به گزارش الودکتر، هیچ راه فراری برای این واقعیت که پیری باعث تغییرات مغزی می‌شود و باعث کاهش عملکرد مغز می‌شود وجود ندارد، برخی از قسمت‌های مغز کوچک می‌شوند، ارتباط بین نورون‌ها کاهش می‌یابد، جریان خون در مغز ممکن است کاهش یابد و التهاب می‌تواند افزایش یابد. اما عادت‌های روزمره ممکن است این اتفاق را تسریع کند - و کار‌هایی وجود دارند که میتوان در این رابطه انجام داد.

تمرین‌هایی که به طور کلی سالم هستند، برای این وضعیت مفید هستند. به عبارت دیگر فعالیت بدنی، بر عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی (به عنوان مثال فشار خون بالا، دیابت، سیگار کشیدن) تاثیر می‌گذارد و خوابیدن کافی، همه این‌ها برای سلامتی مفید هستند و ممکن است برای مغز نیز مفید باشند. اقدامات بیشتر، مانند؛ فعالیت‌های اجتماعی، درمان افسردگی و اجتناب از مصرف الکل نیز مفید هستند.

پیری مغز با محافظت نکردن از حس شنوایی

افت شنوایی مرتبط با زوال عقل:ممکن است که تلاش برای شنیدن بتواند به مغز فشار وارد کند یا این کاهش شنوایی منجر به انزوای اجتماعی شود، که یک عامل خطر شناخته شده برای زوال عقل است. دلیلش هرچه که می‌خواهد باشد، مطالعه روی داوطلبانی با افت شنوایی خفیف، متوسط و شدید، نشان داد که خطر ابتلا به زوال عقل را در طول چند سال دو برابر، سه برابر و پنج برابر افزایش می‌دهد پس این نشانه و علائم خاموش و بی صدا را بشناسید.

نوشیدنی‌های الکلی باعث پیری مغز می‌شود

مصرف زیاد الکل یعنی سطح الکل خون ۰.۰۸ درصد می‌شود، در این صورت، تولید سلول‌های عصبی در منطقه هیپوکامپ مغز - محلی که با یادگیری درگیر است - تقریبا ۴۰ درصد کاهش می‌یابد این نوع رفتار در بلند مدت می‌تواند تاثیری منفی بر یادگیری و حافظه داشته باشد.

پیری مغز با مراقبت نکردن از قلب خود

حسی مشترک می‌گوید که سلامت قلب به طور مستقیم به سلامت مغز مرتبط است. می‌دانیم که آنچه برای قلب مفید است برای مغز نیز مفید است. اگر قلب شما تحت استرس و فشار قرار گیرد و مغز شما جریان مناسب خونی دریافت نکند، سرعت پیر شدنش سریعتر خواهد شد. افراد میانسال با عوامل بیماری‌های عروقی، مانند فشار خون بالا یا دیابت بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند.

در حین دوچرخه سواری یا اسکی از کلاه ایمنی استفاده نمی‌کنید:

شدت آسیب مغزی آسیب دیده (TBI) و سن در زمان آسیب دیدگی، می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را تحت تاثیر قرار دهد، افرادی که سابقه TBI دارند، ۲۴% بیشتر خطر ابتلا به زوال عقل دارند به نسبت افراد بدون TBI. چیزی که ما را شگفت زده کرده، این است که حتی یک TBI خفیف هم خطر ابتلا به زوال عقل را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر شما در دهه ۲۰ سالگی آسیب مغزی دیده باشید، خطر ابتلا به زوال عقل در ۵۰ سالگی برای شما حدود ۶۰ درصد افزایش می‌یابد. امیدواریم که با این اعداد و ارقام، افراد دارای سابقه TBI را مجبور کند، تا عادات سلامتی، مانند تمرین بیشتر و عدم استفاده از تنباکو و الکل را داشته باشند.

