در جلسه ای که امروز برای مشخص شدن تکلیف سوپر جام تشکیل شد نماینده استقلال اعلام کرد که تیمش حاضر نیست در تاریخ مقرر مقابل پرسپولیس به میدان برود.

به گزارش شریان نیوز،امروز برای مشخص شدن وضعیت بازی سوپر جام فوتبال ایران جلسه‌ای با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد.

در این جلسه اعضای شورای تامین، مهدی تاج رئیس فدراسیون،  حمیدرضا گرشاسبی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس، ملکی عضو هیأت مدیره استقلال و سعید فتاحی حضور داشتند.

در ابتدای جلسه در مورد اینکه آیا ورزشگاه آزادی شرایط میزبانی از مسابقه دربی را دارد یا نه صحبت شد که سرپرست جدید ورزشگاه آزادی اعلام کرد آمادگی لازم برای برگزاری دیدار سوپر جام وجود دارد.
سپس طرفین در مورد تاریخ و زمان اعلام شده از سوی سازمان لیگ برای برگزاری این بازی صحبت کردند. پرسپولیس با زمان برگزاری بازی موافقت کرد و اعلام کرد مثل گذشته حاضر هستند در همان تاریخ در دیدار سوپر جام حضور یابند.  
ملکی که به عنوان نماینده باشگاه استقلال در جلسه بود مخالفت باشگاه استقلال با زمان بازی را اعلام کرد و گفتند حاضر به شرکت در این مسابقه در زمان اعلام شده نیستند. موضع رسمی باشگاه استقلال هم به صورت کتبی با ارائه نامه‌ای در اختیار مسئولان مربوطه قرار گرفت.
در نهایت بعد از صبحت‌ها و رایزنی‌های صورت گرفته استقلال طبق قانون و  مقررات ۳ بر صفر بازنده اعلام و پرسپولیس قهرمان سوپر جام معرفی شد.   منبع: فارس

منبع: شریان

خبر بعدی:

تهديد امنيتي پشت پرده يک سرگرمي مجازي!

خبرگزاري آريا-تغيير سبک زندگي جوامع امروزه يکي از مهم‌ترين مباحث جامعه‌شناسي است.
به گزارش خبرگزاري آريا، روزنامه کيهان گزارشي در خصوص آسيب‌هاي اجتماعي و امنيتي اينستاگرام منتشر کرده است که آريا آن را بازنشر مي کند؛

محسن پورعرب: تغيير سبک زندگي جوامع امروزه يکي از مهم‌ترين مباحث جامعه‌شناسي است. به عقيده کارشناسان، زندگي انسان‌ها در حال انتقال از فضاي واقعي به فضاي مجازي است. برخي از دلايلي که براي اين موضوع مطرح مي‌شوند عبارتند از افزايش دسترسي به اينترنت، افزايش استفاده از تلفن همراه و گسترده شدن شبکه‌هاي اجتماعي. گسترده شدن استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي اما دليلي است که امروزه جوامع را تحت تاثير قرار داده است. شکل گيري روابط، اقتصاد پلت فرم و حتي مسائل مربوط به حاکميت از جمله مواردي است که تحت تاثير شبکه‌هاي اجتماعي قرار گرفته‌اند.
در جامعه ما نيز استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي با اقبال بالايي مواجهه شده است و در حال حاضر دو شبکه اجتماعي تلگرام و اينستاگرام بيشترين کاربران را به خود اختصاص داده‌اند. البته بعد از فيلترينگ تلگرام و تقويت شبکه‌هاي اجتماعي بومي بخشي از کاربران اين شبکه اجتماعي ريزش داشتند. با اين حال پس از آغاز به کار دو نسخه داخلي تلگرام يعني «طلا گرام» و «هات‌گرام» دوباره اين شبکه اجتماعي نخستين انتخاب کاربران براي فعاليت‌هاي مجازي شده است. اما نکته قابل تاملي که بايد در نظر گرفت افزايش فعاليت کاربران در شبکه اجتماعي اينستاگرام پس از فيلترينگ تلگرام است.
 اينستاگرام که يک شبکه اجتماعي مبتني بر تصوير و ويديو است اکتبر سال 2010 فعاليت خود را آغاز کرد و امروزه در سرتاسر دنيا بيش از يک ميليارد کاربر فعال دارد. اين شبکه اجتماعي نيز توانسته در کشور ما حدود 25 ميليون کاربر داشته باشد. بصري بودن فضاي شبکه اينستاگرام باعث شده تا کاربران امروزه براي روابط اجتماعي خود اقبال بيشتري نسبت به آن نشان دهند. از سويي عدم مرز بندي و پايش محتواهاي موجود در اين شبکه اجتماعي سبب ايجاد آسيب‌هاي فراوان اجتماعي شده است. نگاهي به اخبار پيرامون اين شبکه اجتماعي طي روزهاي اخير نشان مي‌دهد اينستاگرام در حال تبديل شدن به يک معضل جدي اجتماعي است. متاسفانه افزايش روز افزون کاربران اينستاگرام در کنار عدم فرهنگ‌سازي براي استفاده از اين شبکه اجتماعي باعث شده تا محيطي امن براي رخ دادن جرائم سايبري شکل بگيرد.

