حراج هنر تهران شب گذشته با حواشی بسیاری همراه بود. از افزایش نرخ دلار که موجب انصراف فروشندگان شد تا اجرای نه چندان قدرتمند حسین پاکدل. ۰۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸ فرهنگی موسیقی و تجسمی نظرات

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نهمین دوره از حراج هنر تهران با عرضه آثار کلاسیک و مدرن هنرمندان ایرانی، شب گذشته با اجرای حسین پاکدل بازیگر تئاتر و سینما در هتل آزادی برگزار شد.

برگزاری نهمین دوره این حراج 130 دقیقه به طول انجامید و همچون دوره‌های گذشته با حواشی همراه بود که در ادامه نگاهی به آنها می‌اندازیم.

*افزایش نرخ دلار گریبان هنر را هم گرفت

نخستین نکته‌ای که توجه حضار را جلب کرد صحبت حسین پاکدل در ابتدای مراسم بود. طبق اعلام او، دو تابلوی نقاشی از "علی‌اکبر صادقی" و "بهجت صدر" طبق درخواست صاحبان آثار از این حراج حذف شده است. در حالیکه مشخصات این دو اثر از یک ماه پیش در کاتالوگ حراج درج شده بود. شنیده ها حاکی از این است که صاحبان آثار مذکور به علت افزایش بی‌رویه قیمت دلار طی مدت اخیر خواهان افزایش نرخ آثارشان بودند اما این امر به دلیل ثبت نهایی قیمتها در برنامه و کاتالوگ حراج غیرممکن بود از این رو مالکان این دو تابلو از فروش آنها در این رویداد منصرف شدند. 

image
«کُرّه» اثر علی‌اکبر صادقی

image
اثری بدون عنوان از بهجت صدر

*قانونِ حسین پاکدل!

شب گذشته حسین پاکدل بازیگر تئاتر و سینما در حالی پشت تریبون ایستاد که به نظر می‌آمد تمرکز و آمادگی ذهنی لازم برای اجرای این مراسم حساس و مهم را ندارد.

پاکدل در چندین مورد مبلغ تابلوها را اشتباه اعلام کرد و حتی اشتباهات او موجب بروز خطا در نمایش ارقام به وسیله مانیتور بزرگ سالن شد.

image

او چند مرتبه هم کسانی که به قصد بالا بردنِ نرخِ اثر، دست بالا بردند را ندید و چکش فروش اثر را کوبید و وقتی با اعتراض حضار مواجه شد گفت: «چکش زدن به معنای سوت پایان نیست؛ اگر کسی معترض باشد می‌توانیم برگردیم و فقط زمانی که هیچکس اعتراض نکند کار تمام است» برخی شرکت‌کنندگان به طعنه می‌گفتند: «این، قانونِ حسین پاکدل است!»

*قیمتهایی که نجومی بالا می‌رفت

در حراج هنر تهران مبالغی با عنوان کمینه (حداقل) و بیشینه (حداکثر) برای قیمت‌گذاریِ هر اثر تعیین می‌شود و معمولاً مزایده از رقمی پایین‌تر از کمینه شروع می‌شود و قیمتها توسط خریداران افزایش می‌یابد آن هم با ترتیب خاصی که متناسب با ارزش اثر است.

در حراج شب گذشته برخی از تابلوها به مبلغی بسیار بالاتر از بیشینه (حداکثر) قیمت فروخته می‌شد که در برخی موارد تعجب و واکنشهای حضار را به همراه داشت. در ادامه نگاهی به چند مورد از این آثار داریم.

تابلوی نقاشی 200 * 200 رنگ روغن اثر سیراک مِلکونیان بین 300 تا 400 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود که به مبلغ 550 میلیون تومان فروخته شد. این اثر در اولین حراج تهران در سال 1391 نیز عرضه شده بود. این تابلوی ملکونیان شب گذشته بر دیوار سالن حراج نصب شده بود.

image
بدون عنوان اثر سیراک ملکونیان

تابلوی نقاشی 73 * 92 رنگ روغن اثر لیلی متین‌دفتری بین 150 تا 200 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد که با مبلغ 240 میلیون تومان به فروش رفت. این اثر از یک مجموعه معتبر در پاریس به حراج تهران ارائه شده است.

image
بدون عنوان اثر لیلی متین‌دفتری

تابلوی نقاشی 73 * 92 رنگ روغن اثر فریده لاشایی بین 400 تا 600 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود که به مبلغ 750 میلیون تومان فروخته شد. این اثر از مجموعه شخصی مرحومه منیژه میرعمادی و جمشید ناصری به حراج تهران ارائه شد.

