رکنا: انجمن حمایت از حقوق کودکان درباره پخش اعترافات تلویزیونی دختر نوجوانی که به دلیل انتشار رقص‌هایش در اینستاگرام بازداشت شده بود، در قالب مستند «بیراهه» بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش گروه اجتماعی رکنا به نقل از پانا، در متن این بیانیه آمده است: طی روزهای گذشته در تصاویر پخش‌شده از سوی شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران شاهد صحنه‌ای تلخ بودیم که فضای رعب‌انگیز بازجویی از دختر 17 ساله و استیصال منجر به گریستن وی را با همراهی مصاحبه‌گر سازمان صدا وسیما به نحوی حقارت‌آمیز به نمایش می‌گذارد، پخش این تصاویر با هدف ایجاد رعب و عبرت‌آموزی میان جمعیتی است که در فضای مجازی به گونه‌ای فعال هستند و به واقع قدرت‌نمایی در مواجهه با نوجوانی است که به عنوان فردی زیر هجده سال، کودک قلمداد می‌شود.

بی‌تردید هدف هر چه که باشد، چنین برخوردی را به ویژه در مورد کودکان، نه در نفس خود توجیه می‌کند و نه در به تصویر کشیدن آن. این برخورد نماد مشخص و بارز خشونت علیه کودکان به شمار می‌رود که به موجب قانون Law حمایت از کودکان و نوجوانان، ایجاد چنین فضای حقارت‌آمیز نوعی کودک‌آزاری روانی تلقی شده و به جهت عمومی بودن این جرم Crime مدعی‌العموم می‌تواند راسا وارد ماجرا شده و نسبت به خاطیان طرح دعوا کند.

این اقدام علاوه بر آن که مغایر تمامی آموزه‌های علمی و روانشناسی حوزه کودکان است، از منظر اجتماعی نیز جز ایجاد فاصله هر چه بیشتر میان مردم و حاکمان نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت و تحمیل فشاری مضاعف بر جامعه به شمار می‌رود، ضمن آنکه مطابق قوانین موضوعه کشور و همچنین قوانین بین‌المللی پذیرفته شده توسط مجلس شورای اسلامی، این اقدام سازمان صدا و سیما بطور خاص مغایر نص صریح اصل 38 قانون عالی اساسی و بند الف ماده 37 کنوانسیون جهانی حقوق کودک است چنانچه کشورهای عضو همچون ایران تعهد کرده‌اند که هیچ کودکی مورد شکنجه Torture یا سایر رفتارهای بیرحمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز قرار نگیرد، همچنین در بند یک ماده 40 همان کنوانسیون کشورهای عضومتعهد می‌شوند که برای هر کودک مجرم، متهم یا مظنون به نقض قوانین کیفری این حق را به رسمیت شناسند که با وی به روشی که موجب اعتلای مفهوم شرف و ارزش در ذهن کودک می‌شود رفتار کنند، روشی که احترام کودک به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی دیگران را تقویت کند و به سن کودک و مطلوبیت ترویج ادغام مجدد وی در جامعه و ایفای نقشی سازنده توسط کودک در جامعه توجه داشته باشد. این درحالی است که رفتار به تصویر کشیده شده در شبکه یک سیما مبین بارز رفتار بیرحمانه و غیر انسانی به شمار می‌رود که جز به تخریب هر چه بیشتر مناسبات اجتماعی نخواهد انجامید.

انجمن حمایت از حقوق کودکان ضمن اعلام مراتب اعتراض شدید به اینگونه رفتارهای خشونت‌بار و ترویج‌دهنده خشونت، از دادستان عمومی کشور در خواست دارد به عنوان مدعی‌العموم نسبت به پیگیری حقوق پایمال شده نوجوان 17 ساله اقدام و حضور عدالت در دفاع از کودکان کشورمان را به منصه ظهور رسانند. همچنین از مدیران سازمان صدا و سیما نیز انتظار دارد ضمن برخوردی قاطع با دست اندرکاران این برنامه، نقش ملی و اجتماعی خود را نشان دهند. بدیهی است این انجمن به فوریت مراتب شکایت و اعتراض خود را مبتنی بر استنادات قانونی به شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما نیز متعاقبا ارایه خواهد کرد.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