افزايش جرائم اينستاگرامي
همين چند روز پيش بود که ماجراي پخش ويديو زنده (Live) کتک کاري وحشيانه و آزار و اذيت يک دختر نوجوان توسط پسري در سيرجان فضاي جامعه را ملتهب کرد. با اينکه بلافاصله اين موضوع در دستور کار نهادهاي انتظامي و قضايي قرار گرفت اما محتواي اين ويديو در تمامي شبکه‌هاي اجتماعي پخش شده بود. پس از اين نيز خبر ديگري با عنوان «دام اينستاگرامي براي دختر 17 ساله» تب جرائم اينستاگرامي را داغ کرد. پسر جواني که با فيلم برداري از رابطه غيراخلاقي خود با دختري 17 ساله سعي کرده بود اخاذي کند، توانسته بود از فضاي شبکه اجتماعي اينستاگرام براي جذب طعمه خود استفاده کند. اما اين تمام ماجراهاي مربوط به اينستاگرام نيست. بد نيست سوءاستفاده برخي از سلبريتي‌ها از اين فضا را در زمان زلزله کرمانشاه يادآوري کنيم. در آن ايام افراد مشهور در اين شبکه اجتماعي سعي کردند با انتشار تصاوير زلزله کرمانشاه و اعلام شماره حساب بانکي کمک‌هاي مردمي را جمع‌آوري و به دست زلزله‌زدگان برسانند. متاسفانه پس از جمع‌آوري پول‌ها، به جز برخي موارد خبري از رساندن کمک‌ها به دست نيازمندان نشد.
مصاديق جرائم اينستاگرامي به حدي بوده که مهر ماه سال جاري سردار کمال هاديان فر، رئيس‌پليس فتاي کشور با اشاره به رشد 55 درصدي جرائم فضاي مجازي نسبت به سال قبل،گفت: بخش عمده اين جرايم در تلگرام و اينستاگرام رخ داده است. وي با بيان اينکه 23 درصد جرائم در شش ماهه امسال مربوط به مباحث غير اخلاقي بوده است، گفت: متاسفانه اين آمار روز به روز در حال افزايش است به طوري که 13 هزار و 635 پرونده در اين زمينه تشکيل شده که بخشي از اين پرونده‌ها را خودمان تشکيل داده‌ايم و شاکي نداشته‌اند.
 البته اخيرا پس از التهاب مسائل مرتبط با اينستاگرام دوباره موضوع فيلترينگ اين شبکه اجتماعي مطرح شده است. لازم به يادآوري است که تيرماه سال جاري حجت‌الاسلام محمد مصدق معاون اول دادستان کل کشور درخصوص فعاليت برخي از افراد تحت عنوان سلبريتي در فضاي مجازي و جمع‌آوري پول به بهانه کمک به افراد بي‌بضاعت که منجر به کلاهبرداري‌هاي متعددي شده بود، گفته بود: «دادستاني کل کشور به عنوان مدعي العموم به اين موضوع ورود کرده است. در همين راستا فيلترينگ اينستاگرام در دستور کار قرار گرفته و آقاي خرم‌آبادي در معاونت امور فضاي مجازي دادستاني کل کشور به صورت جدي پيگير اين موضوع شده و بايد ببينيم چه اتفاقي مي‌افتد.»

