از هر فرصتی برای قدردانی از همسرتان استفاده کنید. شاید باور نکنید ولی این کلمات هم جادو می‌کنند! همسر شما احساس خواهد کرد که مفید است، به او نیاز دارید و می‌فهمد که واقعا اینطور فکر می‌کنید. مطمئن باشید شما هم کلماتی چون «متشکرم» را بیشتر خواهید شنید، نه فقط بابت کارهای بزرگ، بلکه حتی برای کارهای عادی و روزمره.

سرویس سبک زندگی فردا: برخی از مهارت های زناشویی وجود دارد که می تواند زندگی زناشویی شما را به یک زندگی عاشقانه تبدیل کند. یاد گرفتن و دانستن این مهارت ها از نان شب هم برای شما واجب تر است. گای وینچ (Guy Winch)، روانشناس خانواده که بیشتر از ۲۰ سال است به همسران کمک می‌کند عقیده دارد شادی و رضایت در یک رابطه بستگی به سه عامل اصلی دارد و مهمتر اینکه این عوامل در نهاد ما نیستند و باید آنها را یاد بگیریم و تمرین کنیم. او از عادت‌هایی صحبت می‌کند که به زوجین کمک می‌کند سالهای سال از رابطه‌ی خود راضی و خوشنود بمانند. در ادامه این مطلب را به نقل از زندگی ایده آل بخوانید.

 

 

در این مطلب می‌خواهیم در مورد این عادت‌ها و مهار‌ت‌ها بگوییم. به گفته‌ی روانشناسان یاد گرفتن و به کار بستن این مهارت‌ها از هر روز مسواک زدن دندان‌های‌تان هم ضروری‌تر است!

همدلی کنید

همدلی یعنی اینکه بتوانید خودتان را به جای کس دیگری تصور کنید و طبق این فرض و برداشت به او بازخورد بدهید، حمایتش کنید، دلداری‌اش بدهید و با هم شاد یا غمگین باشید. شاید فکر کنید بعد از سالها زندگی کردن با همسرتان دیگر همدیگر را خوب می‌شناسید، اما این می‌تواند مانعی بر سر راه همدلی و همراهی شما در رابطه‌‌تان باشد. برای اینکه دچار این اشتباه نشوید، همدلی را تمرین کنید. سعی کنید خودتان را جای همسرتان بگذارید، چشمهای‌تان را ببندید، شخصیت او را بگیرید و خود را در موقعیتی که او در آن هست تصور کنید، سعی کنید بفهمید چه احساسی دارد. عقیده و نظر خود را در مورد مسئله‌ای که پیش آمده فراموش کنید، سعی کنید هیجانات طرف مقابل را درک کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد همدلی خود را نشان دهید؛ این برای یک رابطه‌ی سالم و شاد ضروری است.

هیجانات همدیگر را درک کنید

نکته‌ی قبلی پیش زمینه‌ی این توصیه است. منظور ما از درک هیجانات این است که نه تنها وقتی همسرتان دچار دردسری شد باید خودتان را جای او بگذارید، بلکه باید حین بحث و جدل‌ها و دعواهای‌تان هم باید این کار را بکنید. البته در بحبوحه‌ی اختلافات افراد بسیار اندکی هستند که می‌گویند: تو حق داری چنین احساسی داشته باشی و من این را درک می‌کنم. به نظر می‌رسد گفتن این حرف همه چیز را بدتر می‌کند، اما اینطور نیست. این کلمات می‌توانند جادو کنند! همسر شما خواهد فهمید که شما احساسات او را درک می‌کنید و حتی شما هم ناراحتید و احساسی مانند او دارید. این درک و همدلی باعث می‌شود عصبانیت فروکش کرده و احساسات منفی فراموش شود.

ادب و توجه داشته باشید

همه‌ی ما تمایل داریم اهمیت ریز رفتارهای مودبانه و توجه را دست کم بگیریم. معمولا یک چرخه‌ی معیوب در روابط شکل می‌گیرد: یکی از طرفین نشان می‌دهد که رنجیده و ناراحت است، طرف مقابل هم همین کار را می‌کند، و این باعث اختلافات جدی می‌شود. در چنین مواردی نشان دادن توجه و علاقه مثلا با یک دسته گل، یک شکلات مورد علاقه، یک شام خوشمزه یا حتی یک در آغوش گرفتن ساده می‌تواند کمک کند تندی‌ها و دلخوری‌ها برطرف شده و این چرخه‌ی معیوب بشکند. البته اگر موضوع دلخوری و ناراحتی چیزی باشد که نتوان آن را دست کم گرفت و به راحتی از آن گذشت، این نوع توجه و علاقه نشان دادن‌ها نمی‌تواند اصل مشکل را برطرف کند اما اگر موضوع خیلی هم بد و جدی نباشد نباید اهمیت این تاکتیک را نادیده بگیرید.

