علیرضا جهانبخش فوتبالش را از قزوین شروع کرد و اکنون در تیم ملی فوتبال ایران به چهره‌ای شناخته شده تبدیل شده است. این بازیکن در ابتدای صحبت خود با نشریه کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: من در یک خانواده خیلی بزرگ فوتبالی پرورش یافتم. عمو و پسرعمو‌های من عاشق فوتبال بودند. یکی از لحظه‌هایی که از بچگی‌ام به یاد دارم صعود تیم ملی به جام جهانی فرانسه بود.

من آن زمان ۶-۵ سال سن داشتم و جو بازی با استرالیا را به یاد می‌آورم. همه به خیابان‌ها ریختند. خیلی جو دیوانه کننده و شادی‌بخشی بود. مردم خیلی خوشحال بودند. پدر من هم علاقه زیادی به فوتبال داشت. کاملا آن شادی‌ها و لحظه‌های خوش را به یاد می‌آورم.
آن بازی بود که الهام‌بخش علیرضا جهانبخش، پسر دوم از سه فرزند خانواده جهانبخش شد. او یک خواهر بزرگ‌تر و یک برادر کوچک‌تر دارد.
ستاره ایرانی اضافه کرد: من ابتدا ورزش‌های مختلفی را امتحان کردم. کونگ‌فو، دوومیدانی، هندبال و فوتسال را انجام دادم و حتی به تیم فوتسال در رده‌های پایه دعوت شدم. وقتی ۱۲ ساله بودم یک معلم ورزش داشتم که به من گفت: باید راهم را انتخاب کنم. بین فوتبال و فوتسال، در نهایت من فوتبال را انتخاب کردم. آن زمان خیلی مشتاق بودم مدرسه‌ام خیلی زود تمام شود تا با بچه‌ها فوتبال بازی کنم. فقط یک توپ کوچک برای من مهم بود. فرقی نمی‌کرد در دمای ۳۲ یا ۳۵ درجه باشد یا حتی زمستان. من با آن توپ کوچک عشق می‌کردم. این که با بچه‌های بزرگ‌تر از خودم بازی می‌کردم حس خوبی به من می‌داد. ما از خانواده ثروتمندی نبودیم. من خانواده ثروتمندی نداشتم، ولی پدرم همیشه من را حمایت کرد، چون می‌دانست دنبال علاقه و آرزویم گام برمی‌دارم. با این حال در یک کارخانه دوچرخه‌سازی هم کار می‌کردم. در کنار پدرم بودم تا حس استقلال را بیاموزم. پدرم می‌گفت: اگر می‌خواهم پول داشته باشم باید اینجا بیایم و کار کنم و من آنجا چرخ‌های دوچرخه را تعمیر می‌کردم. آن شغلم خوبی‌های خاص خودش را داشت. تنها نکته بد این بود که زمان کمی برای فوتبال بازی کردن داشتم. باید از ۶ صبح تا ۶-۵ بعدازظهر کار می‌کردم و بعد از آن سه ساعت وقت داشتم تا فوتبال بازی کنم. خیلی خسته می‌شدم، ولی به فوتبال ادامه می‌دادم.
هافبک کناری تیم ملی فوتبال ایران که دو تجربه حضور در جام جهانی را در کارنامه خود دارد در ادامه صحبت خود اضافه کرد: من خیلی زود به تهران آمدم تا فوتبالم را ادامه دهم. در اولین بازی خودم در لیگ دسته یک ایران دفاع راست بودم. در آن زمان باشگاه (داماش) سرمایه‌گذاری زیادی کرده بود. آن‌ها مهدوی‌کیا را جذب کردند  که در پست هافبک راست بازی می‌کرد. من ۱۷ سال سن داشتم. مربی به من گفت: می‌توانی در پست هافبک راست بازی کنی و من گفتم بله می‌توانم.
استعدادیاب‌های اروپایی خیلی زود متوجه ظهور این پدیده شدند. او در رقابت‌های زیر ۱۹ سال آسیا در سال ۲۰۱۲ همراه ایران حاضر بود؛ جایی که دو گل برای ایران به ثمر رساند و باعث شد ایران به یک چهارم نهایی صعود کند.
