به گزارش پارس نیوز، 

راوی خاطراتی که درپی می آید، در دوران نوجوانی در دبیرستان و حوزه علمیه، از شاگردان شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و پس از پیروزی انقلاب از همکاران ایشان بوده است. همین امر خاطرات وی را از آن بزرگ جذاب می‌کند و وثاقتی دو چندان می بخشد. با سپاس از جناب دکتر علی جنتی که ساعتی با ما به گفت‌وگو نشستند.

*به عنوان سوال آغازین، لطفا بفرمایید که از چه دوره ای و چگونه با شهیدآیت الله دکتر بهشتی آشنا شدید؟

 من چون در یک خانواده روحانی بزرگ شده‌ام، طبعاً پدرم با بسیاری از روحانیون ارتباط داشتند و من هم از این طریق با آنها آشنا می‌شدم. اما خودم در سال اول دبیرستان به دبیرستان دین و دانش ــ‌که ایشان بنیانگذار و مدیر آن بودند ــ رفتم.

* کدام یک از ویژگی‌های شهید آیت‌الله بهشتی در ذهن شما برجسته هستند؟

شهید بهشتی شخصیتی چندبعدی داشتند و صاحب قریحه، هوش، حافظه و استعدادی سرشار بودند. ایشان علاوه بر تحصیلات فقهی و حوزوی سطح بالا، تحصیلات دانشگاهی هم داشتند، علوم روز را می‌شناختند، از نیازهای روز کشور و جهان آگاه بودند، فلسفه می‌دانستند و فوق‌العاده مدیر و مدبر بودند.

به دلیل همین توانایی‌های بالا بود که برنامه‌ریز فوق‌العاده‌ای بودند و آینده را دقیقاً پیش‌بینی می‌کردند. ایشان انصافاً انسان ممتازی بودند. من خودم بارها از شهید قدوسی شنیده بودم که: از شهید بهشتی سوال می‌کردند ضرورت خواندن بعضی از دروس توسط طلاب چیست؟ و شهید بهشتی جواب می‌دادند: اگر فردا اداره کشور به دست ما افتاد، باید در همه زمینه‌ها حرفی برای گفتن داشته باشیم. شهید قدوسی همیشه می‌گفتند: ما به رحانیونی چون آقای مطهری و آقای بهشتی نیاز داریم که بتوانند به پرسشهای مطرح شده درجامعه، پاسخهای دقیق علمی بدهند. شهید بهشتی انصافاً یک استراتژیست تمام عیار بودند که سالها و حتی قرنهای آینده را هم می‌دیدند.

* نحوه مدیریت ایشان چطور بود و چه ویژگیهایی داشت؟

وقتی آقای بهشتی دبیرستان دین و دانش را راه‌اندازی کردند، موضوع خیلی تازه بود. تا به حال نشده بود که یک روحانی در قم، دبیرستان راه بیندازد و خودش هم در آنجا مدیریت کند. البته روحانیون دیگری چون شهید مفتح هم در این دبیرستان با ایشان همکاری می‌کردند. شهید بهشتی بسیار روی این موضوع که طلبه با علوم روز آشنا باشد و حداقل زبان عربی و انگلیسی را دقیق بداند و بتواند بنویسد و بخواند و صحبت کند، تاکید داشتند.

* بعد از گرفتن دیپلم در کجا ادامه تحصیل دادید؟

من در سال 43 و پس از اتمام سال سوم، از دبیرستان دین و دانش بیرون آمدم و به مدرسه حقانی (منتظریه) رفتم. پایه‌گذار مدرسه حقانی هم، شهید بهشتی بودند که می‌گفتند: حوزه علمیه قم مشکلات زیادی دارد و در این باره با فضلای آن روز حوزه بحث‌های مفصلی هم داشتند، اما وقتی به نتیجه نرسیدند، تصمیم گرفتند خودشان مدرسه حقانی را تاسیس کنند.

