اردوهای جهادی تمرینی برای خودسازی است در اوضاع احوالی که روستائیان از فقر و محرومیت امیدی به زندگی نداشته و مدعی‌ هستند که صدایشان به گوش کسی نمی‌رسد اما جهادگران در گرمای کویر در کنار مردم حاضر شده و برای زدودن فقر از زندگی آنها تلاش می‌کنند. ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸ استانها خراسان جنوبی نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، اردوهای جهادی تمرینی برای جهاد در زندگی است و این توصیفی زیبا است که ما را ناخودآگاه به یاد دلاوری‌های بچه‌هایی می‌اندازد که امروز خاطرشان برای ما الگو و نوری است در مسیری که امید است همه ما ادامه دهنده راه آنها باشیم.

خودسازی و نزدیکی به خدا در اردوهای جهادی بیش از هر فضای دانشجویی دیگری قابل تحقق است و خداوند در قرآن وعده‌های الهی برای جهادگران داده، جهادی که نه تنها سبب آبادانی، رشد فرهنگی و محرومیت‌زدایی از چهره نقاط محروم کشور می‌شود بلکه در آینده امور اجرایی کشور به دست مدیرانی با روحیه جهادی و بسیجی سپرده می‌شود.

اردوهایی که سازندگی نقاط محروم و خودسازی را رقم می‌زند

اردوهایی که در سال‌های گذشته جوانان انقلابی کشورمان به فرمان مقام معظم رهبری به شکوفایی رسیده و تبدیل به جبهه‌هایی از جبهه‌های انقلاب شده که در آن نمایان شدن اخلاص این جوانان، سازندگی نقاط محروم کشور و خودسازی را رقم می‌زند.

نام جهاد تداعی کننده عزمی جدی برای دفاع همه جانبه است و جهاد یعنی جنگیدن برای آزادی، تلاش کردن خواه برای آزادی وطن یک ملت و خواه برای آزادی موطن آدمی، آزادی جان هر وجدان بیداری جهاد را امری اجتناب پذیر می‌داند و احساس مفید بودن و رها شدن از روزمرگی جدا شدن از غوغای شهری لذتی دارد که تنها باید در اردوهای جهادی تجربه کرد.

اینجا دانشگاهی دیگر برای اندوختن و یادگیری است

در اردوهای جهادی دانشجویان، دانش آموزان، طلبه، مهندس و بسیجیان می‌آیند تا زکات آموزه‌های خود را با آموختن بپردازند اما شاید در این روزها به این درک برسند که اینجا دانشگاهی دیگر برای اندوختن و یادگیری است.

جوانانی که شاید برای بسیاری از آنها تحمل سختی نوازش‌های تند آفتاب کویری سخت باشد اما آمده‌اند برای یک هدف که آن هم شرکت در یک اردوی جهادی است.

در اینجا قرار است از کار و تلاش گروه‌های جهادی و جهادگران میهمانی صحبت شود که پایتخت را رها کرده و چند سالی است تابستان را در نقاط محروم  روستاهای فخرآباد وپیشبر زیرکوه  در استان خراسان جنوبی سپری می‌کنند.

جانشین رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور هم برای خداقوت در کنار این جوانان حاضر می‌شود و در کنار آنها بیل به دست گرفته و در ساخت و ساز و عمرانی مشارکت می‌کند و گلایه‌های این جهادگران را از کم کاری برخی دستگاه‌ها می‌شنود.

مردمی که با وجود نداری و محرومیت اما خدا را شاکرند

در و دیوار اتاق سیاه است انگار درون خانه آتش روشن شده بود، تا چشم کار می‌کرد سیاهی بود، همه وسایل زندگی درون یک اتاق بر روی یکدیگر انباشته شده بود.

حسین که از معلولیت رنج می‌برد در روستای فخرآباد زیرکوه قاین تنها زندگی می‌کند، او هیچ شغل و درآمدی ندارد و این روزها تنها گذران زندگی‌اش از بابت دریافت یارانه و کمک هزینه دریافتی از بهزیستی است و با وجود نداری و محرومیت اما خدا را شاکر است.

صدای روستائیان به گوش کسی نمی‌رسد

حسین می‌گوید خدا رو شکر که این گروه جهادی به روستای ما آمدند تا برای من اتاق، حمام و سرویس بهداشتی درست کنند.

او معتقد است در گوشه روستا هیچکس او را نمی‌بیند و به فریادش نمی‌رسد و این گروه جهادی از دانشگاه آزاد تهران به اینجا آمده تا اندکی فقر و نداری را زندگیمان دور کنند.