شراکت و همکاری داشته باشید

برخی از همسران آنقدر به همدیگر عادت می‌کنند که انگار با هم هم اتاقی هستند! هر کسی زندگی خودش را دارد! در چنین شرایطی معمولا عقاید و نظرات طرف مقابل نادیده گرفته می‌شود و در تصمیم گیری‌ها شراکتی وجود ندارد. این بدترین کاری است که می‌توانید بکنید. این رویکرد در بیشتر مواقع منجر به درگیری‌های مکرر و جدایی عاطفی می‌شود. برای اینکه از بروز چنین شرایطی پیشگیری کنید باید در تصمیم‌ گیری‌ها مهم، نظر همسرتان را هم بخواهید. زیرا این تصمیم‌ها هم بر زندگی شما تاثیر می‌گذارند و هم بر زندگی همسرتان.

گمانه زنی نکنید

وقتی همسرتان حرفی می‌زند که خنثی است یا حتی حرف قشنگی می‌زند سعی نکنید کلماتش را بررسی و قضاوت کنید. با این جرقه‌ی اختلافی را می‌زنید که وجود ندارد. در هیچ شرایطی گمانه زنی نکنید، فقط از همسرتان بپرسید دقیقا چه منظوری داشته است.

قدردانی کنید

از هر فرصتی برای قدردانی از همسرتان استفاده کنید. شاید باور نکنید ولی این کلمات هم جادو می‌کنند! همسر شما احساس خواهد کرد که مفید است، به او نیاز دارید و می‌فهمد که واقعا اینطور فکر می‌کنید. مطمئن باشید شما هم کلماتی چون «متشکرم» را بیشتر خواهید شنید، نه فقط بابت کارهای بزرگ، بلکه حتی برای کارهای عادی و روزمره.

کمک‌ها و کارهای همسرتان را دست کم نگیرید

تمام رابطه‌ها به حد و حدود و تعهدات و مسئولیت‌ها نیاز دارند و شما نباید هیچ چیزی را در رابطه‌ی خود دست کم بگیرید. برای اینکه در یک رابطه هر دو طرف راضی باشند، باید روی آن کار کنند، یاد بگیرند که با هم حرف بزنند و مشکلات را حل کنند و با هم سازش کنند. حرفها و رفتارهای همسرتان را بی‌اهمیت فرض نکنید، چون در اینصورت او نیز همین کار را خواهد کرد.

توقع نداشته باشید همسرتان شما را شاد کند

خیلی‌ها فکر می‌کنند کسی که دوست‌شان دارد مسئول احساس شادی و رضایت آنهاست. این فقط تا حدی درست است. شادی شما به عهده‌ی هیچکس دیگر نیست، مسئول آن خود ِ شما هستید. اگر قبل از شروع رابطه‌تان زندگی شادی نداشتید، این رابطه فقط می‌تواند موقتا شرایط‌تان را بهتر کند چون کمی بعد، احساسات گذشته برخواهند گشت. شما خودتان معمار شادی و رضایت‌تان هستید، این را هرگز فراموش نکنید!

پشت سر همسرتان حرف بدی نزنید

هرگز در غیاب همسرتان در موردش چیز بدی نگویید. مشکل فقط این نیست که او دیر یا زود متوجه خواهد شد و خواهد رنجید، بلکه مشکل شما نیز دیر یا زود حل خواهد شد اما مادر یا دوست‌تان که از همسر خود پیش او شکایت کرده‌اید، حرف‌های بد شما پشت سر همسرتان را هرگز فراموش نخواهد کرد. هوشمندانه‌تر عمل کنید و مشکلات خود را بین خودتان حل و فصل کنید. وقتی هر دو عصبانی هستید به دنبال پیدا کردن راه حل نباشید و هر وقت آرام شدید در موردش گفتگو کنید.