image
بدون عنوان اثر فریده لاشایی

نقاشیِ فریده لاشایی روی دیوار سالن و حتی در صفحه پایانی کتاب این دوره حراج تهران نیز وجود داشت.

image
نقاشیِ فریده لاشایی در صفحه پایانی کتاب نهمین دوره حراج تهران

image
آثار لاشایی، مِلکونیان و عربشاهی بر دیوار سالن حراج تهران در هتل آزادی

نکته قابل تأمل در حراج مذکور وجود آثاری است که علی‌رغم چاپِ تصاویر آن بر جلد کتاب و کاتالوگِ حراج و واکنشهای گسترده حضار در زمان رقابت خریداران، نتوانست به فروشی بالاتر از بیشینه برآورد قیمت خود دست یابد.

به عنوان مثال  تابلوی نقاشی «سماور» اثر کورش شیشه‌گران که با تکنیک اکریلیک روی بوم، نقاشی شده است بین 400 تا 600 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود که در نهایت به مبلغ 550 میلیون تومان فروخته شد. همچنین تابلوی «زرد» از این هنرمند نیز با قیمت بین 300 تا 400 میلیون تومان با استقبال سرد مخاطبان مواجه شد و هیچ پیشنهادی برای خرید آن اعلام نشد و از این حراج ناکام ماند. 

image
تصویرِ «سماور» اثر کورش شیشه‌گران بر توی جلد کتاب و صفحه پایانی کاتالوگ حراج 

همچنین اثر دولته‌ای «معما 5 و 6» از آیدین آغداشلو که هریک ابعادی معادل 76 * 56 دارند و با تکنیک گواش روی مقوا تولید شدند؛ بین 500 تا 700 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود اما به مدد چاپ تصویر اثر بر پشت جلد کاتالوگ حراج هم نتوانست مبلغ بیشینه خود را پشت سر بگذارد و به قیمتی بالاتر از 650 میلیون تومان دست یابد.

image
آثار آیدین آغداشلو بر پشت جلد کاتالوگ حراج نهم و توی جلد کتاب حراج دی‌ماه 96

*کلوپ مشاهیر و میلیاردی‌ها

حراج شب گذشته با مانور آثار هنرمندان مشهور و شناخته‌شده ایرانی همراه شد که برخی از این آثار دارای ارقام میلیاردی بود. در زمان به حراج گذاشتن آثار این هنرمندان، سالن مملو از هیاهوی حضار می‌شد و کورس رقابت تنگاتنگی میان خریداران به راه می‌افتاد.

مجسمه‌ای از مجموعه «هیچ روی صندلی» اثر پرویز تناولی بین 400 تا 600 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد و با بیشینه این مبلغ (600 میلیون) به فروش رفت.

image

تابلوی نقاشی (بدون عنوان) اثرکمال الملک که با تکنیک رنگ روغن روی بوم خلق شده است بین 600 تا 800 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد. این اثرِ 105 ساله که "کامران‌ میرزا نایب‌ السلطنه" را به تصویر می‌کشد با قیمت 700 میلیون تومان به فروش رفت.

image

ستاره آیینه‌کاری (بدون عنوان) اثر منیر فرمانفرمائیان بین 400 تا 600 میلیون تومان  قیمت‌گذاری شد. فروش این ستاره که آخرین اثر ارائه‌شده در حراج بود رقابت سرسختانه‌ای را بین دو نفر از خریداران ایجاد کرد و در نهایت به قیمت 750 میلیون تومان فروش رفت. طبق اعلام مجری مراسم عواید حاصل از فروش این اثر صرف بیماران هموفیلی خواهد شد. 

image

تابلوی مینیاتور با عنوان «پیدایش» اثر محمود فرشچیان بین 800 میلیون تا 1/200 میلیارد تومان قیمت‌گذاری شد و به مبلغ 900 میلیون تومان چکش خورد.

image

تابلوی نقاشی (بدون عنوان) اثر منصور قندریز بین 800 میلیون  تا 1/200 میلیارد تومان قیمت‌گذاری شد و به قیمت 1/300 میلیون تومان فروش رفت.

image

 

image

تابلوی نقاشی (بدون عنوان) اثر سهراب سپهری بین 1/200 تا 1/600 میلیارد تومان قیمت‌گذاری شد و به قیمت 1/900 میلیارد تومان به فروش رفت.

