به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری پیش از ظهر سه‌شنبه در نشست با فرمانده، رئیس عقیدتی سیاسی و مسئولان پایگاه هوایی بوشهر  اظهار داشت: استان بوشهر به عنوان نماد استقامت و پایداری در عرصه‌های مختلف محسوب می‌شود.

وی به سابقه درخشان استان بوشهر در عرصه دفاع از کشور و مقاومت در مقابل بیگانگان اشاره کرد و ادامه داد: پایگاه ششم شکاری شهید یاسینی بوشهر در دوره‌های مختلف نقش مهمی در دفاع از این نظام و انقلاب داشته است.

امام جمعه بوشهر با اشاره به نقش مهم پایگاه شهید یاسینی در حوزه دفاع از آسمان و مرزهای هوایی کشور خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس شاهد رشادت و دلاورمردی خلبانان و نیروهای پایگاه شهید یاسینی بوشهر بودیم.

لزوم حمایت از نیروهای مسلح

وی خواستار تلاش همه نهادها و دستگاه‌های اجرایی و دولتی برای حمایت از نهادهای مسلح و تقویت این قوا شد و تصریح کرد: در راستای دفاع از کشور همبستگی تمامی نیروهای نظامی و انتظامی ضروری است.

آیت‌الله صفایی بوشهری حمایت از نیروهای نظامی را واجبی شرعی برشمرد و ادامه داد: پایگاه هوایی شهید یاسینی بوشهر خدمات ارزنده‌ای به انقلاب و ایران اسلامی ارائه کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با اشاره به نقش مهم و تاثیرگذار نیروهای مسلح در اقتدار و توسعه همه جانبه ایران اسلامی اضافه کرد: جایگاه نیروی هوایی در حوزه اقتدار کشور بسیار حائز اهمیت است.

کد خبر 4349550

منبع: مهر

خبر بعدی:

گزارش تسنیم| بازیابی روابط ترکمنستان و روسیه؛ امنیت و انرژی محور اصلی

بازیابی روابط ترکمنستان و روسیه در حالی صورت می‌گیرد که ازسرگیری واردات گاز توسط گازپروم و چالش‌های جدی ترکمنستان با شبه‌نظامیان مسلح در مرزهای این کشوربا افغانستان اصلی‌ترین محرکه‌های این بازیابی روابط عنوان می‌شود. ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴ بین الملل ترکیه و اوراسیا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روابط روسیه و ترکمنستان از بدو فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به رغم اختلافات میان دو طرف، از ابعادی سنتی و وابستگی‌های متقابل خاصی برخوردار بوده است. در دوره رهبری ترکمن‌باشی (صفرمراد نیازوف)، رویکردهای محافظه‌کارانه و تجربه وسیع وی در اتحاد جماهیر شوروی مانع از چالش‌های جدی در روابط دو کشور شده بود. با این حال با روی کار آمدن قربانقلی بردی‌محمداف، در کنار تحولات منطقه‌ای و جهانی دیگر، اختلافاتی میان مسکو و عشق‌آباد به وجود آمد. شاید مهم‌ترین و تاثیرگذارترین فاکتور در این امر را بتوان روند افزایش قیمت حامل‌های انرژی و به‌ویژه گاز طبیعی از سال 2007 در نظر گرفت.

ترکمنستان تولید گاز خود را تا 2040 دو برابر می‌کندپست جدید پسرِ رئیس‌جمهور ترکمنستان در استان آخالگزارش تسنیم|جنگنده‌های ناشناس در پایگاه نظامی ماری-2 در ترکمنستان + عکسآیا آمریکا در ترکمنستان هم پایگاه نظامی دارد؟حاشیه‌ها پیرامون خودروی نیم میلیون یورویی رئیس جمهور ترکمنستانگزارش تسنیم|انگیزه‌های گازپروم برای از سرگیری واردات گاز از ترکمنستان

در سال 2009 و تنها اندکی پس از افتتاح خط لوله انتقال گاز ترکمنستان به چین (که نخستین مسیر رسمی صادرات گاز ترکمنستان پس از مسیر سنتی روسیه و صادرات محدود به ایران می‌شد)، انفجاری در خط لوله انتقال گاز ترکمنستان در نزدیکی مرزهای این کشور با ازبکستان روی داد. پس از این انفجار بود که ترکمنستان در اقدامی غیرمنتظره روسیه را در این موضوع متهم کرد و در نتیجه این امر شرکت روسی گازپروم به تدریج واردات گاز طبیعی از ترکمنستان را کاهش داد. در سال 2016 این واردات به پایین‌ترین حد خود رسید و درواقع متوقف شد. در این دوره که ترکمنستان صادرات گاز به جمهوری اسلامی ایران را نیز به دلیل اختلاف در نرخ گاز صادراتی متوقف کرده بود، چین تنها مسیر صادرات گاز ترکمنستان بود.

