به گزارش پارس نیوز، بامداد امروز (چهارشنبه) یک دستگاه اتوبوس مسافربری در پایانه شهر سنندج در حال مسافرگیری بود که ناگهان یک دستگاه تانکر حامل مواد سوختنی و خطرناک از پشت سر با اتوبوس برخورد کرده و در نتیجه این تصادف منجر به آتش گرفتن اتوبوس و فوت 11 نفر و مجروح شدن 9 نفر شد.

.

منبع: پارس نیوز

خبر بعدی:

رژه اتوبوس‌های پیر در پایتخت

تهران- روزنامه همدلی در گزارش امروز(شنبه) خود به فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی تهران پرداخته که به جای تعمیر هنوز در سطح شهر در حال جابجلایی مسافر هستند.

بسیاری از اتوبوس‌های تهران پیر و فرسوده شده و به سن بازنشستگی رسیده‌اند، اما به جای استراحت در گاراژها هنوز با تنی خسته و رنجور در سطح شهر در حال جابه جایی مسافر هستند. براساس استانداردهای جاری عمر مفید و استاندارد هر اتوبوس 8 سال است، این در حالی است که به گفته مسئولان مربوطه بیشتر اتوبوس‌های فعال در ناوگان اتوبوسرانی تهران بالای 8 سال عمر دارند و در زمره اتوبوس‌های فرسوده به شمار می‌روند.
شهر تهران نزدیک به 241 خط اتوبوسرانی فعال دارد که در این خطوط در حال حاضر نزدیک به هفت هزار اتوبوس در حال تردد و خدمات رسانی به مسافران شهری هستند. این در حالی است که براساس برنامه پنج ساله دوم و طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تا پایان سال 97، این تعداد به 9 هزار و 53 دستگاه برسد. اما کارشناسان حمل و نقل پا را فراتر گذاشته‌اند و نیاز تهران به اتوبوس را بیشتر از این تعداد می‌دانند. برآوردهای کارشناسان حوزه حمل و نقل نشان می دهد که در شرایط کنونی تهران به 11 تا 13 هزار دستگاه اتوبوس تازه نفس نیاز دارد.
ناگفته پیداست که مهم‌ترین چالش ناوگان اتوبوسرانی، فرسودگی اتوبوس‌هاست. این چالش مدت‌هاست گریبان ناوگان اتوبوسرانی پایتخت را گرفته است. به گفته کارشناسان اتوبوسرانی از برنامه پنج‌ساله عقب است، حتی اتوبوس‌هایی که به دلیل فرسودگی از رده خارج شده با اتوبوس‌های نو جایگزین نشده است. آنان می‌گویند وضعیت ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران نه تنها از حالت هشدار خارج شده، بلکه به شرایط اضطرار نیز رسیده است.
احساس نیاز به نوسازی و تجهیز خطوط اتوبوسرانی تهران سال‌هاست به دغدغه سیاستگذاران و مجریان شهری تبدیل شده و هر سال به بهانه کمبود بودجه این بخش با سرعت بسیار پایینی نوسازی می‌شود. نوسازی خطوط اتوبوسرانی در حالی با کندی پیش می‌رود که سرعت از رده خارج شدن یا مستهلک شدن اتوبوس ها از سرعت اضافه شدن اتوبوس‌های جدید بسیار بالاتر است.
آن‌طور که مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران در گذشته اعلام کرده بود: شرکت واحد اتوبوسرانی با متوسط عمر بیش از 9 سال دارای یکی از فرسوده‌ترین ناوگان‌ها در طول تاریخ خدمات‌رسانی است، به نحوی که هر ماه 76 دستگاه اتوبوس در شهر تهران به سن فرسودگی می رسند، این در حالی است که هر سه ماه چیزی در حدود 200 دستگاه اتوبوس از چرخه خدمات رسانی کنار گذاشته می شود.
فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران یکی از هشدارهای همیشگی پیمان سنندجی است که همواره بر آن تاکید دارد. سال 92 وی در یکی از گفت و گو های رسانه ای خود به این واقعیت تلخ اشاره کرد که هر ماه 76 دستگاه اتوبوس در شهر تهران به سن فرسودگی می رسند.
هر چند در آن زمان مسئولان و متولیان دولتی به این هشدارها توجه نکردند، اما اکنون آمار اتوبوس های فرسوده شهر تهران به 4500 دستگاه رسیده است. در واقع این بخش از ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران 10 سال در حوزه خدمات رسانی فعالیت کرده اند و برابر قوانین بالادستی مانند مصوبه هیات وزیران فرسوده هستند و باید از حوزه خدمات رسانی در معابر پایتخت کنار گذاشته شوند.
از زمانی که دولت تصمیم گرفت سهم خود را در نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران نپردازد، بیشتر از یک دهه می‌گذرد. در این یک دهه بسیاری از اتوبوس‌های ناوگان حمل و نقل تهران نیازمند اورهال و نوسازی یا جایگزینی بودند، اما به دلیل این که دولت سهم 82،5 درصدی خود را در نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران پرداخت نکرده، این رویداد رخ نداده است. لازم به یادآوری است که سهم دولت در نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران 82.5 درصد و سهم شهرداری ها 17.5 درصد تعیین شده است. هر چند سهم شهرداری‌ نسبت به سهم دولت رقمی چشمگیر نیست، اما منابع مالی شهرداری محدود است و اهالی شهرداری منابع مالی پایداری را در بخش حمل و نقل عمومی تعریف نکردند.
در حالی که دولت از پرداخت سهم خود در نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران سر باز می‌زند به گفته پیمان سنندجی هر سه ماه یک بار حدود 100 تا 200 دستگاه اتوبوس از چرخه خدمات رسانی ناوگان فرسوده اتوبوسرانی شهر تهران به دلیل عدم کارآیی لازم برای خدمات رسانی ایمن به شهروندان کنار گذاشته می‌شوند. بدون تردید این موضوع در کوتاه مدت این بخش از حمل و نقل عمومی را با بحران کمبود ناوگان روبه رو می کند.
هفت هزار اتوبوس ناوگان اتوبوسرانی پایتخت جوابگویی استقبال مردم از استفاده از حمل و نقل عمومی نیست.
افزایش تقاضای سفرهای شهری و همچنین مورد اقبال قرار گرفتن اتوبوس از سوی شهروندان، ضرورت افزایش تعداد خطوط و اتوبوس ها برای سرویس دهی افزوده است. هرچند بخشی از تقاضای سفرهای شهری از طریق مترو تامین می شود، ولی در برنامه افق 1404 تهران می بایست 11 هزار اتوبوس در ناوگان اتوبوسرانی فعال باشند تا 29 درصد از سفرهای شهری را جوابگو باشند.
این درحالی‌ست که مترو و اتوبوسرانی در مجموع نزدیک به 25 درصد از سفرهای شهری را در حال حاضر پوشش می دهند. پیمان سنندجی؛ مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی تهران در 22 مهر سال گذشته نیاز این بخش را تا پایان سال 97، بیش از 9 هزار اتوبوس فعال عنوان کرده بود:« بر اساس برنامه پنج ساله دوم و طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، تعداد اتوبوس‌های مورد نیاز تهران حدود 8 هزار و 253 دستگاه است که این میزان در پایان برنامه 5 ساله یعنی سال 97 باید 9 هزار 53 دستگاه باشد.» البته کارشناسان شهری تعداد 9 هزار و 53 دستگاه اتوبوس که در برنامه پنچ ساله دوم آمده است را کافی نمی‌دانند و اتوبوس‌های مورد نیاز شهر تهران را رقمی بین 11 تا 13 هزار می‌دانند.
مشکلات ناوگان اتوبوسرانی تهران فقط به فرسودگی اتوبوس‌ها این ناوگان خلاصه نمی‌شود. بلکه این بخش از حمل و نقل عمومی از مشکلات بیشماری رنج می‌برد. عدم بازنگری جامع و یکپارچه شبکه حمل‌ونقل تهران و فرسودگی و افزایش هزینه‌های نگهداری اتوبوس، افزایش آلاینده‌های زیست‌محیطی ناشی از فرسودگی ناوگان، کمبود ناوگان با توجه به الزامات طرح جامع وعدم تطابق ناوگان موجود با برنامه‌های ابلاغی از دیگر مشکلات ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران است.
در حالی که دولت به بهانه کمبود بودجه خساست به خرج می‌دهد و در پرداخت سهم خود در نوسازی ناوگان اتوبوسرانی تعلل می‌کند، که به گواه کارشناسان، توسعه حمل و نقل عمومی و به دنبال آن کاهش استفاده از خودروهای شخصی تنها راهکار اصلی کاهش ترافیک و آلودگی هوای شهر است. شهرودان امیدوارند حمایت از حمل و نقل عمومی در لابه لایی اولویت‌های دیگر دولت گم نشود.
به نظر می‌رسد، با توجه به مشکلات عدیده حمل‌ونقل عمومی و سهم آن در جابه‌جایی‌های روزانه شهروندان دولت باید بخشنده‌تر از گذشته به‌دنبال پرداخت سهم خود از توسعه حمل‌ونقل عمومی باشد و شهرداری نیز به فکر ایجاد درآمد پایداری در این حوزه باشد تا خیابان‌های پایتخت به محل جولان اتوبوس‌های فرسوده‌ای که جان سرنشینان‌اش را تهدید می‌کند، تبدیل نشود.
روزنامه همدلی
7247/