علیرضا جهانبخش افزود: بعد از پایان این تورنمنت متوجه شدم نایمخن من را می‌خواهد. از فرانسه و ترکیه هم پیشنهاد داشتم، اما با توجه به شناختی که از آکادمی در کشور هلند داشتم، فکر کردم که انتخاب نایمخن بهتر است. ما در ایران بازیکنان خوب زیادی داریم، ولی من می‌خواستم بازیکن بهتری شوم. در ایران محدودیت‌هایی وجود داشت. به همین خاطر اگر بخواهید بهتر شوید باید به اروپا بروید. پیشرفت فقط در زمین فوتبال حاضر نمی‌شود بلکه زندگی در باشگاه و آکادمی خیلی چیز‌ها را به آدم می‌آموزد. هفته‌های اول خیلی سخت گذشت، چون ایران و هلند تفاوت زیادی با هم دارند. من آن زمان فقط کمی انگلیسی می‌دانستم. فرهنگ و زبان مختلف و ذهنیت متفاوت کار را برایم سخت کرده بود. هلند یکی از آزادترین کشور‌های جهان است و من از یک کشور اسلامی به یکی از آزادترین کشور‌های جهان رفتم به همین خاطر سخت بود و باید خودم را با شرایط وفق می‌دادم. من برای ارتباط بهترم یک معلم اختصاصی زبان هم آنجا داشتم، ولی این کافی نبود. خودم شروع به یادگیری زبان هلندی کردم و انگلیسی هم می‌آموختم و خوشبختانه بعد از چند ماه می‌توانستم با هم‌تیمی‌هایم صحبت کنم.
جهانبخش در نایمخن عنوان بهترین بازیکن لیگ دسته ۲ و قهرمانی در این لیگ را به دست آورد. در همین رابطه ستاره ایرانی اضافه کرد: فصل خیلی خوبی در آنجا داشتم و بهترین بازیکن سال هم شدم. همه انتظار داشتند گام بعدی را بردارم، ولی من خودم دوست داشتم در هلند بمانم. بعد از دو سال خیلی با فرهنگ این کشور آشنا شده بودم. شیوه فوتبالی و شرایط باشگاه را فهمیده بودم. سه پیشنهاد به من رسیده بود و بهترین پیشنهاد ممکن آلکمار بود که من انتخاب کردم. البته در شروع کارم یک مصدومیت از ناحیه زانو داشتم، ولی رفته رفته کارم را در این تیم پیش بردم. درست است که من آقای گل لیگ هلند شدم، ولی از پاس گل دادن حس بهتری پیدا می‌کنم تا گل زدن. البته من کسب جایزه کفش طلایی را یک افتخار می‌دانم. صادقانه باید بگویم ارزشمندترین جایزه‌ای بود که تا الان گرفتم. به همین خاطر آن را به خانواده، دوستان و نزدیکانم اهدا کردم.
جهانبخش در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره حضور در جام جهانی گفت: اولین حضورم در جام جهانی باور نکردنی بود. بعد از ۶ ماه بازی در اروپا در ۱۹ سالگی به جام جهانی رفتم که برای خودم باور نکردنی بود، چون چیز‌های زیادی یاد گرفتم و بهترین‌های دنیا را از نزدیک دیدم.
تیم ملی فوتبال ایران برای صعود به دور دوم جام جهانی روسیه یک گل کم آورد و در مرحله گروهی حذف شد. هرچند این حذف دردناک بود، ولی ایران هواداران زیادی در دنیا پیدا کرد. جهانبخش حالا در ۲۴ سالگی یک چهره شاخصی برای ایران در راه جام ملت‌های آسیا تبدیل شده است؛ جامی که ایران از سال ۱۹۷۶ موفق به فتح آن نشده است.
ستاره فوتبال ایران در بخش پایانی صحبت‌های خود افزود: من می‌دانم الان انتظارات از من خیلی بالاتر رفته است، ولی هر زمان که پیراهن تیم ملی را به تن کنم تلاش می‌کنم بهترین عملکرد خودم را داشته باشم. حالا چه می‌خواهد جام جهانی باشد چه جام ملت‌های آسیا یا حتی یک بازی دوستانه. البته بعضی رقابت‌ها مهم‌تر هستند. برای مردم ما جام جهانی و جام ملت‌ها اهمیت دارد. یکی از آرزو‌هایی که من همیشه داشتم قهرمانی در جام ملت‌های آسیا با ایران بوده است. این اتفاقی است که مدت‌ها در فوتبال ایران نیفتاده است.

