به گزارش پارس نیوز، 

 

پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق ایران از مشخصات بسته پیشنهادی اقتصادی اروپا می‌گوید. او   می‌گوید: «باتوجه به رفتار اروپایی‌ها و همچنین ساختار و سازوکار قدرت بین اتحادیه اروپا، باید درباره این بسته قضاوت کنیم. آنچه مهم است اینکه هر تصمیم در اتحادیه اروپا باید با اجماع صورت بپذیرد و همه اعضا باید نظر مثبت به آن داشته باشند.

»

سلطانی تصریح می‌کند: «چون رویکرد‌ها و موقعیت‌های سیاسی اتحادیه اروپا باهم تفاوت دارد، تمایلات، ارتباطات بین‌المللی و میزان اثرپذیری آن‌ها از آمریکا در تصمیم و عملکرد آن‌ها اثر خواهد گذاشت.»

او ادامه می‌دهد: «یعنی بعضی از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا که تمایلات و ارتباطات نزدیکی با آمریکا دارند و نظرات آن‌ها به آمریکا نزدیک‌تر است کار را برای اتحادیه اروپا سخت‌تر خواهند کرد.»

به گفته سلطانی، اتحادیه اروپا باید چارچوبی به وجود بیاورد تا تجارت، سرمایه‌گذاری، ارتباط و همکاری اقتصادی با ایران در آن چارچوب امکان‌پذیر شود و میزان تأثیرپذیری از تحریم‌ها به حداقل برسد.»

نایب‌رئیس اتاق ایران درباره ویژگی‌های بسته اقتصادی ارائه‌شده، معتقد است: «از شواهد و قرائن چنین برمی‌آید که اتحادیه اروپا اولاً بتواند برای ادامه خرید نفت ایران مدلی را طراحی کند تا این امکان فراهم شود و ایران بتواند نفت خود را بفروشد. پس طبیعتاً آن اهدافی را که اتحادیه اروپا دنبال می‌کند بحث سازوکار خرید نفت و پرداخت وجوهات حاصل از آن است.»

سلطانی ویژگی دوم بسته را چنین توصیف می‌کند: «موضوع دوم به وجود چتر حمایتی برای شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی که با شرکت‌های ایرانی کار می‌کنند، برمی‌گردد. چون شرکت‌های بزرگ با توجه به منافعی که در امریکا دارند آن کشور را به ایران ترجیح می‌دهند. اتحادیه اروپا باید شرایطی را برای شرکت‌های کوچک و متوسط فراهم کند که بتوانند با ایران کار کنند.»

سلطانی می‌گوید موضوع سوم به تعریف روش و سیستمی برمی‌گردد که در تبادلات تجاری بین دو طرف، امکان تبادلات بانکی با ارز اروپا یعنی یورو هموار شود؛ بنابراین باید بانک یا مؤسسات پولی ایجاد شوند و مدلی را طراحی کنند که این مبادلات انجام شود.»

او تصریح می‌کند: «به نظر می‌رسد اروپا می‌خواهد این تبادلات به‌صورت تهاتر انجام شود. یعنی به‌جای پرداخت مستقیم پول نفت، آن را در حسابی منظور کنند تا خرید ایران از اروپا از آن طریق انجام شود.»

سلطانی توجه پوشش بیمه‌ای و حمل‌ونقل دریایی را هم ضروری می‌داند و می‌گوید: «باید درباره حمل‌ونقل دریایی و پوشش بیمه‌ای لازم برای این حمل‌ونقل فکر شود. اما این دو قسمت کار بسیار مشکل است. اگر خود اروپا بتواند در بخش بیمه از مؤسسات دولتی خود استفاده کند، خیلی خوب است. اکثر مؤسساتی که حمل‌ونقل دریایی را پوشش بیمه‌ای می‌دهند شرکت بیمه خصوصی‌اند که یا آمریکایی‌اند و یا سهامدار آمریکایی دارند و کار دشوار خواهد بود.»

به‌گفته نایب‌رئیس اتاق ایران، شرکت‌های حمل‌ونقل اروپایی هم خصوصی هستند و با آمریکا کار می‌کنند و ممکن است کار در این حوزه هم با اختلال روبرو شود.

سلطانی درباره بخش‌های دیگر این بسته هم می‌گوید که اروپایی‌ها ممکن است در کنار چارچوب کلی اقتصادی، بند‌های دیگری را هم مورد توجه قرار دهند؛ بخش‌هایی، چون تبادلات علمی، دانشگاه، فناوری و هنر.

