به گزارش خبرگزاری فارس از نیشابور، روشندلان همیشه در جامعه دچار چالش‌ها و کمبودهایی بوده‌اند و این مشکلات در شهرستان‌ها بیشتر دیده می‌شود، نیشابور به‌ عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرستان‌های خراسان رضوی برای کودکان روشندل و کم‌بینا دچار کمبودهای شدیدی است که یکی از این نیازها مدرسه و امکانات آن است که فقط در مقطع ابتدایی دانش‌آموزان با این شرایط خاص می‌توانند تحصیل کنند و برای ادامه باید به شهرهای اطراف بروند.

مدیر مدرسه وکیلی چهار که دانش‌آموزان روشندل و کم‌بینای نیشابوری در آن تحصیل می‌کنند در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: متأسفانه فضای آموزشی مناسبی برای این دانش‌آموزان وجود ندارد، علاوه بر آن به دلیل موقعیت فعلی مدرسه که در حاشیه شهر قرار دارد سرویس‌دهی دچار مشکل اساسی است.

قول‌هایی که به ثمر نرسید

عباس صدیقی تأکید کرد: این مدرسه در حال حاضر حدود 30 دانش‌آموز دارد که امسال پنج نفر فارغ‌التحصیل خواهد داشت، از این تعداد یک نفر کم‌توان ذهنی است که می‌تواند در نیشابور ادامه تحصیل دهد، اما باقی نفرات باید برای ادامه تحصیل به مرکز استان بروند و در حال حاضر حدود سه دانش‌آموز نیشابوری نیز در مشهد تحصیل می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: امسال بیشترین حجم دانش‌آموز فارغ‌التحصیل را داشته‌ایم و خوشبختانه روند تعداد دانش‌آموزان روشندل رو به کاهش است.

مدیر مدرسه وکیلی چهار ادامه داد: برای ایجاد مقطع متوسطه اول باید پنج دانش‌آموز از یک جنسیت وجود داشته باشد که با توجه به شرایط فعلی نه‌ تنها این تعداد دانش‌آموز را نداریم، بلکه در آینده نیز نخواهیم داشت.

صدیقی افزود: یکی دیگر از مشکلات ما کمبود امکانات مانند کیت‌های آموزشی و دیگر امکانات است، علاوه بر این‌ها نیروی متخصص آموزش‌دیده نیز کم هستند.

وی تشریح کرد: اگر سال گذشته زمین داده می‌شد امکان داشت امسال دانش‌آموزان متوسطه اول در مدرسه خودمان درس بخوانند، قول‌هایی در سال‌های گذشته برای اختصاص زمین داده شد و ما خیر نیز پیدا کردیم، اما این قول‌ها در حد حرف باقی ماند و هیچ‌وقت عملی نشد.

مدیر مدرسه وکیلی چهار ادامه داد: امسال نیز با مدیریت جدید آموزش‌وپرورش نیشابور صحبت‌هایی شده بود که منجر به تخصیص زمین شد، خیر برای ساخت مدرسه آماده است و ما نیز رایزنی می‌کنیم تا شاید بتوانیم علاوه بر مدرسه، سالن و خوابگاه نیز بسازیم تا در آینده دانش‌آموزان سبزوار و دیگر شهرهای استان به‌ جای مشهد در نیشابور تحصیل کنند تا حداقل هزینه‌های رفت‌وآمد کمتری پرداخت نمایند.

جابجایی‌های هر ساله، مشکلات عدیده

صدیقی عنوان کرد: دو سال است که در مدرسه فعلی مستقر شده‌ایم، تاکنون هرسال جابه‌جا می‌شدیم و مشکلات عدیده‌ای داشتیم، امیدوارم روزی برسد که مدارس این‌چنینی نیاز نداشته باشیم.

وی در پاسخ به وضعیت دانش‌آموزان نیشابوری در مشهد گفت: فقط دوری خانواده برای دانش‌آموزان سخت است، امکانات و مدیریت استان برای این موضوع بسیار خوب بوده است و در حال حاضر دانش‌آموزان با کمترین هزینه تحصیل می‌کنند.

مدیر مدرسه وکیلی چهار خاطرنشان کرد: اعتمادی که مدیریت مدارس استثنایی استان خراسان رضوی به مردم نیشابور داشته‌اند باعث شده است اختصاص نخستین مدرسه روشندلان در شهرستان‌های استان را به نیشابور داده‌اند.