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

ناظر فنی مسابقات جام باشگاه‌های آسیا و ریاست فدراسیون جهانی معرفی شد

کیش - ایرنا، فدراسیون جهانی، «سانگ چئون کیم» رییس کمیته فنی و توسعه اتحادیه تکواندو آسیا را به عنوان ناظرفنی مسابقات تکواندو جام باشگاه‌های آسیا و جام ریاست فدراسیون جهانی را معرفی کرد.

به گزارش ایرنا، نهمین دوره مسابقات جام باشگاه‌های آسیا (G1) هفتم اسفندماه و سومین دوره رقابت‌های جام ریاست فدراسیون جهانی (G2) در دو بخش کیوروگی (نوجوانان و بزرگسالان)و پاراتکواندو نهم تا دوازدهم اسفندماه در مجموعه ورزشی المپیک جزیره کیش برگزار می‌شود.
سومین دوره مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی در آسیا (G2) از روز 9 اسفند به مدت 4 روز با حضور 21 کشور در دو بخش کیوروگی و پاراتکواندو و در رده‌های سنی نوجوانان در مجموعه ورزشی 'المپیک' جزیره کیش برگزار می شود.
برای حضور در این رقابت‌ها 552 تکواندوکار از کشور آذربایجان، آمریکا، اردن، ارمنستان، ازبکستان، افغانستان، اوکراین، پاکستان، تونس، چین، روسیه، سوریه، سوئد، عراق، عمان، قزاقستان، کره جنوبی، گرجستان، لبنان، لهستان و هند اعلام آمادگی کرده‌‌اند همچنین 5 تیم در قالب تیم منتخب کشورمان در این مسابقات شرکت می‌کنند.
رقابت‌های کیوروگی بزرگسالان در دو گروه مردان و زنان در 8 وزن طی روز‌های نهم و دهم اسفندماه پیگیری می‌شود؛ مسابقات نوجوانان پسر و دختر در 10 وزن روز 11 اسفندماه انجام خواهد شد و در روز پایانی این رویداد نیز رقابت‌های پاراتکواندو در دو گروه مردان و زنان برگزار خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی موسسه ورزش و تفریحات سالم، نهمین دوره مسابقات جام باشگاه‌های آسیا(g2 ( روز سه شنبه - 7 اسفندماه با حضور 77 تکواندوکار در قالب 11 تیم از کشورهای ایران (3 تیم/ شهرداری ورامین - دانشگاه آزاداسلامی - لوازم خانگی کن)، پاکستان (2 تیم/ الف و ب)، عراق (2 تیم/ پلیس - البصره)، عمان (2 تیم/ مجان - چلنجینگ تکواندو آکادمی) و سوریه (2 تیم/ باشگاه ایگل و سوریه) در مجموعه ورزشی 'المپیک' جزیره کیش برگزار می‌شود.
این دوره از رقابت‌ها در 8 وزن 54-، 58-، 63-، 68-، 74-، 80-، 87- و 87+ کیلوگرم طی یک روز پیگیری خواهد شد.
بر اساس برنامه اعلامی از سوی کمیته مسابقات، روز دوشنبه – 6 اسفندماه ساعت 8 تا 15 ورود تیم‌ها و ثبت نام انجام می‌شود؛ جلسه داوران در بخش تئوری از ساعت 14 تا 15 و در بخش عملی از ساعت 15:30 تا 16:30 پیگیری خواهد شد، وزن‌کشی تمامی اوزان 15 تا 17 همین روز می‌باشد.
مبارزات مقدماتی تمامی اوزان از ساعت 9:30 تا 12:30 صبح روز سه شنبه - 7 اسفندماه برگزار می شود و ادامه رقابت ها نیز از ساعت 14 پیگیری خواهد شد. ساعت 19:30 نیز مراسم اهدای مدال صورت می گیرد.
در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا G1 ، به دارندگان مدال طلا، نقره و برنز به ترتیب 10، 6 و 3.6 امتیاز در راستای افزایش رنکینگ المپیک تعلق می‌گیرد.
1339