این مرد جوان اتفاقات آینده را می بیند+عکس

عروسی فوق لاکچری میلیاردرها در تهران / عروس و داماد با هم نیامدند! + عکس

سحر کبیری در فریدونکنار درگذشت! + جزییات

جنجال دستگیری مائده رقصنده اینستاگرامی در آشفتگی اقتصادی! + تصویر

لیلا 15 ساله در خانه همسایه شان تن به اولین اشتباه داد!

نامحرم بودن من دردسر ساز شد و با خاله دوستم ازدواج اجباری کردم!

موسی نمی دانست راننده تاکسی به مردان علاقه دارد ! + عکس

شهناز 21 ساله همزمان 2 شوهر داشت !

حمید خاله ام را آزار داد او را با اسید سوزاندم! / در کرمانشاه رخ داد

این مرد 2 زنه در زندان دل خوشی دارد!

راز جسد زن جوان کنار رودخانه کیاشهر چیست؟ / لباس او خاص بود!

طناب دار دور گردن عروس قاتل افتاد اما او زنده ماند!

نازیلا 18 ساله هنوز نوعروس بود که به پسرعمه داماد دل بست + عکس

منبع: رکنا

خبر بعدی:

شهر دوستدار کودک همه ساله در کشورمعرفی می شود

اصفهان- ایرنا- رییس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور گفت: همه ساله با همکاری صندوق کودکان ملل متحد ( یونیسف ) یکی از شهرهای کشور به عنوان شهر دوستدار کودک تعیین و معرفی می شود.

به گزارش ایرنا، سید رمضان شجاعی کیاسری روز چهارشنبه در مراسم افتتاح نخستین کنفرانس ملی شهر دوستدار کودک در اصفهان افزود: باید به توسعه و ایجاد شهرهای خلاق، دوستدار کودک و هوشمند در سطح کشور توجه ویژه ای داشته باشیم.
وی با بیان این که اصفهان در این راستا الگوی خوبی برای سایر شهرها محسوب می‌شود اظهار داشت: نخستین شهری که در کشور به موضوع خواهرخواندگی‌ها و مباحث بین المللی در زمینه‌های مختلف توجه داشته، اصفهان است.
رییس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور گفت: اصفهان با همه ظرفیت‌ها و قابلیت های بالقوه به عنوان شهر دوستدار کودک از نگاه و منظر یونیسف نام گرفته است.
وی افزود: امیدواریم در آینده شاهد توسعه و ایجاد شهرهای خلاق، دوستدار کودک و هوشمند در سطح کشور باشیم.
شجاعی کیاسری با بیان این که کودکان سرمایه های اصلی کشور و موجب نشاط و شادابی همچنین سرزندگی خانه و خانواده‌ها هستند، گفت: آسیب‌های کودکان و حقوق اولیه آنها تنها محوریست که در بسیاری از شهرهای ما مورد کم توجهی قرار ‌گرفته است.
وی گفت: برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت برای پیشبرد اهداف و ایجاد نشاط و شادی کودکان در برخی از شهرها فراهم شده و رفع تهدیدات و موانع نجات کودکان در بحران ها و ایجاد فضای با نشاط در جامعه برای رشد کودکان به عنوان مهمترین اهداف نخستین کنفرانس ملی شهر دوستدار کودک دنبال می شود.
وی با اشاره به این که ایران می تواند به عنوان یک برند حمایت از حقوق کودکان در جهان معرفی شود افزود: در این راستا قراردادی با یونیسف امضا کرده ایم که بتوانیم از کشورهای دیگر برای مدیریت بحران و حفظ زندگی کودکان کمک بگیریم.
وی با بیان اینکه باید ظرفیت ها و قابلیت های فراوانی برای زندگی کودکان در شهرها فراهم شود، تصریح کرد: ظرفیت‌هایی که در سایر کشورها مغفول مانده باید در شهرهای ما مورد توجه قرار گیرد.
شجاعی کیاسری افزود: باید ایجاد فضاهای با نشاط، پارک کودک، اتوبوس و خودرو مخصوص کودکان، بازی‌های خلاقانه کودک، موزه کودک و کتابخانه‌های کودک در شهرها مورد توجه قرار گیرد.
رییس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور گفت: اسپانیا کمترین تصادفات و تهدیدات علیه جان کودکان در جهان به خود اختصاص داده و نمایندگانی به آن کشور اعزام کردیم تا زوایای موضوع و تجربیات آن‌ها را به دست آورده و بتوانیم از آن ها استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه قراردادی بین سفرای ایران و عراق برای پاکسازی مین های به جا مانده از زمان جنگ و حفظ جان کودکان ساکن در مناطق مرزی منعقد شده است، گفت: انعقاد این قرارداد بیانگر آن است که مراقبت از جان کودکان برای ما بسیار حائز اهمیت است.
نخستین همایش ملی شهر دوستدار کودک با شعار «قلب شهر برای کودکان می تپد» با حضور نمایندگانی از شوراهای شهر و مسوولان فرهنگی شهرداری‌های ۳۱ استان کشور ، از چهارشنبه به مدت 2 روز در اصفهان برگزار می شود.
این رویداد ملی با مشارکت یونیسف، وزارت کشور و شهرداری اصفهان در اصفهان برگزار می شود.
در این کنفرانس سه کارگاه آموزشی با موضوع مفاهیم اساسی شهر دوستدار کودک ، نگاهی به روند شهر دوستدار کودک و برنامه هایی با هدف تحقق شهر دوستدار کودک برپا می شود.
7150/ 6022

