در پی سخنان تند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در سفر اخیرش به اروپا، ‌هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان که عضو حزب سوسیال دموکرات این کشور است، خواستار بازنگری در روابط با آمریکا شد.‌ هایکو ماس گفت: «مخالف/ دشمن» خواندن اتحادیه اروپا از طرف رئیس‌جمهوری آمریکا نشان‌دهنده آن است که از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تاکنون چه بر سر روابط اروپا با آمریکا آمده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، «جودیث ونبرگ»، گزارشگر سی‌ان‌ان، در ۱۶ جولای نوشت: وزیر امور خارجه آلمان معتقد است باید در رابطه‌مان با آمریکا بازنگری کنیم؛ زیرا «ما دیگر نمی‌توانیم به‌طور نامحدود به کاخ سفید تکیه کنیم.»

او در مصاحبه با گروه رسانه‌ای «فونکه» می‌گوید: «بازنگری روابط میان اروپا با آمریکا تنها در صورتی امکان‌پذیر است که اتحادیه اروپا خودآگاه و مستقل باشد: حتی اگر حملات کلامی شدید و بیانیه‌های توییتری پوچ باشند، اروپا نباید تقسیم شود.»

گزارشگر سی‌ان‌ان به نقل از وزیرخارجه آلمان تاکید کرد که باید در روابط دو کشور بازنگری صورت گیرد. وزیرخارجه آلمان گفت: «برای این کار ابتدا باید اروپا بار دیگر «به خود بیاید و کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیوندهایشان را بیش از گذشته مستحکم کنند و همچنین اروپا نباید اجازه دهد تا اختلاف و دودستگی‌ها در اتحادیه اروپا بیشتر شود.»

سخنان‌هایکو ماس واکنشی است به تشدید تنش‌های سیاسی بین آمریکا و آلمان که هفته پیش اتفاق افتاد و پس از جنگ دوم جهانی کم‌سابقه است. منبع اصلی تنش‌ها سخنان دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا بود. پس از آنکه دونالد ترامپ در دیدار خود با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در بروکسل اعلام کرد که آلمان کاملا «تحت کنترل» روسیه قراردارد.

واکنش اروپا به سخنان ترامپ

غیر از وزیرخارجه آلمان، سایر مقام‌های اروپایی هم وارد گود انتقاد از ترامپ شدند. رویترز معتقد است ترامپ با این سخنان به عمد یا به سهو می‌خواهد میان اروپا شکاف ایجاد کند.

اگر در دوران بوش، مقام‌های آمریکایی از اروپای پیر و اروپای جدید سخن گفتند، این سخنان امروز به شکل دیگری از زبان ترامپ بیان می‌شود. به این ترتیب، برخی معتقدند ترامپ می‌خواهد میان کشورهای اروپایی اختلاف انداخته و به این ترتیب، کشورهای مطلوب خود را «گلچین» کند.

برخی دیگر هم معتقدند بریتانیا نقطه ثقل تصمیم ترامپ است. ترامپ در صدد است تا بریتانیا را از اروپا بگیرد و خط جدایی میان دو سوی آتلانتیک را با جدا کردن بریتانیا تشدید کند.

میشائیل روت، وزیر مشاور آلمان در امور اروپا، پیش از نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: «رئیس‌جمهوری آمریکا تحریک می‌کند و می‌کوشد شکافی در اتحادیه اروپا به‌وجود آورد.»

ترامپ چند روز پیش در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» در ارتباط با اختلافات تجاری با اتحادیه اروپا، از این اتحادیه به‌عنوان «foe» نام برده بود که واژه‌ای است برابر با «دشمن» یا «مخالف.» ژان اسلبورن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ، واکنشی شدید نسبت به این سخنان ترامپ داشت.

او در دیدار با همتایان خود در اتحادیه اروپا گفت: «چگونه ممکن است به یکباره روسیه و چین رقیب آمریکا و اتحادیه اروپا دشمن این کشور شود.»

فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در ارتباط با این سخنان ترامپ گفت: «من می‌خواهم از او (ترامپ) بپرسم که به چه کسی دوست می‌گوید.»

او در ادامه گفت که اتحادیه اروپا «مطمئنا» به آمریکا به‌عنوان «دوست و شریک» می‌نگرد. مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: «تاکنون بارها گفته‌ام که تغییر دولت‌ها تاثیری در دوستی بین کشورها ندارد.»

دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، نیز در همین رابطه در یک پیام توییتری در این باره نوشت: «آمریکا و اتحادیه اروپا بهترین دوستان هم هستند و هر که بگوید ما با هم دشمن هستیم، خبر دروغ پخش می‌کند.

در هر حال، گزارشگر سی‌ان‌ان می‌نویسد: خشمی که در سخنان وزیرخارجه‌ آلمان به چشم می‌خورد در میان هیچ مقام اروپایی دیگری دیده نمی‌شود. این گزارش می‌افزاید کلماتی که «ماس» انتخاب می‌کرد تا خشم خود از ترامپ را نشان دهد بسیار گزنده بود.

