به گزارش خبرگزاری ایکنا؛ فارس نوشت: در اسفندماه گذشته حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در نشست خبری که به مناسبت ۲۵ سالگی تأسیس کانون برگزار شده بود، از تصویب اساسنامه کانون در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داده بود. (بخوانید)

با این وجود در خردادماه سال جاری با خبر تصویب اساسنامه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در شورای عالی انقلاب فرهنگی (اینجا) موجی از انتقادات را به برخی موارد مندرج در اساسنامه به همراه داشت.

بر اساس برخی موارد مندرج در این اساسنامه به نظر می‌رسد بعضی افراد به دنبال آن هستند که پایگاه‌های مساجد برای انتخابات و مهندسی آرای مردم و نیز تحول فرهنگی به سوی رویکرد اصلاحاتی رادیکال پیگیری کنند. بنابراین در ۵ سال گذشته سعی در تغییر ساختار و اصلاح جایگاه کانون‌های مساجد داشتند.

سپس با ایجاد تغییراتی در اساسنامه و حتی در مأموریتی که وزارت ارشاد طبق مصوبه ۳۰۲ مورخ ۱۸ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته است، استحاله فرهنگی مساجد را مدنظر قرار داده‌اند تا از طریق خلع ید از روحانیت و به دست گرفتن امور فرهنگی، هنری، اجتماعی و اقتصادی مساجد از عواید مادی نذورات و هدایای مردمی بهره‌مند شوند که در ادامه به برخی موارد آن اشاره می‌شود:

ـ در مصوبه جلسه ۳۰۲ شورای عالی که توسط وزیر ارشاد تهیه شده بود، شورای عالی صرفاً به وزیر ارشاد مأموریت تشکیل هیاتی ۵ نفره را برای تجهیز کتابخانه‌ها و دادن امکانات دولتی به مساجد می‌دهد تا در راستای احیای نقش فرهنگی و تبلیغی مساجد و مقابله با تهاجم فرهنگی گام بردارد.

در آن مصوبه مسجد کلاً مستقل بود و دولت می‌بایست همه امکانات دستگاه‌های دولتی را توسط ارشاد جذب و به خدمت مسجد درآورد، اما در مصوبه اخیر شورای معین در اسفند ۹۶ که با اعتراض اعضا مجددا در جلسه مورخ اول خرداد ۹۷ شورای معین مطرح شد، کاملاً این وظایف برعکس شد و بر اساس آن مسجد در اختیار وزارت ارشاد قرار می‌گیرد که این مصوبه در شورای معین با حضور پررنگ دولتی‌ها و عدم حضور اعضای حقیقی و غفلت مذهبی‌ها تصویب شد.

ـ در ماده ۱ اساسنامه در ماهیت کانون‌ها زیر نظر وزیر ارشاد بودن تأکید شده است، در حالی که مسجد از شئون ولایت فقیه است و امور محوله به کانون‌ها در این اساسنامه اکثر کارکردهای مسجد را به وزارت ارشاد انتقال می‌دهد. 

ـ در ماده ۳ در بندهای ۹ و ۱۰ اساسنامه نقش ائمه جماعت مساجد به پیشنهاد (صرف) یک نفر برای مدیریت کانون تنزل پیدا کرده است که حکم آن مدیر توسط وزارت ارشاد داده می‌شود و عملاً فعالیت مدیر کانون‌ها تحت امر وزارت ارشاد است و هیچ تعهد و مسئولیتی در قبال روحانی مسجد ندارد. 

ـ در ماده ۹ اساسنامه رئیس‌ ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد با پیشنهاد و حکم وزیر و تأیید شورایی که دارای اکثریت دولتی است، منصوب می‌شود و همه اختیارات مادی و معنوی و برنامه‌ریزی با او است.

ـ در مواد ۱۱، ۱۳، ۱۴ و ۱۶ دولت بر همه امور مساجد حتی اقتصاد مردمی دخالت می‌کند و بر اوقاف و نذورات و هدایا نیز دست‌اندازی می‌کند و از طرفی با تحصیل وام از بانک‌ها و ... زمینه نفوذ جریان ویژه‌خواری و مفاسد اقتصادی در مساجد را فراهم می‌کند.

