به گزارش ایكنا از فارس، قریب7 سال است كه محافل انس با قرآن به‌صورت هفتگی در محل آرامگاه خواجه راز، حافظه قرآن، حافظ شیرازی برپا می‌شود.
از آنجا مرحوم آیت‌الله ایمانی، نماینده سابق ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه پیشین شیراز بر لزوم تقویت فعالیت‌های قرآنی در سطح استان فارس و همچنین برپایی محافل انس با قرآن حتی همراه با تفسیر آیات وحی در محل حافظیه تأكید می‌كرد، این مهم در دستور كار میراث فرهنگی فارس قرار گرفت چرا كه خواجه راز، حافظ قرآن است و باید بر این بُعد مهم شخصیت وی كه به قول خودش «هرچه كردم همه از دولت قرآن كردم» تأكید فراوانی كرد و آن را بیش از پیش تبیین كرد.

حافظیه، قطب گردشگری فارس است
همچنین حافظیه، قطب گردشگری استان فارس محسوب می‌شود و طبق اعلام سازمان میراث فرهنگی همواره و در طول ایام سال به خصوص ایام نوروز بیشترین تعداد بازدیدكنندگان گردشگران داخلی و خارجی از این مكان فرهنگی است، لذا اهمیت برپایی محافل هفتگی قرآن در این مكان بیش از پیش احساس می‌شود.

اشاره به گروه‌ها و مؤسساتی كه محافل هفتگی قرآن در حافظیه برپا می‌كردند
در طی این سال‌ها میراث فرهنگی این كار را به عهده مؤسسات و تشكیلات مردم نهاد قرار داد. در ابتدا برنامه‌هایی تحت عنوان «دولت قرآن» به‌صورت هفتگی همراه با تلاوت آیات وحی و غزل‌خوانی اشعار حافظ به مدیریت حجت‌الاسلام صبوحی در محل حافظیه برپا می‌شد.
بعد از آن مؤسسه ذكر جمیل وابسته به اداره‌كل تبلیغات اسلامی فارس به مدیریت اعظم جاوید این محافل قرآنی همراه با غزل‌خوانی اشعار حافظ و مشاعره‌های قرآنی را به‌صورت هفتگی در محل حافظیه برگزار كرد.
و این مؤسسه نیز چند سالی به این كار ادامه داد و بعد از آن این كار به مؤسسه مدینةالنبی(ص) شیراز به مدیریت محمدحسین اسلامی واگذار شد كه باز هم محافل قرآنی به‌صورت هفتگی در محل خواجه راز برگزار می‌شد.

جلب توجه گردشگران خارجی به محافل ترتیل‌خوانی قرآن كریم حافظیه در ایام رمضان
البته طی این چند سال، در طول ایام ماه مبارك رمضان نیز هر روز و به‌صورت مرتب محافل ترتیل‌خوانی قرآن همراه با تفسیر آیات و غزل‌خوانی اشعار حافظ برگزار می‌شد كه باعث به وجود آمدن صحنه‌های بسیار معنوی و روحانی در ایام بهار قرآن می‌شد چرا كه نظر گردشگران خارجی بسیاری را به این محافل جذب می‌كرد.
اما روزهای اخیر شنیده‌ها حاكی از آن بود كه محفل هفتگی انس با قرآن آرامگاه حافظ از بعد از ماه مبارك رمضان تعطیل شده است لذا خبرنگار ایكنا پیگیری‌های مختلفی را در این باره انجام داد تا بتواند به این سئوال پاسخ دهد و چرایی آن را از مسئولان مربوطه بپرسد.

محافل هفتگی حافظیه هر یكشنبه برپا می‌شود
طبق اعلام روابط عمومی اداره‌كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، محافل هفتگی انس با قرآن حافظیه به هیچ عنوان تعطیل نشده است و همچنان هر یكشنبه برگزار می‌شود.

