پروژه مسکن مهر شاید آیینه تمام‌نمای اقداماتی باشد که دولت‌های نهم و دهم بدون انجام کارشناسی کافی، تنها برای دولت بعد تعهد ایجاد کردند.

به گزارش ایسنا، از یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر که به مرحله‌ی فروش اقساطی رسیده ۹۱۳ هزار واحد آن برابر با ۶۶ درصد در طول فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده است.

به بیان دیگر، دولت قبل از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد تعریف شده تنها موفق به فروش اقساطی ۴۸۷ هزار واحد شد.

انتقاد به چاپ ۴۲ هزار میلیارد تومان پول بدون پشتوانه برای مسکن مهر که خود منجر به ایجاد تورم و جهش نرخ ارز شد از موضوعاتی است که همواره مورد نقد اقتصاددانان بوده است. یک کارشناس مسکن می‌گوید تخصص دولت‌های نهم و دهم این بود که برای دولت‌های بعد از خود تعهد ایجاد کنند. وزیر راه وشهرسازی نیز طرح مسکن مهر را اقتصادبرانداز و بمب ویرانگر می‌داند. بعضی می‌گویند دولت قبل می‌خواست سالیانه یک میلیون واحد مسکن مهر بسازد. برخی دیگر این رقم را سالیانه ۲ میلیون واحد عنوان می‌کنند اما آن‌چه در عمل اتفاق افتاد این بود که پس از ۸ سال فقط ۶۹۰ هزار واحد تحویل و ۴۸۷ واحد فروش اقساطی شد.

محمدهاشم بت‌شکن ـ مدیرعامل سابق بانک مسکن ـ درخصوص روند اجرای مسکن مهر گفته بود: سهل‌الوصول‌ترین سازوکار تامین مالی و در عین حال مخرب‌ترین روش یعنی اضافه برداشت از حساب بانک مرکزی به‌عنوان راهکار اصلی تامین مالی انتخاب شد. مبلغ ۴۵ هزار میلیارد تومان اضافه برداشت بانک عامل مسکن به تنهایی معادل ۴۵ درصد پایه پولی کشور بود. این مبلغ با احتساب ضریب فزاینده پولی موجب رشد شدید نقدینگی شد که خود یکی از عوامل موجد تورم بالا در دولت دهم بود. متوسط نرخ سود ۵ درصدی تسهیلات نیز باید از سوی دولت به‌عنوان یارانه مابه‌التفاوت نرخ سود، پوشش داده می‌شد. در دوره قبل حداکثر سقف تسهیلات اعطایی برای خرید مسکن ۲۰ میلیون تومان بود که صرفا از سوی بانک عامل مسکن پرداخت می‌شد و سایر شبکه بانکی نیز از اعطای تسهیلات خرید مسکن منع شده بودند. تسهیلات ساخت مسکن نیز حداکثر تا مبلغ ۲۵ میلیون تومانریال به ازای هر واحد مسکونی پرداخت می‌شد".

در ادامه که نرخ ارز بالا رفت و دولت یازدهم در اجرای مسکن مهر به مشکل برخورد تسهیلات ابتدا به ۳۰ و سپس به ۴۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد اما این بار منابع با چاپ پول تزریق نشد بلکه از طریق بازگشت اقساط تسهیلات مسکن مهر تامین شد. با این وجود طرح مسکن مهر هنوز از کمبود خدمات زیربنایی و روبنایی رنج می‌برد و گفته می‌شود برای تکمیل ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع نیاز دارد.

چند روز پیش، احمد اصغری مهرآبادی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر گفت: قرار شده دولت در سال جاری ۱۴۰۰ میلیارد تومان برای تامین زیرساخت‌های مسکن مهر اختصاص دهد که در صورت تحقق این موضوع ۱۵۰ هزار واحد را تحویل می‌دهیم.