 

منبع: پارس نیوز

خبر بعدی:

جزئیاتی از داستان سریال های سلمان فارسی، حضرت موسی و ماه شب چهارده

سیمافیلم تولید سه سریال الف‌ویژه «سلمان فارسی»، «حضرت موسی(ع)» و «ماه شب چهارده» را در دستور کار دارد که این روزها در مرحله تکمیل فیلمنامه هستند.

به گزارش مهر، ساخت سریال‌های فاخر در مجموعه معاونت سیمای جمهوری اسلامی و تحت مدیریت مرکز سیمافیلم در حالی مجدد از سرگرفته و جدی شده است که بخش قابل ملاحظه‌ای از فیلمنامه این آثار تا کنون آماده و پلان کلی طراحی فازهای مختلفِ تولید آن‌ها بر اساس متون شکل گرفته، مشخص شده است. به گونه‌ای که مجموعه «حضرت موسی(ع)» و «سلمان فارسی» به طور رسمی وارد مرحله پیش تولید شده‌اند.

در ادامه روند شکل‌گیری فیلمنامه و جزییاتی از داستان این سه سریال الف ویژه تلویزیون یعنی سریال‌های «حضرت موسی(ع)»، «سلمان فارسی» و «خواجه نصیرالدین طوسی» را مرور می‌کنیم.

 

حضرت موسی (ع)؛ فرار از دربار

قصه سریال «حضرت موسی (ع)» به قلم حجت‌الاسلام محمدسعید بهمن‌پور از پیش از تولد این پیامبر اولوالعزم آغاز می‌شود و مراحل مختلف زندگی او را از بدو تولد، دوران کودکی و جوانی در دربار فرعون، رقابت برادرخوانده‌ها بر سر جانشینی پادشاه، مبعوث شدن به پیامبری و... را در بر می‌گیرد.

مضاف بر اینکه به طور همزمان ما شاهد تشریح شرایط سیاسی، اجتماعی مصر باستان و وضعیت قوم بنی‌اسرائیل در قالب داستانی پرکشش خواهیم بود که به طور مشخص دو فصل ماجرای پرفراز و نشیب تولد حضرت موسی(ع) و همچنین ورود او به صحرای سینا به دنبال فرار از دربار فرعون 2 بخشِ دراماتیک این سناریو است.

یکی از ویژگی‌های شاخص فیلمنامه این مجموعه قصه‌گو بودن روند روایت است. سناریو علاوه‌بر یک داستان محوری با شخصیت‌های اصلی، مجموعه قابل توجهی از داستانک‌ها را در تلفیق با بستر اصلی روایت می‌کند در نتیجه ما با تعداد زیادی از پرسوناژهای فرعی مواجهیم که هریک دارای شناسنامه کامل، قصه برجسته و مقدمه و موخره است.

تصویرسازی‌های زیبا و بدیع از آیات شریف قرآن، فضاسازی قصر فرعون، شهر گوشن و صحرای سینا از دیگر فاکتورهای فیلمنامه سریال تلویزیونی «حضرت موسی(ع)» به کارگردانی جمال شورجه و تهیه کنندگی سید احمد میرعلایی است.

مجموعه تلویزیونی «حضرت موسی(ع)» که نخست قرار بود توسط زنده یاد فرج‌الله سلحشور ساخته شود در 52 قسمت طراحی شده که تاکنون 46 قسمت از فیلمنامه این اثر به طور کامل آماده شده است.

 

سلمان فارسی؛ جستجو و سلوک

فیلمنامه مجموعه «سلمان فارسی» به قلم مشترک داود میرباقری و امرالله احمد جو و با همکاری گروه نویسندگان در 40 قسمت طراحی شده است.

داستان این سریال نیز از زمان تولد روزبه (سلمان فارسی) در زمان پاشاهی قباد ساسانی آغاز می‌شود زمانی که بودخشان پدر روزبه فرماندار تیسفون است و ما به تناوب مراحل مختلف زندگی او را در ایران و سپس گرویدنش به آیین اسلام و همراهی و هم جواری پیامبر اکرم (ص) در این سریال به نمایش گذاشته می‌شود.

یکی از شاخصه‌های اصلی قصه سلمان فارسی ترسیم روح جستجوگرانه و سلوک این شخصیت ایرانی در یافتن حقیقت است. همچنین جنس دیالوگ‌های اثر و شیوه روایت کاملا به زبان پارسی اصیل است و برای نخستین بار تصویر جامعی از ایران باستان، روابط اجتماعی و شیوه زیست مردمان جامعه و گسترش آیین مزدک را در آن دوره ارائه می‌دهد.

فیلمنامه 30 قسمت از  «سلمان فارسی» به طور کامل به سیما فیلم ارائه شده است.

