به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ در فرهنگ‌ها و جوامع مختلف، برای تعیین جنسیت جنین به مواردی از برآمدگی شکم گرفته تا شدت علائم حاملگی استناد می‌شود؛ در این مطلب، به تشریح این باور‌های رایج پرداخته و روش‌های اثبات شده تشخیص جنسیت جنین را بررسی کرده‌ایم.   6 باور رایج برای تعیین جنسیت وجود دارد که تحقیقات علمی در زمینه تشخیص جنسیت جنین هیچکدام از این روش‌ها را تایید نمی‌کند.     تهوع حاملگی بیش از ۵۰ درصد زنان باردار در طول سه ماهه اول بارداری خود دچار تهوع حاملگی یا ویار می‌شوند؛ بعضی افراد معتقدند که تهوع حاملگی شدید نشان نشان دهنده دختر بودن جنین است.   طبق استدلال این افراد زنانی که جنین آن‌ها دختر است، دارای سطح بالایی از هورمون‌ها هستند و درنتیجه تهوع حاملگی در آن‌ها شدیدتر است این در حالی است که زنان دارای جنین پسران تهوع کمتری دارند، زیرا سطح هورمون‌ها در آن‌ها پایین‌تر است.   تحقیقات بسیار کمی این فرضیه را تایید کرده است و از طرفی برخی مطالعات به نتایج متضادی دست یافته‌اند به عنوان مثال، یک مطالعه انجام شده در سال ۱۹۹۹، نشان داد زنانی که جنسیت جنین آن‌ها دختر بوده است، از تهوع حاملگی شدید رنج می‌بردند.   با این حال، مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۳ بر ۲۴۵۰ زن حامله انجام شد نشان داد که میزان تهوع و استفراغ در بانوان بارداری که دارای جنین پسر بودند، بیشتر بوده است؛ جنسیت جنین ۷۹/۵ درصد زنان این مطالعه که دچار تهوع حاملگی بودند، غالبا پسر بود.   ویار به غذا‌های شور طبق یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴، ۵۰ تا ۹۰ درصد زنان باردار در ایالات متحده ویار دارند.

براساس باوری رایج، زنانی که جنسیت جنین آن‌ها پسر است بیشتر به غذا‌های شور و خوش نمکی مانند چیپس، سیب زمینی تمایل دارند و کسانی که جنسیت جنین آن‌ها دختر است بیشتر غذا‌های شیرین مانند بستنی و شکلات را ترجیح می‌دهند.

با این حال، ویار بیشتر نشان دهنده گرایش نیاز‌های تغذیه‌ای زن باردار است؛ محققان در مطالعه‌ای مدعی شباهت اشتها و تمایل زنان به برخی غذا‌ها در قبل از دوره قاعدگی و دوران بارداری آن‌ها شدند.

موی سالم و پوست

طبق گفته‌های برخی از زنان سالمند جنین دختر باعث تیره شدن پوست، آکنه و مو‌های زائد در دوران بارداری می‌شود، در حالی که جنس مذکر باعث تغییر در ظاهر نمی‌شود.

اما حقیقت این است که تغییرات هورمونی گسترده‌ای در دوران بارداری اتفاق می‌افتد. این تغییرات صرف نظر از جنسیت جنین بر پوست و مو بسیاری از زنان باردار تاثیر می‌گذارد.

یک مطالعه نشان داد که بیش از ۹۰ درصد زنان باردار تغییرات در ظاهر پوست و موی خود را تجربه کرده‌اند.

نوسانات خلقی

طبق یک باور رایج جنسیت جنین زنان بارداری که در دوران بارداری خود تغییرات رفتاری را تجربه نمی‌کنند، پسر است و زنانی که تغییرات قابل ملاحظه‌ای در خلق و خوی خود دارند، حمل کننده جنین دختر هستند.

حقیقت این است که بیشتر زنان در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه اول و سوم، تغییرات رفتاری را تجربه می‌کنند.

استرس‌های فیزیکی، خستگی، هورمون‌ها و عوامل دیگری که با جنسیت جنین ارتباطی ندارند، باعث وقوع تغییرات رفتاری در زنان باردار می‌شود.

ضربان قلب جنین

قلب جنین در حدود ۶ هفته بارداری شروع به تپیدن می‌کند. طبق اعلام انجمن بارداری آمریکا، ضربان قلب جنین در هفته نهم بین ۱۴۰ تا ۱۷۰ ضربه در دقیقه است.

طبق یک باور رایج جنسیت جنین با کمتر از ۱۴۰ ضربه در دقیقه، پسر است در حالیکه جنین‌ دختر دارای ضربان قلب بیشتری هستند.

مطالعات سال ۲۰۰۶ نشان داد که اختلاف معناداری بین ضربان قلب جنین‌های دختر و پسر در اوایل بارداری وجود ندارد.

برآمدگی شکم

بسیاری از مردم معتقدند که کمتر بودن برآمدگی شکم نشان دهنده پسر بودن جنین است و برآمدگی زیاد شکم حاکی از دختر بودن جنین است.

یک مطالعه منتشر شده در مجله «تولد» در سال ۱۹۹۹ نشان داد زنانی که از این و دیگر روش‌های پیش بینی برای تشخیص جنسیت نوزادشان استفاده کردند، چندان موفق نبودند و پیش‌بینی آن‌ها درست نبوده است.

عوامل تعیین کننده شکل و اندازه برآمدگی شکم زن باردار با اندازه جنین و موقعیت آن ارتباط دارد؛ اگر پشت نوزاد موازی پشت مادر باشد، برآمدگی شکم در او کمتر است.

