاد می شود.از این رو می توان گفت که پیشرانه توربو دیزلی هرور در دورهای پایین، قدرتمند تر و پر کشش تر از نمونه بنزینی ظاهر می شود که این مزیت به شرط استفاده از ضرایب مناسب برای گیربکس و دیفرانسیل می تواند به بهبود قابلیت های آفرود خودرو در گذر از مسیرهای صعب العبور منجر شود.

البته اگر ضرایب دیفرانسیل نیز همچون ضرایب گیربکس با وانت فوتون ایران خودرو یکسان باشد.عملا قابلیت های حرکتی هرور نیز همچون فوتون چینی خواهد بود با این تفاوت که فوتون از بدنه ای آیرودینامیک و هماهنگ بهره می گیرد و بدون شک در جاده عملکرد بهتری از خود نشان می دهد.شاید مهمترین مزیت هِروُر نسبت به پاژن، مصرف سوخت بسیار مناسب این خودرو نسبت به پاژن خوش اشتها باشد.آنطور که از جدول مشخصات فنی بر می آید، مصرف سوخت هرور در حدود ۵ لیتر در هر صدکیلومتر کمتر از پاژن برآورد می شود که البته می توان قیمت بسیار مناسب گازوییل را نیز در محاسبات اقتصادی مد نظر قرار داد.

مشکلات ، قیمت و شرایط بازار 

این خودرو بین المللی که در واقعی مخلوطی ایرانی ، چینی، انگلیسی و اسپانیایی به حساب می آید با قیمتی فراتر از ۸۲ میلیون تومان عرضه شد که چنین رقم حیرت انگیزی از اختلاف قیمت بیش از ۴۰ میلیون تومانی آن با آخرین سری پاژن ها خبر داد.

از این رو ناگفته پیداست که ارزش خرید هرور نسبت به پاژن یا سایر خودروهای هم کلاس به شکل چشمگیری افت کرده است. به خصوص در شرایطی که وانت فوتون ایران خودرو با عملکردی کاملا مشابه ، هماهنگی بیشتر طراحی و البته خدمات پس از فروش گسترده ایران خودرو حتی از هرور ساخت داخل بسیار بهتر است.

این در حالیست که از منظر اقتصادی نیز خرید هِروُر توجیه چندانی ندارد ، چرا که عملا هزینه پایین تر سوخت با قیمت تمام شده فوق العاده بالای این خودرو جبران شده و از سوی دیگر هزینه های غیرقابل پیش بینی ناشی از مشکلات فنی پیشرانه دیزل که با گازوییل عرضه شده در کشورمان سازگاری ندارد، برای مصرف کننده باقی می ماند.

تمام این ها در حالیست که وضعیت کیفی هِروُر نسبت به پاژن نیز مشخص نیست، چرا که پاژن از نظر کیفی برای سال های متمادی یکی از ضعیف ترین خودروهای موجود در کشور لقب می گرفت و مشخص نیست که آیا مشکلات عمده این خودرو در پروژه هِروُر حل و فصل شده اند یا خیر.

در نهایت می توان گفت که هِروُر تنها شاید برای برخی سازمان های دولتی مناسب باشد که نیاز به خودروهایی ساده و جان سخت برای گذر از مناطق صعب العبور با شیب زیاد دارند.

چرا که پیشرانه توربو دیزل این خودرو تنها در چنین مسیرهایی می تواند مزیت خود را نسبت به پیشرانه V6 پاژن نشان دهد و البته برای مصرف کننده های عادی که کمتر آفرود های سنگین را تجربه می کنند،خرید هِروُر هیچ توجیهی نخواهد داشت چرا که حتی معدود بهینه سازی های ظاهری بدنه یا افزوده شدن برخی قطعات به فضای کابین هِروُر با صرف هزینه بسیار اندک از سوی مالکین پاژن امکان پذیر است.