تاکيد دادستاني بر فيلترينگ
با اين حال پس از اظهارنظر معاون اول دادستان کل کشور فيلترينگ اين شبکه اجتماعي پيگيري نشد تا اينکه آذرماه امسال جواد جاويدنيا، سرپرست جديد معاونت امور فضاي مجازي دادستاني کل کشور با بيان اينکه بسياري از علما خواهان فيلترينگ اينستاگرام هستند، گفت: «مقام معظم رهبري بارها و بارها وضعيت نامطلوب اين فضا(مجازي) و اينکه اين فضا به قتلگاه جوانان تبديل شده است را گوشزد کرده‌اند.» جاويدنيا در پاسخ به سؤالي مبني بر اينکه چندي پيش صحبت‌هايي مبني بر احتمال فيلترينگ اينستاگرام مطرح شده بود. آيا قرار است اين شبکه اجتماعي فيلتر شود؟ اظهار داشت: «اينستاگرام بايد چند سال پيش فيلتر مي‌شد. متأسفانه ميزان جرايمي که در بستر جرم خيز اينستاگرام به وجود آمده و هر روز رو به رشد است را مي‌توان به عنوان يک فاجعه نام برد و خانواده‌هاي زيادي درگير آسيب‌هاي آن شده و از اين مسئله گلايه‌مند هستند.» وي در ادامه صحبت‌هايش افزوده بود: «اينستاگرام يک بار فيلتر شد و دولت وعده داد که با کمک فيلترينگ هوشمند مي‌تواند اين فضا را کنترل کند اما متاسفانه در اين زمينه هزينه‌ زيادي انجام شد ولي به نتيجه‌اي نرسيديم؛ هم‌اکنون دستور قضايي براي فيلتر اين سرويس داريم و نظر اکثريت شوراي عالي فضاي مجازي و ديگر تصميم‌گيران نيز مبني بر فيلتر شدن اين سرويس است. از سويي طبق مصوبات شوراي عالي فضاي مجازي نبايد ترافيک اينستاگرام از يک سطح بالاتر مي‌رفت که متأسفانه فراتر رفت و از طرفي براساس مصوبات اين شورا بايد دولت براي فعاليت اين شبکه در کشور، مجوز پس از التزام به قوانين کشور و انتقال سرورها به داخل کشور صادر مي‌کرد که اين کار هم انجام نشده است. بر همين اساس دستگاه قضايي مي‌تواند به صورت يکطرفه با توجه به انجام نشدن مصوبات شورا اقدام کند اما فعلا منتظر اجماع نظر در اين زمينه است ولي اگر صبر کردن فايده نداشته باشد دادستان کشور تصميم لازم را خواهد گرفت.»
صحبت‌هاي جاويدنيا سبب شد تا محمدجواد آذري جهرمي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات واکنش نشان دهد. وي طي اظهاراتي بيان داشت: «فرض را بر اين بگذاريم که حرف ايشان درست و برگرفته از اختيارات‌شان، دست به فيلترينگ اينستاگرام بزنند اما چه اتفاقي رخ خواهد داد؟ در زندگي مردم چه تأثيري خواهد داشت؟ در حاکميت کشور و کاهش جرايم چه اتفاقي رخ خواهد داد؟»؛ با اينکه وزير جوان دولت دوازدهم خود در اين شبکه اجتماعي حضوري فعال دارد اما اظهاراتش نشانگر بي‌اطلاعيش از وضعيت فاجعه بار اينستاگرام است. اخيرا نيز دادستان کل کشور درباره همين بي‌توجهي وزارت ارتباطات نسبت به شبکه‌هاي اجتماعي انتقاداتي را عنوان کرد.

