به گزارش فارس، «ادوین سموال»، سخنگوی دولت انگلیس در امور کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا گفت که انگلیس در خصوص غرب آسیا و شمال آفریقا همان اهدافی را دنبال می‌کند که آمریکا به دنبال آن است و آن جلوگیری از به راه افتادن مسابقه هسته‌ای در این مناطق است.

سموال این سخنان را شامگاه چهارشنبه در گفت‌وگو با شبکه المیادین مطرح کرد و افزود: «با این حال، با آمریکا در مورد نحوه رسیدن به این اهداف اختلافاتی داریم».

او در پاسخ به سوال مجری این شبکه در رابطه با اقدامات اخیر آمریکا در مورد توافق هسته‌ای و فروش نفت ایران و تاثیر مخرب این اقدامات بر توافق هسته‌ای نیز گفت که به رغم اینکه انگلیس از این توافق راضی نیست ولی می‌خواهد که آن به صورت موفقیت‌آمیزی پابرجا بماند.

سخنگوی دولت انگلیس اظهار داشت که توافق هسته‌ای از نظر این کشور «کامل و جامع» نیست بلکه نقاط ضعفی دارد که نیاز به رفع آن‌هاست از جمله در رابطه با توانایی موشکی ایران و فعالیت‌های این کشور در منطقه.

او ادامه داد: «به رغم تصمیم آمریکا [در خروج از برجام]، ما به دنبال اجرای این توافق هستیم».

سموال گفت که «ما باید با آمریکا در خصوص نحوه اجرای تعهدات برجامی‌مان مذاکرات فنی داشته باشیم و همزمان نیز به روابط تجاری خود با آمریکایی‌ها ادامه دهیم».

او در مورد احتمال بستن تنگه هرمز نیز گفت که اتخاذ چنین مواضعی از سوی ایران نمی‌تواند به کشورهای اروپایی در دفاع از برجام، کمکی کند.

سموال مدعی شد که «اگر ایران تهدید‌های خود را عملی کند، این می‌تواند نشانه سوء نیت این کشور باشد و مواضع احتیاط‌آمیز برخی از متحدان ما را نیز توجیه می‌کند».

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

از جمله تحریم‌هایی که اجرای آن ۱۸۰ روز بعد از خروج آمریکا از برجام، در تاریخ ۴ نوامبر (۱۳ آبان‌ماه) اجرایی خواهد شد، تحریم‌های ذیل بند ۱۲۴۵ (د) قانون «اختیارات دفاع ملی آمریکا، ۲۰۱۲» هستند.

این تحریم که برای محدود کردن فروش نفت ایران وضع شده وزیر خزانه‌داری آمریکا را ملزم به معرفی تحریم‌هایی علیه آن دسته از بانک‌های خارجی می‌کند که با بانک مرکزی یا هر یک از دیگر موسسات مالی تحریم‌شده ایران معامله انجام می‌دهند.

با وجود این، وزارت دارایی‌ آمریکا تعیین کرده در صورتی که کشورهای میزبان بانک‌های خارجی در بازه ۱۸۰ روز قبل‌تر خرید نفت خام از ایران را به «میزان قابل توجه» کاهش داده باشند، بانک‌های این کشورها از تحریم‌ها مستثنی می‌شوند.

آمریکا قبل از اجرایی شدن برجام با استفاده از همین تحریم‌ها توانست میزان فروش نفت ایران را کاهش دهد.

در قانون «اختیارات دفاع ملی» تعیین اینکه چه میزان کاهش خریداری نفت از ایران «میزان قابل توجه» محسوب می‌شود به عهده قوه مجریه آمریکا گذاشته شده و دولت آمریکا بایستی با در نظر گرفتن عواملی از جمله میزان عرضه نفت در بازارهای جهانی، میزان مورد قبول برای کاهش خریداری نفت از ایران توسط کشورها را مشخص کند.

دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا قبل از اجرایی شدن «برجام» و رفع شدن این تحریم‌ها حدود ۲۰ درصد کاهش خریداری نفت را «میزان قابل توجه» تعیین کرده بود. دولت ترامپ، هنوز درباره این رقم تصمیم‌گیری نکرده، اما اظهارات هفته گذشته «اندرو پیک»، در این مورد جدید محسوب می‌شد.

منبع: الف

خبر بعدی:

اروپا برجام را تا پایان ریاست‌جمهوری ترامپ حفظ می‌کند

خرداد: استاد دانشگاه شمال تگزاس با تاکید بر اینکه برجام آغاز فرایند اعتمادسازی تدریجی میان آمریکا و ایران بود، به نتایج منفی خروج وانشنگتن از این توافق اشاره کرد و گفت که شکست مذاکرات کره شمالی و آمریکا یکی از نتایج بوده است.
مایکل گِرِیگ استاد برجسته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه شمال تگزاس ایالات‌متحده آمریکاست. وی در حوزه جنگ و نزاع بین‌المللی و سیاست بین‌المللی، تحقیق و تدریس کرده است. از جمله تالیفات وی می‌توان به کتاب «مداخلات بین‌المللی» اشاره کرد.

برجام آغاز فرایند اعتمادسازی تدریجی میان آمریکا و ایران بود
***تجزیه و تحلیل شما از برجام چیست؟
برجام در واقع توافق خوبی بود و کیفیت لازم برای یک توافق خوب را داشت؛ منافع ایران و ایالات متحده را تامین می‌کرد، شاید در بعضی از جزئیات ایراد‌هایی داشت، اما این توافق یک شاخص خوب برای توافق معقول است.
از طرفی هم برجام گامی درست برای ایجاد ثبات در منطقه بود. هم چنین عاملی برای متوقف کردن تلاش‌های هسته‌ای ایران محسوب می‌شد.
توافق هسته‌ای آغاز فرایند اعتمادسازی تدریجی میان آمریکا و ایران به حساب می‌آمد.
مخالفت با اوباما دلیل ترک برجام توسط ترامپ
***به نظر شما چرا دونالد ترامپ این توافق را بدترین توافق دانست و از آن خارج شد؟
فکر می‌کنم تنها به دلیل مخالفت با اوباما این تصمیم را گرفت.
مواردی که ترامپ و کاخ سفید مطرح می‌کنند مانند حمایت ایران از حزب‌الله اصلا در حوزه برجام نبوده است و برجام برای حل این مسائل طراحی نشده است.
برجام تا پایان ریاست جمهوری ترامپ زنده می‌ماند
***آیا فکر می‌کنید برجام زنده خواهد ماند؟ یا ما در آینده شاهد توافق دیگری خواهیم بود؟
حدس من این است برجام زنده می‌ماند، اروپا برجام ذا تا پایان ریاست‌جمهوری ترامپ حفظ می‌کند و بعد از آن با روی کار آمدن رییس‌جمهور دیگری این احتمال وجود دارد که آمریکا دوباره به برجام برگشته و این توافق احیا شود.
نتایج منفی خروج از برجام برای آمریکا
***به نظر شما تصمیم ترامپ برای خروج از برجام چه نتایج مثبت و منفی با خود به همراه داشته‌است؟
فکر نمی‌کنم این تصمیم نتایج مثبتی با خود به همراه داشته باشد. اما از نتایج منفی آن می‌توان به مواردی از قبیل: افزایش جدایی بین آمریکا و اروپا، تقویت موضع تندرو‌ها در آمریکا و ایران و در نهایت بی‌اعتمادی کره شمالی به آمریکا و شکست این مذاکره اشاره کرد.
بعید می‌دانم ترامپ پیروز انتخابات بعدی باشد
***آینده سیاسی فردی مثل ترامپ را چگونه می‌دانید؟
سیاست آمریکا به شدت پیچیده است و پیش‌بینی روند سیاسی این کشور سخت است، اما با توجه به شواهد بعید می‌دانم ترامپ پیروز انتخابات بعدی باشد.
اختلاف ایران و عربستان ریشه‌ای است
***علت اختلاف ایران و عربستان سعودی را چه می‌دانید؟
اختلاف بین این دو کشور ریشه‌ای است. تلاش برای قدرت بیشتر در منطقه، اختلافات سیاسی و مذهبی بین این دو کشور وجود دارد و بعید است به این زودی‌ها صلح را بین سعودی‌ها و ایران ببینیم.
تروریسم یک تاکتیک است
***ایران بار‌ها توسط کاخ سفید به حمایت از تروریسم متهم شده است، اما ما شاهد حملات تروریستی در ایران هستیم و برخی مقام‌های کاخ سفید هم با تروریست‌ها جلسه می‌گذارند، چگونه این رفتار را توجیه می‌کنید؟
این دو موضوع به هم وابسته نیستند تروریسم یک تاکیتیک است شما می‌توانید گاهی از تروریسم استفاده کنید و گاهی هم قربانی تروریسم شوید.
داعش تنها نقطه اشتراک ایران و آمریکا است
***نقش ایران در مقابله با داعش را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
داعش تنها اشتراک ایران و آمریکاست. هر دو کشور داعش را تهدید می‌دانند. همانطور که در گذشته ایران و آمریکا، طالبان را تهدید می‌دانستند. اما در موضوع داعش اختلاف ایران و آمریکا به دولت سوریه برمی‌گردد. ایران و آمریکا دیدگاه متفاوتی درباره دولت سوریه در موضوع داعش دارند.منبع: ایلنا
برچسب ها: اروپا ، برجام ، داعش ، ترامپ