مشخصات فنی پاژن  هرور

وزن و مشخصات بدنه :

کلاس بدنهوانتکلاس اتومبیلPickup Trucksابعاد(طول*عرض*ارتفاع) میلیمتر۴۶۷۵*۱۹۱۰*۱۹۷۰فاصله دو محور۲۷۸۸وزن۱۹۰۰تعداد فضای سرنشینان۵ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو۲۴۵/۷۵ R 16ابعاد و نوع لاستیک چرخهای عقب۲۴۵/۷۵ R 16 مشخصات فنی موتور :حجم موتور ۲۷۷۶نوع موتور توربو دیزل با اینتر کولرتعداد سیلندرها ۴تعداد سوپاپ ها ۲۴آرایش قرار گیری سیلندرها خطی مستقیممحل قرار گیری موتورموتور جلوسیستم سوخت رسانیظرفیت باک۱۰۰حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار)۱۶۵ اسب بخار در ۳۶۰۰ دور در دقیقهحداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر)۳۵۳ نیوتون متر در ۳۰۰۰ دور در دقیقه مشخصات جعبه دنده ( Transmission ) :نوع جعبه دنده دستیتعداد دنده (جلو) ۵محور محرک چهار چرخ متحرک مشخصات فنی سیستم تعلیق و فرمان :نوع سیستم تعلیق مستقل برای هر چرختعلیق جلو مکانیزم بازوهای طولی با پنهارد (LINK 3)تعلیق عقب مکانیزم چهار اهرمه با پنهارد (LINK 5)کمک فنرهای جلو فنر لولکمک فنرهای عقب فنر لولنوع سیستم فرمانهیدرولیک با جعبه فرمان مشخصات فنی سیستم ترمز ها :نوع سیستم ترمزنوع دیسک و کالیبر ترمز جلونوع دیسک و کالیبر ترمز عقب عملکرد فنی خودرو :حداکثر سرعت ۱۷۰شتاب ۰ الی ۱۰۰ (برحسب ثانیه) ۹.۷مصرف سوخت شهری ۹.۵مصرف سوخت جاده ایی ۷.۸سیکل ترکیبی مصرف سوخت ۸.۷ امکانات ایمنی،رفاهی و آپشن ها :سیستم های پایداری و کمک راننده ABS دارای ۴ کاناله به همراه EBDسیستم های امنیتی و حفاظتی قفل مرکزی ، سیستم ضد سرقتسیستم فرمان و هدایت پذیری قدرت کمکی هیدرولیکی ، تلسکوپی با تنظیم دستینوع غربیلک دکمه های کنترل کننده از روی فرمان برای سیستم صوتی ، سیستم فرمان حساس به سرعتسیستمهای تهویه مطبوعکنترل دستیسیستم صوتی و تصویریرادیو سی دیسیستم صندلیهای جلوتنظیم دستی(سفارشی برقی)سیستم صندلیهای عقبتنظیم دستیسیستم آیینه هاتنظیم دستی(سفارشی برقی)سیستم شیشه هاتنظیم دستی

مرتب خودرو که فعالیتش را از سال ۱۳۴۰ با واردات خودرو آغاز کرد، پس از حدود ۲۰ سال همکاری مستقیم با لندروور و تولید ۳ محصول سرانجام در دهه ۶۰ مقابل تحریم‌ها سر تعظیم فرود آورد اما از اصالت لندروور دست نکشید و به
دنبال خودرویی مشابه آن رفت.