* ایشان چه اشکالاتی به سیستم حوزه می‌گرفتند؟

بعضی‌ها برای فرار از نظام وظیفه به حوزه می‌آمدند و هیچ انگیزه‌ای برای درس خواندن و تبلیغ اسلام نداشتند. جالب اینجاست که بعضیها حتی سواد خواندن و نوشتن هم نداشتند! بعضیها هم درسخوان و فاضل بودند، اما نیازهای روز اسلام را درک نمی‌کردند. بعضیها حتی یک مقاله هم نمی‌توانستند بنویسند و چهار کلمه حرف را نمی‌توانستند درست بزنند! اکثراً با علوم روز آشنا نبودند. ریاضیات نمی‌دانستند. فلسفه که کلاً در حوزه مهجور بود. شهید بهشتی خیلی سعی کردند فضلای حوزه را ترغیب کنند که به علوم روز هم بپردازند، ولی خیلی نتیجه نگرفتند و در نتیجه، همانطور که عرض کردم، تصمیم گرفتند خودشان مدرسه‌ای راه‌اندازی کنند که دانش‌آموزان در آن در کنار دروس حوزوی، علوم روز را هم بخوانند. ایشان معتقد بودند باید کسانی را در مدرسه حقانی پذیرفت که حداقل دیپلم داشته باشند.

نکته مهم دیگر این بود که در حوزه‌های علمیه از طلبه‌ها امتحان گرفته نمی‌شد، طلبه می‌آمد و در محضر اساتید می‌نشست و به تدریج درس می‌خواند و وقتی تشخیص می‌داد که می‌تواند به مرتبه بالاتر برود، می‌رفت. یعنی افراد درست ارزیابی نمی‌شدند. اگر کسی انگیزه شخصی داشت، درست درس می‌خواند، ولی اگر نداشت، معیار و محکی برای میزان معلومات او وجود نداشت. شهید بهشتی مقرر کردند که در مدرسه حقانی دوبار در سال امتحان گرفته شود. بعدها برای بعضی از درسها امتحانات هفتگی می‌گرفتند. ایشان ابتدا یک برنامه 16 ساله برای مدرسه حقانی درنظر گرفتند و بعداً آن را به 17 ساله تبدیل کردند.

* البته با وقوع انقلاب، کسی نتوانست دوره 17 ساله مدرسه حقانی را تمام کند.این‌طور نیست؟

اکثر کسانی که در آن سالها در آنجا درس می‌خواندند، بعدها جذب مناصب نظام شدند. من نمی‌دانم که آیا کسی توانست دوره 17 سال را تمام کند یا نه، ولی قرار بود که هر کسی که این دوره 17 ساله را می‌گذراند، مجتهد بشود.به هرحال شهید بهشتی به علم‌آموزی طلاب بسیار اهمیت می‌دادند. ایشان در دبیرستان دین و  دانش، خودشان انگلیسی درس می‌دادند. در مدرسه حقانی هم استاد مکالمه عرب زبان آورده بودند تا طلاب غیر از خواندن و نوشتن، بتوانند عربی حرف بزنند. ایشان معتقد بودند که فقط خواندن و نوشتن کافی نیست و طلبه باید قادر باشد حداقل به زبانهای عربی و انگلیسی، معارف اسلامی را بیان کند. متاسفانه حتی امروز هم این نقص در حوزه وجود دارد که بسیاری از اساتید می‌توانند عربی بخوانند، اما قادر نیستند حرف بزنند.

* از چه زمانی شهید آیت‌الله قدوسی مدیریت مدرسه حقانی را به عهده گرفتند؟

از سال 1344 که شهید بهشتی از ایشان دعوت کردند. مدیریت ایشان هم منحصر به فرد بود. اساتیدی هم که در مدرسه حقانی تدریس می‌کردند، اساتید سطح بالای حوزه بودند و با آنکه در حوزه حاضر نبودند در سطوح پایین درس بدهند، اما در مدرسه حقانی تدریس در هر سطحی را می‌پذیرفتند.

* چه کسانی در مورد تغییراتی که باید در حوزه‌های علمیه ایجاد شود با شهید بهشتی همفکر بودند؟

آقایان: جوادی آملی، ابراهیم امینی، نعمت‌الله صالحی نجف‌آبادی، احمد جنتی، برادران مجتهد شبستری، محمدعلی گرامی، ابوالحسن مصلحی فرزند مرحوم اراکی، سید حسن طاهری خرم‌آبادی و... خیلی‌ها بودند.

*آیا با شهید بهشتی در این زمینه مخالفت هم شد؟

بله، ولی چون افراد شناخته شده‌ای با ایشان همفکر بودند و همراهی می‌کردند، خیلی نتوانستند این شیوه تفکر را بکوبند. مخالفین ایراد می‌گرفتند که چرا طلبه‌های مدرسه حقانی روزنامه می‌خوانند، به رادیو گوش می‌دهند و وارد بحث‌ها و حرکت‌های سیاسی می‌شوند. اما مدتی که گذشت، بعضی از مدارس علمیه، شیوه مدرسه حقانی را دنبال کردند. از جمله مدرسه مرحوم آیت‌الله گلپایگانی که افرادی چون آقایان: حسن روحانی، محمدی گلپایگانی، سید رضا اکرمی و.... در آنجا درس می‌خواندند.