حسین تا قبل از این برای سرویس بهداشتی و استحمام به خانه‌ همسایه می‌رفت اما این روزها خوشحال است که با حضور گروه جهادی اندکی از مشکلاتش برطرف می‌شود.

70 سال زندگی در خانه‌های قدیمی و به دور از امکانات اولیه

آن طرف‌تر خانه غلامرضا است. او و همسرش در خانه‌ای زندگی می‌کنند که فاقد سرویس بهداشتی و حمام است، آنها هم از کم آبی، خشکسالی، فقر و محرومیت در روستا گلایه‌مند هستند.

غلامرضا می‌گوید: در این 70 سالی که از خدا عمر گرفته‌ام چنین سال‌های خشک و بی‌آبی ندیده بودم. ما روستائیان صدایمان به جایی نمی‌ر‌سد. 70 سال در این خانه‌های قدیمی به دور از امکانات سپری کردیم تا اینکه جهادگران به روستا آمده و قرار است برایمان سرویس بهداشتی و حمام بسازند.

غلامرضا دستی بر سر می‌کشد و خدا را شکر می‌گوید آنها تا کنون از حمام بی‌بهره بودند و هر یک ماه یک بار به زیرکوه و خانه اقوام برای استحکام می‌رفتند اما امروز از حضور جهادگران خوشحال‌اند.

جهادگرانی که در فصل گرم در استانی کویری، خوشی‌های پایتخت را رها کرده و در این روستاها در گرد و خاک به خدمت مشغول‌اند.

حضور جهادگران سبب دلگرمی مردم در مناطق محروم می‌شود

مسئول گروه جهادی مخلصین از بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شمال تهران در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در 6 سال گذشته منطقه هدف ما شهرستان زیرکوه بوده و مهمترین هدف و محور فعالیت‌های ما عرصه‌های فرهنگی، عمرانی، آموزشی و اقتصادی است.

وی با بیان اینکه گروه جهادی مخلصین تاکنون ده اردوی جهادی در سراسر کشور برگزار کرده که قبل از اعزام گروه‌ها ابتدا عرصه‌های فعالیت شناسایی می‌شود و سپس جهادگران اعزام می‌شوند و حضور جهادگران سبب دلگرمی مردم در مناطق محروم می‌شود.

بی‌آبی مهم‌ترین مشکل روستاهای زیرکوه است

حجتی با بیان اینکه بی‌آبی از مهم‌ترین مشکلات روستاهای زیرکوه است و مسئولان باید توجه بیشتری داشته باشند افزود: هدف اصلی ما این است که مردم را امیدوار کنیم که می‌توان با توجه به محرومیت‌های زیاد کار و فعالیت انجام داد.

مسئول گروه جهادی مخلصین از بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شمال تهران اظهار داشت: جوانان امروز ما مدیران فردای جامعه هستند اما همکاری نکردن برخی از دستگاه‌های اجرایی با گروه‌های جهادی یکی از مشکلات است و از مسئولان درخواست همکاری بیشتری داریم.

خدمت به مردم بالاترین خدمت نزد خداست

وی با بیان اینکه جهادگران آغاز کننده کار جهادی بوده اما این مردم و مسئولان هستند که باید آن را ادامه دهند اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه اردوهای جهادی و حضور جهادگران در مناطق محروم تاکید زیادی دارند اما چقدر خوب است مسئولان ما کمی بیشتر حواسشان برای خدمت به مردم که بالاترین خدمت نزد خداست انجام دهند نکند که فردای قیامت مدیون شهدا و محرومان باشیم.

حجتی بیان کرد: گروه جهادی مخلصین متشکل از 50 نفر دانشجو رشته‌های مختلف بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شمال تهران است و 6 سال است در مناطق مختلف روستایی شهرستان زیرکوه فعالیت داریم.

 محمد زهرایی در حاشیه بازدید از اردوهای جهادی اظهار داشت: بسیج سازندگی در راستای ماموریت‌های ذاتی خود در قالب اقشار 22 گانه حضور می‌یابد.

وی با بیان اینکه 800 گروه جهادی ویژه در کشور فعال است افزود: 3 هزار گروه فعال و مابقی گروه‌ها عادی مشغول به فعالیت هستند.

جانشین رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: گروه‌های جهادی ویژه افرادی هستند که سابقه حضور در سالیان گذشته داشته و گروه‌های جهادی ویژه از نظر مالی با خیرین همکاری دارند.