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

جزئیات تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه اول اسفندماه ۹۷

کلیدواژه: تیم ملی فوتبال کنفدراسیون فوتبال آسیا خانواده صعود تیم ملی بازی پدر فوتسال معلم عشق استقلال پول تیم ملی فوتبال جام جهانی ایران فرانسه ترکیه زمین هلند جهان کفش فوتبال ایران روسیه تیم ملی جام ملتهای آسیا علیرضا جهانبخش

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۶۲۸۶۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امید نورافکن: باید باخت به تراکتورسازی را جبران می کردیم؛ هر بازیکنی آرزوی بازی در استقلال را دارد
 • نورافکن: بازی برای استقلال آرزوی هر بازیکنی است/ در گروه سختی در لیگ قهرمانان قرار داریم
 • آرزوی موفقیت فدراسیون فوتبال برای نمایندگان ایران در آسیا
 • آرزوی موفقیت فدراسیون فوتبال برای تیم‌های ایران در لیگ قهرمانان آسیا
 • کولاکوویچ: زمان جام ملت‌های آسیا مناسب نیست
 • انتظار حضور پاختاکور را داشتم/ کوتاه آمدن در آسیا معنایی ندارد
 • انتظار حضور پاختاکور را داشتم
 • فوتبال جهان| گواردیولا: می‌پذیرم که قهرمانی‌های اروپایی‌‌ام به لطف ستاره‌های بارسلونا بوده است
 • فوتبال جهان| بونوچی: از پیوستن کریستیانو رونالدو به یوونتوس ناراحت شدم!/ از رئال مادرید هم پیشنهاد داشتم
 • حریفان والیبال ایران در جام ملت‌های آسیا مشخص شدند
 • معرفی رقبای والیبال ایران در جام ملت‌ها و باشگاه‌های آسیا
 • وقت‌مان را نباید با بالا بردن سطح توقع از استقلال هدر داد/ آقای مدیر قهرمان آسیا زمین تمرین ندارد/ فعالیت در پست غیرتخصصی خیانت و دزدی است/ فتحی آن زمان هم اشتباهی مدیر بود/ خدا را شکر کی‌روش از فوتبال ایران رفت/ وریا غفوری از درد مردم نگوید چه کسی بگوید؟
 • معرفی حریفان والیبال ایران در جام ملت‌های آسیا
 • میزبانی فلسطین اشغالی و آرزوی بر باد رفته بانوان فوتبالیست!
 • اعتراف گلر رکوردشکن استقلال در برنامه ۹۰
 • اعتراف گلر رکوردشکن استقلال در 90
 • برنامه نود؛ گفتگوي مفصل با رحمتي/ از حواشي استقلال تا خداحافظي تيم ملي
 • رحمتی: باید یقه علی‌کریمی را می‌گرفتم تا سومی را از زاید نخوریم!
 • گزارش برنامه نود (97/11/29)؛ با رحمتی از حواشی استقلال تا خداحافظی ملی