 

لینک کوتاه خبر: farda.fr/002MBz

منبع: فردا

خبر بعدی:

روش‌های ساده اما کارآمد مقابله با سیل+فیلم

هم‌اکنون در ایامی هستیم که وقوع سیل در اقصی نقاط کشورمان کام نوروزی مردم را تلخ کرده است، در حالی که تجربه کشورهای پیشرفته نشان می‌دهد مقابله با سیل در مناطق مستعد با چند روش ساده به راحتی امکان‌پذیر است.

به گزارش ایسنا، سیل به معنی طغیان کردن آب، زیر آب رفتن گستره‌ای از زمین و طوفانی شدن هوا می‌باشد.

در خلال یا پس از یک بارندگی شدید، مقدار دِبی رودخانه به سرعت افزایش یافته و در نتیجه آب از بستر عادی خود سرریز و دشت سیلابی و مناطق اطراف را دربرمی‌گیرد.

با بررسی دشت سیلابی قدیمی و آبرفت‌های آن شاید بتوان با درجه‌ای از تقریب احتمال وقوع و بزرگی سیل‌های آتی منطقه را مشخص کرد. اصولاً بزرگی سیل‌ها و تکرار آن‌ها در طول زمان تابع شدت بارندگی، نفوذپذیری زمین و وضع توپوگرافی منطقه است.

البته امروزه به دلیل دخالت‌های بی رویه در بسیاری نقاط که قبلاً سیل نمی‌آمده، طغیان‌های بزرگی مشاهده می‌شود. فعالیت بشر به چند صورت احتمال وقوع سیل را افزایش می‌دهد. از آن جمله می‌توان به ساختمان‌سازی در دشت سیلابی رود که مستلزم اشغال بخش‌هایی از آن است و باعث کاهش ظرفیت طبیعی رود می‌شود، اشاره کرد. به این ترتیب محدوده‌ای از دشت سیلابی که در زمان طغیان زیر آب می‌رود، گسترده‌تر می‌گردد.

شهرسازی‌ها و نابودی پوشش گیاهی باعث کاهش مقدار آب نفوذی و افزایش آب سطحی می‌شود. حجم زیاد آب از یک طرف بر بزرگی طغیان می‌افزاید و از طرفی با افزایش فرسایش، رسوباتی به وجود می‌آورد که با برجای گذاشتن آن‌ها ظرفیت بستر اصلی رود کاهش می‌یابد. این موارد معمولاً تأثیر تدریجی دارند، ولی سیل‌های ناگهانی و فاجعه‌آمیز اغلب بر اثر تخریب سدها و بندها ایجاد می‌شوند.

اما با همه این تفاسیر، کشورهای پیشرفته در مناطق مستعد سیلاب خود علاوه بر ساخت سدها و آب‌بندهای معقول در مسیر رودها، با روش‌های ساده و در عین حال کاربردی به مقابله با این بلای طبیعی برمی‌آیند و چه در مناطق ساحلی و چه در حواشی رودخانه‌ها در این امر موفق بوده‌اند.

یکی از ساده‌ترین و کارآمدترین روش‌های جلوگیری از جاری شدن سیل در مناطق ساحلی، درست کردن دیوار طبیعی از سنگ‌های ساحلی است. این کار به میزان قابل توجهی مانع از نفوذ آب دریا به ساحل و جاری شدن سیلاب می‌شود.

روش دیگری که به کمک مردم آمده تأسیس دیوارهایی با جداره‌های شیشه‌ای در نزدیکی ساحل دریاها است. البته از این روش در حاشیه رودخانه‌های نیز استفاده می‌شود که در آنجا نیز کارایی بالایی را از خود نشان داده است.

برخی کشورها در مناطقی که در حاشیه رودخانه‌ها روستایی وجود ندارد به واسطه ساخت سازه‌هایی که حاشیه رودخانه‌ها را کمی مرتفع می‌کند موجب افزایش ظرفیت رودخانه در هنگام بارندگی شدید و در نتیجه جلوگیری از وقوع سیل می‌شوند.

اما در مناطقی که درست کنار رودخانه‌ها ساخت و ساز شده و مردم سکونت دارند، دیوارهای محکمی می‌سازند که آب در آن نفوذ نمی‌کند و به طور مؤثر می‌تواند مانع از بروز سیلاب شود.

در کنار ساخت این دیوارهای غیر قابل نفوذ، برای ایمنی خانه‌ها و تأسیسات نیز تمهیداتی اندیشیده شده است که مهم‌ترین آنها آماده کردن درب‌های غیر قابل نفوذ در قسمت ورودی شهرک‌ها، درگاه ساختمان‌ها و ورودی خانه‌ها و مغازه‌ها است که ورود سیلاب به آنها تا یک ارتفاع مشخص غیرممکن می‌کند و بدین ترتیب جان و مال مردم به خوبی حفظ می‌شود.