زهرایی از اعزام 900 هزار نفر جهادگر در قالب گروه‌های یک روزه، دو روزه، هفت روزه و بیشتر خبر داد و افزود: تفاوت گروه‌های جهادی امسال در بحث جغرافیایی است و هرگروه بین سه تا 5 سال در منطقه حضور خواهند داشت.

وی بیان کرد: به عنوان نهادی تسهیلگر عمل می‌کنیم و به دنبال خود اتکایی مردم، شور و نشاط آنها بوده تا مانایی را برگردانیم.

جانشین رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور افزود: استان خراسان جنوبی در بخش گروه‌های جهادی استانی فعال بوده و بیش از 200 گروه جهادی تابستان امسال به مناطق محروم اعزام می‌شوند.

زهرایی گفت: این گروه‌ها شامل گروه‌های جهادی بومی محلی بوده همچنین خراسان جنوبی میزبان گروه‌های میهمان هم است و استمرار گروه‌های جهادی میهمان در جهت تبادل فرهنگی، تجارب، خدمات، عمران و اقتصادی نقش داشته و در بارور کردن نسل جوان بر توان خودسازی کمک زیادی دارد.

همچنان فقر، بیکاری و محرومیت بیداد می‌کند

اردوهای جهادی مقصدشان محرومیت زدایی از مناطق کم برخوردار است و تلاش می‌کنند تا با ساخت و ساز و آبادانی در مناطق کم برخوردار محرومیت‌ها را بزدایند و خوشبختانه چند سالی است که اردوهای جهادی رنگ و بوی بیشتری گرفته و کمتر دانشجو و طلبه‌ای را می‌توانی پیدا کنی که به این اردوها نرفته باشد.

اما هرچه نگاه کنی در نقاط محروم فقر، بیکاری و محرومیت بیداد می‌کند هرچند این جوانان جهادگر تلاش کنند اما همه تلاشها نیازمند حمایت همه جانبه مسئولان است.

گزارش از اعظم انصاری و حسین ترشابی

انتهای پیام/ح

R41348/P1357/S6,56/CT16

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

سرلشکر جعفری: آنچه امروز اهمیت دارد خدمت به مردم است/ هر پایگاه بسیج باید یک گروه جهادی داشته باشد