image

 

image

تابلوی نقاشی با عنوان «ه هَوّز هانسدل» اثر حسین زنده‌رودی بین 1/5 تا 2 میلیارد تومان قیمت‌گذاری شد و به قیمت 2/300 میلیارد تومان به فروش رفت.

image

تابلوی نقاشی (بدون عنوان) اثر سهراب سپهری بین 5 تا 6 میلیارد تومان قیمت‌گذاری شد و به مبلغ 5/100 میلیارد تومان فروخته شد تا رکورددار حراج هنر تهران باشد. محبوبیت سهراب و استقبال از آثارش آنقدر نزد شرکت‌کنندگان حراج زیاد بود که پس از فروش هر دو اثرِ این هنرمندِ شاعر بسیاری از افراد سالن را ترک کردند.

image

 

image

تصاویری از نهمین دوره حراج تهران را مشاهده کنید:

 

imageحراج هنر تهران / حراج اثر عباس کیارستمیimageحراج هنر تهرانimageحراج هنر تهران / حراج اثر حسین زنده رودیimageحراج هنر تهران / حراج اثر مهدی ویشکاییimageحراج هنر تهران / حراج اثر محمود فرشچیانimageحراج هنر تهران / حراج اثر حسن زرین قلمimageحراج هنر تهران / حراج اثر آیدین آغداشلو imageحراج هنر تهران / حراج مجسمه ژازه تباتباییimageحراج هنر تهران / حراج اثر منیر فرمانفرمائیان (ستاره آیینه‌کاری شده)حواشی حراج هنر تهران از نرخ دلار تا قانونِ حسین پاکدل + عکس و فیلمimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage R1489/P1356/S4,40/CT6 واژه های کاربردی مرتبط هنرهای تجسمی

"مسکو با تهران هماهنگ نیست"| در نشست ضدایرانی امارات چه گذشت؟

تبعیت ترکیه و لبنان از تحریم‌های آمریکا علیه هواپیماهای ایرانی| سازمان هواپیمایی: صنعت هوایی کشور با تحریم ناآشنا نیست| وقفه‌ای در پروازها به‌وجود نمی‌آید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۰۸/۲۲

کلیدواژه: هنرهای تجسمی هنرهای تجسمی

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۴۳۹۳۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نرخ دلار آزاد در حال سقوط به کانال ۱۲ هزار تومان
 • سایت‌های منتسب به دولت: نرخ دلار آزاد در حال سقوط به کانال ۱۲ هزار تومان
 • اصلاح قیمت سوخت به جای سهمیه‌بندی
 • گام‌های شیدایی؛ قصه سرباز آمریکایی که عاشق امام حسین(ع) شد/ گریز مخاطب از سینما
 • تازه ترین خبرها از حواشی جدید سینمای ایران/فیلم
 • جمعه دوم آذر بزرگترین حراج سال بامیلو برگزار می‌شود
 • جمعه دوم آذر بزرگترین حراج سال بامیلو
 • کفش ۳۱ میلیون تومانی در دیجی‌کالا!/ بازی پوپولیستی دولت با قیمت خودرو/ ساندروهای مخفی در انبار به امید گرانی!
 • جمعه دوم آذر بزرگ ترین حراج سال بامیلو برگزار می‌شود
 • استراتژی که با یک دمپایی هوا رفت!/ فهمیده‌ها و نفهمیده‌ها
 • خلاصه و حواشی بازی تیم‌های پرسپولیس و کاشیما از قاب دوربین نود +فیلم
 • حراج شمش طلا امروز در بانک کارگشایی
 • کاهش قیمت سکه و ارز/سکه ۴ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان
 • همه چیز درباره قیمت دلار؛ بالا می‌رود یا پایین می‌آید؟
 • قیمت امروز مرغ ۳۰۰۰ تومان بالاتر از نرخ مصوب شد
 • کاهش 5درصدی قیمت ارز و 9 درصدی سکه و طلا/ اقدامات بانک مرکزی نرخ ارز را تثبیت کرد/ حراج شمش بانک کارگشایی در تنظیم بازار موثر است
 • شمش طلا حراج می شود!
 • پاکدل ، رییس هیات هندبال فارس باقی ماند
 • تایید حکم ریاست طهرانچی در پیچ و خم تعین و تکلیف حواشی دانشگاه آزاد
 • بهای دلار در سال آتی چند؟