سانتانا موتورز اسپانیا ناجی مرتب خودرو شد و سوغاتی جدید را به مرتب خودرو و ایران داد که تصور نمی‌شد بتواند ادامه‌دهنده راه شیرین لندروور در ایران باشد‌. به هر حال پاژن پس از سانتانا‌های پر‌دردسر متولد شد و نام و روحی ایرانی به خود گرفت اما هنوز هم خودرویی آرمانی و همه فن حریف نبود‌! داستان پاژن همچنان ادامه دارد اما داستان بازار خودرو ایران عوض شده و تولیدکنندگان به فکر استفاده از سوخت دیزل و تکنولوژی جدید در خودروهایشان افتاده‌اند‌. ایران خودرو و بهمن خودرو در نخستین اقدام مدل‌هایی از ایسوزو و فوتون را در کلاس وانت برای عرضه به بازار معرفی کردند و زامیاد نیز پیرترین وانت بازار ایران را برای ورود به این عرصه آماده کرد‌.

پاژن پس از خانه‌به‌دوشی و استفاده پیشرانه‌های ساخت مگا موتور‌، وانت زامیاد و‌… بالاخره با اهدای قلب یکی از محصولات هیوندای جانی دوباره گرفت‌! نام این ناجی کره‌ای هیوندای گلوپر است که در بر خی بازار‌های جهان با نام میتسوبیشی گلوپر نیز به بازار عرضه می‌شود.

گلوپر در واقع محصول دوران شکوفایی هیوندای و همکاری گسترده این شرکت با کمپانی میتسوبیشی ژاپن است‌. علاوه بر پیشرانه ۶ سیلندر عاریه‌ای این خودرو که روی پاژن نصب شد و هم اکنون نیز با عنوان موتور هیوندای شناخته می‌شود، ۳ نمایشگر بالای کنسول میانی نیز از این خودرو برای پاژن به عاریه گرفته شد که در خودرو هرور نیز دیده می‌شود‌.

داخل پاژن هرور

این نمایشگر‌ها شامل شیب‌سنج و دما‌سنج عقربه ای و سنتی می‌شود که از الزامات یک خودرو آفرود به حساب می‌آید. اتاق پاژن نسبت به هرور تغییرات زیادی را به خود ندیده است‌. صندلی‌ها بر اساس آخرین تغییر و افزایش راحتی سرنشینان همچنان از مدل معروف به موسویی(صندلی خودرو سانگ یانگ موسو که پیش‌تر در مرتب خودرو تولید می‌شده) است اما دریچه‌های کولر که در زمینه‌ای از طرح چوب قرار گرفته‌اند هم پیشرفت کرده‌اند و هم پسرفت‌‌!

سیستم تهویه مطبوع این خودرو که به گفته پاژن به کولر و بخاری قدرتمند تجهیز شده، در مدل پاژن به دلیل قدیمی بودن طراحی دریچه‌ها، ارگونومی و تناسب لازم برای هدایت مناسب هوای تهویه شده را نداشت لذا در این مدل دریچه‌های  دایره‌ای‌شکل با قابلیت باز و بسته‌شدن جایگزین شده‌اند که عملکرد بهتری دارند و از این جهت پیشرفت کرده‌اند. همچنین در مدل هرور برای سرنشینان عقب نیز امکان استفاده از سیستم تهویه مطبوع با دریچه‌های جدید فراهم شده است‌. اما علت پسرفت آن استفاده از دریچه کولری است که به خانواده سایپا X100 یا همان پراید تعلق دارد!

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها در مورد هرور که از پیشرانه دیزلی بهره می‌برد کاهش آرامش اتاق خودرو به دلیل صدای بیشتر موتور دیزلی در مقایسه با موتور بنزینی است‌. پیشرانه دیزلی در حالت طبیعی حدود ۲ برابر صدای بیشتری را در مقایسه با موتور بنزینی تولید می‌کند‌. پاژن که از موتور بنزینی بهره می‌برد، با عایق‌بندی‌های قدیمی‌اش صدای بسیار زیادی را به اتاق وارد می‌کرد. حال که موتور دیزل پر‌سر‌وصدایی قرار است جایگزین آن شود، طبعا نگرانی‌هایی در مورد افزایش صدا به وجود آمده که مرتب خودرو با افزایش عایق‌بندی‌ها و تغییر آن می‌تواند این مشکل را اصلاح کند‌.

