پس از نشست اخیر اعضای اپوزیسیون دولت افغانستان در ترکیه، «نظام‌الدین قیصاری» فرمانده ارشد ژنرال «دوستم» در شمال این کشور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰ بین الملل آسیا-اقیانوسیه افغانستان نظرات

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «نظام‌الدین قیصاری» فرمانده نیروهای محلی در شمال افغانستان بازوی نظامی ژنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان و نماینده ویژه او در شمال این کشور است.

به نظر می‌رسد که پس از نشست اخیر رهبران شورای ائتلاف نجات ملی افغانستان در ترکیه، این فرمانده ارشد حزب جنبش ملی اسلامی در ولایت فاریاب باز داشت شده است.

«آریانانیوز» گزارش داد، پس از بازداشت قیصاری نیروهای محلی وابسته به ژنرال دوستم در شهر «میمنه» و سایر مناطق ولایت فاریاب به حالت آماده باش درآمده‌اند.

 تا کنون دلیل بازداشت نماینده ویژه ژنرال دوستم اعلام نشده است.

گفته می‌شود که قیصاری پس از یک مشاجره لفظی در نشست امنیتی در شهرستان «میمنه» توسط نیروهای امنیتی افغان بازداشت شده است.

همچنان گزارش‌های تائید نشده‌ای از کشته شدن 2 سرباز ویژه ارتش و یک محافظ قیصاری نیز وجود دارند.

برخی از منابع خبری در فضای مجازی از بحرانی شدن وضعیت امنیتی در ولایت فاریاب خبر داده‌اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای وابسته به حزب جنبش ملی اسلامی در شمال افغانستان منتظر دستور ژنرال دوستم هستند.

واکنش ژنرال دوستم به بازداشت قیصاری

ژنرال دوستم در واکنش به این موضوع تصریح کرد که فرمانده قیصاری و افرادش نقش قابل توجهی در مبارزه با داعش در شمال افغانستان دارند.

وی بازداشت این فرمانده نیروهای محلی را توطئه دولت افغانستان دانست که موجب هرج و مرج و تضعیف نیروهای مقاومت مردمی در برابر داعش خواهد شد.

ژنرال دوستم هشدار داد عدم رهایی قیصاری از سوی دولت افغانستان نارضایتی مردم شمال را در پی خواهد داشت و روند برگزاری انتخابات را نیز به چالش خواهد کشید.

کارشناسان براین باورند که اشرف غنی تلاش می‌کند تا با تضعیف احزاب جنبش و جمعیت زمینه رشد حزب اسلامی حکمتیار و تضعیف اقوام غیرپشتون در شمال افغانستان را فراهم کند.

انتهای پیام/.

R36461/P36446/S8,87,1413/CT10

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

سپر دفاعی در شمال

تهران- ایرنا- موفقیت‌های امنیتی و نظامی ایران در این سال‌ها بیشتر از هر عرصه دیگری مشاهده شده است؛ باتوجه به هزینه‌های فراوانی که اسراییل در جمهوری‌ آذربایجان کرد و بر اساس پیش زمینه‌ای که این کشور برای اقدام علیه ایران دارد به نظر می‌رسد درایت نظام برای زمین ‌زدن اشرارداخلی و دشمنان خارجی بهترین شیوه را در پیش گرفته ‌است.

موفقیت‌های امنیتی و نظامی ایران در این سال‌ها بیشتر از هر عرصه دیگری مشاهده شده است؛ نکته‌ای که بارها به آن‌ها اشاره شده و گفته می‌شود که اگر در حوزه‌های دیگر نیز مانند مسائل امنیتی و نظامی اقدام می‌شد، وضعیت امروز کشور به این شکل نبود. البته اصل این موضوع قابل تامل است و باید این سوال تکراری را دوباره بیان کرد که چگونه می شود در صنعتی مانند موشک‌سازی خودنمایی می‌کنیم ولی حتی توانایی ساخت یک خودروی مناسب و در شأن مردم ایران را نیز نداریم. تازه‌ترین مساله‌ای که باعث شده‌است این نوع قیاس دوباره به اذهان رسوخ کند، موضوع اقدام به موقع نیروهای امنیتی و نظامی ایران درشمال ایران و منطقه آذربایجان است.

درست در زمانی که برخی متوهم‌های جدایی‌طلب به دنبال بیان ادعاهایی با محور تجزیه ایران بودند، وزیراطلاعات کشورمان به جمهوری‌آذربایجان سفر کرد و در ادامه روزهای گذشته نیز شاهد آن بودیم که ارشدترین مقام نظامی‌ایران یعنی سرلشکرباقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان به این کشور رفته تا درباره مسائل نظامی رایزنی داشته باشد و به بدخواهان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اعلام کند که هر فتنه جدایی‌طلبی یا اقدام علیه مردم ایران در همسایه‌ شمالی ما اجرا نخواهد شد، حال خواهد نقشه آن توسط اسراییل تدوین شده باشد یا آنکه پان‌ترک‌ها در ذهن آن را پرورانده باشند.