منبع: پارسینه

خبر بعدی:

دم دستی های سرطان زا را بشناسید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز،   اخیرا سازمان بهداشت جهانی از تاثیر گوشت قرمز در ابتلا به سرطان نیز سخن گفته است. بنا به اعلام این سازمان، گوشت قرمز به اندازه سیگار در بدن واکنش های سمی ایجاد می کند. البته فقط گوشت و سیگار نیست. پیرامون ما عناصر سرطان زایی هستند که هر روز با آنها سر و کار داریم. 

 

سرطان! اسمی که همه را به هول و هراس می اندازد و هر روز خبر تازه ای در خصوص آن درج می شود. با وجود اینکه برخی از این اخبار دلگرم کننده است، اما باز سرطان در سرتاسر جهان، زندگی بسیاری را مختل کرده و عده ای را نیز به کام مرگ کشانده است. با ۱۰ نمونه از این عناصر و اشیای دم دستی سرطان زا بیشتر آشنا می شویم. 

 

مصرف دخانیات مسئول ۳۰ درصد سرطان ها است 

اولین عنصری که در صدر لیست سیاه سرطان زاهای اعلام شده توسط سازمان بهداشت جهانی قرار دارد، دخانیات است. بله همین سیگارهایی که بی هوا آتش می زنید و یا به پشتی ها لم داده و قلیان دود می کنید. دخانیات مسئول بیماری های تنفسی جدی و بیماریهای قلبی عروقی است. مضرات دخانیات به همین جا ختم نمی شود. عناصر آزادشده از محصولات آلومینیومی مانند کاغذ فویل و غیره خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. متاسفانه برخی خانم ها در آشپزخانه از این کاغذهای آلومینیومی زیاد استفاده می کنند 

 

سیگار و قلیان را عامل ۳۰ درصد سرطان ها می دانند که صرفا نیز به سرطان ریه محدود نمی شود. حال که نمی شود با برخی از عناصر سرطان زا و یا ژنتیک و غیره مقابله کرد، لطفا با استعمال سیگار و قلیان سرطان را با دستان خود به جان خود نیاندازید. 

 

دستگاه های سولاریوم؛ زیبایی یا سرطان! 

از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵ استفاده از کابین های برنزه کننده یا همان دستگاه های سولاریوم در کشور فرانسه ممنوع شده است. دلیل آن نیز ساده است. دستگاه های سولاریوم که جوانان خود را به امید تغییر رنگ پوست و برنزه شدن به آن می سپارند، سرطان زا است. اشعه های ماورای بنفش ساطع شده از این دستگاه ها روی پوست باعث بروز ملانوم یا همان سرطان پوست می شود. 

 

آرسنیک داخل آب شیر 

آرسنیک به طور طبیعی در آب های زیرزمینی برخی کشورها وجود دارد. قرار گرفتن زیاد و افراطی در معرض این ماده باعث بروز سرطان ها، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های پوستی می شود. به گفته سازمان بهداشت جهانی، میزان بالای آرسنیک در نوشیدنی ها و گاهی در آب شرب تهدیدی جدی برای سلامت عمومی است. اینجاست که نقش مسئولین زیربط هر کشوری در جهت مقابله با این عوامل پررنگ می شود. 

 

رنگ پارچه ها 

اورامین نام یک ماده شیمیایی است که در برخی رنگ ها و برای رنگ کردن پارچه ها استفاده می شود. استفاده از این ماده در برخی کشورها مانند فرانسه ممنوع است. اما در برخی از کشورهای دیگر در کارخانجات و برای رنگ کردن پارچه هایی که از آنها لباس و ملافه و غیره تهیه می شود، استفاده می کنند. متاسفانه این ترکیب خطر سرطان را افزایش می دهد. 

 

مواد استفاده شده در تولیدی های کفش 

اکثر سرطان ها ناشی از قرار گرفتن افراطی در معرض ترکیبات سمی و شیمیایی در محیط های کاری است. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که برخی از ترکیبات استفاده شده در کارخانه ها و کارگاه های تولید کفش و چکمه خطر ابتلا به سرطان خون و سرطان مثانه را در کارگرها افزایش می دهند. 