روش‌های دیگری نیز در کنار ساخت دیوارهای غیر قابل نفوذ وجود دارد و آن بکار گرفتن خلاقیت در ساخت موانع و حفاظ‌های پیشگیری کننده است. حفاظ‌هایی که به طور اتوماتیک حرکت می‌کنند و مانع از نفوذ آب به اماکن مختلف می‌شوند.

یکی از مؤثرترین موانع، قرار دادن لوله‌های هوا در مقابل سیلاب است که به شکلی باورنکردنی جلوی وقوع سیلاب در روستاها و شهرها را می‌گیرد.

به عنوان مثال کشور دانمارک در اقدامی جالب در سال ۲۰۱۱ اقدام به ساخت لوله‌های دوقلو و سه‌قلو کرد که در عین سادگی، ناباورانه از نفوذ آب به سطح شهر کپنهاگ جلوگیری می‌کنند.

این لوله‌ها در سه اندازه متفاوت و به منظور جلوگیری از سیلاب‌هایی با شدت و سه ارتفاع مختلف ساخته شده‌اند.

کوچک‌ترین لوله دوقلو متشکل از دو لوله با قطر ۶۰ سانتیمتر است که برای پیشگیری از جاری شدن سیلاب‌هایی با ارتفاع ۳۷ سانتیمتر طراحی شده است.

مدل دوم از سه لوله با قطر ۶۰ سانتیمتر ساخته شده که می‌تواند با سیلاب‌های تا ارتفاع ۵۰ سانتیمتر مقاومت کند.

اما سازه سوم متشکل از دو لوله با قطر ۱۲۵ سانتیمتر برای مقابله با سیلاب‌های شدیدی است که ارتفاع آب را تا ۸۰ سانتیمتر بالا می‌آورد.

این لوله‌ها که در آنها هوا جریان دارد را به سادگی می‌توان در حاشیه ساحل دریاها یا رودها و یا حتی داخل شهر و روستا به منظور جلوگیری از نفوذ سیلاب پهن کرد تا آسیب ناشی از سیلاب به حداقل برسد.

در انتهای ویدئوی زیر می‌توانید عملکرد شگفت‌انگیز این لوله‌ها و همه روش‌هایی که در فوق ذکر شد را شاهد باشید.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

انتهای پیام

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

کلیدواژه: زندگی مشترک خانواده عشق تفاهم

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۴۵۱۲۷۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تاکید استاندار کرمان بر اشتغالزایی و مهارت‌آموزی ‌معتادان پس از د‌رمان
 • ایران - اروپا؛ فراز و نشیب‌های یک رابطه راهبردی
 • دانلود؛ مهارت های دفاعی برتر ادر میلیتائو، بازیکن فصل آینده رئال مادرید
 • روایتگری زندگی شهدا در ویژه برنامه عاشقانه های نوروز
 • سال 97 پرتنش، اما موفق برای دستگاه تعلیم و تربیت (2)
 • حمید گودرزی: نقش عاشقانه و قهرمانی را دوست دارم
 • کندوکاوی در فلسفه کی‌یرکگور/شباهتها و تفاوتهای ابراهیم و آگاممنون
 • طلاق در دوران عقد،تبعات و راه‌های کنار آمدن با آن
 • اجرای طرح عید و کتاب در سمنان
 • قرار عاشقانه ما؛ طلائیه
 • دانلود؛ مهارت های برتر تونی کروس در رئال مادرید
 • مجیدی یعنی استقلال / شفر زندگی من را تغییر داد
 • «فداکاری مظنون X» یک تریلر جنایی با دورن‌مایه‌ای عاشقانه
 • برای این مسائل به دیگران توضیح ندهید
 • نامزدی کوتاه‌مدت ستاره‌ها و دلایل جدایی‎شان
 • لحظه‌های عاشقانه اعتکاف
 • راه پیشرفت دانشجویان، مهارت‌آموزی است- 1
 • عاشقانه‌ای تلخ در قلب «جنگ سرد»/ وقتی «پایان» ناامید می‌کند
 • مجیدی یعنی استقلال/ شما ایرانی ها خیلی صبور هستید/ شفر زندگی من را تغییر داد