مدیر انجمن کودک و نوجوان سیمرغ نیشابور نیز با اشاره به کمبود امکانات این دانش‌آموزان گفت: کتاب، لوح‌های فشرده و مربی آموزش‌دیده نیازهای اصلی این دانش‌آموزان است.

مقام جهانی دانش‌آموزان نابینای نیشابوری

کیمیا امینی با اشاره به توانایی این دانش‌آموزان خاطرنشان کرد: این دانش‌آموزان بسیار مستعد هستند، به نحوی که بارهای در رقابت‌های کتابخوانی رتبه‌های برتر کشوری را از آن خود کرده‌اند و در مسابقات جهانی UCMAS نیز توانستند رتبه اول را از آن خود کنند.

وی تصریح کرد: کمبودهای فضای آموزشی و امکانات خوب در مشهد باعث شده دانش‌آموزان به مشهد بروند.

مدیر انجمن کودک و نوجوان سیمرغ نیشابور توضیح داد: الآن دانش‌آموزان در یک مدرسه دو کلاسه حضور دارند و از نکات جالب این است که بعضی از این خانواده‌ها به دلیل عدم توانایی در کنترل فرزندانشان از دوسالگی آن‌ها را در این مرکز ثبت‌نام می‌کنند.

امینی متذکر شد: با همه این شرایط اما دانش‌آموزان ناامید نمی‌شوند و در حال حاضر نیز در حال صوتی کردن برخی کتب تأیید شده هستند تا بتوانند با این کار خود مروج فرهنگ کتاب‌خوانی شوند.

دغدغه والدین، کوچ از نیشابور برای ادامه تحصیل کودکانشان

مادر یکی از این کودکان محصل در این مدرسه نیز اظهار کرد: در نیشابور برای نخستین‌بار مدرسه نابینایان از دیگر مدارس خاص جدا شده است و مدیریت این مدرسه زحمات زیادی کشیده است.

فریبا کاشکی ادامه داد: زمین برای ساخت این مدرسه تخصیص داده شده است تا فرزندان ما آواره نباشند و گفته‌اند خیر نیز پای‌کار است که ما از ایشان و همه مسؤولان تشکر می‌کنیم، اما قاعدتاً یک سری مشکلات برای فرزندان ما وجود دارد.

وی تأکید کرد: اول مهر فرزند من کلاس چهارم می‌رود، اما همیشه این دغدغه که سه سال دیگر وسایلم را جمع کنم و از نیشابور به مشهد بروم آزارم می‌دهد.

نیاز ضروری کودکان نابینا و کم‌بینا به حضور والدین

این مادر تصریح کرد: فرزندم بچه‌ای نیست که برود خوابگاه، بچه دارو دارد و شب و نصفه‌شب حالش بد می‌شود و مریضی خاص خودش را دارد، بچه بدون پدر و مادر با این شرایط مشکلات زیادی دارد.

کاشکی افزود: تا کلاس ششم وضعیت نیشابور خوب است، اما کلاس هفتم به بعد دغدغه همه والدین است، بچه من تک معلولیت هست، اما بچه‌هایی که چند معلولیتی هستند شرایط برای آن‌ها بسیار سخت است، حتی برای رفت آمد نیز برای آن‌ها سختی دارد.

وی تصریح کرد: بیشترین دغدغه والدین کلاس هفتم به بعد هست، از روز اول دنبال حل مشکل ادامه تحصیل این‌ها بودیم و به‌ امید خدا زمین زودتر شروع به ساخت شود و مسؤولان استان و کشور نیز کمک کنند تا تجهیزات ادامه تحصیل فرزندانمان در نیشابور نیز فراهم شود.

تخصیص زمینی برای ساخت مدرسه ویژه نابینایان

مدیر آموزش‌وپرورش شهرستان نیشابور با اشاره به مشکلات دانش‌آموزان روشندل نیشابوری گفت: این دانش‌آموزان زیر نظر اداره آموزش‌وپرورش استثنایی استان هستند و فقط ما نیروها را در اختیار آن‌ها می‌گذاریم، اما چون این افراد را بچه‌های خودمان می‌دانیم دو پیشنهاد برای این افراد داریم، نخستین پیشنهاد تحویل یک مدرسه به این افراد است.

حسین مهرآبادی متذکر شد: با توجه به اینکه این مجموعه حدود 30 نفر است، بهترین پیشنهاد همین قبول کردن مدرسه است، اما متأسفانه خواهان ساخت یک مدرسه اختصاصی هستند و با توجه به این مطلب که زمینی با متراژ بالای دو هزار متر و در مرکز شهر می‌خواهند برای ما راه‌کار دوم مقدور نیست.