*  با وجود نقش بسیار برجسته شهید بهشتی در نهضت چه شد که ساواک هیچ‌وقت ایشان را دستگیر نکرد؟

ایشان همیشه بر اساس برنامه دقیق کار می‌کردند و به قول معروف، بی‌گدار به آب نمی‌زدند. به همین دلیل ساواک نتوانست برای دستگیری ایشان سوژه پیدا کند. با اینکه ایشان از قم به تهران تبعید شدند و با همه مبارزین هم ارتباط داشتند ــ که اکثرشان هم با ایشان مشورت می‌کردند و ایده می‌گرفتند ــ ولی در عین حال عملکرد ایشان طوری بود که ساواک نمی‌توانست سوژه بگیرد.

از دیگر ویژگی‌های برجسته شهید بهشتی، مشی معتدل ایشان بود. این اعتدال را در همه چیز می‌شد دید. در نحوه غذا خوردن، صحبت کردن، خانه و زندگی و... در دهه 50 عده‌ای از جوانانی که علیه رژیم شاه مبارزه می‌کردند، به نوعی ساده زیستی افراطی روی آورده بودند. شهید بهشتی جزو معدود روحانیونی بودند که در خانه‌شان مبل داشتند. یک عده از دانشجویان مبارز که در جلسات شبهای پنجشنبه منزل شهید بهشتی شرکت می‌کردند، به عنوان اعتراض با کفش روی مبل می‌نشستند! ولی ایشان هیچ تغییری در رفتارشان ندادند و تا آخر عمر از افراط و تفریط پرهیز کردند.

ویزگی برجسته دیگر شهید بهشتی ادب و سعه صدر و صبر بی‌نظیر ایشان بود. ایشان حتی وقتی به مخالفین خود می‌رسیدند، چنان با آنها گرم می‌گرفتند که انسان تصور می‌کرد سالهاست که با هم رفیق و آشنا هستند. به همین دلیل هم در اداره کشور به شایستگی افراد توجه می‌کردند، نه اینکه ایشان را قبول داشته باشند یا نداشته باشند. می‌گفتند: تنها معیار برای واگذاری مسئولیت به افراد، تدین، شایستگی، کارآمدی و علاقه به نظام است. به نظر من اگر دشمنان، شهید بهشتی را از ما نگرفته بودند، ایشان می‌توانستند بسیاری از نیروهایی را که بر اثر نابلدیها و افراط و تفریطها کنار گذاشته شدند، به کار بگیرند و آنان را به نفع انقلاب و منافع ملی مدیریت کنند.

شهید بهشتی در اوج ادب، فوق‌العاده با اخلاص و باتقوا بودند. در میان همه ابعاد و ویژگیهای برجسته ایشان، نظم آهنینشان بسیار برایم جالب بود. ایشان برای هر کارشان زمان دقیق داشتند و امکان نداشت کاری را بدون برنامه‌ریزی قبلی انجام بدهند. در بین برنامه‌هایشان صبحها نیم ساعت پیاده‌روی داشتند که آن را حتماً تنهایی انجام می‌دادند و به هیچ‌وجه کسی را در کنار خود نمی‌پذیرفتند و می‌گفتند: نمی‌خواهم در این نیم ساعت حواسم جای دیگری باشد.

ایشان حتی برای جواب دادن به تلفن‌ها هم برنامه داشتند و صبحها در فاصله ساعت 5/6 تا 7 به تلفن‌ها پاسخ می‌داند و بعد پریز تلفن را می‌کشیدند. روزهای جمعه ایشان اختصاص  به خانواده داشت و به هیچ وجه برنامه‌شان را به هم نمی‌زدند و دعوت کسی را نمی‌پذیرفتند. اگر هم به دلیل مسائل انقلاب ناچار می‌شدند از تهران به قم بیایند، خانواده را همراه می‌بردند.