گیربکس این خودرو که ضرایب و عملکرد آن کاملا با مدل پاژن متفاوت است، همانند فوتون تانلند از کمپانی GETRAG انتخاب شده است‌. گترگ شرکتی آلمانی است که به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده گیربکس در جهان شناخته می‌شود اما باید توجه داشت که آلمانی‌بودن این کمپانی به معنای تولید محصولات این شرکت در آلمان نیست بلکه این شرکت در چین نیز تولید‌کنندگان بزرگی دارد که بخش مهمی از بازار از جمله گیربکس مورد نیاز وانت فوتون ایران خودرو را پوشش می‌دهند‌.

ضریب دنده‌های آغازین گیربکس ۵ سرعته جدید هرور در مقایسه با پاژن از سنگین‌تر شدن عملکرد خودرو خبر می‌دهد‌.

سیستم گیربکس کمکی این خودرو نیز در مقایسه با پاژن تغییرات فراوانی کرده است‌. عملگر دنده کمکی بر‌خلاف سیستم مکانیکی و دسته دنده پاژن به یک کلید ساده تبدیل شده است که امکان انتخاب حالت‌های ۴H‌، ۲H و ۴L (‌به ترتیب چهار چرخ فعال سبک‌، تک محور سبک و چهار چرخ فعال سنگین) را فراهم می‌کند‌.

مالکین پاژن معتقدند که استفاده از این سیستم الکتریکی می‌تواند کمی از اطمینان خاطر مالکان یک خودرو شاسی‌بلند آفرود سنتی بکاهد؛ چرا که عملکرد سیستم‌های الکتریکی تضمین شده نیست و هرچند کار را بسیار ساده‌تر می‌کنند اما ممکن است با اختلال در سیستم برقی خودرو از کار بیفتند و به صورت کلی گزینه مورد اطمینانی نیست‌. از جمله تغییرات مهم دیگر هرور در مقایسه با پاژن می‌توان به تغییر ولتاژ باتری از ۷۴ آمپر به ۱۲۰ آمپر اشاره کرد‌. ظرفیت باک خودرو نیز از ۸۵ لیتر به ۱۰۰ لیتر افزایش پیدا کرده است.

یکی از اصلی‌ترین خواص موتور‌های دیزلی مصرف و آلایندگی کمتر در مقایسه با موتور‌های بنزینی است‌، هرور با پیشرانه توربو دیزل نیز از این قاعده مستثنی نیست و بر اساس اعلام رسمی مرتب خودرو تنها ۸.۷ لیتر در سیکل ترکیبی می‌سوزاند که در مقایسه با مصرف بنزین پاژن عددی کمتر از نصف را نشان می‌دهد!

شرایط فروش پاژن جدید ( هرور ) در دی ماه ۱۳۹۳

ساتین

منبع: ساتین

خبر بعدی:

اتوبوس‌های درون شهری فاقد سیستم های گرمایشی مشکل روزهای زمستانی ایلامی ها /چه کسی وظیفه نظارت بر ناوگان حمل و نقل عمومی در شهر ایلام را برعهده دارد؟

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ایلام، امروزه نقش و جایگاه وسایل نقلیه عمومی در رفع چالش‌های درون‌شهری کاملا مشخص و قابل تامل است و تمامی کارشناسان اقتصادی و اجتماعی بر این واقعیت تاکید دارند که توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی در سلامت جسمی و روانی جامعه تاثیر فراوانی دارد همچنین با کاهش وسائل نقلیه شخصی، ترافیک و آلودگی هوا کاهش می‌یابد و مسافران با امنیت، راحتی و فراغ بال بیشتری به تردد می‌پردازند و کیفیت زندگی در شهر‌ها تغییر خواهد کرد.