او افزود: از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر حدود ۲ میلیون واحد به اتمام رسیده است. از ۲۰۰ هزار مسکن باقی مانده هم ۱۰۰ هزار واحد فاقد متقاضی است که از دولت دو مصوبه گرفتیم و دولت محدودیت واگذاری مسکن مهر را حذف کرد. برای این‌که سرمایه‌های به کار رفته هدر نشود و منابع بانکی برگردد اگر شخص حقیقی پیدا نشد واحدها را به پیمانکاران طرف قرارداد می‌فروشیم.

روز گذشته نیز حبیب‌الله طاهرخانی مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اظهار کرد: در کل عملیات اجرایی ساخت تعداد ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر در سطح کشور در دولت قبل آغاز شد که تا کنون یک میلیون و ۶۷۰ هزار واحد تحویل و ۳۰۰ هزار واحد در مرحله اتمام نازک‌کاری قرار دارند که دچار کمبود خدمات روبنایی و زیربنایی بسیاری هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در دولت قبل به علت نبود اراضی لازم برای اجرای طرح مسکن مهر به سراغ شهرهای جدید رفته و در این مناطق جانمایی کردند، نواحی که خود دارای مشکلات اولیه در تأمین خدمات و دسترسی‌پذیری بوده و اینگونه در وضعیت بدتری نیز قرار گرفتند. به طور مثال در شهر جدید پرند ساخت حدود ۹۵ هزار واحد در سال‌های ۸۸- ۸۹ آغاز شد که مورد استقبال خوب مردم هم قرار نگرفت، حال نکته مهم اینجاست که این طرح­ با این حجم سنگین از ساخت و ساز از مقیاس یک پروژه مسکونی خارج شده و قطعا در پروژه شکل‌گیری یک شهر کامل قرار می‌گیرد چرا که قرار است نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر را در خود جای دهد .

طاهرخانی گفت: از سویی دیگر در سال ۹۱ عملیات ساخت حدود ۸۲ هزار واحد در شهر جدید پردیس آغاز شد که به دلیل آب و هوای بهتر و منطقه جغرافیایی مورد اقبال بیشتری از سوی مردم قرار گرفت اما مسئله اساسی آن است که ما زمین آماده توسعه شهری در این شهر جدید نداشتیم به همین دلیل نه تنها فرآیند شهرسازی در آن طولانی شد بلکه هزینه های بسیار بالایی را بر دوش سازندگان و دولت گذاشت.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید خاطرنشان کرد: قطعا اگر این طرح ­در اراضی در جنوب تهران پس از تخریب خانه‌های فرسوده ساخته می‌شد هزینه‌ای کمتر به همراه داشت.

منبع: فرارو

خبر بعدی:

45 هزار واحد مسکن مهر دهه فجر افتتاح می شود

تهران-ایرنا - قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی گفت: در دهه مبارک فجر امسال، 45 هزار واحد مسکن مهر در سطح کشور افتتاح می شود.