ـ سند پشتیبان این اساسنامه در ارشاد با نام سند تحول راهبردی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد تهیه شده که بسیار دقیق بر سکولار شدن مسجد و تسلط نیروهای هنری و سیاسی احزاب و هنرمندان دلالت دارد که باز هم خلع ید از پایگاه‌های بسیج، دارالقران و فعالیت‌های مردمی است و جایگزین کردن آن با دولت یا احزاب و فعالان اجتماعی داخلی و بین‌المللی حتی تسلط یونسکو و یونیسف بر مساجد و با تأکید بر زنان و کودکان زمینه فعالیت فمینیست‌ها و منحرفان را در مساجد باز می‌کند تا کنترل جمعیت و آموزش جنسی و ... را با وسعت و قدرت روحانیت و مساجد نهادینه کنند.

تا اینکه روز سه‌شنبه اول خردادماه جاری که اکثر اعضای حقیقی و متدین غایب بودند، اساسنامه با همان صورت اولیه رأی آورد. در این صورت پس از پیگیری‌های خبرنگار خبرگزاری فارس و انتقال آن به مرکز رسیدگی به امور مساجد، اجرای این اساسنامه فعلاً مسکوت مانده است تا تغییراتی مبنی بر انتخاب مدیر کانون‌های فرهنگی هنری مسجد توسط امام جماعت، مشخص شدن منابع مالی مسجد و گیرنده اصلی کمک‌های مالی خیران و مؤسسات (با محوریت امام جماعت)، مشخص شدن نقش امام جماعت در تصمیم‌گیری‌ها و مدیریت مسجد و جلوگیری از دولتی‌شدن مساجد اعمال شود و پس از اعمال تغییرات، بار دیگر در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

اساسنامه کمیته ملی المپیک ۱۰ روز دیگر به IOC می‌رود

اما با افزایش تعداد اعضای هیئت اجرایی از ١٢ به ١٣ نفر. این جدیدترین تغییری است که کمیته به دنبال اعمال آن در اساسنامه اصلاحی است. ماجرا اما از پیشنهادی استارت خورد که در نشست روز شنبه هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک مطرح شد؛ پیشنهادی با این مضمون؛

اضافه شدن یک نفر از میان روسای فدراسیون‌های المپیکی به هیئت اجرایی. البته طبق اساسنامه فعلی، کمیته ملی المپیک ترکیب اعضای هیئت رئیسه و اجرایی کمیته که در مجمع انتخاب می‌شوند ١١ نفر و متشکل از رئیس(صالحی‌امیری)، نایب رئیسان اول و دوم(طاهره طاهریان و فضل‌ا... باقرزاده)، دبیر کل(شاهرخ شهنازی) و خزانه‌دار(کیکاووس سعیدی) همراه با ٦ رئیس فدراسیون از میان فدراسیون‌های المپیکی است.

اما در پیش‌نویس اساسنامه کمیته که در تاریخ 25 دی‌ماه به تصویب رسید مقرر شد که نماینده کمیسیون ورزشکاران هم به عنوان یک عضو دارای حق رای حضور ثابت و همیشگی در ترکیب هیئت اجرایی و نشست‌ها داشته باشد.

این نماینده خارج از مجمع بدون رای‌گیری و به انتخاب کمیسیون ورزشکاران مشخص می‌شود. با این حساب در حال حاضر ترکیب هیئت رئیسه و اجرایی کمیته ملی المپیک ١٢ نفر است که همگی هم دارای حق رای هستند.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که هنوز تکلیف حق رای دبیرکل و خزانه‌دار مشخص نیست چراکه در مجمع عمومی کمیته ملی موضوع انتخاب دبیرکل و خزانه‌دار به پیشنهاد رئیس و تایید در هیئت اجرایی به تصویب رسید اما برای رایزنی با کمیته بین‌المللی المپیک درخصوص این‌که خزانه‌دار و دبیرکل پیشنهادی حق رای خواهند داشت یا نه.

از سوی مجمع به هیئت اجرایی تفویض اختیار شد. به همین منظور و برای برداشتن موانع قانونی، کمیته ملی المپیک طرح افزایش اعضای هیئت رئیسه و اجرایی خود به ١٣ نفر را در دستور کار قرار داد. طبق این طرح که باید مصوبه کمیته بین‌المللی المپیک را بگیرد، نفر جدید باید از میان روسای فدراسیون‌های المپیکی انتخاب شود چراکه در هیئت اجرایی رای اکثریت باید با روسای این فدراسیون‌ها باشد. گفتنی است؛ تمام تغییرات مدنظر کمیته برای اجرایی شدن در اساسنامه نیازمند داشتن استعلام از کمیته بین‌المللی المپیک است.