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

واکنش‌ها به ازدواج همسر شهید حججی +عکس

کلیدواژه: جام جهانی سلامت مهم ترین های 24 ساعت فضای مجازی قانون Law جرم Crime شکنجه Torture اخبار حوادث حقوق خشونت کودکان رقصنده بیانیه عکس دختر ایران فیلم مرد رابطه نامشروع دختران قتل زن شبکه های اجتماعی

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۶۰۱۶۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • همگرایی ایرانی_ اسلامی، شاهکار تمدن ایرانیان/ آیت‌الله حیدری: ایرانیان از دیرباز خدا گرا بوده‌اند/ زمزم، زمزمه‌ی ایرانیان است
 • مجری کودک: کودکان ما نیاز به مجری دارند نه بازیگر!
 • همایش ملی شهر دوستدار کودک ، سنگ بنای خوبی برای حمایت از کودکان
 • مسئولان باید به داد زاینده رود برسند/ضرورت احترام به حقوق کودکان
 • تامین نیازهای اولیه براي آينده کودکان حق مسلم آنهاست
 • کودکان در تصمیم گیری‌ حقوق شهروندی توجه شوند
 • تضییع حقوق کودکان توسعه ملی کشورها را تضعیف می کند
 • همایش «غزه تا یمن، نماد مقاومت» در تهران برگزار می شود
 • شهرداری در همه اقدامات شهری متعهد به رعایت حقوق کودکان است
 • شهر دوستدار کودک، معتقد به بهبود فضای زندگی کودکان است
 • شهر دوستدار کودک همه ساله در کشورمعرفی می شود/نصف جهان دوستدارکودک از نگاه یونیسف
 • نگرانی از افزایش خشونت ها در برزیل با حکم جدید بولسونارو
 • موج جديد کودک کشي‌هاي اسرائيل/تحليل
 • نقش مهد کودک در رشد اجتماعی کودکان
 • هیچ طرحی نباید بی توجه به حقوق کودکان باشد
 • کاهش خشونت با ردیاب جی پی اس
 • حمله صهیونیست‌ها برای بازداشت کودک ۱۳ ساله فلسطینی +فیلم
 • یورش ده‌ها نظامی صهیونیست برای بازداشت یک کودک ۱۳ ساله فلسطینی
 • حجوانی نماد تعقل و اعتدال است