به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان؛ یک برنامه نمایشی در قرقیزستان با حادثه‌ همراه شد.

در این برنامه یک عقاب تربیت شده به یک دختربچه حمله کرد و او را زخمی کرد. مربیان این عقاب با دیدن این اتفاق دختربچه را چنگال این حیوان نجات دادند.

 

 

بیشتر بخوانید: شکار گرگ توسط عقاب + فیلم 

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی انتهای پیام/   حمله عقاب به انسان + فیلم  .

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان

چه اتفاقی افتاده است؟

در ۲۳ آذرماه سال جاری در لواسان اتفاقی رخ داد که با چند روز تاخیر در رسانه ها بازتاب پیدا کرد. مطابق با آنچه در رسانه ها مطرح شده است، خانواده ای به پارک دریاچه لواسان رفته و مشغول تفریح و استراحت بوده اند که شخصی برای تفریح به همراه دو سگ خود وارد پارک می‌شود. پارکی که در ورودی آن تصریح شده است که ورود حیوانات به آن ممنوع می‌باشد.

سگ ها که از نژاد پیتبول (Pit Bull) و ژرمن شپرد (German Shepherd) و فاقد قلاده بوده اند به اعضای آن خانواده نزدیک میشوند.

ابتدا سگ پیتبول به دور پدر خانواده میگردد و ناگهان مالک سگ که متوجه میشود چه اتفاقی در حال رخ دادن است، اعلام میکند که کسی از جایش تکان نخورد. به ناگاه سگ پیتبول دستانش را روی سینه پدر میگذارد. دختر بچه ده ساله خانواده به نام بهار که از دیدن این صحنه میترسد، به سمت مادرش پناه میبرد.

سگ پتیبول به دختر یورش برده و باسن دختر را میگیرد. سگ دوم هم به دست بچه حمله میکند. صاحب سگ وارد عمل میشود و سگها را از گردنبندشان میگیرد و میکِشد که باعث پارگی بیشتر بدن دختر و کشیده شدن بچه و آسیب به صورت او میشود. در بیمارستان لواسان پزشک اعلام میکند که سوراخهای باسن بچه به هم وصل شده و ران بچه اصطلاحا قلوه کن شده است. دندانهای سگ به هم رسیده و گوشت دست هم به نحوی کنده شده که استخوانها نمایان شده است.

پدر دختر در مصاحبه ای اعلام میکند «دخترم بعد از حادثه ضربه روحی شدید خورده است. شبها در خواب جیغ میکشد، مدت طولانی به مدرسه نرفت و در حال حاضر هم شرایط مناسبی برای صحبت کردن ندارد و به شدت وحشت زده است»

مطابق با آنچه از جستجو در اینترنت به دست می آید، سگهای نژاد پیتبول که نژاد آمریکایی دارند قبلا برای مبارزه استفاده میشدند. پس از تصویب قانون ممنوعیت جنگهای خونین سگها در آمریکا، از این سگها برای نگهبانی استفاده میشود. چرا که این سگها بسیار چابک هستند و دندانها و آرواره های بسیار قوی دارند. پیتبول ها جزو سگان بزرگ جثه هستند و به آنها لقب "جنگاور شکست ناپذیر" داده اند.

این یادداشت بر فرض صحت این اطلاعات نوشته شده است.

مجازات صاحب سگ چیست؟

پس از وقوع این اتفاق، در محافل حقوقی این بحث درگرفت که آیا صاحب سگ مرتکب عمل مجرمانه ای شده است؟ اگر عمل وی مجرمانه بوده، مشمول کدام ماده قانونی است و مجازات آن چیست؟ آیا میتوان چنین اقدامی را بدون مجازات باقی گذاشت؟ در این یادداشت به صورت مختصر نظرات مختلف در این زمینه را بررسی میکنیم.