فرمانده سپاه با تاکید بر اینکه باید توسعه حرکت های جهادی انجام شود، تصریح کرد: امروز آنچه که اهمیت دارد خدمت به مردم و حل مسائل اجتماعی به دست گروه‌های عظیم مردمی است. آفتاب‌‌نیوز :  سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه در آیین اختتامیه دومین جشنواره ملی جهادگران که در محل سازمان بسیج دانشجویی برگزارشد، گفت: خطاب اصلی پیام اخیر رهبر معظم انقلای به جوانان است گویی که به پیران دیگر امیدی نیست و فقط امید به نقش آفرینی جوانان است.
وی افزود: هم در پیروزی انقلاب و هم در دفاع مقدس نقش تعیین کننده به عهده و رهبری و مردم و امام و امت بوده است. در واقع مردم در دفاع مقدس دارای نقش اساسی بودند ولی این جوانان بودند که نقش تعیین کننده داشتند.
جعفری خاطرنشان کرد: در یک سال اول که فرماندهی جنگ به عهده بنی صدر بود او به دلیل تفکر لیبرالی که داشت مانع حضور نیروهای مردمی در جنگ بود به همین دلیل وقتی که عملیات هویزه شکست خورد او نزد امام رفت و گفت ما دیگر نمی توانیم و باید با عراق مذاکره کنیم اما امام نپذیرفت و گفت باید از ظرفیت نیروهای مردمی استفاده شود.
وی بیان کرد: وقتی امام شهید صیاد شیرازی را در ارتش منصوب کرد او با تفکر بسیجی که داشت همگام با فرمانده سپاه از ظرفیت های مردمی استفاده کرد.
جعفری با بیان اینکه با استفاده از ظرفیت نیروی مومن و انقلابی و مدیریت پیروزی ها در جنگ حاصل شد، افزود: این دو تجربه دفاع مقدس در تمام عرصه ها نجات بخش کشور و حل کننده بحران ها است در هر حال ما بحرانی بزرگتر از جنگ نداشتیم چون ما در مقابل قدرت های غرب و شرق ایستادیم.
فرمانده سپاه به اهمیت جایگاه مردم و جوانان در نزد امام و رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: جوانان نه تنها در جنگ فتح الفتوح کردند بلکه در عرصه های امنیتی شاهد نقش آفرینی این قشر در فتنه های مختلف همچون فتنه ۸۸ و فتنه دی ماه سال ۹۶ گذشته بودیم در هر حال ما این امنیت را مدیون قشر جوان مومن، متعهد و انقلابی هستیم.
جعفری اظهار کرد: همین نیروهایی که امروز در مرزها امنیت کشور را تامین می کنند از قشر جوان هستند و شهادت این ۲۷ پاسدار گواه این موضوع است.
جعفری با بیان اینکه نیروهای جوانی هم که در عرصه جنگ نرم می توانستند نقش افرینی کنند به این عرصه ورود یافتند و امروز یک جبهه بزرگ فرهنگی با حضور این جوانان تشکیل شده است، تصریح کرد: امروز حرکت های جهادی در بین جوانان جا افتاده ولی کافی نیست. برای اداره کشور به کمک مردم و یا عبور دادن انقلاب با کمک مردم یک اعتقاد راسخ می خواهد که باید در مدیران وجود داشته باشد ولی مهمترین مانع این کار بروکراسی حاکم بر سیستم ها و روش های موجود در کشور است.
وی بر ضرورت گسترده سازی و شبکه سازی حرکت های جهادی تاکید و آن را مهم دانست و افزود: با روش های پراکنده نمی شد عملیات فتح المبین و بیت المقدس انجام داد در واقع زمانی این اتفاق می افتد که نیروها سازماندهی شوند پس شبکه سازی، هدفمند سازی و گسترده سازی باید در حرکت های جهادی مورد توجه باشد تا فتح المبین ها و بیت المقدس ها اتفاق بیفتد.وی افزود: اگر تخصصی سازی در حرکت های جهادی مورد توجه نباشد انتظار لازم را نمی توان از این حرکت ها داشت. ما ۴۰ هزار پایگاه بسیج و ۱۱ هزار گروه جهادی در کشور داریم با این وجود چرا نباید به ازای هر پایگاه یک گروه جهادی داشته باشیم این وضعیت قابل قبول نیست.
وی بیان کرد: در هر مقطعی یک اقدام جهادی اولویت اصلی در کشور ماست با این وجود در این مقطع گسترش کیفی و کمی جهاد سازندگی و جهاد خدمت رسانی به مردم اولویت اصلی کشور است.
فرمانده سپاه با تاکید بر اینکه باید توسعه حرکت های جهادی انجام شود چون جهاد فقط جهاد با دشمن و قتال و کشتن و کشته شدن نیست، افزود: امروز انچه که اهمیت دارد خدمت به مردم و حل مسائل اجتماعی به دست گروههای عظیم مردمی است. امروز در هر روستا و هر محله یک مسئله وجود دارد که مردم از ان رنج می برند با این وجود بهترین مجموعه ای که می تواند مسایل هر محله و روستا را پیدا و برای آن راه حل اثربخش پیدا کند گروههای جهادی هستند.
جعفری افزود: مشکل اکثر روستاهای ما آب رسانی است اما مسئله یابی باید مورد توجه گروههای جهادی قرار گیرد.
وی با تاکید بر اینکه ظرفیت عظیم سرمایه های انسانی باید به صورت هدایت شده و دقیق در خدمت حرکت مقدس گروههای جهادی قرار بگیرد چون در این صورت است که بسیاری از مشکل ها حل می شود، افزود: امیدی که رهبری به جوانان بسته در راستای کسب تجربه مدیریت برای اداره کشور است و این اتفاقی است که در جنگ افتاد.

وی با اشاره به اینکه الان زمینه و اعتقاد برای کسب تجربه مدیریتی برای جوانان وجود ندارد، اظهار کرد: حرکت های جهادی عرصه ای برای نیروهای جوان انقلابی برای کسب تجربه مدیریت است.
وی با بیان اینکه باید سه ویژگی مد نظر رهبر معظم انقلاب وجود داشته باشد تا هر حرکتی حرکت جهادی محسوب شود، افزود: برای انجام یک حرکت جهادی نخست باید نیت هر فرد جهادی خالص باشد. دوم اینکه حرکت جهادی همراه با سخت کوشی و تحمل سخت کوشی و تحمل سختی ها باشد و سوم اینکه حرکت جهادی باید مخالف و دشمن داشته باشد و گرنه جهادی نیست اما آیا کسی با کار شما مخالف است و آیا می توان اردوهای جهادی را حرکت جهادی دانست؟ وقتی می گوییم تمرکز حرکت های جهادی باید بر روی مسائل اجتماعی باشد قطعا وقتی منافع کسانی در این رابطه به خطر بیفتد مخالفت با حرکت های جهادی شروع می شود. مثلا امروز شاهدیم که مردم بدبخت جاسک باید قایق های ماهیگیری خود را پارک کنند چون کار ماهیگیری به کشتی های چینی واگذار شده است. اینجا باید گروههای جهادی ورود کنند طبیعی است که و وقتی این اتفاق بیفتد صدای خیلی ها که پول گرفته اند و این هماهنگی ها را کرده اند هم در می آید. در هر حال این مشکلات با وجود افراد نفودی به وجود می آید.