البته استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی، مستلزم فرهنگ‌سازی، برنامه‌ریزی در حوزه مدیریت فرهنگی و اجتماعی و همکاری مردم با مسئولان و نهاد‌های اجرایی است.در استان ایلام نیز چند سالی است که استفاده از حمل ونقل عمومی در بین مردم با استقبال خوب روبه رو شده است.

جابجایی بیش از ۱۲۰ هزار نفر توسط ناوگان حمل و نقل عمومی در ایلام

غلامرضا طاهری رئیس سازمان حمل و نقل و بار مسافر شهرداری ایلام در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ایلام،با اشاره به اهمیت استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی، گفت: خوشبختانه چند سالی است استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس و تاکسی در شهر ایلام ، با استقبال مردم همراه بوده است.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۴۶ دستگاه اتوبوس شهری و بیش از یک هزارو ۳۰۰ دستگاه سواری تاکسی در شهر ایلام به صورت روزانه کار جابجایی بیش از ۱۲۰ هزار مسافر درون شهری را انجام می دهند.

حال با توجه به حجم بالای جابجایی مسافران درون شهری در این شهر ۲۰۰ هزار نفری ، اهمیت نوسازی وسایل حمل و نقل و زیرساخت های لازم، امری ضروری بنظر می رسد. اما این در حالی است که بیشتر اتوبوس های سازمان حمل و نقل و بار مسافر شهرداری ایلام که وظیفه جابجایی در این شهر را بر عهده دارند فرسوده و از رده خارج هستند.

اتوبوس های درون شهری در ایلام فرسوده و از رده خارج هستند

 

رستم بیگی از رانندگان اتوبوس های درون شهری در ایلام در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ایلام، با بیان اینکه اکثر اتوبوس های شهری در ایلام فرسوده هستند، تاکید کرد: سال ساخت اتوبوس های درون شهری در ایلام ۱۳۸۶ و سال های قبل از آن است، که همگی فرسوده و از رده خارج هستند.

وی با اشاره به عمر بالای ناوگان اتوبوس های درون شهری در ایلام، ادامه داد: به همین علت بیشتر اتوبوس های درون شهری در ایلام معاینه فنی ندارند.

رستم بیگی نبود سیستم سرمایشی و گرمایشی را از دیگر مشکلات اتوبوس های درون شهری دانست و اظهار کرد: همین موضوع باعث شده تا رانندگان از سیستم های غیراستاندارد به عنوان جایگزین سیستم های استاندارد خودرو استفاده کنند.

وی تامین قطعات اتوبوس های درون شهری در ایلام و نوسازی این خودروها را از وظایف شهرداری عنوان کرد و افزود: متاسفانه شهرداری ایلام هنوز هیچ برنامه ای برای نوسازی این خودروها ارائه نکرده است.

اتوبوس های فاقد برگ معاینه فنی در ایلام اعمال قانون می شوند

سرهنگ محسن ناصری رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان ایلام در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ایلام، از برخورد قاطع پلیس با اتوبوس های فاقد برگ معاینه فنی در ایلام خبر داد و گفت: علی رقم تذکرات پلیس در مورد فرسوده بودن ناوگان اتوبوس رانی در شهر ایلام ، مسئولان هنوز هیچ اقدامی برای نوسازی این خودروها انجام نداده اند.

وی تاکید کرد: پلیس راهنمایی و رانندگی استان ایلام طرح برخورد با اتوبوس های فاقد برگ معاینه فنی را در دستور کار خود قرار داده و با جدیت تمام با آنها برخورد خواهد کرد.

ناصری اظهار کرد: نبود سیستم گرمایشی مناسب، تمام شدن عمر لاستیک و نداشتن آج لاستیک اتوبوس های شهری، نداشتن برف پاک کن و معیوب بودن سیستم های روشنایی را از عمده مشکلات این ناوگان برشمرد و ادامه داد: متاسفانه با سرد شدن هوا شاهد استفاده از بخاری با سیلندر گاز در جهت گرم نمودن این اتوبوس ها توسط رانندگان آنها هستیم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان ایلام افزود: مدیران شهرداری ایلام باید با رانندگان متخلف برخورد و هرچه سریعتر نسبت با نوسازی خودروهای درون شهری اقدام کنند.

