اردوهای جهادی تمرینی برای خودسازی است در اوضاع احوالی که روستائیان از فقر و محرومیت امیدی به زندگی نداشته و مدعی‌ هستند که صدایشان به گوش کسی نمی‌رسد اما جهادگران در گرمای کویر در کنار مردم حاضر شده و برای زدودن فقر از زندگی آنها تلاش می‌کنند. ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸ استانها خراسان جنوبی نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، اردوهای جهادی تمرینی برای جهاد در زندگی است و این توصیفی زیبا است که ما را ناخودآگاه به یاد دلاوری‌های بچه‌هایی می‌اندازد که امروز خاطرشان برای ما الگو و نوری است در مسیری که امید است همه ما ادامه دهنده راه آنها باشیم.

خودسازی و نزدیکی به خدا در اردوهای جهادی بیش از هر فضای دانشجویی دیگری قابل تحقق است و خداوند در قرآن وعده‌های الهی برای جهادگران داده، جهادی که نه تنها سبب آبادانی، رشد فرهنگی و محرومیت‌زدایی از چهره نقاط محروم کشور می‌شود بلکه در آینده امور اجرایی کشور به دست مدیرانی با روحیه جهادی و بسیجی سپرده می‌شود.

اردوهایی که سازندگی نقاط محروم و خودسازی را رقم می‌زند

اردوهایی که در سال‌های گذشته جوانان انقلابی کشورمان به فرمان مقام معظم رهبری به شکوفایی رسیده و تبدیل به جبهه‌هایی از جبهه‌های انقلاب شده که در آن نمایان شدن اخلاص این جوانان، سازندگی نقاط محروم کشور و خودسازی را رقم می‌زند.

نام جهاد تداعی کننده عزمی جدی برای دفاع همه جانبه است و جهاد یعنی جنگیدن برای آزادی، تلاش کردن خواه برای آزادی وطن یک ملت و خواه برای آزادی موطن آدمی، آزادی جان هر وجدان بیداری جهاد را امری اجتناب پذیر می‌داند و احساس مفید بودن و رها شدن از روزمرگی جدا شدن از غوغای شهری لذتی دارد که تنها باید در اردوهای جهادی تجربه کرد.

اینجا دانشگاهی دیگر برای اندوختن و یادگیری است

در اردوهای جهادی دانشجویان، دانش آموزان، طلبه، مهندس و بسیجیان می‌آیند تا زکات آموزه‌های خود را با آموختن بپردازند اما شاید در این روزها به این درک برسند که اینجا دانشگاهی دیگر برای اندوختن و یادگیری است.

جوانانی که شاید برای بسیاری از آنها تحمل سختی نوازش‌های تند آفتاب کویری سخت باشد اما آمده‌اند برای یک هدف که آن هم شرکت در یک اردوی جهادی است.

در اینجا قرار است از کار و تلاش گروه‌های جهادی و جهادگران میهمانی صحبت شود که پایتخت را رها کرده و چند سالی است تابستان را در نقاط محروم  روستاهای فخرآباد وپیشبر زیرکوه  در استان خراسان جنوبی سپری می‌کنند.

جانشین رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور هم برای خداقوت در کنار این جوانان حاضر می‌شود و در کنار آنها بیل به دست گرفته و در ساخت و ساز و عمرانی مشارکت می‌کند و گلایه‌های این جهادگران را از کم کاری برخی دستگاه‌ها می‌شنود.

مردمی که با وجود نداری و محرومیت اما خدا را شاکرند

در و دیوار اتاق سیاه است انگار درون خانه آتش روشن شده بود، تا چشم کار می‌کرد سیاهی بود، همه وسایل زندگی درون یک اتاق بر روی یکدیگر انباشته شده بود.

حسین که از معلولیت رنج می‌برد در روستای فخرآباد زیرکوه قاین تنها زندگی می‌کند، او هیچ شغل و درآمدی ندارد و این روزها تنها گذران زندگی‌اش از بابت دریافت یارانه و کمک هزینه دریافتی از بهزیستی است و با وجود نداری و محرومیت اما خدا را شاکر است.

صدای روستائیان به گوش کسی نمی‌رسد

حسین می‌گوید خدا رو شکر که این گروه جهادی به روستای ما آمدند تا برای من اتاق، حمام و سرویس بهداشتی درست کنند.