شیوه انتخاب قاری در حافظیه از حساسیت بالایی برخوردار است
از آنجا كه حافظیه یك مكان گردشگری عمومی است و ممكن است گردشگران خارجی عرب‌زبان متعددی به این مكان رفت و آمد كنند، لذا حساسیت بر روی انتخاب قاریانی كه در آنجا تلاوت می‌كنند، با توجه به هجمه‌های متعددی كه تكفیری‌های بر علیه شیعیان می‌كنند، بسیار بیشتر از سایر اماكن مذهبی است، به همین دلیل خبرنگار ایكنا این مسئله را هم پیگیری كرده كه نحوه انتخاب قاری برای این محافل قرآنی چگونه است.
باز هم طبق اعلام روابط عمومی اداره‌كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، قاریانی انتخاب می‌شوند كه از سوی سازمان‌های متولی فعالیت‌های قرآنی تأیید شده باشند، در عین حال پیگیری‌های خبرنگار ایكنا در این زمینه همچنان ادامه دارد و طی روزهای آتی اخبار تكمیلی آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

اهتمام میراث فرهنگی برای برپایی محافل هفتگی قرآنی ستودنیست
سخن آخر اینكه اهتمام و تلاش سازمان میراث فرهنگی و مدیریت حافظیه برای برپایی محافل هفتگی قرآن در این مكان ستودنیست. چرا كه شنیده‌ها حاكی از آن است كه فشارهای زیادی از سوی گروه‌های مختلف بر روی این سازمان است كه چرا محافل قرآنی در این مكان برگزار شده و آن را به مساجد و بقاع متبركه انتقال نمی‌دهند اما با این حال، باز هم میراث فرهنگی تلاش خود را برای برپایی محافل هفتگی قرآن انجام می‌دهد لذا امیدواریم كه اهتمام و تلاش همچنان تداوم داشته و محافل قرآنی به‌صورت هفتگی در این مكان معنوی به‌صورت فاخر و تأثیرگذاری برپا شود.
انتهای پیام

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

شرکت 1200 نفر در مسابقات قرآنی هفته قرآن و عترت لرستان

منصور احمدی، رئیس گروه قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در گفت‌وگو با  ایکنا از لرستان، در رابطه‌با با مسابقات قرآنی هفته قرآن و عترت لرستان، گفت: حدود 1200 نفر برای شرکت در مسابقات قرائت و حفظ هفته قرآن و عترت استان لرستان، شرکت کرده‌اند.

وی با اشاره به این‌که ما چهره‌ای در استان داریم که بنیان‌گذار کلاس‌های قرائت، مفاهیم و تدریس قرآنی در استان هستند و کمتر چهره‌ای مانند ایشان در کشور وجود دارد، عنوان کرد: این چهره کسی است که تمام اساتید قرآنی استان لرستان یا به‌طور مستقیم و یا با واسطه شاگرد این فرد بوده‌اند، این چهره مروج‌القرآن زنده‌یاد حاج غلام‌حسین وجودی است که هفته قرآن و عترت استان لرستان نیز با نام این بزرگوار مزین شده است.

 10 قاری برتر لرستانی در کشور شاگرد مرحوم وجودی بوده‌اند

احمدی با اشاره به این‌که مرحوم غلامحسین وجودی در ابتدای انقلاب از امام(ره) دستور گرفتند که در منطقه خود کودکان و نوجوانان را آموزش قرآن دهد و بیش‌از 10 قاری برتر لرستانی در کشور شاگرد ایشان بوده‌اند، تصریح کرد: در هفته قرآن و عترت ضمن گرامیداشت یاد و خاطره این استاد بزرگوار، مزار وی در شهرستان بروجرد عطرافشانی می‌شود.

رئیس گروه قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به این‌که مراسم افتتاحیه برنامه‌های هفته قرآن و عترت، ساعت 10 صبح روز شنبه، ششم بهمن‌ماه در سالن شهید آوینی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خرم‌آباد برگزار می‌شود، گفت: آیین اختتامیه برنامه‌ها نیز به میزبانی بروجرد و ساعت 10 صبح روز چهارشنبه، دهم بهمن‌ماه در تالار  زرین‌کوب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بروجرد، برگزار خواهد شد.

«قرآن و عترت؛ چشمه‌سار فرهنگ و هنر ناب» شعار هفته قرآن لرستان

دبیر اجرایی هفته قرآن و عترت استان لرستان با بیان این‌که برنامه‌های هفته قرآن و عترت نیز با شعار «قرآن و عترت چشمه‌سار فرهنگ و هنر ناب» برگزار خواهد شد، تصریح کرد: در مراسم اختتامیه هفته قرآن و عترت استان لرستان، از نخبه‌های قرآنی استان تجلیل می‌شود.