وی با بیان اینکه جهاد گروههای جهادی باید بر حل مسائل و مشکلات هر منطقه متمرکز باشد و حل مشکلات را دستگاهها مطالبه کنند، افزود: طبیعی است که وقتی این مطالبه گری ها صورت می گیرد مخالفت ها هم شروع و مطالبه گری هزینه ایجاد می کند با این وجود شرط سوم کار جهادی محقق می شود.
وی بر ضرورت توجه به مسائل منطقه ای و محلی تاکید کرد و افزود: گروههای جهادی باید با مطالبه گری مسایل محلی را حل کنند چون با همین اقدامات می توان بیت المقدس ها و فتح المبین ها را هم در حرکت های جهادی اجرا کرد.
فرمانده سپاه گفت: حرکت های جهادی تنها راه نجات و تنها راه عبور کشور از مرحله سوم انقلاب است که در ما داریم در آن درجا می زنیم. مرحله سوم انقلاب اسلامی شدن دستگاههای نظام و مرحله چهارم اسلامی شدن جامعه است در هر حال تا این مراحل محقق نشوند به مرحله تمدن سازیم نمی رسیم و این مهم بدون نقش آفرینی جوانان و گروههای جهادی محقق نمی شود با این وجود این گروهها باید خط شکن باشند.
جعفری اظهار کرد: برداشتن موانع در کشور نیاز به جهاد دارد و برای این کار نیروی جوان کشور باید سازماندهی شوند تا امید رهبری به جوانان نیز محقق شود.
فارس 

بازی تندروهای ایران در زمین دونالد ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

فشار برای عدم تصویب پالرمو با طومار و تحصن در مساجد، یک روز قبل از جلسه مجمع

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۱۱۱۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پورموسوی: هزار بازیکن زیر نظر کادر فنی تیم جوانان هستند
 • سرمربی تیم فوتبال جوانان: هزار بازیکن را زیر نظر داریم
 • هزار بازیکن زیر نظر کادر فنی هستند
 • پورموسوی: 1000 بازیکن زیر نظر کادر فنی هستند
 • بهره‌برداری از ۵۵ پروژه قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه الغدیر استان یزد
 • اثر عکاس خبرگزاری دانشجو به عنوان عکس برگزیده جشنواره ملی جهادگران معرفی شد
 • تلاش سپاه الغدیر برای محرومیت‌زدایی از روستاهای کمتر توسعه‌یافته/ چهل‌سالگی انقلاب به نوعی چهل‌سالگی سپاه پاسداران نیز است
 • جوانان خلاق و جهادگر در مسیر هم‌افزایی و انتقال تجربیات/ وقتی مشتاق هستی و مهجور!
 • بهترین عرصه کسب تجربه عرصه فعالیت‌های جهادی است
 • جشنواره ملی جهادگران با حضور فرمانده کل سپاه برگزار شد/ تقدیر از ۹۰ جهادگر نمونه
 • حرکت جهادی، خدمت به مردم و حل مسائل مختلف اجتماعی است/ باید به تعداد پایگاه‌های بسیج، گروه جهادی داشته باشیم
 • نفوذی‌ها در سیستم اداری کشور، برای مردم مشکل ایجاد می‌کنند/ باید به تعداد پایگاه‌های بسیج، گروه جهادی داشته باشیم
 • نشریات اسپانیا: محرومیت در تیررس رئالی ها(عکس)
 • نفوذی‌ها در سیستم اداری کشور، برای مردم مشکل ایجاد می‌کنند
 • برگزاری ۲۵ اردوی جهادی سلامت در روستا‌های کهگیلویه و بویراحمد
 • چهارمحال و بختیاری کمپ اردوهای تیم های ملی ووشو می شود
 • پزشکیان: ظرفیت‌های مردمی برای از بین بردن محرومیت به کارگیری شود
 • یک میلیون نفر از خدمات جهادگران در اردوهای حوزه سلامت بهره مند شدند
 • جهادگران با روحیه تلاشگری و مسئولیت پذیری نقش موثری در رشد کشور داشته‌اند