**رایزنی‌های نظامی-دیپلماتیک
در همین حال رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با الهام علی‌اف، رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد. محمدباقری در این دیدار با اشاره به سوابق تاریخی و فرهنگی ایران و آذربایجان، اظهار داشت: مناسبات دو کشور در حال حاضر با تکیه بر اراده رهبران دو کشور برای توسعه و تحکیم روابط و همکاری‌های بلند مدت در سطح بالا قرار دارد. وی افزود: ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، نظامی، امنیتی و دفاعی با یکدیگر همکاری دارند.سردار باقری با تاکید بر علاقه‌مندی و تلاش مشترک تهران و باکو برای استقرار صلح و ثبات و امنیت در منطقه، اظهارداشت: هر دو کشور تمایل جدی برای توسعه روابط نظامی، نظامی - فنی و همکاری در تامین امنیت مرزها دارند. رییس ستاد کل نیروهای مسلح، آمادگی کشورمان برای تبادل تجربه در زمینه مقابله با تروریسم را اعلام کرد.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح در این سفر به دیدار رییس‌مجلس این کشور نیز رفت و در این دیدار عزم ایران برای تعمیق روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی با جمهوری آذربایجان را مورد تاکید قرار داد. وی با اشاره به ضرورت حل مسالمت آمیز مناقشات منطقه‌ای، بار دیگر حمایت ایران از تمامیت ارضی و مصونیت مرز‌های جمهوری آذربایجان را یاد آور شد. باقری ضمن ابلاغ سلام علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران به رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان، تعمیق روابط بین مجالس دو کشور را مهم خواند و گفت: توسعه هر چه بیشتر روابط دو ملت، در شرایط موجود ضروری است.

اسداف نیز در این دیدار، جمهوری آذربایجان و ایران را کشور‌های دوست خواند و با اشاره به مشترکات تاریخی، فرهنگی و دینی دو کشور، گفت: برای تعمیق روابط بر مبنای حسن تفاهم و با تکیه بر این ارزش‌ها شرایط خوبی وجود دارد. رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان نقش مهم و اراده سیاسی سران دو کشور در توسعه همکاری‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: در پنج سال اخیر روسای جمهوری دو کشور 12 بار دیدار کردند و مذاکرات انجام گرفته در سفر‌های متقابل سران ایران و جمهوری آذربایجان در جهت منافع ملی دو ملت بود.

اسداف گفت: گفتمان سطح بالا در عرصه سیاسی به روابط اقتصادی جمهوری آذربایجان و ایران نیز تاثیر مثبت گذاشته و حجم گردش تجاری میان دو کشور از 257 میلیون دلار در سال 2017 به 400 میلیون دلار در 9 ماه سال 2018 میلادی رسیده است. رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان همچنین بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور برای رسیدن به اهداف پیشرو تاکید کرد.

**پروتکل خانه عنکبوت خراب کن
نکته‌ای که در این بین بیشتر از مراودات دیپلماتیک باقری اهمیت دارد، امضای پروتکل نظامی ایران و آذربایجان است. پروتکلی که بیش از هر دستاوردی می‌توان گفت که نقشه‌های اسراییل را برای سرمایه‌گذاری در این کشور همسایه برهم ریخت. در جریان سفر رییس ستاد کل نیروهای مسلح به باکو و دیدار با ذاکر حسن اف، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان، پروتکلی که در زمینه تقویت همکاری در حوزه‌های مختلف نظامی و نظامی- فنی بود، امضا شد.رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در پایان این دیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران به تشریح مذاکرات انجام گرفته پرداختند.سردار باقری درباره نتایج رایزنی‌های خود اظهار داشت: پس از دیدار با رییس جمهور آذربایجان، ملاقات گرم و صمیمی با وزیر دفاع این کشور داشتیم که طی آن راهکارهای توسعه همکاری‌های آتی بررسی شد. وی افزود: در این دیدار حمایت جمهوری اسلامی ایران را از تمامیت ارضی کشور آذربایجان اعلام و بر ضرورت توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف لجستیکی، آموزشی و انتقال تجارب عملیاتی تاکید کردیم.