شهید بهشتی شخصیت فوق‌العاده جذابی داشتند، به همین دلیل جمله مشهور «جذب حداکثری و دفع حداقلی» از ایشان پذیرفتنی بود و در تمام جوانب زندگی ایشان می‌شد این ویژگی را ملاحظه کرد. دوباره تاکید می کنم که به نظر بنده اگر ایشان زنده می‌ماندند، بسیاری از مشکلاتی که در سالهای بعد پیش آمدند، اتفاق نمی‌افتادند. مشی متعادل ایشان گره‌گشای بسیاری از ناکارآمدیهای ناشی از افراط و تفریط‌های غیرمنطقی و مخرب بود.

*جنابعالی از نزدیک شاهد بنیانگذاری سپاه پاسداران بودید. تشکیل سپاه پیشنهاد چه کسی یا کسانی بود و شهید بهشتی در این رویداد چه نقشی داشتند؟

پیشنهاد دهنده تشکیل سپاه، شهید محمد منتظری بود. من با ایشان در سوریه و لبنان محشور بودم و وقتی به ایران آمدیم، پیشنهاد کرد که برای تضمین استمرار انقلاب اسلامی، باید یک نیروی نظامی خودجوش از درون انقلاب تشکیل بدهیم. او این پیشنهاد را با شهید بهشتی مطرح کرد و ایشان هم این طرح را در شورای انقلاب به تصویب رساند. کسانی که در سوریه و لبنان با ما همراهی می‌کردند، در تشکیل سپاه و آموزش افراد نقش بسیار زیادی داشتند، اما مبتکر این طرح شهید محمد منتظری بود.

 

منبع: پارس نیوز

خبر بعدی:

مناظره تاج‌زاده و زاکانی برای کشور مفید بود؟/ روایت نماینده مجلس هشتم از تصویب اعتبارنامه خدادادی/ انتقاد آیت‌الله جنتی از هجمه‌های اخیر به شورای نگهبان

موسوی خوئینی‌ها و واکنش‌ها

اظهارات موسوی خوئینی‌ها درباره مرحوم هاشمی رفسنجانی همچنان با واکنش اهالی سیاست روبروست. حسین مرعشی، عضو حزب کارگزاران و از افراد نزدیک به مرحوم هاشمی در گفت‌وگویی با روزنامه سازندگی از خوئینی‌ها انتقاد کرد و گفت: «آیا جامعه از مجموع دوستانی که در اشغال سفارت آمریکا یا به عبارت مشهور لانه جاسوسی نقش تراز اول داشتند، این را می‌پذیرد که آنها قانونمدار بودند؟! زیرا این حرکت یکی از حرکت‌های انقلابی بوده  است که نه با هیچ‌یک از معیارهای قانونی ایران، نه با هیچ‌یک از قوانین بین‌الملل سازگار نبوده و اذن امام را هم نداشته است...اگر آقای هاشمی سوپرچپ باشند پس به دوستان چپ باید چه بگوییم؟! به هرحال این مسائل نسبی است. اگر آقای هاشمی را که اکنون تمام زندگی‌اش روشن است، سوپرچپ بنامیم چرا جریان چپ پس از رحلت امام از آقای هاشمی فاصله گرفت؟»

سایت انتخاب هم که علاقه زیادی به مرحوم هاشمی دارد با مرور ترور هاشمی توسط گروهک فرقان، با حمله تندی به خوئینی‌ها عاملان ترور را پامنبری او نامیده و نوشته است: «اکنون که ۴ دهه از آن روز‌ها می‌گذرد، آیت الله موسوی خوئینی‌ها مرحوم آیت الله هاشمی را به «سوپررادیکال بودن» و انواع اتهامات متهم و با زبانی مملو از عقده گشایی مطرح می‌کند؛ حال آنکه محصول جلسات تفسیر او افرادی بودند که که با تندروی‌های کم سابقه دست به ترور رهبران انقلابی از جمله خود هاشمی رفسنجانی زده بودند. موسوی خویینی ها اما هیچ گاه در مورد اتهامات مربوط به جلسات قرآن خود و تفاسیر مارکسیستی از قرآن که محصول آن به دو ترور هاشمی انجامیده، سخنی نگفته است. محصول آن جلسات، باعث شد یکبار هاشمی در ۴ خرداد ۵۸ توسط گروهک فرقان ترور فیزیکی شود و یکبار دیگر، در ۲۵ دی ماه ۹۷ ترور شخصیتی شود؛ البته اگر ترورهای متنوع شخصیتی هاشمی در دوره اصلاحات را به پای خویینی ها نوشته نشود! خویینی ها اما اگر بر نظر دیگری اصرار داد ،‌ می تواند نوارهای جلسات تفسیر قرآن خود را منتشر کند تا مشخص شود، آیا تفاسیر او از قرآن مارکسیستی بوده و پامنبرهای فرقانی را به سوی خود جلب کرده یا این تحلیل اساسا غلط است؟!»