او معتقد است در گوشه روستا هیچکس او را نمی‌بیند و به فریادش نمی‌رسد و این گروه جهادی از دانشگاه آزاد تهران به اینجا آمده تا اندکی فقر و نداری را زندگیمان دور کنند.

حسین تا قبل از این برای سرویس بهداشتی و استحمام به خانه‌ همسایه می‌رفت اما این روزها خوشحال است که با حضور گروه جهادی اندکی از مشکلاتش برطرف می‌شود.

70 سال زندگی در خانه‌های قدیمی و به دور از امکانات اولیه

آن طرف‌تر خانه غلامرضا است. او و همسرش در خانه‌ای زندگی می‌کنند که فاقد سرویس بهداشتی و حمام است، آنها هم از کم آبی، خشکسالی، فقر و محرومیت در روستا گلایه‌مند هستند.

غلامرضا می‌گوید: در این 70 سالی که از خدا عمر گرفته‌ام چنین سال‌های خشک و بی‌آبی ندیده بودم. ما روستائیان صدایمان به جایی نمی‌ر‌سد. 70 سال در این خانه‌های قدیمی به دور از امکانات سپری کردیم تا اینکه جهادگران به روستا آمده و قرار است برایمان سرویس بهداشتی و حمام بسازند.

غلامرضا دستی بر سر می‌کشد و خدا را شکر می‌گوید آنها تا کنون از حمام بی‌بهره بودند و هر یک ماه یک بار به زیرکوه و خانه اقوام برای استحکام می‌رفتند اما امروز از حضور جهادگران خوشحال‌اند.

جهادگرانی که در فصل گرم در استانی کویری، خوشی‌های پایتخت را رها کرده و در این روستاها در گرد و خاک به خدمت مشغول‌اند.

حضور جهادگران سبب دلگرمی مردم در مناطق محروم می‌شود

مسئول گروه جهادی مخلصین از بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شمال تهران در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در 6 سال گذشته منطقه هدف ما شهرستان زیرکوه بوده و مهمترین هدف و محور فعالیت‌های ما عرصه‌های فرهنگی، عمرانی، آموزشی و اقتصادی است.

وی با بیان اینکه گروه جهادی مخلصین تاکنون ده اردوی جهادی در سراسر کشور برگزار کرده که قبل از اعزام گروه‌ها ابتدا عرصه‌های فعالیت شناسایی می‌شود و سپس جهادگران اعزام می‌شوند و حضور جهادگران سبب دلگرمی مردم در مناطق محروم می‌شود.

بی‌آبی مهم‌ترین مشکل روستاهای زیرکوه است

حجتی با بیان اینکه بی‌آبی از مهم‌ترین مشکلات روستاهای زیرکوه است و مسئولان باید توجه بیشتری داشته باشند افزود: هدف اصلی ما این است که مردم را امیدوار کنیم که می‌توان با توجه به محرومیت‌های زیاد کار و فعالیت انجام داد.

مسئول گروه جهادی مخلصین از بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شمال تهران اظهار داشت: جوانان امروز ما مدیران فردای جامعه هستند اما همکاری نکردن برخی از دستگاه‌های اجرایی با گروه‌های جهادی یکی از مشکلات است و از مسئولان درخواست همکاری بیشتری داریم.

خدمت به مردم بالاترین خدمت نزد خداست

وی با بیان اینکه جهادگران آغاز کننده کار جهادی بوده اما این مردم و مسئولان هستند که باید آن را ادامه دهند اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه اردوهای جهادی و حضور جهادگران در مناطق محروم تاکید زیادی دارند اما چقدر خوب است مسئولان ما کمی بیشتر حواسشان برای خدمت به مردم که بالاترین خدمت نزد خداست انجام دهند نکند که فردای قیامت مدیون شهدا و محرومان باشیم.

حجتی بیان کرد: گروه جهادی مخلصین متشکل از 50 نفر دانشجو رشته‌های مختلف بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شمال تهران است و 6 سال است در مناطق مختلف روستایی شهرستان زیرکوه فعالیت داریم.

 محمد زهرایی در حاشیه بازدید از اردوهای جهادی اظهار داشت: بسیج سازندگی در راستای ماموریت‌های ذاتی خود در قالب اقشار 22 گانه حضور می‌یابد.

وی با بیان اینکه 800 گروه جهادی ویژه در کشور فعال است افزود: 3 هزار گروه فعال و مابقی گروه‌ها عادی مشغول به فعالیت هستند.