بي توجهي وزير جوان به مصوبات شوراي عالي فضاي مجازي
حجت‌الاسلام منتظري، دادستان کل کشور در واکنش به عدم توجه وزارت ارتباطات به مصوبات شوراي عالي فضاي مجازي درباره شبکه‌هاي اجتماعي و فيلترينگ آنها عنوان داشت: «فيلترينگ حساس و مهم است. ما بايد معني فيلترينگ را براي مردم درست بيان کنيم ما مي‌گوييم بايد اين شبکه‌ها مديريت شود اگر مي‌شود کاري کرد که شبکه‌هاي «گرامي» بتوانند به مردم خدمت برساند اما آسيب نزند بکنيد اين کار را، اما اگر نمي‌شود بايد تصميم ديگري گرفت. چرا آن روزي که مقام معظم رهبري گفتند کشور احتياج به فضاي مجازي سالم و شبکه ملي اطلاعات دارد مسئولين اين را جدي نگرفتند و نرفتند دنبال اين اقدام؟»
دادستان کل کشور افزود: «ما مي‌گوييم چرا مصوبات شوراي عالي فضاي مجازي اجرا نمي‌شود اين شورا با رياست رئيس‌جمهور تشکيل جلسه مي‌دهد پس چرا اجرا نمي‌شود و ‌اشکال ما به وزارت ارتباطات و دستگاه‌هاي ديگر عدم اجراي همين مصوبات است. ما بررسي‌هاي دقيق کرديم هنوز مصوبات اجرا نشده است و بحث اين شبکه‌هاي گرام‌دار بحث انحرافي است بحث اصلي بايد سالم‌سازي فضاي مجازي باشد.ما دنبال محروميت مردم از فضاي مجازي نيستيم بلکه دنبال سالم‌سازي هستيم.»
با اين حال پس از تاکيد دادستان کل کشور و معاونت امور فضاي مجازي دادستاني مبني بر تعيين تکليف شبکه اجتماعي اينستاگرام هنوز اقدام مشخصي از سوي وزارت ارتباطات صورت نگرفته است. اينستاگرام که تاکنون تنها محتواي مجرمانه و غيراخلاقي آن مورد بحث و بررسي قرار گرفته اگر بيش از اين مورد بي‌توجهي مديران قرار بگيرد توانايي تبديل شدن به يک تهديد امنيتي براي سطوح حاکميتي را نيز دارد. اتفاقي که پيش از اين توسط تلگرام رخ داده بود!

اينستاگرام يک تهديد امنيتي!
شبکه اجتماعي اينستاگرام که حدود 6 سال پيش با ارزشي معادل يک ميليارد دلار توسط شرکت فيس‌بوک خريداري شد توانست پس از اين نقل و انتقال وضعيت رو به رشدي را تجربه کند. فيس‌بوک و مالک آن يعني زاکربرگ از خريد اينستاگرام سود قابل توجهي را کسب کردند. اما نکته قابل تامل درباره تغيير مالکيت اين شبکه اجتماعي تاثيرگذاري آن بر مسائل حاکميتي است. اين موضوع زماني آشکار مي‌شود که اسفندماه سال گذشته فيسبوک حساب‌هاي رسمي مربوط به «آزمايشگاه‌هاي ارتباطات راهبرد (SCL) و شرکت تابعه آن يعني «کمبريج آناليتيکا» را به خاطر تخطي از شرايط استفاده، به حالت تعليق درآورد. اين دو مجموعه به جمع‌آوري و‌اشتراک گذاري اطلاعات شخصي بيش از 50 ميليون کاربر بدون رضايت آنها متهم شده بودند. اين رخداد نشان داد مدل کسب و کار فيسبوک، يعني نمايش تبليغات هدفمند براي کاربران، تا چه اندازه آسيب‌پذير و خطرناک است و از طرفي، احتمال قوي سوءاستفاده از اطلاعات فوق در انتخابات رياست جمهوري سال 2016 آمريکا را نيز به ذهن آورد. کمبريج آناليتيکا تحت مالکيت «رابرت مرسر» ميلياردر آمريکايي قرار دارد که در سال 2015 به کمپين انتخاباتي «تد کروز» کمک کرد و سپس در انتخابات 2016 به ياري ترامپ آمد. اين شرکت با جمع‌آوري حجم عظيمي از اطلاعات و توسعه پروفايل‌هاي شخصي، «جهت گيري روانشناختي ناخودآگاه» افراد را هدف قرار داده و تبليغات به شدت هدفمند را براي آنها طراحي کرد. از قرار معلوم دونالد ترامپ در سال 2016 از اين کمپاني براي هدايت برنامه‌هاي ديجيتالي خود استفاده کرده بود. به گفته رسانه‌هاي آمريکايي از جمله نيويورک تايمز و آبزرور، کمبريج آناليتيکا از اطلاعات شخصي 50 ميليون کاربر براي تعيين رأي احتمالي آنها در انتخابات 2016 آمريکا و در صورت نياز، تغيير رأي به واسطه تبليغات کاملاً هدفمند استفاده کرده است. در تاييد اين مسئله کنگره آمريکا نيز از زاکربرگ سؤالاتي را داشت که وي با تاييد کمک به شرکاي تجاريش از جمله دونالد ترامپ اين شائبه که فيسبوک از اطلاعات شخصي افراد براي راي آوردن ترامپ استفاده کرده است را صحت بخشيد.
مسئله فوق نشان دهنده يک واقعيت مهم است. فيسبوک، تلگرام، اينستاگرام يا هر پلتفرم مشابه ديگري که از اطلاعات شخصي براي تبليغات هدفمند بهره مي‌گيرند، به راحتي قابل سوءاستفاده هستند؛ اطلاعات به ظاهر بي‌اهميتي که در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر مي‌کنيم، در کنار يکديگر پيامدهاي غير قابل باوري را به بار مي‌آورند. با اين حال نبايد اجازه داد تجربه تلگرام بار ديگر تکرار شود. تلگرام که نقش اثرگذارش در ناآرامي‌هاي دي ماه 96 مسجل شد بالاخره به مرحله فيلترينگ رسيد، اما درباره اينستاگرام که اين مسئله آشکارتر است. اين شبکه اجتماعي که در حال حاضر در اختيار زاکربرگ است مي‌تواند بر اساس همان مدلي که فيسبوک در انتخابات آمريکا نقش ايفا کرد، ظاهر شود و در مسائل حاکميتي خلل ايجاد نمايد. بنابراين امروز فيلترينگ شبکه اجتماعي اينستاگرام نه تنها به دليل ايجاد آسيب‌هاي اجتماعي فراگير و رخ دادن جرائم متعدد بلکه به دليل توانايي در ايجاد مشکلات امنيتي بايد بيش از پيش مدنظر قرار گيرد.