سردار باقری با بیان اینکه توافقات ارزشمندی در این دیدار انجام گرفت، اظهار امیدواری کرد که این سفر گام بلندی برای توسعه روابط دفاعی و نظامی بین دو کشور باشد. وی افزود: افق‌های بسیار روشنی برای آینده روابط دفاعی و امنیتی دو کشور نمایان است. وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن ابراز قدردانی از سرلشکر باقری گفت: در این دیدار مسائل مهمی بررسی شد و ما امیدهای زیادی به این سفر داریم. حسن اف با اشاره به توسعه همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در همه حوزه‌ها، اظهار داشت: اطمینان دارم پس از این سفر همکاری‌های نظامی دو کشور به بالاترین سطح برسد. وی همچنین از مواضع ایران در رابطه با حمایت از تمامیت ارضی آذربایجان قدردانی کرد و گفت: امیدواریم این روند همچنان ادامه یابد. وزیر دفاع جمهوری آذربایجان افزود: این دیدار فرصتی برای بررسی فعالیت کمیسیون مشترک نظامی ایران و آذربایجان بود.

**پوشش اطلاعاتی
رویداد مهم دیگری که همزمان با سفر باقری به جمهوری آذربایجان رخ‌داد، سفر وزیر اطلاعات به استان آذربایجان غربی و خط و نشان کشیدن برای اشرار منطقه‌ای و داخلی است. همان‌گونه که اشاره شد، محمود علوی روز پنج‌شنبه در جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی اظهار داشت: با وجود اینکه دشمنان اسلام توطئه‌های بسیاری برای آسیب به کشور تدارک دیده‌اند، همدلی و همگرایی کنونی بین دستگاه‌های امنیتی کم‌نظیر بوده است؛‌ هرچند که همه توطئه‌های استکبار همواره نقش بر آب شده است.

وی بیان کرد: هم‌اکنون تمامی اشرار و ضد انقلاب، توان خود را برای انجام اقدامات ضد امنیتی در کشور بسیج کرده‌اند اما بسیاری از اقدامات آنان خنثی شده است.علوی در ادامه بیان کرد: چنانچه بر اساس آموزه‌های اسلامی وارد این عرصه شده و وحدت و همدلی خود را ارتقا بخشیم، می‌توان ضمن پشت سر گذاشتن تحریم‌ها، دشمن را در این عرصه نیز ناکام گذاشت.

**سرکوب فتنه
باتوجه به هزینه‌های فراوانی که اسراییل در جمهوری‌آذربایجان کرد و بر اساس پیش زمینه‌ای که این کشور برای اقدام علیه ایران دارد به نظر می‌رسد درایت نظام برای زمین‌زدن اشرارداخلی و دشمنان خارجی بهترین شیوه را در پیش گرفته‌است و این پاتکی که به مخالفان یکپارچگی ایران زد، فتنه جدایی و آشوب را سرکوب کرد و شاید بتوان این عملیات پیشدستانه را با مرصاد که نیروهای کشورمان با همگرایی و اقدام به موقع، منافقان را غافلگیر و زمین‌گیرکردند، تشبیه کرد. البته این عملیات جدید، عملیاتی است که با درایت خاص و همان همگرایی، پیش از هزینه‌های فراوان و تنها با تامل در مسائل روز منطقه‌ای بدون خون ریزی به موفقیت منتهی شد.

منبع: روزنامه قانون؛ 1397،10،29
گروه اطلاع رسانی**2059**2002

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۴۸۵۶۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازداشت یکی از سرکردگان داعش در شمال افغانستان
 • مجوز دولت پاکستان به ژنرال راحيل شريف
 • در شمال استان حجه چه می‌گذرد/ عملیات بزرگ نیروهای یمنی برای خارج کردن بخش «حرض» از شبه محاصره + نقشه میدانی و عکس
 • بذرپاش: کشور بیش از ژنرال نیازمند مدیریت علمی است
 • دیدار مقام برجسته جنبش فتح با فرمانده ارتش لبنان
 • سرباز عراقی ژنرال آمریکایی را تحقیر کرد
 • مهلت ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان فردا پایان می‌یابد
 • ادعای رژیم صهیونیستی درباره بازداشت یک عضو حماس
 • حزب «جنبش» با تیمی قدرتمند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کند
 • حمله طالبان به کاروان نیروهای ارتش ملی افغانستان
 • دیدار فرستاده ویژه رهبر کره شمالی با ترامپ
 • دیدار ترامپ و مقام بلند پایه کره شمالی در کاخ سفید
 • دیدار پامپئو با یک ژنرال بلندپایه کره شمالی
 • دیدار وزیر خارجه آمریکا با ژنرال ارشد کره شمالی
 • افشاگری پژوهشگر آمریکایی از تقلب اشرف غنی در انتخابات
 • افشاگری پژوهشگر آمریکایی از تقلب اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
 • کشته شدن ۷ نیروی امنیتی در غرب افغانستان
 • مشاور سابق غنی: نجات افغانستان از حکومت وحدت ملی در راس برنامه‌های ما قرار دارد
 • اشرف غنی خواستار تمدید مهلت ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شد