جانشین رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: گروه‌های جهادی ویژه افرادی هستند که سابقه حضور در سالیان گذشته داشته و گروه‌های جهادی ویژه از نظر مالی با خیرین همکاری دارند.

زهرایی از اعزام 900 هزار نفر جهادگر در قالب گروه‌های یک روزه، دو روزه، هفت روزه و بیشتر خبر داد و افزود: تفاوت گروه‌های جهادی امسال در بحث جغرافیایی است و هرگروه بین سه تا 5 سال در منطقه حضور خواهند داشت.

وی بیان کرد: به عنوان نهادی تسهیلگر عمل می‌کنیم و به دنبال خود اتکایی مردم، شور و نشاط آنها بوده تا مانایی را برگردانیم.

جانشین رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور افزود: استان خراسان جنوبی در بخش گروه‌های جهادی استانی فعال بوده و بیش از 200 گروه جهادی تابستان امسال به مناطق محروم اعزام می‌شوند.

زهرایی گفت: این گروه‌ها شامل گروه‌های جهادی بومی محلی بوده همچنین خراسان جنوبی میزبان گروه‌های میهمان هم است و استمرار گروه‌های جهادی میهمان در جهت تبادل فرهنگی، تجارب، خدمات، عمران و اقتصادی نقش داشته و در بارور کردن نسل جوان بر توان خودسازی کمک زیادی دارد.

همچنان فقر، بیکاری و محرومیت بیداد می‌کند

اردوهای جهادی مقصدشان محرومیت زدایی از مناطق کم برخوردار است و تلاش می‌کنند تا با ساخت و ساز و آبادانی در مناطق کم برخوردار محرومیت‌ها را بزدایند و خوشبختانه چند سالی است که اردوهای جهادی رنگ و بوی بیشتری گرفته و کمتر دانشجو و طلبه‌ای را می‌توانی پیدا کنی که به این اردوها نرفته باشد.

اما هرچه نگاه کنی در نقاط محروم فقر، بیکاری و محرومیت بیداد می‌کند هرچند این جوانان جهادگر تلاش کنند اما همه تلاشها نیازمند حمایت همه جانبه مسئولان است.

image

گزارش از اعظم انصاری و حسین ترشابی

انتهای پیام/ح

R41348/P1357/S6,56/CT16

۵۰ درصد مجلس به دنبال فروپاشی نظام؟| چرا قوه قضائیه مستندات کریمی‌قدوسی را مطالبه نمی‌کند؟

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۱۱۱۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اردوی جهادی پایگاه بنت النبی شاهرود+ تصاویر
 • ظهور جوانان در اختتامیه محرومیت پرسپولیس
 • محرومیت کمک داوردیداراستقلال‌وپدیده
 • ۱۴ هزار دانش‌آموز کرمانشاهی به اردوهای راهیان‌نور غرب کشور اعزام شدند
 • تجلیل از جهادگران علم و فناوری خراسان شمالی
 • اینجا معنای «جوانی» فرق می‌کند/ تحقق رویای محرومان در سایه‌سار خدمت
 • 21 گروه جهادی در بسیج دانشجویی قم فعال است
 • آرمان‌های جوانی که در تحقق رویای محرومان شکل می‌گیرد
 • حضور سردار حزنی در جمع جهادگران بسیجی سرخس
 • بنیاد مسکن با همکاری خیران برای ساخت خانه محرومان اقدام کند
 • اهواز|اردوی جهادی جوانان بسیجی اهواز در مناطق محروم خوزستان+تصویر
 • 2 فوتبالیست نونهال ارومیه ای به اردوی تیم ملی دعوت شدند
 • تداوم کار جهادی و انقلابی بهترین راهبرد حل مشکلات کشور است
 • فعالیت جهادگران بسیجی جغتای در مناطق محروم این شهرستان
 • شوقی برای زیارت
 • سلایق اشخاص نباید در اردوی جهادی تاثیر داشته باشد/ فضای نشاط باید در این اردوها فراهم شود
 • مرحله اول اردوی راهیان نور دانش‌آموزان تهرانی ۲۴ آذرماه پایان می‌یابد
 • ساخت یک منزل مسکونی توسط گروه جهادی
 • اردوهای جهادی یکی از تاثیرگذارترین برنامه‌های بسیج است/ برگزاری ارودی جهادی یکروزه در شهرمیلاجرد
 • آنچه که امروز بیش از گذشته برای کشور ما ضروری است کار جهادی و انقلابی است