حجت‌الاسلام امام جمارانی از اعضای شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز با انتشار بیانیه‌ای نظرات موسوی خوئینی‌ها را نظرات شخصی او دانست و نظر اعضای مجمع روحانیون این نیست.

از سویی دیگر عباس عبدی که سال‌های زیادی همکار خوئینی‌ها بوده است در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، اظهارات خوئینی‌ها را واکنشی به روتوش رسانه‌ای چهره هاشمی رفسنجانی دانسته است. عبدی گفته است: «برداشت من این است که آقای موسوی خویینی‌ها بیشتر در پاسخ به این رفتار طرفداران آقای هاشمی که می‌خواهند تصویر غیرواقعی و روتوش‌کرده از ایشان ارایه دهند صحبت کرده‌اند و این تصویرسازی دروغین به نفع جامعه و اقای هاشمی نیست و راه بجایی ندارد. آقای هاشمی را باید همان‌طوری که بود شناخت. ضمنا ما یک آقای هاشمی هم نداریم، ما ۳، ۴ تا آقای هاشمی داریم در مقاطع گوناگون که هرکدام از آنها را باید جداگانه تحلیل کرد...

عباس عبدی: انتقاد موسوی خویینی‌ها بیشتر متوجه طرفداران هاشمی بود/ هاشمی حتی در خفا هم با تسخیر سفارت آمریکا مخالف نبود

 آقای موسوی خویینی‌ها نمی‌خواهد بگوید که آقای هاشمی فرد بد یا فرد خوبی بوده است. خود ایشان منتسب به جریان چپ است و این موضوع بدی نیست و اگر بخواهد چپ بودن ایشان را منفی تلقی کند، در واقع خودشان را رد کرده است. بحث بر سر این است که ایا تغییر و تحولات بوده یا خیر؟ قبول کنیم که آقای هاشمی قبلا چپ بوده است و یا به قول آقای موسوی، «سوپرچپ» بوده است. قبل از انقلاب آقای هاشمی از مبارزات مسلحانه حمایت می‌کرد. البته آقای موسوی خویینی‌ها نیز از این نوع مبارزات حمایت می‌کرد. ولی درصدد لاپوشانی ان نباید برامد. دفاع از مبارزه مسلحانه با تصویری که اکنون از ایشان می‌سازند تناسب ندارد.»

***

روایت نماینده مجلس هشتم از تصویب اعتبارنامه خدادادی

فاطمه آلیا نماینده دوره هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی با رجانیوز ماجرای اعتراض به اعتبارنامه سلمان خدادادی نماینده ملکان در مجلس هشتم و تصویب اعتبارنامه او را روایت کرده است. آلیا گفت: ما روی پرونده سلمان خدادادی اعتراض کردیم. تا در نهایت از همکاران دیگر ما در مجلس که این خانم هم به آنها مراجعه کرده بود، به شعبه مراجعه کرده و کلیه اطلاعات خود و جزئیاتی که آن ارباب رجوع گفته بود را در این رابطه برای شعبه، مکتوب نوشتند... جمع‌بندی کمیسیون تحقیق که به هیئت رییسه فرستاده شد، از آنجایی که موضوع مسائل اخلاقی بود و باید حیثیت افراد درگیر ماجرا مد نظر قرار می‌گرفت و حفظ می‌شد، جلسه مجلس در این باره غیر علنی تشکیل شد.
 
فاطمه آلیا درباره جلسه غیر علنی که برای بررسی اعتبارنامه سلمان خدادادی تشکیل شد، عنوان کرد: «در این جلسه غیر علنی، همه مسائل، البته با حفظ شئونات مطرح شد. حتی یکی از نمایندگانی که اطلاعات خود در ارتباط با موضوع را مکتوب و امضا کرده بود، یک قرآن با خود به جلسه آورده و به آن قسم خورد. یعنی قسم خورده شد که چنین اتفاقی افتاده و باید از کسی که مظلوم واقع شده بود، حمایت کرد.»
 
