شهر پترا یکی از عجایب هفتگانه‌ی جهان است که هنوز هم کسی نمی‌داند چه کسانی این شهر را ساخته اند. این سوال آنقدر برای بشر بحث برانگیز بوده است که در جایی که از جوابی منطقی نا امید شده اند، ساخت این شهر را حتی به جن‌ها ارتباط داده اند. امروز می‌خواهیم کوله‌های ماجراجوییمان را برداریم و به پترا در اردن برویم تا با گوشه گوشه‌ی این شهر آشنا شویم.

 

شاید بتوان با قطعیت تمام گفت که بیشتر بار معروف شدن اردن و جاذبه هایش بر روی دوش پترای حیرت انگیز باشد. بی شک پترا یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی اردن است و علاوه بر آن یکی از عالی‌ترین نمونه‌های معماری بر روی زمین باشد. پترا که روزگاری لقب شهر گمشده را داشت، دارای یک مجموعه‌ی نفیس از مقبره‌هایی در دامنه‌های کوه است.

در جنوب کشور اردن، و در میان بیابان‌های کوهستانی آن شهر باستانی و بسیار زیبا و مرموز پترا واقع شده است. برخی افسانه‌ها می‌گویند که این شهر توسط جن‌ها ساخته شده و به تسخیر آن‌ها در آمده! پترا در داخل کوه ساخته شده و در واقع صخره‌های سرخ رنگ کوه را تراشیده و این شهر را ساخته اند. این شهر زیبا و اسرار آمیز به عنوان میراث جهانی در یونسکو و همانطور که گفتیم، یکی از عجایب هفتگانه‌ی جدید جهان که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد، به ثبت رسیده است و در مجله Smithsonian به عنوان یکی از ۲۸ مکانی که قبل از مرگ باید دید، معرفی شد.

قدمت این شهر که مردم محلی به آن رز بیابان می‌گویند، به حدود ۳۲۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. کلمه پترا در زبان یونانی به معنای صخره است و به این دلیل که این شهر کهن در دل صخره‌ها کنده شده است، روی آن نام پترا را گذاشته اند. شهر تاریخی پترا که در زمان‌های دور پایتخت حکومت نبطی‌ها بوده است، در کشور اردن قرار دارد.


این شهر باستانی تا حدود ۲۰۰ سال مرکز حکومت نبطی‌ها بود و همان دوران، دوران شکوفایی این شهر محسوب می‌شد. به دلیل معماری و نوع ساختی که دارد، در گذشته توانسته ایستادگی‌های زیادی در برابر حکومت‌های دیگر مخصوصا حکومت رومیان کند. پترا که در آن دوران در اوج شکوفایی خود بود، از نظر بازرگانی و تجاری یک قدرت مهم شد و به یک مرکز مهم داد و ستد کالا‌های مختلف مثل ادویه هندی، عاج فیل، ابریشم مصری و طلای چین تبدیل شد.

این رونق تجاری، حاکمان رومی را وسوسه کرد تا به این شهر لشکرکشی و حمله کنند و این اتفاق هم افتاد و رم توانست شهر را از آن خود کند. در این زمان شهر پترا به عنوان پایتخت نبطی‌های عرب تأسیس شد. نبطی‌ها عشایر عربی بودند که از نزدیکی پترا به مسیر‌های تجاری و تبدیل شدن آن به یک مرکز تجاری سود زیادی بردند.

این قوم همچنین در ساخت شیوه‌های کارآمد جمع آوری آب در بیابان و استعدادشان در حجاری سازه‌های عظیم درون صخره‌های سخت شهرت داشتند. همین موضوع سبب ساخت چنین اثر باشکوهی شد. این شهر نماد اردن و پربازدیدترین جاذبه‌ی گردشگری این کشور به شمار می‌رود که ناحیه‌ای به وسعت ۲۶۴ کیلومترمربع را در بر می‌گیرد. این شهر لوکیشن مورد علاقه‌ی بسیاری از سازندگان فیلم هالیوودی است.


پترا بسیار گرم است، در اوج تابستان دمای هوا تا ۳۶ درجه‌ی سانتی گراد می‌رسد و در عوض فصل بهار و پاییز بهترین زمان برای بازدید از پترا محسوب می‌شود. در این مدت دمای هوا مطلوب که حدود ۱۸ تا ۲۵ درجه‌ی سانتی گراد می‌شود، می‌رسد.

یکی از مکان‌های دیدنی پترا، قصر البنت است که به عقیده خیلی از افراد، ساخته‌ی دست بشر نیست و موجودات فرا زمینی آن را ساخته اند چرا که بشر از ساخت چنین مکانی آن هم در آن دوران عاجز بوده است. بعضی‌ها هم بر این عقیده اند که این موجودات حتی مدتی را در آنجا زندگی کرده و بعدا بدون بر جای گذاشتن هیچ اثری از خود، آنجا را ترک کرده اند. حتی وقتی با افراد محلی این منطقه صحبت کنید هم در تمام گفته هایشان حرف از موجودات ماورایی است.

آن‌ها می‌گویند که حتی شب‌ها هم صدای این موجودات را می‌شنوند و به همین دلیل توریست‌ها به هیچ وجه در شب به این منطقه نمی‌روند و افراد محلی هم از مناطق سنگی این شهر می‌ترسند و به صورت گروهی از آن بازدید می‌کنند. حتی باستان شناسانی که از این منطقه دیدن کرده اند هم وجود این سر و صدا‌ها را تایید کرده اند، اما هنوز واقعا مشخص نیست که شهری در این مقیاس و با تمام ظرافت‌ها چطور در دل کوه کنده شده است.

