کوالالامپور- ایرنا- سئول و سنگاپور در جریان دیدار «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی از این دولت - شهر جنوب شرق آسیا 6 قرارداد افزایش همکاری های دو جانبه در بخش های صنعت، انرژی، محیط زیست، تجارت،فناوری و نوآوری و سرمایه گذاری های کوچک امضا کردند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، ناظران منطقه ای امضای این قراردادها را قدردانی و حمایت کره جنوبی از سنگاپور بابت میزبانی نشست ترامپ - کیم و حمایت از خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره ارزیابی کردند.
مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی از روز چهارشنبه گذشته در سفری سه روزه در سنگاپور حضور دارد.
'لی هسین لونگ' نخست وزیر سنگاپور و مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در کاخ ایستانا سنگاپور با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند.
مون جائه این پس از این دیدار گفت: دولت و مردم سنگاپور با برگزاری نشست تاریخی دیدار رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی به ایجاد دوره جدیدی در شبه جزیره کره کمک کردند.
وی افزود: سنگاپور و کره جنوبی برای صلح و ثبات در منطقه با یکدیگر همکاری می کنند.
رئیس جمهوری کره جنوبی و لی هسین لونگ با شرکت در یک کنفرانس خبری مشترک بر تلاش و همکاری های مشترک برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه به ویژه شبه جزیره کره تاکید کردند.
لی هسین لونگ گفت که سنگاپور با اعتقاد به مذاکرات سازنده برای ایجاد و حفظ صلح ، دیدار ترامپ - کیم را در 12 ژوئن(22 خرداد) دراین کشور میزبانی کرد.
رئیس جمهوری کره جنوبی در دیدارهایش با مقام های ارشد سنگاپور از جمله حلیمه یعقوب رئیس جمهوری این کشور، برگسترش همکاری های اقتصادی با این دولت- شهر جنوب شرق آسیا و همچنین اتحادیه جنوب شرق آسیا ' آسه آن' تاکید کرد.
سنگاپور با 20 میلیارد دلار دومین شریک تجاری کره جنوبی در میان کشورهای جنوب شرق آسیاست که قرار است دو کشور با کاهش مالیات های مضاعف بر کالاهای یکدیگر حجم روابط تجاری را افزایش دهند.
رئیس جمهوری کره جنوبی گفت: سنگاپور می تواند با تلاش هایش نقش مهمی در خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره داشته باشد.
سئول و سنگاپور همچنین در مورد افزایش همکاری های تجاری میان گروه همکاری های جامع اقتصادی منطقه ای (آر سی ای پی) و اتحادیه جنوب شرق آسیا ' آسه آن'و شرکای آسه آن شامل استرالیا، چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و نیوزیلند تاکید کردند.
این درحالی است که به گزارش شبکه های خبری غربی، با وجود این که ترامپ پس از دیدار با اون در سنگاپور بارها از توافق با رهبر کره شمالی مبنی بر خلع تسلیحات هسته‌ای در این کشور خبر داده اما آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا بر این باورند که به رغم توافق به عمل آمده میان آمریکا و کره شمالی، این کشور تولید سوخت برای تسلیحات اتمی را در چند سایت مخفی در ماه‌های اخیر افزایش داده است.
آساق**1599**1144

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

گفت‌وگوهای آمریکا با کره شمالی چه تفاوتی با مذاکرات برجام دارد؟

رضا نصری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در پاسخ به این سوال تا چه اندازه انجام مذاکرات میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون تحت تاثیر خروج از توافق هسته‌ای و تلاشی از سوی واشنگتن برای پر کردن خلا خروج از برجام بود؟ گفت: ماجرای برجام تنها انگیزه این مذاکرات نیست اما قطعاً نقش برجسته‌ای دارد. 

علاقه ترامپ به دستیابی به یک موفقیت بین‌المللی پیش از فرارسیدن فصل انتخابات

وی با اشاره به تبعات خروج از توافق هسته‌ای برای امریکا اظهار داشت: حقیقت این است که در فضای داخلی آمریکا، ترامپ متهم است با خروج از برجام هم به رژیم بین‌المللی «عدم اشاعه» لطمه زده است؛ هم متحدان آمریکا را از خود رانده است و هم باعث شده جامعه جهانی به این نتیجه برسد که لازم است سازوکارهای جدیدی ایجاد کند تا از این پس «تحریم‌های ثانویه» آمریکا را - که یکی از مهم‌ترین حربه‌های این کشور بوده - خنثی و بی‌‌‌‌‌اثر سازد.

این کارشناس ارشد مسائل امریکا ادامه داد: در چنین فضایی، ترامپ علاقه دارد پیش از فرارسیدن فصل انتخابات، دستِ کم یک موفقیت مهم بین‌المللی در همین حوزه به نمایش بگذارد.  