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت shariyan.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۱۸۰۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تجلیل از مدال‌آوران دومیدانی با حضور صالحی‌امیری و داورزنی/ حدادی به مراسم نرفت
 • پشت پرده عملیات روانی محسن رضایی روی احمدی نژاد در مناظره ۸۸
 • پشت پرده استانی شدن انتخابات به روایت ترقی
 • افشاگری ضرغامی از پشت پرده نامه وزرا
 • مردم از پشت پرده زندگی کودکان خیابانی اطلاعی ندارند
 • افشاگری ضرعامی از پشت پرده نامه وزرا
 • ترقی:پشت پرده استانی شدن انتخابات، حذف نظارت استصوابی است
 • دست بعضی از باندهای مافیایی در موضوع کودکان کار/ مردم باید از پشت پرده زندگی این بچه ها مطلع باشند
 • پشت پرده استانی شدن انتخابات به روایت عضو شورای مرکزی موتلفه
 • توان قهرمانی در جام ملت‌های آسیا را داریم/ به‌خاطر نام ایران و زحمت بچه‌ها تا آخر پشت تیم ملی هستیم/ تیم امید جواب اعتماد کادر فنی را داد
 • پشت پرده استانی شدن انتخابات مجلس چیست؟
 • پشت پرده استانی شدن انتخابات، حذف نظارت استصوابی است
 • پشت پرده خریدهای تسلیحاتی شاه چه می‌گذشت؟
 • دستگیری جاعلان اسناد ملکی/تصاویر
 • ماجرای بخشداری کلاله به اعتراف تلخ فرماندار ختم شد/ فرماندار کلاله پشت پرده بیش از یک سال بخشدار نداشتن کلاله را فاش کند
 • پشت پرده فعالیت های بابک زنجانی
 • جزئیاتی تازه از فعالیت‌های پشت پرده بابک زنجانی
 • گزارش ویژه / چالش 10 ساله با کی‌روش، برانکو، کریمی، دایی، مجیدی، قلعه‌نویی و... (تصاویر)
 • پشت پرده یک اتفاق پیچیدهاز احضار مریدی به کمیته انضباطی تا بسته شدن پنجره پرسپولیس!