این مساله در کنار کاهش تدریجی قیمت انرژی از سال 2015 و بهره‌برداری حداکثری چینی‌ها از شرایط انحصاری واردات گاز از ترکمنستان، موجب شد تا شرایط سختی به لحاظ اقتصادی برای ترکمنستان رقم بخورد. برنامه‌های بلندپروازانه ترکمنستان در میزبانی بازی‌های آسیایی در سال 2017 که هزینه‌های سنگینی در این شرایط بر دوش دولت بردی‌محمداف گذاشت، در کنار ولخرجی‌های دیگری نظیر سرمایه‌گذاری 2 میلیارد  دلاری در منطقه تفریحی- توریستی آوازه در غرب این کشور (در سواحل خزر)، افتتاح فرودگاه جدید عشق‌آباد که به شکل شاهین ساخته شده است با بودجه‌ای بالغ بر 2.5 میلیارد دلار، توسعه بندر ترکمن‌باشی با بودجه‌ای 4 میلیارد دلاری و موارد دیگری از این دست، شرایط اقتصادی ترکمنستان را بسیار دشوار کرد.

در نتیجه این وضعیت بود که بحران ارزی در سال‌ 2018 در این کشور به وجود آمد. در این بحران نرخ غیررسمی منات در برابر دلار به 7 برابر نرخ رسمی 3.5 منات دولت رسید. سیاست‌های ریاضتی دولت و محدودیت‌های ارزی نیز موجب کمبود مواد غذایی در کشور و مشکلات مضاعفی گردید. تمام اینها در حالی بود که دولت و خانواده بردی‌محمداف در نتیجه موضوعاتی نظیر جانشینی سردار و انتقال قدرت پدر به پسر، خرید خودروی رالی نیم میلیون یورویی توسط رئیس‌جمهور و از همه مهم‌تر، گزارش اکونومیست مبنی بر موجودی 21 میلیارد دلاری حساب‌های خانواده بردی‌محمداف در بانک‌های اروپایی فشار زیادی را  بر بردی‌محمداف وارد آورد.

با این حال از سال 2017 و پس از سفر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به ترکمنستان نخستین بارقه‌های بازیابی روابط مسکو و عشق‌آباد ملاحظه شد. در آن سفر روسای جمهور دو کشور سند مشارکت راهبردی را به امضا رسانده و برنامه خاصی را برای توسعه روابط ترسیم کردند. اما اختلافات میان دو طرف همچنان باقی‌مانده و برطرف نشده بود. مساله صادرات گاز ترکمنستان اصلی‌ترین زمینه اختلاف بود.

از سال 2018 اما مذاکرات میان نمایندگان گازپروم و مقامات ترکمنستان برای ازسرگیری واردات گاز آغاز شد. دورهای مختلف مذاکرات در مسکو صورت گرفت و مدیرعامل گازپروم و برخی مقامات روس بارها به عشق‌آباد سفر کردند. در نهایت اواخر سال 2018 بود که گازپروم اعلام کرد که از ابتدای سال 2019 واردات گاز از ترکمنستان را از سر خواهد گرفت.

در کنار این موضوع روس‌ها نیم‌نگاهی نیز به مدیریت جهانی خود در بازار انرژی دارند. مسکو در این مدت گفت‌و‌گوهای بسیار زیادی را با ریاست اماراتی اوپک و عربستان سعودی برای شکل‌گیری یک اتحاد انرژی برای جبران کسری نفت ایران در نتیجه تحریم‌های ترامپ صورت داده بود. از سوی دیگر نیز قطر به عنوان یکی از بزرگ‌تریم تولیدکنندگان گاز جهان روابط حسنه‌ای را در نتیجه حمایت‌های نسبی و نقش میانجی‌گرانه روسیه و ایران در بحران دیپلماتیک و محاصره توسط عربستان سعودی و متحدانش شکل داده بود. در اروپا نیز کشورهایی نظیر آلمان به مقابله با آمریکا در پروژه‌هایی همچون «نورد استریم-2» برآمده بودند. همگی این شرایط فضای تثبیت سلطه روس‌ها بر بخش قابل توجهی از جریان انرژی جهان را رقم می‌زد که ترکمنستان نیز می‌تواند بخشی از این پازل باشد.

 در کنار تمام این موارد اما تحلیل‌گران آسیای مرکزی مولفه «امنیت» را در آسیای مرکزی محرکه اصلی تمامی مناسبات سیاسی در نظر می‌گیرند. ترکمنستان به دلیل مرزهای مشترکی که با افغانستان دارد همواره در هراس ناشی از تسری بی‌ثباتی‌ها قرار داشته است. با این حال از زمان ورود داعش به افغانستان این مساله تشدید شده است. اگرچه درگیری‌های مختلفی در مرزهای ترکمنستان  و افغانستان به وقوع می‌پیوندد، لکن فضای بسته این کشور مانع از انتشار این حوادث در رسانه‌ها می‌شود. در سال 2014 اما با این وجود درگیری‌هایی در مرزهای ترکمنستان و افغانستان مشاهده شد. در ماه فوریه در یک درگیری محدود 3 تن از نیروهای مرزی ترکمنستان توسط شبه‌نظامیان در افغانستان کشته می‌شوند و در ماه مه همان سال نیز در درگیری‌های دیگری ترکمنستان 3 سرباز دیگر را از دست می‌دهد.