روش و مدل مذاکرات ترامپ چگونه است؟ 

نصری در پاسخ به این سوال که توافق ایده‌آل ترامپ در مذاکره با پیونگ یانگ بر چه اساس و مدلی استوار است؟ تصریح کرد: ترامپ مدعی است پنج رئیس‌جمهور پیشین آمریکا مُدل مذاکراتی غلطی پیش گرفته بودند و به همین خاطر یا موفق به انعقاد قرارداد نشدند یا فریب خوردند.

وی با بیان اینکه ترامپ مدعی است مُدل مذاکراتی او دستِ کم از دو جهت با روش رؤسای جمهور قبلی تفاوت دارد، خاطرنشان کرد: تفاوت اول اینکه روش ترامپ مبتنی بر مُدل مذاکراتی «از بالا به پایین» (یا Top down) است، حال اینکه دیگران مُدل «از پایین به بالا» (Bottom-up) را پیش گرفته بودند. یعنی اگر در روش مذاکراتی قبلی، بالاترین مقامات کشورها صرفاً در مرحلهٔ نهایی گفت‌وگوها - یعنی پس از اینکه مقامات پایین‌تر به نتیجه رسیده‌اند - برای رفع اختلافات باقی‌مانده وارد میدان می‌شدند، در روش پیشنهادی ترامپ، بالاترین مقامات از همان ابتدا - ضمن برقراری یک رابطه دوستانه شخصی - به حلاجی اختلافات می‌پردازند.

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی افزود: تفاوت دوم اینکه روش مذاکراتی ترامپ - به زعم او - مبتنی بر سیاست «فشار حداکثری» است و مادام که طرف مقابل به صورت کامل و غیرقابل بازگشت خواسته‌های او را به اجرا نگذارد، حاضر به کاهش فشار نخواهد بود. او مدعی است این مُدل موجب می‌شود طرف مقابل «اعتبار» و «تهدید» آمریکا را جدی‌تر بگیرد و با مقاومت و مطالبات کمتری به خواسته‌های آن تن دهد. 

رویکرد ترامپ در زمینه «اقدامات متقابل»، غیرمنطقی و زورگویانه‌ است

نصری در پاسخ به این سوال که دومین دیدار ترامپ و کیم جونگ اون بدون دستیابی به یک نتیجه خاص و با شکست به پایان رسید. دلیل این شکست چه بود؟ ابراز داشت: معتقدم منطقی که ترامپ در این مذاکرات پیش گرفته منطق مخدوشی است که با منافع حیاتی طرف مقابل، محاسبات امنیتی او و تاریخچه روابط دو کشور سازگاری ندارد.

وی با تاکید بر اینکه رویکرد دولت ترامپ در زمینه «اقدامات متقابل»، رویکرد غیرمنطقی و زورگویانه‌ای است که طرف مقابل به راحتی به آن تن نخواهد داد، بیان کرد: اگر به یاد داشته باشید، در مذاکرات هسته‌ای ایران، بحث «اقدامات همزمان» و «اقدامات متناظر» مطرح بود. حال اینکه در مُدل مورد نظر ترامپ توقع می‌رود کره شمالی تمام خواسته‌های آمریکا در زمینه خلع سلاح، انحلال برنامه موشکی و انحلال کامل تاسیسات هسته‌ای را یکجا برآورده کند تا سپس در ازای آن از «فشار حداکثری» کاسته شود.

ترامپ توقع دارد کره شمالی به انجام اقدامات غیرقابل بازگشت تن بدهد

حاکمان کره شمالی به ضمانت‌های امنیتی آمریکا اعتماد ندارند​

این حقوقدان بین‌المللی با بیان اینکه ترامپ توقع دارد کره شمالی - در ازای لغو تحریم (که ذاتاً امری قابل بازگشت است) - به انجام اقدامات غیرقابل بازگشت تن بدهد، یادآور شد: در قضیه برجام، ایران تنها به «محدود کردن» برخی فعالیت‌ها (و نه برچیدن زیرساخت‌های هسته‌ای خود)، آن هم به صورت موقت (و نه دائمی) تن داد و هیچ‌گونه محدودیتی نیز در زمینه برنامه‌های دفاعی و نظامی خود قبول نکرده است. حال اینکه در مورد کره شمالی دولت ترامپ اصل را بر «اقدامات دائم در ازای اقدامات بازگشت‌پذیر» قرار داده است.

نصری اضافه کرد: دولت ترامپ تصور می‌کند می‌تواند کشوری را که موشک‌ها و سلاح هسته‌ای خود را تنها عامل بازدارنده در برابر تهاجم نظامی آمریکا می‌داند، با «تهدید» و اِعمال تحریم‌هایی که موجودیت کشور را به مخاطره می‌اندازد وادار به واگذاری همان اهرم‌ بازدارنده کند! طبیعتاً، حاکمان کره شمالی نیز نه به ضمانت‌های امنیتی آمریکا اعتماد دارند و نه امنیت خود را با چنین منطقی به حراج خواهند گذاشت. 