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: اتوبوس مواد سوختنی تصادف فوت تصادف فیلم پارس حادثه لحظاتی سنندج پارس نیوز فاصله نزدیک

منبع این خبر، وبسایت www.parsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۶۱۳۱۷۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سفره‌های خالی نیروهای آتش‌نشانی شهرداری سنندج؛ توان خرید مایحتاج اولیه زندگی‌مان را نداریم
 • حرکت اتوبوس‌های هواداران عمان به سوی ابوظبی+تصاویر
 • تصادف اتوبوس‌ها در بولیوی ۲۲ کشته برجا گذاشت
 • آتش‌سوزی اتوبوس در آزادراه تهران - کرج
 • تجمع اعتراضی نیرو های سازمان آتش نشانی شهرداری سنندج/جلسه با شهردار سنندج برگزار شد
 • مجوز تولید 44 فیلم کوتاه در سنندج صادر شد
 • ده‌ها کشته و زخمی بر اثر تصادف اتوبوس در بولیوی
 • 59 کشته و زخمي در تصادف 2 دستگاه اتوبوس در بوليوي
 • تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
 • عملیات ساخت خانه امید سالمندان در سنندج آغاز شد
 • اتوبوس مسافربری در آزادراه تهران - کرج در آتش سوخت
 • جزئیات حریق اتوبوس در آزادراه تهران - کرج/ حادثه مصدومی نداشت
 • کشف انواع کالاهای قاچاق از یک دستگاه اتوبوس مسافربری
 • یک اتوبوس در اتوبان کرج طعمه حریق شد
 • آتش گرفتن اتوبوس در آزادراه تهران ـ کرج
 • نمایشگاه تایپوگرافی تحت عنوان به نام دنیا در سنندج برپا می شود
 • ارسال ۴ میلیون لیتر نفتگاز به نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج
 • سقوط مرگبار کوهنورد لحظاتی پس از جشن تولدش
 • تصادف اتوبوس با تریلی 15 مصدوم برجای گذاشت