برخی معتقدند عمل صورت گرفته فاقد عنوان مجرمانه میباشد و در قانون برای چنین شخصی مجازاتی در نظر گرفته نشده است. مطابق با این نظر صاحب سگ صرفا ضامن پرداخت دیه است. رییس دادگستری لواسان ضمن ابراز تاسف از بروز چنین حادثه ای بیان کرده است «متاسفانه در قانون برای فردی که حیوان او به شخصی حمله کند حتی با فرض اینکه خدای ناکرده منتهی به فوت شود مجازاتی غیر از دیه تعیین نشده است که این نقص قانون هست»

هرچند در مصاحبه دادستان به ماده قانونی اشاره ای نشده است، اما احتمالا استناد ایشان به ماده 522 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1392) است. مطابق با این ماده « متصرف هر حیوانی که از احتمال حمله آن آگاه است باید آن را حفظ نماید و اگر در اثر تقصیر او، حیوان مزبور به دیگری صدمه وارد سازد، ضامن است. ولی اگر از احتمال حمله حیوان آگاه نبوده و عدم آگاهی ناشی از تقصیر او نباشد، ضامن نیست». در تبصره یک این ماده نیز آمده است « نگهداری حیوانی که شخص توانایی حفظ آن را ندارد، تقصیر محسوب می‌شود». در اینجا منظور از ضامن بودن، پرداخت دیه است و مجازات دیگری پیش بینی نشده است.

برخی از حقوقدانان عمل صورت گرفته را مشمول ماده 618 قانون تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده (مصوب 1375) میدانند. مطابق با این ماده « هر کس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیر متعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی گردد یا مردم را از‌کسب و کار باز دارد به حبس از سه ماه تا یک سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد». باید توجه داشت اعمال مجازات حبس و شلاق به معنای حذف دیه نیست. بلکه اگر اعمال شخص موجب ورود خسارت بدنی به دیگران شود (و تحت عنوان مجرمانه دیگری قرار نگیرد) باید آن خسارت نیز در قالب دیه (یا ارش) جبران شود.


رفتار صاحب سگ، جنایت عمدی است

نگارنده معتقد است عمل صاحب سگ یک جنایت عمدی محسوب شده و مجازات اصلی آن قصاص است.

مطابق با قانون مجازات اسلامی، گاهی شخصی فعلی را انجام میدهد که نتیجه آن کار را نمیخواهد اما عامد محسوب میشود. فرض کنید شخصی خانه ای را میخرد که تخریب کند و چندطبقه بسازد. به همین منظور علیرغم اینکه ساکنین هنوز خانه را تخلیه نکرده اند، چند دینامیت کار میگذارد و خانه را تخریب میکند.

در اینجا آیا میتوان گفت که چون شخص صرفا قصد تخریب خانه را داشته و قصد کشتن ساکنین را نداشته است، پس وی مرتکب قتل عمدی نشده است؟ قانونگذار در اینجا شخص را مرتکب قتل عمد میداند چرا که عمل وی نوعا موجب وقوع جنایت میگردد. در ماده 290 قانون مجازات قانونگذار جرم عمدی را تعریف کرده است.

در بند ب این ماده یکی از حالات جرم عمدی اینگونه تعریف شده است: « هرگاه مرتکب، عمداً کاری انجام دهد که نوعاً موجب جنایت واقع شده یا نظیر آن، می‌گردد، هرچند قصد ارتکاب آن جنایت و نظیر آن را نداشته باشد ولی آگاه و متوجه بوده که آن کار نوعاً موجب آن جنایت یا نظیر آن می‌شود». لذا اگر شخصی بگوید من قصد نداشتم این نتیجه رخ دهد اما عمل وی نوعا آن نتیجه را به بار آورد، عمل وی عمدی محسوب میشود.

در صدر تبصره یک این ماده نیز اصل بر توجه و التفات مرتکب گذاشته شده است و چنانچه وی مدعی عدم آگاهی و توجه باشد باید آن را اثبات کند. صدر تبصره یک این ماده بیان میکند « در بند(ب) عدم آگاهی و توجه مرتکب باید اثبات گردد و در صورت عدم اثبات، جنایت عمدی است»

در مساله مورد بحث ما نیز هرچند صاحب سگ قصد وقوع چنین جنایتی را نداشته، اما وی یک سگ وحشی که ذاتا مهاجم است را بدون پوزه بند و بدون قلاده به یک مکان عمومی که ورود حیوانات به آن ممنوع بوده برده و در آنجا رها کرده است.