فیلمنامه اولیه هر دو مجموعه «حضرت موسی(ع)» و «سلمان فارسی» در سال‌های قبل تکمیل و ارائه شده اما با توجه به لزوم تقویت تحقیقات تاریخی مرتبط، بخش‌هایی از آن‌ها بازنویسی و قسمت‌های فعلی ارائه شده تقریبا به نسخه نهایی رسیده‌اند.

 

ماه شب چهارده؛ شکفتن و برآمدن

مجموعه خواجه نصیرالدین طوسی که فیلمنامه آن تحت عنوان «ماه شب چهارده» به نگارش درآمده است به زندگی و حیات علمی و سیاسی یکی از برجسته‌ترین دانشمندان و منجمین قرن هفتم هجری اختصاص دارد که تاکنون سناریوی دو فصل نوجوانی و ابتدای جوانی به نام‌های شکفتن و برآمدن به قلم عبدالرسول و محمد گلبن حقیقی و همکاری شورای نویسندگان در 22 قسمت آماده و ارائه شده است.

در این قصه به فضای ملتهب کشور در زمان حکومت خوارزمشاهیان و سپس ایلخانیان، تقابل دو فرقه اسماعیلیه و امامیه در کنار روایت زندگی خواجه نصیر پرداخته شده است و در ترسیم ابعاد زندگی این دانشمند و متکلم شناخته شده تلاش شده است تا شیوه تلمذ او در حضور استادان مختلف و مباحث دشوار علمی با زبانی قابل فهم برای مخاطب امروز به مدد تصویرسازی روایت شود که از آن جمله می توان به دیدگاه نصیرالدین طوسی سرآمد فلسفه مشاء به محیط و اشیاء اطرافش به شکل اشکال و صور فلکی اشاره کرد.

بنا به گفته‌ سازندگان این مجموعه‌های فاخر، سعی بر این است که فیلمنامه هر سه مجموعه فوق‌الذکر که سال‌ها، وقت صرف تحقیق و نگارش این آثار شده است با در نظر گرفتن نیاز و نگاه مخاطب امروز تلویزیون به مرحله تولید برسد.

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

کلیدواژه: ارز یورو پول پوشش فناوری اتحادیه اروپا ایران تجارت سرمایه نفت پارس پارس نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.parsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۲۴۷۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کاهش ٣ درصدی بودجه پیشنهادی سال ٩٨ شهرداری شیراز
 • آشنایی با شرایط اتحادیه اروپا برای انتقال وجه تجهیزات پزشکی
 • جزئیاتی از ارتباط وزیر دولت احمدی‌نژاد با «حسین هدایتی»
 • اتحادیه اروپا دنبال توافق بر سر رویکرد چماق و هویج در قبال ایران است
 • فایننشال‌تایمز: اتحادیه اروپا دنبال توافق بر سر رویکرد چماق و هویج در قبال ایران است
 • گزارش تسنیم| روند مذاکره میان قسد و دمشق؛ رونمایی از بسته پیشنهادی کردها برای همکاری با دولت سوریه
 • فایننشال تایمز: اتحادیه اروپا قصد دارد برجام را به‌رغم فشار آمریکا حفظ کند
 • اتحادیه اروپا در یک بحران داخلی گرفتار شده است
 • وزیر صنعت: شما ناراحتید که خودروسازی راه افتاده؟/ رئیس اتاق ایران: دولت نرخ ارز را فدای تراز شدن بودجه می‌کند/ معیار پرداخت سود به سپرده‌های کوتاه‌مدت از امروز با روش جدید/ سکه با عبور از سد ۴ میلیونی به بهمن رسید/ بنزین مثل نان شب است
 • اتحادیه اروپا و آمریکا درباره ایران چه بده بستانی کردند؟
 • بده بستان اتحادیه اروپا و آمریکا درباره ایران
 • گام کردهای سوری برای صلح با دمشق
 • انتخابات اتاق های بازرگانی زیر ضربه اتهام مهندسی
 • انتخابات اتاق بازرگانی مازندران زیر ضربه اتهام مهندسی
 • انتقادات تند رئیس اتاق بازرگانی ایران از بودجه ۹۸
 • انتقادات تند رئیس اتاق بازرگانی ایران از بودجه ۹۸ /چرا بودجه شرکتهای دولتی ۵۲درصد بیشتر شد؟
 • جزئیاتی از ماه گرفتگی روز دوشنبه در ایران
 • ۱۰ بند پیشنهادی کُردهای سوریه برای توافق با دولت
 • ۱۰ بند پیشنهادی کُرد‌های سوریه برای توافق با دولت