برای این که به شهر پترا بروید چند مسیر را می‌توانید انتخاب کنید. اول این که از سمت شمال اردن به پترا بروید که مسیری هموار و مسطح انتظار شما را می‌کشد. دومین گزینه‌ی شما، حرکت از سمت جنوب است که باید از میان دشت پترا و کوه هارون عبور کنید. ولی امروزه گردشگران مسیر جدیدترین را که از سمت شرق می‌گذرد انتخاب می‌کنند، چراکه این مسیر از تنگه‌ی سیق می‌گذرد؛ تنگه‌ای باریک و زیبا که به جذابیت‌های بازدید شما از پترا قطعاً می‌افزاید. معماری و گذشته منحصر به فرد این شهر باعث شد تا در میراث جهانی یونسکو ثبت شود.

پترا را چند جهت یکی از بهترین مسیر‌ها برای سفر‌های ماجراجویانه است از جمله آن که؛ نزدیک‌ترین عجایب هفتگانه‌ی جهان به ایران است، شهری به جای مانده از دوران باستان است و بسیاری از ساختمان‌ها در دل کوه کنده شده اند. وسایلی که در سفر ماجراجویانه‌ی خود به پترا همراه دارید بهتر است که شامل یک جفت کفش راحت، کلاه آفتاب گیر، عینک آفتابی و ضد آفتاب باشد. همچنین مطمئن شوید مقداری آب آشامیدنی و خوراکی‌های فسادناپذیر هم به همراه داشته باشید. منبع: الی گشت

منبع: پارسینه

خبر بعدی:

بازی اردن - ویتنام به وقت اضافه کشیده شد

دو تیم ملی اردن و ویتنام در اولین دیدار یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا برابر هم قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، در اولین دیدار مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا، دو تیم ملی اردن و ویتنام برابر هم به میدان رفتند. ویتنامی‌ها در این دیدار بهتر از حریف خود ظاهر شدند ولی خطای مدافع این تیم در گوشه محوطه جریمه باعث شد تا علیرضا فغانی در سوت خود بدمد و خطای بازیکن ویتنامی را اعلام کند. 

بهاء عبدالرحمن در دقیقه ۳۹ توانست با شوتی زیبا دروازه ویتنام را باز کند و نیمه نخست با برتری یک بر صفر اردن به پایان برسد. 

ویتنامی‌ها در نیمه دوم بازی بهتری ارائه دادند و بارها عامر شفیع مانع باز شدن دروازه تیمش شد تا این که کانگ فونگ انگوینگ توانست در دقیقه ۵۱ گل تساوی بخش را به ثمر برساند تا بالاخره دروازه اردن در این رقابت‌ها باز شود. در ادامه و در دقیقه ۷۳ کوانگ های می‌توانست گل دوم را نیز برای ویتنام به ثمر برساند ولی شوت او با اختلاف کمی از بالای دروازه به بیرون رفت.

حسین بن عبدالله، فرزند پادشاه اردن یکی از افراد حاضر در ورزشگاه بود که با پیراهن تیم ملی این کشور بازی تیمش را از نزدیک دید. 

این دیدار در پایان ۹۰ دقیقه با تساوی یک بر یک به پایان رسید و بازی به وقت‌های اضافه کشیده شد.

انتهای پیام

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: پارسینه گردشگری پترا عجایب هفتگانه اردن جهانگردی

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۵۰۰۵۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حذف اردن و خلق شگفتی!
 • ویتنام با شکست اردن لقب شگفتی‌ساز را ربود/ همگروه ایران نخستین صعودکننده به مرحله یک چهارم نهایی
 • صعود ویتنام با برتری مقابل اردن در ضربات پنالتی
 • ویتنام، اردن را حذف کرد!/ قتل شگفتی‌سازگروهی به دست شگفتی‌سازحذفی
 • غلبه ویتنام بر اردن/حذف غول‌کش توسط ضعیف‌ترین تیم صعود کننده!
 • حذف اردن غول کش توسط ویتنام/ ضعیف‌ترین تیم سوم جام بین 8 تیم
 • ویتنام ۵ - اردن ۳/ اولین تیم یک‌چهارم نهایی با پنالتی مشخص شد
 • نگاه آماری به تقابل تیم‌های اردن و ویتنام
 • اردن 1(2)-(4)1 ویتنام؛ اولین شگفتی یک هشتم نهایی را ویتنامی‌ها رقم زدند
 • جام ملت‌های آسیا| ویتنام با شکست اردن لقب شگفتی‌ساز را ربود/ همگروه ایران نخستین صعودکننده به مرحله یک چهارم نهایی
 • جدال اردن و ویتنام به ضربات پنالتی کشیده شد
 • هواداران اردن در بازی با ویتنام؛ چفیه های سرخ و سفید (عکس)
 • اردن - ویتنام به وقت‌های اضافه کشیده شد (آمار)
 • خانه‌های پیش‌ساخته در ایران
 • پناهگاهی مخصوص شکارچیان شفق‌های قطبی ساخته شد
 • پلاسکوی جدید تا مهر ۱۳۹۹ ساخته می‌شود
 • ساختمانی فاخر به جای پلاسکو ساخته می‌شود
 • یک ساختمان فاخر به جای پلاسکو ساخته می‌شود
 • رئیس بنیاد مستضعفان: یک ساختمان فاخر به جای پلاسکو ساخته می‌شود/برگزاری ۵۱ جلسه ملی برای پلاسکوی جدید