وی تأکید کرد: البته زمینی با مساحت تقریبی مدنظر در مناطق شمال شهر نیشابور وجود دارد که به استان پیشنهاد داده‌ایم و خوشبختانه قبول کردند.

اعتبار ساخت و نیروی مرکز شبانه‌روزی در نیشابور را نداریم

رئیس اداره آموزش‌وپرورش استثنایی استان خراسان رضوی در رابطه با این موضوع اظهار کرد: تعداد دانش‌آموزان مدرسه روشندلان نیشابور حدود 25 نفر است و این تعداد به مقداری نیست که برای آن‌ها بخواهیم مدرسه خاص بسازیم.

میهن توکلی تصریح کرد: محور سازمان، آموزش تلفیقی فراگیر است، اما اگر کسی نخواهد به این نحو درس بخواند، مرکزی در مشهد داریم که می‌توانند در آنجا به‌ صورت شبانه‌روزی ادامه تحصیل داشته باشند.

رئیس اداره آموزش‌وپرورش استثنایی استان خراسان رضوی ادامه داد: در مقطع متوسطه در کل استان هفت مرکز شبانه‌روزی داریم که یکی از آن‌ها در سبزوار است و نیشابوریان می‌توانند بین سبزوار و مشهد یکی را انتخاب کنند.

توکلی خاطرنشان کرد: فراهم آوردن امکانات برای مقطع متوسطه آسان نیست و علاوه بر هزینه‌های مختلف نیازهای متنوعی نیز نیاز دارند و فقط برای یک استودیو ضبط صدا حداقل 100 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

وی تبیین کرد: ما نه اعتبار ساخت و نه نیروی چنین مراکزی را داریم، البته هر جا تعداد متقاضیان به حدنصاب برسد وظیفه‌ داریم این خدمات را ایجاد کنیم، اما در نیشابور با توجه به تعداد کم دانش‌آموز در جنسیت خاصی این امکان وجود ندارد.

ضرورت ورود خیّرین مدرسه‌ساز

رئیس اداره آموزش‌وپرورش استثنایی استان خراسان رضوی عنوان کرد: در نیشابور یک خیر حاضر شده است مدرسه مخصوص دانش‌آموزان روشندل را ایجاد کند و طبق نامه‌ای که آموزش‌وپرورش نیشابور اعلام کرده است، یک زمین هزار و 800 مترمربع در منطقه شهرک فرهنگیان نیشابور برای ساخت چنین مجموعه‌ای در نظر گرفته‌اند که به از نظر متراژ و مکان زمین برای ما بسیار مناسب هست.

به نظر می‌رسد شهرستان نیشابور با وجود خیرین بسیار زیاد در حوزه مدرسه‌سازی که به‌عنوان یکی از شهرهای نمونه کشور شناخته می‌شود باید در این موضوع چشم‌انتظار مسؤولان بماند تا شاید راه‌حلی برای جلوگیری از ترک تحصیل این فرزندان نیشابور ایجاد شود، به‌یقین ماندن این کودکان در کنار خانواده در آرامش و موفقیت آن‌ها تأثیر به‌سزایی دارد.

===============

گزارش از سجاد سلیمی

===============

انتهای پیام/ذ

منبع: فارس

خبر بعدی:

خیران ۳۸۳ مدرسه در اردبیل احداث کردند

رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان اردبیل گفت: با همت خیران ایرانی و خارجی ۳۸۳ مدرسه در استان اردبیل احداث شده است. ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲ استانها اردیبل نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، جواد قرآن‌ نویس بعد از ظهر امروز در دیدار با مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل اظهار داشت: با همت خیران ایرانی و خارجی 383  مدرسه در استان اردبیل احداث شده است که این تعداد مدرسه در قالب یک هزار و 519 کلاس درس است و  با هدف توسعه تعلیم و تربیت دانش‌آموزان است.

رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان اردبیل گفت: احداث مدارس خیرساز علی‌رغم شرایط سخت اقتصادی نشان دهند اهتمام ویژه خیران به بحث مدرسه‌سازی است که تمامی این اقدامات شایسته تقدیر و قدردانی است و خیران در سطح استان اردبیل کمر همت بسته و در مناطق محروم استان به دنبال فقرزدایی هستند.