وی با بیان این‌که در آیین افتتاحیه برنامه‌های هفته قرآن و عترت از دبیران و داوران جشنواره‌های قرآنی استان به‌صورت رسمی تجلیل می‌شود، افزود: با همکاری اداره‌کل تبلیغات اسلامی لرستان، اوقاف و امور خیریه، آموزش و پرورش و سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان، با حضور قاری بین‌المللی حامد علی‌زاده، 12 محفل جامع قرآنی در طول هفته قرآن و عترت در شهرستان‌های لرستان و با اولویت مناطق محروم برگزار می‌شود.

برگزاری جشنواره شعر قرآن و عترت در کوهدشت

احمدی با اشاره به این‌که اختتامیه جشنواره شعر هفته قرآن و عترت روز یک‌شنبه، هفتم بهمن‌ماه به میزبانی شهرستان کوهدشت برگزار می‌شود، ادامه داد: در حاشیه این جشنواره یک کارگاه تخصصی ادبیات آیینی با تاکید بر چهره حضرت فاطمه زهرا(س) برگزار می‌شود.

دبیر اجرایی هفته قرآن و عترت استان لرستان با بیان این‌که دیدار با خانواده شهدای قرآنی لرستان از دیگر برنامه‌های هفته و قرآن و عترت است، تصریح کرد: همچنین در بخش نمایش‌های صحنه‌ای هفته قرآن و عترت 12 نمایش به دبیرخانه جشنواره رسید که سه اثر برتر آن‌ها در هفته و قرآن در بروجرد اجرای عمومی می‌شوند.

وی با تاکید بر این‌که در مجموع 67 برگزیده مسابقات و جشنواره‌های مختلف هفته قرآن و عترت لرستان به همراه 10 چهره برتر قرآنی استان در این هفته تجلیل می‌شوند، افزود: نشست تخصصی مدیران مؤسسات و جامعه قرآنی لرستان با معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر برنامه‌های در دستور کار است.

احمدی با اشاره به برپایی دو نمایشگاه ویژه هفته قرآن و عترت در بروجرد گفت: در این راستا نمایشگاه کتاب و نرم‌افزار حوزه قرآن و عترت با ارائه دو هزار عنوان کتاب و نرم‌افزار و نمایشگاه تخصصی آثار هنری جشنواره‌های هفته قرآن و عترت در بروجرد برپا می‌شود.

انتهای پیام

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

دختران ائل گلی تبریز گل باران شدند! / پرونده حمله باگلوله برفی به کجا رسید ؟+عکس

کلیدواژه: خبرگزاري قرآن ايكنا استان فارس فعاليت هاي قرآني محفل هفتگي قرآن حافظيه ميراث فرهنگي فارس

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۱۴۶۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رونمایی از «سالار تکریت» در یازدهمین محفل خاطره پایداری یزد
 • اولین محفل «کاروان قرآنی انقلاب» در قم برپا شد
 • آندو بعد از مدت‌ها در یک محفل فوتبالی(عکس)
 • شرکت ۱۲۰۰ نفر در مسابقات قرآنی هفته قرآن و عترت
 • انتخاب ترين‌های قرآنی و بن خرید رایگان در نمایشگاه قرآن
 • تربیت مربیان متخصص قرآنی؛ هدف دوره‌های آموزشیاری قرآن کریم
 • مباحث قرآنی را در جامعه گسترش دهیم/ ظرفیت های فرهنگی خوزستان شناسایی و اطلاع رسانی شود
 • تلاوت قرآن سیره عملی حضرت زهرا(س)
 • محفل انس با قرآن کریم با حضور جناب صابری نسب برگزار شد
 • برنامه‌های اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس در دهه فجر و ایام فاطمیه
 • فروش الكترونیكی بلیت در حافظیه و سعدیه
 • محفل انس با قرآن در روستای سه گنبد برگزار شد
 • برگزاری هفته قرآن و عترت لرستان با ٢٠ جشنواره و مسابقه فرهنگی،هنری و قرآنی
 • تشریح برنامه‌های سوگواری فاطمی و دهه فجر در شهرستان‌های فارس
 • تشریح برنامه‌های سوگواری فاطمی و دهه فجر در تمام شهرستان‌های فارس
 • آران و بیدگل میزبان نخستین کاروان قرآنی انقلاب می‌شود/بزرگترین رویداد قرآنی در دهه فجر
 • ۴۰ محفل قرآنی در روستاهای گیلان برگزار می‌شود
 • سیزدهمین جشنواره شعر فجر مزین به محفل شعر فاطمی در زنجان برگزار شد
 • محفل انس با قرآن در پل‌سفید