لغو قطعنامه‌ها با الگوی رفتاری آمریکا و منش اعضای شورای امنیت سازوگاری ندارد

وی در پاسخ به این سوال که چرا امریکا با درخواست کره شمالی مبنی بر تعلیق بندهایی از پنج قطعنامه شورای امنیت درباره این کشور موافقت نکرد در حالی که آنها قبلا با لغو تمامی قطعنامه‌های تحریمی ایران در ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل موافقت کرده بودند؟ عنوان کرد: مورد لغو قطعنامه‌های شورای امنیت درباره ایران یک مورد استثنایی است که نه با الگوی رفتاری امریکا، نه با منش سایر اعضای دائمی شورای امنیت و  نه با رویه خود این نهاد سازگاری دارد.

این کارشناس ارشد مسائل امریکا با بیان اینکه مورد ایران نه مسبوق به سابقه بوده و نه تکرار آن برای سایر کشورها به این آسانی میسر است، گفت: حقیقت این است که یکی از مهم‌ترین اهداف و اولویت‌های ایران در مذاکرات هسته‌ای خروج از زیر ضرب شورای امنیت سازمان ملل بود و به همین خاطر هم از ابتدا تیم مذاکره‌کننده وزارت امور خارجه با عزمی جدی و یک تلاش فنی بی‌‌‌نظیر، عدم عادی‌سازی پرونده کشور در شورای امنیت را به عنوان «خط قرمز» خود تعریف کرد و در آن جهت نیز گام برداشت.

ایران تنها کشوری است که بدون اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت، آنها را لغو کرد

بعید است کره شمالی استعدادی در حوزه دیپلماسی و حقوق بین‌المللی همانند ایران داشته باشد

نصری با بیان اینکه ایران تنها کشوری است که موفق شده بدون اینکه حتی یک روز قطعنامه‌های شورای امنیت را اجرا کرده باشد، کلیت آنها را - صرفاً با توسل به مذاکره - لغو کند، اظهار داشت: در اصل، نه تنها ایران موفق شد قطعنامه‌های قبلی را لغو کند، بلکه - به عنوان کشوری که در شورای امنیت عضویت ندارد و صرفاً «موضوع» رسیدگی آن بوده - حتی توانست در تدوین و نگارش قطعنامه جدید نیز ایفای نقش کند و ملاحظات و خواسته‌های خود را در سند جدید به کُرسی بنشاند.

وی ادامه داد: این دستاورد استثنایی در همان زمان هم موجب تعجب بسیاری از تحلیلگران شد و بعید است کره شمالی - ولو با وجود سلاح هسته‌ای - موفق شود چنین استعدادی در حوزه دیپلماسی و حقوق بین‌المللی از خود به نمایش بگذارد. 

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

کلیدواژه: سياسي كره جنوبي سنگاپور

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۶۴۱۹۶۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا به کره‌ جنوبی رفت
 • سال 97 و جهش در روابط راهبردی ایران و سوریه
 • سفر مدیر اطلاعات ملی آمریکا به سئول برای گفتگو درباره کره شمالی
 • بولتون: آزمایش موشکی کره شمالی موجب تأثر شدید ترامپ می‌شود
 • بایکوت پیمان‌ ملل/ ترامپ – مادورو، براندازی از راه دور/ راهبرد مشکوک در سوریه/ مدارا با چین، رفاقت با مسکو
 • کسر سیصدهزار دلار از پاداش دو میلیون دلاری پرسپولیس برای امور خیریه!
 • برگزاری نشست فوق العاده وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در استانبول
 • پرتاب تصادفی یک فروند موشک در کره‌جنوبی
 • واردات نفت کره‌جنوبی از ایران افزایش یافت
 • کره جنوبی اگر راه پهلوی را می‌رفت، اکنون ویرانه بود
 • افزایش واردات نفت کره‌جنوبی از ایران
 • سئول: اکنون نوبت کره شمالی است اقدامات واقعی خلع سلاح انجام دهد
 • کره جنوبی خواستار اقدامات عملی پیونگ یانگ شد
 • مشورت‌گیری فرستاده ترامپ از اروپا برای خلع سلاح کره شمالی
 • پامپئو: آمریکا به دنبال آینده روشن برای کره شمالی است
 • کیم ترامپ را آچمز می کند؟
 • واردات نفت کره جنوبی از ایران افزایش 4 برابری داشته است
 • افزایش ۴ برابری واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه فوریه
 • گفتگو‌های آمریکا با کره شمالی چه تفاوتی با مذاکرات برجام دارد؟