وی با اشاره به حمایت های مسعود پزشکیان از این نماینده، افزود: «آن روز در جلسه غیر علنی، افرادی هم از ایشان(خدادادی) حمایت کردند. در واقع کسی از ایشان حمایت و به شدت دفاع کرد که اکنون رییس هیئت نظارت بر نمایندگان است و اکنون با این مسائلی که اخیراً پیش آمده است، این بوته آزمایش برای ایشان است که آیا در برخورد با این موضوع، هنوز قبیله‌گرایی سیاسی برایش در اولویت است یا حفظ آبروی مجلس و نظام برای ایشان اهمیت دارد.»

***

مناظره تاج‌زاده و زاکانی برای کشور مفید بود؟

دیروز علیرضا زاکانی و مصطفی تاج‌زاده در یکی از خبرگزاری‌های کشور درباره وقایع سال ۷۸ کوی دانشگاه مناظره کردند. عباس عبدی در واکنشبه این مناظره نوشت: «در فضای سیاسی-رسانه‌ای ایران، صحبت و گفت‌وگو درباره رویدادی سیاسی همچون وقایع کوی دانشگاه تهران که حدود 2 دهه از زمان وقوعش می‌گذرد، با هدف درس‌آموزی از تاریخ انجام نمی‌شود، بلکه طرفین سعی می‌کنند طرف مقابل خود را محکوم کرده و بگویند این طرف مقابل است که مقصر تمامی اتفاقات بوده است. واقعیت این است که هیچ‌کدام از طرفین مناظره به صفت فردی قادر نیستند از مواضع پیشین خود کوتاه بیایند چراکه در این صورت اطرافیان معمولا او را متهم به سازش و عقب‌نشینی می‌کنند. بنابراین تا زمانی که تاریخ و گذشته را در خوانشی سیاسی تحلیل می‌کنیم، غیرممکن است که این گفت‌وگوها موثر و مفید باشد.»

واکنش عباس عبدی به مناظره جنجالی زاکانی و تاجزاده

به نظر می‌رسد حق با عبدی است. چنین مناظره‌هایی اساسا باب گفت‌وگو را باز نمی‌کند و تاثیر مثبتی در فضای سیاسی کشور نخواهد داشت. اگر دو طرف با رویکرد پیداکردن دیدگاه‌های مشترک به مناظره نشسته بودند آنگاه می‌شد تاثیرات مثبت گفت‌وگو را مشاهده کرد.

***

انتقاد آیت‌الله جنتی از هجمه‌های اخیر به شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی در ابتدای جلسه شورای نگهبان با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال آینده، از تشدید مخالفت‌ها و دشمنی‌های بی‌علت با نظارت شورای نگهبان انتقاد و خاطرنشان کرد: این هجمه زودهنگام که اغلب از خارج هدایت می‌شود، به منظور تضعیف جایگاه این نهاد مقدس است و ما باید از مواضع به‌حق شورای نگهبان در اجرای نظارت قانونی دفاع کنیم.

***

خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا بازداشت شد

روابط عمومی شبکه پرس تی اعلام کرد: ملانی فرانکلین، مجری آمریکایی‌الاصل این شبکه که پس از مسلمان شدن، نام مرضیه هاشمی را برگزید، توسط ماموران در واشنگتن دی سی بازداشت شده و تاکنون هیچ اتهامی به صورت رسمی علیه وی مطرح نشده است.

این روزنامه‌نگار و مجری متولد آمریکا، برای دیدار با برادر بیمار و فرزندان و بستگان خود به آمریکا سفر کرده بود که روز یکشنبه در فرودگاه بین‌المللی سنت لوئیس لامبرت بازداشت و سپس توسط FBI به مرکز بازجویی منتقل شد.

بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا+بیانیه خانواده

***

روزنامه «اعتماد ملی» دوباره منتشر می‌شود؟

روزنامه اعتماد ملی در سال ۸۸ توقیف شد. ظاهرا حکم توقیف این روزنامه در دیوان عالی کشور، نقض شده است. محمدجواد حق‌شناس مدیرمسئول روزنامه اعتماد ملی در این‌باره به روزنامه اعتماد گفت: «این حکم تبرئه مدیر مسوول است. دو تا ماجرا است؛ یکی اینکه آیا مدیرمسوول خطا یا جرمی مرتکب شده است که در این حکم می‌گوید چنین نشده است و دوم اینکه روزنامه چرا توقیف شده بود که به نظر می‌رسد، به بهانه اینکه خطایی رخ داده است. در مورد اینکه روزنامه از توقیف درآمده یا نه، وکیلم به من نگفت که حکمی صادر شده است. ولی به نظر من الان این قابل بحث است که می‌توان با توجه به تبرئه پرسش کرد و در مورد روزنامه به نتیجه رسید.»