 

آتش شومینه برای ریه ها مضر است 

در سال ۲۰۱۵ سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که تماس داشتن با آتش شومینه های هیزمی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه و همچنین مشکلات قلبی می شود. به همین دلیل نیز هم اکنون تعبیه کردن شومینه های هیزمی در شهر پاریس فرانسه و سه استان دیگر این کشور ممنوع است. 

 

ذرات آزاد شده از زغال 

سازمان بهداشت جهانی در گزارش ماه مارس سال ۲۰۱۴ خود در خصوص خطرات آلودگی هوا تاکید بیشتری روی خطرات ذرات آزاد شده از ذغال (برای گرم کردن محیط زندگی یا طبخ غذا) داشته است. به عقیده متخصصان دودی که از زغال ناشی می شود سرشار از ذرات ریزی است و خطر ابتلا به سرطان ریه را ۶ درصد افزایش می دهد. بدون شک با یک یا دو مرتبه کباب درست کردن روی منقل اتفاقی نمی افتد. مشکل زمانی است که به طور مداوم و مرتب در معرض چنین ذراتی قرار بگیرید. 

 

آلومینیوم: سرطان زای آشپزخانه 

 مرکز بین المللی بررسی های سرطان سازمان بهداشت جهانی، ۱۰۷ نوع ماده ی سرطان زا را برشمرده است که آلومینیوم در جایگاه سوم سرطان زاترین این مواد قرار دارد. عناصر آزادشده از محصولات آلومینیومی مانند کاغذ فویل و غیره خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. متاسفانه برخی خانم ها در آشپزخانه از این کاغذهای آلومینیومی زیاد استفاده می کنند. باید بدانید که گرم شدن این کاغذها عناصر آنها را فعال تر می کند. 

 

رنگ های آلوده به سرب 

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که سرب یک ماده ی سرطان زا است. متاسفانه افرادی که در حرفه ی نقاشی ساختمان فعالیت دارند و یا در انبار رنگ کار می کنند، بیشتر در معرض این مواد بوده و در معرض خطر هستند. 

 

شوفاژهای خانگی 

قرار گرفتن زیاد در معرض دی اکسید گوگرد در طولانی مدت برای مجاری تنفسی مشکل زا بوده و احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد. این گاز بی رنگ بیشتر از سوزاندن سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ یا نفت بویژه از طریق ماشین ها یا شوفاژ های خانگی منتشر می شود. به همین دلیل لازم است که در فصل سرما برای پیشگیری از مسمومیت، به خوبی هوای منزل را عوض کنید. 

 

بهداشت نیوز

2025

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: تغییرات مغزی پیری مغز

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۶۸۷۵۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارتباط ریفلاکس معده و افزایش خطر سرطان های سر و گردن
 • اثرات شگفت انگیز ورزش کردن قبل از صبحانه
 • زنگ خطر ابتلا به بیماری های کبدی را بشناسید
 • ورزش قبل از صبحانه چه تاثیراتی دارد؟
 • پیش‌بینی سرطان پستان با کمک یک سیستم آنلاین
 • طرح پایلوت توزیع شیرخشک با نسخه پزشک/ راه اندازی کلینیک چاقی و تغذیه با شیر مادر در بیمارستان مفید
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان معده به کمک مصرف میوه و سبزی
 • برای رسیدن به وجودشناسی باید از عقل بشری فراتر رفت
 • پاسخ شیخ مفید به ۱۰ پرسش مهدوی
 • کاهش پروتئین کوهزین منجر به پیری سلول های بنیادی خون ساز می شود
 • 10 نشانه پیری زودرس مغز
 • مهدویت، عقل و عدل است/ اهتمام بیشتر به علم کلام در مهدویت
 • آیت‌الله جوادی آملی: عقل وحیانی باید در حوزه حرف اول را بزند/ در حوزه مهدویت باید بیش از پیش به علم کلام توجه شود
 • ۱۰ کار مفید روزانه برای افراد دیابتی
 • چگونه با تغذیه کلسترول را کاهش دهیم؟
 • ۱۰ نشانه پیری زودرس مغز را بشناسید
 • رباتی که به بیماران مبتلا به زوال عقل کمک می کند
 • صدای سکته مغزی را بشنوید
 • 10 نشانه پیری