خسارت سنگین سارقان در رامشیر به یک مدرسه نوساز + تصاویردومین مدرسه عالی مهارتی حقوق در دانشگاه آزاد اراک راه‌اندازی می‌شود1100 مدرسه استان تهران فاقد سیستم استاندارد سرمایشی و گرمایشی است

قرآن‌نویس تصریح کرد: تلاش و جدیت ما بر این است که با تلاش استاندار اردبیل زمینه حضور موسسه سازنده واحدهای آموزشی را در استان فراهم کرده و زمینه احداث چندین واحد آموزشی را در استان فراهم کنیم که در این زمینه اقدام برای رایزنی و توافقات با این موسسات مبنای کار قرار گرفته است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل احمد ناصری نیز بیان کرد: با هدف مهارت‌افزایی در بین تمامی دانش‌آموزان و استعدادیابی در بین آنان طرح ایران مهارت در تمامی مدارس اردبیل اجرا می‌شود که بی‌شک خروجی‌های قابل قبولی را به دنبال خواهد داشت.

وی بیان کرد: در تلاش هستیم روند سوادآموزی را در استان تسریع بخشیده و از طرح‌های تاثیرگذار و زودبازده در این زمینه استفاده کنیم که در این زمینه نیز مطالعه چندین طرح در دستور کار قرار گرفته و بی‌شک در آینده‌ای نزدیک به اهداف مورد نظر در این زمینه خواهیم رسید.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل گفت: مطالعه طرح ایجاد 5 اردوگاه دانش‌آموزی در سطح استان در حال اجرا است و در تلاش هستیم با برنامه ریزی‌های انجام یافته زمینه اعزام دانش آموزان به اردوگاه‌ها را فراهم کرده و در تجهیز و کامل کردن امکانات این اردوگاه‌ها برنامه‌ریزی اساسی داشته باشیم.

ناصری از اعزام دانش‌آموزان اردبیلی به مناطق عملیاتی کشور خبر داد و بیان کرد: در این زمینه نیز تمهیدات لازم اندیشیده شده تا دانش آموزان با هدف آشنایی با رشادت‌های رزمندگان و ایثارگران در این مناطق حضور یابند و باید این طرح به عنوان یک کار مهم فرهنگی در بین دانش آموزان فراگیر شود.

وی از افتتاح دو باب مدرسه در کوثر خبر داد و تصریح کرد: در ارتباط با احداث مدارس نیز اقدامات قابل قبولی در سطح استان انجام یافته ولی هنوز با توجه به این که مدارس دو شیفته هستند به سطحی که قابل قبولمان باشد نرسیده ایم که در این زمینه نیازمند حمایت خیران و مسئولان هستیم.

انتهای پیام/ش

R41374/P/S6,49/CT11

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

منبع این خبر، وبسایت www.farsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۶۸۹۶۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • "گل نرگس" با صدای امید روشن بین
 • رقم دستمزد کارگران به تاریکی شب نخورد!
 • عینک مدرنی که در تاریکی مطلق، دستیاری قدرتمند برای آتش نشانان است + فیلم
 • پلمپ ۲ واحد اقامتی غیرمجاز در نیشابور
 • درنگی در زندگی، زمانه و کارنامه‌ حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمّد مؤمن قمی
 • سکانس جنجالی سریال تاریکی شب، روشنایی روز + فیلم
 • قاچاقچی آجیل در دام پلیس زرندیه
 • استفاده نظامیان صهیونیست از گاز اشک‌آور علیه دانش‌آموزان فلسطینی/۳۰ کودک دچار حالت خفگی شدند
 • ۵ عضو شورای شهر یکی از توابع استان کردستان به اتهام تحصیل مال نامشروع به حبس محکوم شدند/ تبرئه شدن افشاکنندگان فساد
 • ۵ عضو شورای یکی از توابع کردستان به اتهام تحصیل مال نامشروع به حبس محکوم شدند/ تبرئه شدن افشاکنندگان فساد
 • هفتمین تور قطار گردشگری وارد نیشابور شد
 • ورود تور قطار گردشگری به نیشابور
 • دانش آموز بازمانده از تحصیل در اهر نداریم
 • قدمت ۸۵۰ ساله مدرسه علمیه در بیرجند/ تحصیل ۲۰۰طلبه
 • سامانه به‌مهربانی در حمایت از دانش‌آموزان نیازمند شیرازی رونمایی شد
 • دو تصادف همزمان در جاده مشهد- نیشابور
 • هم تکلیف امریکاواروپا روشن است و هم تکلیف ایران
 • 2 حادثه رانندگی در نیشابور سه کشته داشت
 • دو تصادف همزمان در جاده مشهد-نیشابور/ یک نفر جان خود را از دست داد