او گفت: «دورانی که ما کاملا به دیگران اتکا داشتیم، تا حد زیادی، به پایان رسیده است.» جودیث ونبرگ بر این باور است که اظهارنظرات ماس نشان می‌دهد که روابط آلمان و آمریکا به شدت به وخامت گراییده است. تنش لفظی میان دو کشور آنجا بالا گرفت که ترامپ آلمان‌ها را «اسیر روسیه» نامید.

«ماس» در مصاحبه با روزنامه «بیلد» به ترامپ هشدار داد که از هر گونه معامله یکجانبه با پوتین بپرهیزد. چنین است که برخی از وارد شدن جهان به دوران دو قطبی جدید با محوریت «آمریکا- روسیه» و برخی با محوریت «آمریکا- چین» سخن می‌گویند؛ دنیایی که در آن اروپا حاشیه‌نشین قدرت در جهان خواهد شد.

منبع: فرارو

خبر بعدی:

دموکرات‌ها به دنبال تقویت‌ مرزها منهای دیوار مکزیک

اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال طرحی برای تقویت امنیت‌ مرزهای آمریکا با بودجه‌ای یک میلیارد دلاری هستند.

به گزارش  صدای ایران از سی ان ان، دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال قانونی هستند که امنیت مرزها را بدون در نظر گرفتن بودجه‌ای برای دیوار جنجالی مورد تقاضای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، تقویت کند.

این طرح در حالی مطرح شده است که تعطیلی دولت فدرال آمریکا وارد هفته پنجم شده و هیچ چشم اندازی برای حل اختلاف میان ترامپ و دموکرات‌ها برای تامین بودجه مورد تاکید ترامپ برای کشیدن دیوار مکزیک، وجود ندارد.

بر اساس اعلام یک منبع دموکرات‌، دموکرات‌های مجلس نمایندگان بسته‌ای یک میلیارد دلاری که شامل شش طرح بودجه‌ای است را در چند روز آینده برای تقویت امنیت مرزها به رای خواهند گذاشت.

طرح دموکرات‌ها برای تقویت مرزها در حالی مطرح شده که ترامپ قصد دارد یک پیشنهاد دیگر را برای پایان تعطیلی دولت در طی سخنرانی شنبه بعد از ظهر خود در کاخ سفید ارائه کند.

نکته مهم طرح دموکرات‌ها این است که بودجه یک میلیارد دلاری مذکور شامل دیوار مکزیک نخواهد شد و به زعم دموکرات‌ها به دیگر اقداماتی اختصاص می‌یابد که در حوزه تقویت مرزها موثرتر هستند.

منبع دموکرات به سی ان ان گفته است هزینه فوق شامل اقدامات امنیتی بنادر و قضات مهاجرتی خواهد شد که می‌توانند به پرونده‌های پناهجویانی که از مرز مکزیک عبور می‌کنند، کمک کند.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: اتحادیه اروپا جهان دو قطبی دونالد ترامپ

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۲۳۷۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بده بستان اتحادیه اروپا و آمریکا درباره ایران
 • دیدار کوتاه و تنش زای دیپلمات های اروپایی با عراقچی
 • ترامپ:حاضرم در ازای تامین مالی دیوار مرزی با مکزیک، از کودکان مهاجر حمایت کنم
 • کنایه خانم بازیگر به ترامپ: ما هم نیاز به «دیوار» داریم
 • دیوار بلند بی‌ اعتمادی به اروپا /پاییز سخت کسب و کار /وزیر صنعت به خودروسازان اولتیماتوم داد
 • طرح دموکرات‌ها برای تقویت‌‌مرزها منهای دیوار مکزیک
 • اعتراض هزاران نفر در برلین علیه سیاست‌های اتحادیه اروپا در بخش کشاورزی
 • تاکید صدراعظم آلمان بر ضرورت استقلال تسلیحاتی اتحادیه اروپا
 • تاکید مرکل بر همکاری نزدیکتر اتحادیه اروپا در زمینه های دفاعی
 • توییت جدید ترامپ درباره دیوار
 • اروپا، ایران و ترامپ دیوانه؛ سرانجام چه خواهد شد؟
 • مرکل: هرچه در توانم باشد برای خروج با توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا انجام می‌دهم
 • مرکل: هرچه در توانم باشد برای خروج با توافق انگلیس از اتحادیه اروپا انجام می‌دهم
 • ماس: توافق برگزیت باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد
 • گابریل خواستار تلاش‌های دیپلماتیک جدید برای نگه داشتن انگلیس در اتحادیه اروپا شد
 • پولیتیکو: ترامپ به دنبال ایجاد شکاف در اتحادیه اروپا بر سر توافق هسته‌ای ایران است
 • داستان یک دیوار
 • درخواست آلمان از روسیه برای نجات پیمان موشکی
 • درخواست مقامات بلند پایه سیاسی و اقتصادی آلمانی از انگلیس برای ماندن در اتحادیه اروپا