احمد اصغری‌مهرآبادی روز پنجشنبه در حاشیه نشست بررسی مشکلات سایت‌های مسکن مهر شهرستان دماوند در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بازدید از پروژه های مسکن مهر جزو برنامه های رایج این وزارتخانه است که در راستای بررسی شرایط کنونی این شهرک های مسکونی و رفع مشکلات ساکنان آن انجام می شود که شهرستان دماوند ششمین سفر بوده است.
وی به عمده مشکلات دو سایت مسکن مهر مهرآباد شهر رودهن و امام رضا(ع) شهر دماوند اشاره کرد و افزود: بخش عمده ایی از مشکلات در بازدیدهای گذشته برطرف شده اما یکی از تصمیمات اتخاذ شده در این بازدید این بوده که شهرداری دماوند و اداره کل راه و شهرسازی استان تهران موضوع را به صورت کارشناسی بررسی و اختلافات را رفع کنند.
این مقام مسئول ادامه داد: عمده‌ترین مشکلات مسکن مهر دماوند بحث آماده‌سازی، دیوار حائل، فضاهای آموزشی و کلانتری و ... بود که تصمیم‌هایی در این زمینه اتخاذ شد که البته برخی پروژه‌ها آغاز شده که نیاز به کمک دارد تا به اتمام برسد.
قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: با توجه به اینکه در آیین‌نامه اجرایی مقرر نبود کار آماده‌سازی و خدمات سایت‌های مسکن مهر انجام شود و دولت نیز در محدودیت منابع مالی است اما با توجه به رویکرد وزارت راه و شهرسازی تصمیم براین شد که از منابع داخلی به واسطه فروش زمین برای اتمام پروژه‌های مسکن مهر استفاده شود.
اصغری‌مهرآبادی با اشاره به پیشنهاد لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی جهت تامین هزینه های خدمات زیربنایی و روبنایی از طریق واگذاری یا تهاتر زمین، خاطرنشان کرد: گرچه بهتر بود از ابتدای پروژه مسکن مهر مطالعات کافی صورت میگرفت و بعد واحدها تحویل داده می شد اما امیدواریم با حمایت نمایندگان مجلس این لایحه تصویب تا اکثر مشکلات در سال آینده حل شود.
وی همچنین افزود: هفته‌ های آینده نشست دیگری برای ارزیابی نتایج اجرای مصوبات بازدید و نشست امروز برگزار و مسائل را به صورت نهایی تصمیم‌گیری خواهیم کرد.
این مقام مسئول همچنین از افتتاح 45 هزار واحد مسکن مهر در کشور همزمان با ایام دهه مبارک فجر خبر داد و گفت: بر اساس اعلام وزیر راه و شهرسازی، پروژه‌هایی که معارض یا پرونده قضایی ندارند را از لحاظ ساخت تا پایان سال 1398 به اتمام می‌رسانیم.
تهرام/7246/ 1539

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: مسکن مهر دولت احمدی نژاد پروژه مسکن مهر

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۳۱۶۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قیمت روز مسکن ۱۳۹۷/۱۰/۲۸| قیمت خانه در شوش متری ۵ میلیون، جوادیه ۵.۵ میلیون تومان
 • عملیات اجرایی قطعه ۱۰ راه‌آهن بوشهر- شیراز کلنگ‌زنی شد
 • هزینه ۸,۲ میلیارد تومانی برای تامین مسکن مددجویان کردستانی
 • افتتاح 45 هزار واحد مسکن مهر دهه فجر
 • بوستان گل‌محمدی و گیاهان دارویی در بروجن با حضور وزیر جهاد کشاورزی کلنگ زنی شد
 • انتقاد از فاصله زیاد کلنگ زنی تا افتتاح طرح‌های عمرانی در قم/طرح‌های عمرانی قم باید دارای پیوست‌های فرهنگی و زیست‌محیطی باشد
 • فاصله بین کلنگ تا قیچی طرح‌های عمرانی قم کوتاه شود
 • کلنگ طرح بوستان گل محمدی در چهارمحال و بختیاری بر زمین خورد
 • مسکن امروز دوردست‌تر از دیروز!
 • ۶۸ پروژه با اعتبار ۱۸۵ میلیارد تومان در شهرستان جم افتتاح و کلنگ زنی می‌شود
 • ساختمان ستادی اورژانس پیش بیمارستانی همدان کلنگ زنی شد
 • سالانه دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون در کشور اهدا می شود
 • 2523 واحد مسکن مهر استان سمنان فاقد متقاضی است
 • ۵۷ هزار مسکن مهر بدون متقاضی به ارگان‌های حمایتی واگذار شد
 • مهدی چمران: اقدامات دولت سازندگی قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست/ رتبه‌ی یک موفقیت را به دولت نهم می‌دهم
 • مسکن در سال ۹۸ وضع خوبی ندارد
 • 800 واحد مسکن روستایی در خوی مقاوم سازی شد
 • رضایی کوچی:مسکن در سال ۹۸ وضع خوبی ندارد/ بودجه ساخت مسکن کافی نیست
 • واگذاری ۱۰ هزار واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی