مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان از تلف شدن 70 راس کل بز و قوچ میش به علت شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی «خبر»، خبر داد و بیان کرد: این اداره کل لاشه این حیوانات را سوزانده و دفن کرده است.

به گزارش ایسنا، "رضا جزینی‌زاده" عصر روز گذشته 23 تیرماه در ستاد بحران استان کرمان گفت: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حدود یک ماه پیش در پارک ملی «خبر» در توابع شهرستان بافت گزارش و به اداره کل دامپزشکی استان کرمان اعلام شد.وی به تاریخچه پارک ملی «خبر» اشاره کرد و افزود: پارک ملی «خبر» در سال 1350 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و در سال 78 به عنوان پارک ملی «خبر» ارتقاء سطح پیدا کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان در ادامه با بیان این مطلب که ویروس PPR (طاعون نشخوارکنندگان کوچک) معمولا از شرق کشور وارد استان کرمان و مرکز کشور می‌شود، اظهار کرد: اگر واکسیناسیون دام‌ها به صورت کامل انجام نشود، می‌تواند باعث تکثیر این بیماری بین حیوانات شود.

وی به اولین شواهد شیوع این بیماری در استان کرمان اشاره و تصریح کرد: در 23 خردادماه سال جاری گزارش تلفات چند حیوان در پارک ملی «خبر» داشتیم که در 10 تیرماه نتیجه آزمایش طاعون نشخوارکنندگان اعلام شد.

وی با اشاره به اقدامات سازمان محیط زیست برای مقابله و کنترل طاعون نشخوارکنندگان کوچک تصریح کرد: ضد عفونی و پاکسازی همه منابع آبی، پیگیری واکسیناسیون دام‌های اهلی در منطقه، رصد و پایش دام‌های اهلی، آماده باش به نیروهای یگان ویژه منطقه، مشخص شدن وظایف تیم‌ها و اعزام سریع نیروها به پارک ملی، ضد عفونی کردن مدخل‌های ورودی پارک ملی خبر و ... از جمله اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست استان در راستای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری در این منطقه بوده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان ورود دام قاچاق به منطقه را یکی از دغدغه‌های جدی استان کرمان برشمرد و عنوان کرد: چهار میلیون هکتار سطح مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست استان است که باید پایش شوند.

جزینی زاده با اشاره به امکانات و تجهیزات مورد نیاز سازمان محیط زیست استان برای مقابله با این بیماری اظهار کرد: این بیماری، خوشبختانه بیماری مشترک بین انسان و دام نیست اما انسان می‌تواند ناقل این بیماری باشد.


انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

انتظارات گازوئیلی محیط زیست از وزارت نفت

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از عملکرد وزارت نفت در پایش‌های مشترک از کیفیت گازوئیل گفت: آنالیز نمونه‌های گازوئیل در پاییز امسال نشان می‌دهد که محتوای گوگرد در ۳۹ درصد نمونه‌ها در حد مجاز و ۶۱ درصد نمونه‌ها بالاتر از حد مجاز استاندارد یورو ۴ بوده است.

شینا انصاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه بر اساس ماده ۱۸ «قانون هوای پاک»، وزارت نفت مکلف است تا سه سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، سوخت تولیدی کشور را شامل بنزین، نفت‌ گاز، نفت کوره و نفت سفید را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند، گفت: بر اساس این ماده از قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست نیز موظف است از تولید سوخت غیر استاندارد جلوگیری کند همچنین برای سازمان ملی استاندارد نیز تکلیف شده است که از واردات سوخت فاقد استاندارد ملی جلوگیری به عمل آورد. وزارت نفت، سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان حفاظت محیط زیست مکلف هستند گزارش عملکرد خود را در مورد سوخت استاندارد و اجرای ماده ۱۸ قانون هوای پاک هر شش ماه یک بار منتشر کنند.

وی با بیان اینکه آیین‌نامه فنی ماده‌ ۲ قانون هوای پاک که در مهرماه سال ۹۷ ابلاغ شد، تصریح کرد: تبصره دو و سه ماده  ۲  آیین‌نامه فنی قانون هوای پاک نیز بر این موضوع تاکید دارد که توزیع سوخت نفت‌ گاز یورو ۴ علاوه بر کلانشهرها باید در ۱۶۳ جایگاه فهرست شده ( پیوست مصوبه) توزیع شود.

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر وظیفه قانونی سازمان حفاظت محیط زیست برای پایش کیفیت سوخت توزیعی در کشور تصریح کرد: علاوه بر قانون هوای پاک بر مبنای مصوبه هیأت وزیران در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳، سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه دارد نسبت به نمونه‌برداری و پایش مستمر سوخت مصرفی در جایگاه‌های عرضه سوخت هشت کلانشهر کشور اقدام کند. مطابق این تصویب‌نامه سازمان محیط زیست مجری تجزیه و تحلیل مستمر سوخت مصرفی کشور در بازه‌های زمانی سه ماهه است.

به گفته انصاری، در همین راستا در خردادماه سال جاری به منظور نظارت بر توزیع و کیفیت سوخت نفت‌ گاز یورو۴ تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی و سازمان محیط زیست منعقد شد و مطابق ماده یک تفاهم‌نامه، پایش مشترک محتوای «گوگرد» گازوئیل توزیعی در کشور باید انجام شود.

وی در ادامه در مورد نتایج پایش‌های مهرماه سال جاری با اشاره به اینکه از جایگاه‌های عرضه نفت‌ گاز یورو۴ در محورهای مواصلاتی اصلی کشور نمونه‌برداری و اندازه‌گیری محتوای گوگرد در ۱۹ نمونه انجام شد، گفت: از این تعداد نمونه دیزل آنالیز شده، محتوای گوگرد در ۹ نمونه بالاتر از میزان استاندارد گزارش شد و ۱۰ مورد در حد استاندارد بود و در سه مورد نتایج بالای ۱۰۰۰ ppm گزارش شد.

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست افزود: طی ماه‌های آبان و آذر امسال، اندازه‌گیری محتوای گوگرد در ۲۷ نمونه انجام شد. از این تعداد نمونه نفت گاز آنالیز شده محتوای گوگرد در ۱۹ نمونه بالاتر از میزان استاندارد و هشت مورد در حد استاندارد بود. بدین‌ترتیب مطابق نتایج به دست آمده از آنالیز نمونه‌های اخذ شده در پاییز امسال، محتوای گوگرد در ۳۹ درصد نمونه‌ها در حد مجاز و ۶۱ درصد نمونه‌ها بالاتر از حد مجاز استاندارد یورو ۴ گزارش شده است.

انصاری با اشاره به وجود نقایصی در فرآیند پایش‌های مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نفت تصریح کرد: انتظار داریم نمایندگان استانی شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی جهت پایش و نمونه‌برداری همزمان و مشترک همکاری لازم را داشته باشند همچنین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نتایج خوداظهاری نفت‌ گاز را به طور منظم به سازمان محیط زیست ارائه کند.

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست در پایان گفت: انتظار داریم که تغییری در جایگاه‌های عرضه سوخت نفت‌ گاز یورو۴ صورت نگیرد همچنین سوخت به‌طور منظم، یکنواخت و پیوسته در جایگاه‌های تعیین‌شده کشور توزیع شود. افزون بر اینها نتایج نمونه‌های نفت‌ گاز در پایش مشترک وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست از سوی وزارت نفت ارائه شود.

انتهای پیام

خبرنگار: زینب رحیمی / دبیر خبر: عاطفه کربلایی

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: استخدام طاعون نشخوارکنندگان کوچک منطقه کرمان

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۶۷۳۲۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عرصه محیط زیست بر آمده از باورها، فرهنگ و گفتمان عمومی جامعه است
 • کشف لاشه ۲ راس مرال در آمل و نوشهر
 • سه دام سنگین در رازوجرگلان براثر آتش سوزی تلف شد
 • عرصه محیط زیست بر آمده از باور ها، فرهنگ‌ها و گفتمان عمومی جامعه است
 • بوشهر| ۵۰۰۰ راس دام از رومانی وارد می‌شود
 • یکی از شروط میزبانی کمیته جهانی المپیک توجه به محیط زیست است
 • پلنگها در 75 درصد مناطق تحت حفاظت خراسان رضوی زیست می کنند
 • ارتباط شیوع بیماری‌های عفونی و غیر قابل کنترل در جمهوری‌های قفقاز و آسیای مرکزی با آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا در این مناطق
 • رعایت بهداشت فردی گام نخست پیشگیری از شیوع آنفلوآنزا است
 • گربه پالاس مجروح شیر کوه بر اثر ایست قلبی تلف شد
 • نصب پایلوت سنسورهای اعلام حریق در پارک گلستان
 • اعلام شیوع بیماری تب خوک آفریقایی در چین
 • معاون رییس جمهور: امنیت محیط زیست مرهون جانفشانی محیط بانان است
 • معضل گرد و غبار مهمترین چالش زیست محیط استان خراسان جنوبی می‌شود
 • شکارچی قوچ میش اوریال در تایباد دستگیر شد
 • گربه پالاس مجروح یزد تلف شد
 • شپش و نگرانی والدین
 • محیط‌زیست کشور ۱۲۳ شهید دارد / سال آینده مدیریت و ردیف بودجه‌ای پارک ملی گلستان مستقل می‌شود
 • سنسورهای اعلام حریق به‌صورت پایلوت در پارک ملی گلستان نصب می‌شود / یوزپلنگ ایرانی قربانی خشک‌سالی و کمبود خرگوش