برای تقریب به ذهن در پرونده لواسان میتوان فرض کرد که کسی به جای سگ، پلنگ با خود به پارک بیاورد. اگر پلنگ به دیگران حمله کند و موجب قتل و جرح شود، آیا نمیتوان عمل وی را نوعا موجب بروز جنایت دانست؟ در اینجا نیز سگ وحشی بدون پوزه بند و بدون قلاده مانند پلنگی است که امکان حمله آن به دیگران وجود دارد و این سگ با سگهای جیبی و تزئینی کاملا متفاوت است.

باید توجه داشت که هرچند مباشر وقوع جنایت حیوان بوده اما صاحب سگ که آن را بدون تجهیزات ایمنی به مکان عمومی آورده است سبب اقوی از مباشر بوده و مسئول میباشد. البته داخل پرانتز باید گفت اگر صاحب سگ ادعا کند که نمیدانسته که سگ وی چنین مشخصاتی دارد میتواند این ادعای خود را ثابت نماید.

ممکن است برخی حقوقدانان معتقد باشند بند ب ماده 290 فقط در جایی کاربرد دارد که مرتکب قصد انجام فعل بر شخص معینی را داشته باشد و در مواردی که مرتکب قصد انجام فعل بر شخص معینی را ندارد مورد از شمول بند ب ماده 290 خارج میشود.

حتی اگر این نظریه را نیز بپذیریم، باز هم رفتار صاحب سگ در پرونده لواسان از شمول جنایت عمدی خارج نمیشود. چرا که این رفتار با خروج از بند ب ماده 290، وارد تبصره ماده 292 می‌شود.

ماده 292 به تعریف جنایت خطای محض پرداخته و در بند پ این ماده یکی از موارد خطای محض را چنین تعریف میکند : « جنایتی که در آن مرتکب نه قصد جنایت بر مجنیٌ‌علیه را داشته باشد و نه قصد ایراد فعل واقع شده بر او را، مانند آنکه تیری به قصد شکار رها کند و به فردی برخورد نماید».

سپس قانونگذار در تبصره این ماده بیان میکند « در مورد بندهای(الف) و(پ) هرگاه مرتکب آگاه و متوجه باشد که اقدام او نوعاً موجب جنایت بر دیگری می‌گردد، جنایت عمدی محسوب می‌شود».

در اینجا قانونگذار فرضی را مطرح میکند که مرتکب نه قصد فعل داشته و نه قصد جنایت بر شخص مجنی علیه را داشته اما رفتاری که انجام داده نوعا موجب وقوع جنایت میگردد. باید توجه داشت که منظور از قید "نوعا" در این ماده و نیز بند ب ماده 290، معرضیت است یعنی کاری که دیگران را در معرض جنایت قرار میدهد به نحوی که عقلا از انجام چنین عملی اجتناب می ورزند و ارتکاب آن را نهی میکنند هرچند احتمال جنایت ناشی از آن کمتر پنجاه درصد باشد. شاید بیان یک مثال مساله را کمی روشن تر کند.

فرض کنید شخصی در اسلحه ای که دارای خشاب چرخشی است و حداکثر هفت تیر در آن قرار میگیرد به قصد شوخی یا قمار و نه به قصد وقوع جنایت- یک تیر قرار دهد و خشاب آن را به صورت تصادفی بچرخاند و سپس به سمت بی گناهی شلیک کند و از قضا خشابی که پر بوده در معرض شلیک قرار گیرد و مغز آن شخص را متلاشی کند. در اینجا هرچند احتمال وقوع جنایت کمتر از 15درصد بوده اما انجام چنین کاری شخص را در معرضیت چنین اتفاقی قرار میدهد. لذا حتی اگر بند ب ماده 290 را طوری تفسیر کنیم که رفتار صاحب سگ مشمول آن نشود، باز هم رفتار صاحب سگ مستندا به تبصره ماده 292 یک جنایت عمدی است.

قصاص، مجازات اولی مرتکب

مجازات اولی جنایت قصاص است اما اگر انجام قصاص امکانپذیر نباشد و به عنوان مثال بیم آسیب بیشتر از جنایت برود، قصاص لغو شده و (با درخواست مجنی علیه) تبدیل به دیه میشود. در خصوص پرونده لواسان نیز باید با توجه به شدت جراحات وارده با اخذ نظر پزشکی قانونی امکان قصاص یا عدم امکان قصاص و نتیجتا تبدیل آن به دیه مشخص شود.