اما همه اینها در حالی است که مدیر سازمان حمل و نقل و بار مسافر شهرداری ایلام نوسازی و برخورد با رانندگان متخلف را وظیفه این سازمان نمی داند.

استاندارد سازی اتوبوس های شهری برعهده رانندگان و بخش خصوصی است

 

غلامرضا طاهری رئیس سازمان حمل و نقل و بار مسافر شهرداری ایلام در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ایلام، گفت: اتوبوس هاس شهری بدلیل هزینه بالا و کوچک سازی شهرداری به بخش خصوصی واگذار شده است، به همین منظور سازمان حمل و نقل و بارمسافر شهرداری ایلام هیچ وظیفه ای در این رابطه برعهده ندارد و رانندگان خود باید نسبت به استاندارد سازی خودرو خود اقدام کنند.

وی در خصوص نظارت بر اتوبوس های درون شهری در ایلام گفت :با توجه به این که صد در صد درآمد اتوبوس های شهری برای راننده و شرکت واگذار شونده است ، شهرداری وظیفه ای در جهت نظارت و تامین وسایل مورد نیاز اتوبوس های شهری در ایلام را برعهده ندارد.

خلاصه اینکه تلاش ما برای پیدا کردن مدیریتی که عهده دار نظارت بر ناوگان حمل و نقل عمومی در ایلام است بی نتیجه ماند ، اما نباید از کنار اهمیت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی به سادگی گذشت.

 امیدواریم مسئولان استان ایلام هرچه سریعتر نسبت به نوسازی ناوگان اتوبوس رانی و رفع نقص این اتوبوس ها اقدام کنند که خدایی ناکرده شاهد وقوع حادثه در استان باشیم.

گزارش از مسعود همتی

انتهای پیام/ه

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

کلیدواژه: مجله خودرو معرفی خودرو

منبع این خبر، وبسایت saten.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۲۰۷۶۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در سیستان وبلوچستان بدون محدودیت اعتبار
 • ◄ طراحی و اجرای نسخه جدید سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) در اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان مازندران
 • سیستم رادیات برقی جایگزین بخاری‌های نفتی مدارس قزوین
 • اجرای کامل معاینه فنی تنها ۱.۵ درصد ذرات معلق را کاهش می‌دهد
 • مشخصات و نقد و بررسی گوشی سامسونگ مدل Galaxy S۹
 • ۴ هزار راننده به دلیل نقص فنی در همدان خودرو جریمه شدند
 • پل‌های عابر پیاده بولوار وکیل‌آباد به سیستم روشنایی مجهز شد
 • نسخه اسپرت ب‌ام‌و X3 M به‌ زودی عرضه می‌شود +تصاویر
 • دشمن سیستم ایمنی بدن تان را بشناسید
 • بررسی مشاغل سخت و زیان‌آور در جلسه شورای حفاظت فنی
 • بازگشت تیم ملی به سیستم جام جهانی
 • آغاز جلسه شورایعالی حفاظت فنی/بررسی سخت و زیان‌آورشدن آتش نشانی
 • باطل شدن معاينه فني برخي از خودرو‌هاي سنگين با نظارت
 • راهکار محیط زیست برای کنترل معاینه فنی سنگین‌ها
 • توان فنی تولید موتورهای الکتریکی را داریم/حمایت دولت را می خواهیم
 • آغاز پروژه تبدیل سیستم تر به خشک سیمان شمال
 • رفتار عجیب شورای شهر یزد با خبرنگاران؛ ورود تنها با ارائه کد ملی و مشخصات
 • برگه معاینه فنی خودروها در آستارا بررسی شد
 • راه اندازی سامانه یکپارچه معاینه فنی خودروهای سنگین