راه‌های اثبات شده تعیین جنسیت جنین

آزمایش پزشکی پاسخ دقیقی در این زمینه ارائه می‌دهد و با استفاده از برخی روش‌ها می‌توان جنسیت جنین را در اوایل هفته دهم تشخیص داد. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

آزمایش خون

پزشکان عمدتا از این آزمایش برای تشخیص مسائل مرتبط با کروموزوم استفاده می‌کنند؛ زنان باردار می‌توانند این آزمایش را در هفته دهم انجام دهند و نتایج معمولا در عرض ۷ تا ۱۰ روز آماده می‌شود؛ این آزمایش معمولا برای زنان باردار بالای ۳۵ ساله کاربرد دارد.

آمنیوسنتز

در طی این روش، یک سوزن نازک از طریق پوست به داخل رحم وارد می‌شود؛ در این روش مقداری از مایع آمنیوتیک که از نوزاد در دوران بارداری محافظت می‌کند، برداشته می‌شود.

مایع آمنیوتیک حاوی سلول‌ها و مواد شیمیایی است که ناهنجاری‌های ژنتیکی، عفونت جنین و جنس جنین را نشان می‌دهد.

آمنیوسنتز معمولا از ۱۵ هفته به بعد انجام می‌شود؛ اگر نگرانی در مورد شرایط ژنتیکی جنین وجود داشته باشد، باید از این روش استفاده کرد هر چند این روش خطر‌های  از جمله خطر سقط جنین  به دنبال دارد.

نمونه‌گیری از پرز‌های جفتی (CVS)

CVS مشابه آمنیوسنتز است در این روش با استفاده از یک سوزن قسمتی از بافت جفت برداشته می‌شود؛  این آزمایش جنین دچار سندرم داون یا یکی دیگر از ناهنجاری‌های مرتبط با کروموزوم را نشان می‌دهد؛ این آزمایش همچنین می‌تواند جنسیت جنین را تعیین کند.

CVS از هفته ۱۰ بارداری قابل انجام است و تقریبا همان خطرات آمنیوسنتز را داراست؛ زنان آزمایش CVS را فقط در صورتی باید انجام دهند که احتمال خطر ناهنجاری‌های کروموزومی جنین بالا باشد.

سونوگرافی

سونوگرافی یک راه غیرمخرب برای تعیین جنسیت جنین است؛ استفاده از سونوگرافی برای تعیین جنسیت جنین فقط از هفته‌های ۱۸ تا ۲۰ به بعد ممکن است.

تکنسین اولتراسوند ممکن است در هنگام اسکن نتواند جنسیت جنین را تشخیص دهد زیرا ممکن است جنین در موقعیت ایده‌آل قرار نداشته باشد یا بارداری به اندازه کافی پیشرفت نکرده باشد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

قتل دردناک دختر 11 ساله در روز تولدش+عکس

رکنا: دختر 11 ساله در روز تولدش توسط پدر خود باگلوله به قتل رسید.

به گزارش گروه ترجمه رکنا، پدری که دختر 11 ساله‌اش را در روز تولدش به قتل رساند و قبل از این که توسط پلیس دستگیر شود، خودش را به ضرب گلوله زخمی کرده بود، دیشب در بیمارستان درگذشت.

ناپدید شدن دخترک نیمه شب پنجشنبه گذشته بصورت پیام هشدار روی موبایل مردم انتاریو ارسال شده بود و پلیس با تحقیقات و بررسی توانست جسد دختر را که به دست پدرش به قتل رسیده بود کشف کند.

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

کلیدواژه: اخبار سلامت اخبار پزشکی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۶۶۲۱۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روایتی از جشن عروسی دختر رئیس‌جمهور
 • ناگفته های تلخ پسر جوان که 15 زن و دختر را به خلوت خود برده بود / سهیل در خانه مجردی با او چه کرد؟
 • خوابیدن پسر بچه 11 ساله در کنار ملانیا ترامپ! +عکس
 • ابتلای سالانه ۱۴ هزار خانم به سرطان سینه/ بارداری زیر ۳۰ سال؛ راه فرار از خطرناکترین سرطان زنان
 • زمان مناسب برای اولین سونوگرافی در بارداری/ جنین در کدام هفته رویت می‌شود؟
 • حمله به زن باردار مسلمان در آلمان
 • به زن باردار مسلمان در آلمان حمله شد
 • پوگبا: بازیکنان منچستریونایتد خواستار ماندن سولسشر هستند؛ او خود باوری را به جمع ما برگرداند
 • یک «بانوی باردار محجبه» در پایتخت آلمان مورد حمله قرار گرفت
 • حمله یک فرد ناشناس به زن باردار مسلمان در آلمان
 • ‌پدر؛ تنها قهرمان زندگی من
 • مرگ مادران باردار در سیستان و بلوچستان 50 درصد کاهش یافت
 • اختلاف در دولت ترامپ بر سر تقابل‌ با سپاه پاسداران/معافیت 90 روزه عراق از تحریم های آمریکا علیه ایران/ نامه سناتورهای آمریکایی به پادشاه سعودی/ادعای هک تلفن همراه همسر و پسر نتانیاهو
 • مصدومیت پسر ۵ ساله از ناحیه صورت
 • مصدومیت دختر ۵ ساله از ناحیه دست
 • چقدر احتمال دارد کودک شما اوتیسم بگیرد؟
 • گرفتار شدن ۲ مادر باردار در برف گلستان/بالگرد موفق به فرود نشد
 • اصابت گلوله به پسر بچه تهرانی در پل گیشا / بی ام و به رگبار بسته شد
 • پسر تخم مرغی استرالیا: کمک‌های جمع شده مردمی را به مسلمانان نیوزیلند هدیه می‌کنم