با این حال پس از شکست خلافت داعش در عراق و سوریه و افزایش گمانه‌زنی‌ها مبنی بر شیفت این گروه تروریستی به شمال افغانستان، نگرانی‌ها شدت یافته است. در دسامبر 2018 یکی از فرماندهان ارشد اظهار داشته بود که افسران روس آموزش مجدد نیروهای ترکمنستان و ازبکستان را آغاز کرده‌اند. در نشست‌های منطقه‌ای آسیای مرکزی نظیر نشست نیروهای مرزی کشورهای CIS بر نگرانی‌های جدی از ناحیه افغانستان تاکید شده بود. در سال 2016 نیز به رغم اختلافات سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه سفری اعلام‌نشده به عشق‌آباد داشت. برخی رسانه‌ها هدف از این سفر را ارائه پیشنهاداتی به ترکمنستان در حوزه امنیت و دفاع عنوان کرده بودند. در سال 2019 نیز گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر احتمال برگزاری مانور نظامی مشترک میان نیروهای روسیه و ترکمنستان در رسانه‌ها منتشر شده است.

این در حالی است که از هفته گذشته خبرهایی مبنی بر نگرانی‌های شدید نیروهای نظامی ترکمنستان منتشر شده است. پایگاه «آزاتلیق» (نسخه ترکمنی رادیو آزادی) در گزارشی مدعی شده بود نیروهای نظامی ترکمنستان در حال سرشماری سربازان ذخیره خود برای فراخوان به خدمت هستند. در این راستا، گفته می‌شود نگرانی‌هایی در خصوص مناطق مرزی این کشور در «کرکی»، «لیباپ»، «تاگتابازار»، «سحرت آباد» و «ماری» به وجود آمده است. در همین گزارش همچنین ادعا شده که بخشی از مناطق مرزی مشترک افغانستان و ترکمنستان از کنترل نیروهای ترکمن خارج شده و در دست شبه‌نظامیان گروه‌هایی در افغانستان قرار گرفته است. وزارت امور خارجه ترکمنستان نیز در اطلاعیه‌ای حضور شبه نظامیان در نزدیکی مرزها را غیر دوستانه عنوان کرده است.

این در حالی است که برخی رسانه‌ها و تحلیل‌ها نگرانی‌های جدی روسیه در خصوص احتمال حضور مجدد نظامی ایالات متحده آمریکا در ترکمنستان را نیز به عنوان یکی از انگیزه‌های امنیتی مسکو برای این بازیابی روابط مطرح کرده‌اند.

R7650/P/S8,1414/CT4 واژه های کاربردی مرتبط ترکمنستان اخبار "روسیه"

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: امام جمعه بوشهر بوشهر بوشهر خبرگزاری مهر کرمانشاه گرگان شهرکرد مشهد بیرجند شیراز مجلس شورای اسلامی دهه کرامت سانحه تصادف خطبه های نماز جمعه یاسوج حجاب و عفاف

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۱۴۶۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پاسخ پدافندی سوریه به حملات هوایی رژیم صهیونیستی در جنوب دمشق
 • پنتاگون: تغییرات اقلیمی تهدیدی برای پایگاه های نظامی آمریکا
 • مقابله پدافندی سوریه به حمله هوایی رژیم صهیونیستی
 • نتانیاهو: اخبار مهمی در راه است
 • تحرکات گسترده آمریکا برای ایجاد پایگاه نظامی در شمال عراق
 • پیشنهاد احتمالی نتانیاهو به چاد درباره حمایت از مرزهای این کشور با لیبی
 • ققنوس ایرانی؛ آماده شکار متجاوزان به خاک ایران
 • ۳ رزمایش نظامی ۷۵ روز گذشته از نمای نزدیک
 • استقرار آمریکا در سه پایگاه در استان الانبار
 • عراق: آمریکا 3 پایگاه در الانبار دارد
 • آمریکا سه پایگاه در الانبار عراق دارد
 • ابلاغیه رئیس جمهور برای وزارت دفاع و بنیاد شهید
 • ۴۰ هزار سرباز ناجا در مرزهای کشور مستقر هستند
 • هشدار پنتاگون درباره تهدید تغییرات آب و هوایی علیه تاسیسات نظامی آمریکا
 • ترامپ: مطالب مهمی درباره مرزهای جنوبی اعلام خواهم کرد
 • آسمان اغلب مناطق کشور فردا صاف و پایدار است
 • کنگره ۶۵۰۰ شهید استان کرمان| نخستین موزه دفاع مقدس کشور در کرمان بهسازی و مرمت می‌شود
 • تجلیل از خانواده های 40 شهید فدائیان اسلام در بوشهر
 • موسیقی حماسی از زمان انقلاب تاکنون نقش مهمی در انتقال مفاهیم دینی داشته است