حق‌شناس در پاسخ به این پرسش که آیا عزم و اراده‌ای برای ازسرگیری چاپ روزنامه «اعتمادملی» وجود دارد، گفت: «قبلا هم به خود قاضی محترم وقت که نگران انتشار روزنامه بود، گفته بودم که به نظرم روزنامه الان در موقعیت انتشار نیست و دلیلش هم روشن است؛ صاحب امتیاز روزنامه دبیرکل حزب اعتماد ملی است که امروز در موقعیتی نیست که دسترسی به ایشان فراهم باشد.» وی با بیان اینکه هر روزنامه‌ای دو رکن اساسی یعنی صاحب امتیاز و مدیرمسوول دارد، گفت: «بنده همچنان به عنوان مدیرمسوول هستم اما آن اراده‌ای که باید منجر به انتشار روزنامه شود، اراده مربوط به صاحب امتیاز است که این اراده باید مقدمات انتشار را فراهم کند. یکی از اینها امکاناتی است که برای انتشار روزنامه باید فراهم کنیم. روزنامه ساختمان می‌خواهد، امکان مالی می‌خواهد و این در روزگاری که وضعیت روزنامه‌های کشور خیلی مطلوب نیست، خیلی فراهم نیست.»

متاسفانه در گزارش روزنامه اعتماد و مصاحبه با وکیل اعتمادملی، سرانجام مشخص نمی‌شود رفع توقیف این روزنامه قطعی است یا نه. هرچند حق‌شناس انتشار دوباره آن را در شرایط کنونی منتفی می‌داند.

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: خانواده دین ذهن جهان فلسفه شهید بهشتی دیپلم مدرسه حوزه علمیه قم نظام وظیفه گلپایگانی قم کفش تلفن سپاه پاسداران سوریه ایران لبنان انقلاب حوزه علمیه شهید بهشتی علی جنتی قم پارس پارس نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.parsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۶۸۷۱۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آیت الله جنتی: دل بستن به اروپا سفاهت می‌خواهد
 • آیت‌الله جنتی: کسی به خیال نجات، به آمریکا دل نبندد! / مردم در فشار معیشت هستند/ حال‌ آیت‌الله مومن رضایت‌بخش نیست
 • آیت الله جنتی: تهدیدات فضای مجازی را باید به فرصت تبدیل کرد
 • فرمانده سپاه در زمان تسخیر سفارت آمریکا: موسوی‌خوئینی‌ها دنبال کشف سندی در سفارت، علیه شهید بهشتی بود / اصرار می‌کرد که بگردید، ببینید چیزی پیدا می‌کنید؟
 • آیت‌الله جنتی: باید تمام همت ما برای حل مشکلات مردم باشد
 • آیت‌الله جنتی: مردم در فشار معیشت هستند
 • دروس کارگاهی عمومی و تخصصی دانشگاه شهید بهشتی معادل سازی می شود
 • برگزاری جلسه معارفه طرح شهید بهنام محمدی در مدرسه شهدای گمنام ایوانکی+ تصاویر
 • تخصیص اعتبار برای پیاده سازی آئین نامه اشتغال شهید بهشتی
 • تخصیص اعتبار برای پیاده سازی آئین نامه اشتغال دانشگاه شهید بهشتی
 • روایت زندگینامه یک تکاور ارتشی در قالب موشن گرافیک
 • جنتی: شورای نگهبان نمی تواند درباره بودجه بی‌توجه باشد/ تشدید دشمنی‌های بی علت با نظارت شورای نگهبان
 • توصیه آیت‌الله جنتی درباره بررسی بودجه
 • تدوین نقشه جذب استاد در شهید بهشتی
 • تسلیت آیت‌الله جنتی در پی حادثه سقوط بوئینگ ۷۰۷
 • تدوین نقشه جذب استاد در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد
 • امام موسی صدر و شهید چمران به موسی‌خوئینی‌ها مشکوک بودند؟
 • تدوین نقشه جذب استاد در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 • هفتمی حسن ختام بهشتی راد در کره‌جنوبی