به همین دلیل کمیته ملی المپیک ایران قرار است با ارسال نامه‌ای به IOC 2 سوال را مطرح کرده و از آن‌ها استعلام بگیرد. سوال اول در خصوص حق رای دبیرکل و خزانه‌دار است. چون در صورتی که حق رای از دبیرکل و خزانه‌دار گرفته شود، تعداد اعضای هیئت اجرایی 6 و هیئت رئیسه 4 نفر خواهد شد، در این صورت مشکلی وجود نخواهد داشت و نیازی به اضافه شدن فرد جدیدی به هیئت اجرایی نخواهد بود.

اما در صورتی که حق رای برای دبیرکل و خزانه‌دار در نظر گرفته شود، این احتمال وجود دارد فرد دیگری در هیئت اجرایی از بین روسای المپیکی اضافه شود. سوال دومی که کمیته ملی المپیک از IOC استعلام خواهد گرفت، مربوط به روسای فدراسیون‌هایی است که در هیئت اجرایی هستند اما دیگر پستی در فدراسیون خود ندارند. با توجه به این‌که IOC تاکید دارد اعضای هیئت اجرایی به دلیل پستی که در فدراسیون دارند به کمیته ملی المپیک راه پیدا می‌کنند، کمیته ملی المپیک کشورمان این سوال را پرسیده که تکلیف روسای بازنشسته یا افرادی که دیگر رئیس فدراسیون نیستند،

چه خواهد شد؟ در صورتی که IOC مخالفتی نداشته باشد، علیرضا رحیمی رئیس سابق فدراسیون هندبال در هیئت اجرایی ماندنی خواهد شد. در حال حاضر اساسنامه کمیته ملی المپیک به روابط بین‌الملل داده شده تا ترجمه شود. احتمالا تا 10 روز آینده این اساسنامه به IOC برای تایید ارسال می‌شود. به دنبال تایید اساسنامه توسط IOC این اساسنامه اجرایی خواهد بود اما کمیته در نظر دارد آن را همزمان برای هیئت دولت نیز ارسال کند.

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۳۳۴۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۲۷ کانون فرهنگی هنری در سطح مساجد شادگان فعالیت می‌کنند
 • طرح هر مسجد «یک خبرنگار» در زاهدان برگزار شد
 • ‌فعالان کانون‌های مساجد‌ در فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی نقش سازنده‌ای دارند
 • شبکه گسترده خبرنگاران مسجدی استان البرز راه اندازی شد
 • دوره آموزشی ۶۰۰ نفری «یاوران نماز» کانون های فرهنگی هنری مساجد برگزار می شود
 • کانون‌های مساجد، پرچمدار بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی باشند
 • تخصیص درآمد عمومی شهرداری ها به کتابخانه های کانون های مساجد الزامی است
 • اجرای گروه سرود ۶۰۰ نفری کانون های مساجد در الوند
 • تشکیل گروه سرود بچه های انقلاب در کانون های مساجد لرستان
 • آشنایی اعضای کانون‌های مساجد آذربایجان‌شرقی با مبانی خبرنویسی
 • مسجد مهمترین پایگاه های اطلاع رسانی؛ شبکه گسترده خبرنگاران مسجدی البرز راه اندازی شد
 • افتتاح ۲ پایگاه فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در اهواز
 • کانون های مساجد دستاوردهای خود را در قالب هنر مسجدی عرضه کنند
 • ثواب قرائت طرح تلاوت نور در مساجد دیار علویان به حضرت فاطمه(س) هدیه شد
 • مطالبات کانون های مساجد پیگیری می شود
 • طرح ۴۰ چراغ، ۴۰ مسجد/ مسئولان پای درد و دل مردم می‌نشینند
 • کانون‌های مساجد یزد، طرح‌های کاروان دانایی را برگزار می ‌کنند
 • طرح سراسری سرود انقلاب در مساجد ایلام اجرا می‌شود
 • اجرای طرح ملی «هر مسجد یک خبرنگار» در خراسان شمالی