درصورتی که امکان عملی اجرای قصاص عضو وجود نداشته باشد (که احتمالا به علت عدم رعایت مماثلت ندارد) و قصاص تبدیل به دیه شود، مطابق با ماده 614 قانون تعزیرات مرتکب به دو تا پنج سال حبس محکوم میشود. اگرچه رویه قضایی کشور مساله خسارات معنوی را نمیپذیرد اما در این پرونده خسارات روحی شدیدی به این دختر ده ساله وارد شده و باید این خسارات نیز مورد حکم قرار گیرد.

ممکن است برخی این ایراد را مطرح کنند که صدور مجازات قصاص عضو (که معمولا به خاطر عدم امکان اجرا تبدیل به دیه میشود) مجازات سخت و سنگینی است. این دوستان را به وضعیت دلخراش و بسیار نامناسب قربانی این اتفاق ارجاع میدهم. قصاص به معنای زیاده روی در مجازات نیست بلکه غایت قصاص رعایت عدالت است. در اینجا دختر بچه ای بدون اینکه هیچ قصور یا تقصیری داشته باشد قربانی یک اتفاق بسیار هولناک و دردآور میشود که ممکن است تا پایان عمر گریبانگیر او باشد.

سخن پایانی

در آخر باید گفت با توجه به رواج روزافزون پدیده سگ گردانی (به خصوص در شهرهای بزرگ) قانونگذار باید هرچه زودتر قوانینی برای کنترل این مساله تدوین کند. به عنوان مثال مشخص کند که کدام سگها را نباید در محیطهای عمومی آورد، کدام سگها را باید با پوزه بند آورد و اندازه طناب قلاده هرسگ را مشخص کند تا علاوه بر امنیت جانی، امنیت روانی خانواده ها در معابر عمومی نیز تامین شود. چرا که امروزه بسیاری از مردم از ترس حضور سگهای بزرگ نمیتوانند در پارکها و معابر عمومی به راحتی تردد نمایند.

*کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

کلیدواژه: دانلود فیلم حوادث حیات وحش

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۲۴۷۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حمله مرگبار آمریکا به الشباب در سومالی
 • حمله ارتش عراق به داعش در خاک سوریه
 • وضعیت دختر ۱۰ ساله‌ای که سگ‌ها در لواسان به او حمله کردند
 • روباه‌ها شکار شدند
 • سردار به دنبال شکار شهریار و ثبت گل هفتادم
 • وضعیت دختری که سگ ها در پارک لواسان به او حمله کردند: تحت درمان روانپزشک است/ با قرص می خوابد/ کابوس می بیند و هر نیم ساعت از خواب می پرد
 • گفت‌وگو با صاحب سگ های لواسان که یک دختربچه را زخمی کردند: قلاده نداشتند
 • کابوس سگ های پارک لواسان همچنان در تعقیب دختربچه تهرانی!
 • مرزبان: در جام جهانی شکار بودیم و در جام ملت‌ها شکارچی/ خائن‌های خاکستری از حاشیه‌های تیم ملی خوشحال می‌شوند
 • شکار مارمولک توسط مار+فیلم
 • استمرار سلاخی پرندگان مهاجر در بازار فریدونکنار +عکس
 • استمرار سلاخی پرندگان مهاجر در بازار فریدونکنار و دور باطل مسئولان محیط زیست + تصاویر
 • کوواچ: بایرن مونیخ در پی شکار دورتموند است
 • افزایش تلفات جاده‌ای وحوش با شکارفروشی سازمان محیط زیست
 • کابوس سگ های پارک لواسان همچنان در تعقیب دختربچه تهرانی! / وضعیت بهار وخیم است+ عکس
 • علاقه زیاد یک دختربچه به تقلید از سلبریتی‌ها
 • دختربچه‌ای که علاقه زیادی به تقلید از سلبریتی‌ها دارد
 • پیش بازی لیورپول-کریستال پالاس؛ برای ادامه صدرنشینی باید عقاب‌ها را شکار کرد
 • شکارچیان غازسیاه در غرب گلستان دستگیر شدند