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

فروشگاه رفاه کرمان در آتش سوخت

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۶۲۷۷۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جریان مقاومت سیلی محکمی به اسرائیل زد
 • ترامپ دستور خروج از برجام را صادر کرد/ واکنش آیت‌الله مکارم به تبدیل کردن قم به واتیکان!/ روایت ترقی از شنود جلسات خصوصی خاتمی/ دستگیری «مرتضوی» کنار دریا!/ «کاوه مدنی» چرا استعفاء کرد و از ایران رفت؟/ سخنگوی سپاه: اسنپ برای سپاه نیست
 • اروپا برجام را تا پایان ریاست‌جمهوری ترامپ حفظ می‌کند/ نتایج منفی خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای/ «داعش»، تنها نقطه اشتراک تهران و واشنگتن
 • توافق انگلیس و اروپا درباره زمان برگزیت
 • توافق لندن و اتحادیه اروپا درباره تعویق برگزیت
 • تریتا پارسی: با ظریف جلسات خصوصی دوساعته داشتم/ ایرانی‌ها به تهدید حساسیت دارند
 • سیاست خارجی آمریکا در سالی که گذشت
 • کاندید ریاست جمهوری: به برجام باز می گردیم
 • من به عنوان رئیس‌جمهور، آمریکا را به برجام بازمی‌گردانم
 • شرط مرکل برای پذیرش درخواست لندن برای تعویق تاریخ برگزیت
 • وعده ششمین نامزد انتخاباتی آمریکا برای بازگشت به برجام
 • جولیان کاسترو: آمریکا را به برجام بازمی‌گردانم
 • آمریکا را به برجام بازمی‌گردانم
 • کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری آمریکا: آمریکا را به برجام بازمی‌گردانم
 • نگاهی به سیاست خارجی آمریکا در سالی که گذشت
 • بایکوت برجام/ جنگ نفت به سبک ترامپ/ برچسب‌زنی در خاورمیانه/ تلاش ناکام در ورشو
 • ناکامی ترامپ در تحریم نفت ایران
 • روایت اسپوتنیک از ارتباط تجاری ایران و آمریکا/ ترامپ حاضر است به برجام برگردد فقط سهم بیشتری از بازار ایران می‌خواهد
 • نگاهی به خروج آمریکا از برجام؛ واکنش کشورها به عهدشکنی کاخ سفید چه بود؟