رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه از کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوریت خلق و ۷۲ تن از نمایندگان این حزب به دلیل انتشار کاریکاتور توهین‌آمیز «دنیای طیب‌ها» شکایت کرد.

کاریکاتور «دنیای طیب‌ها» که ۱۴ سال پیش منتشر شده بود، امسال در مراسم جشن فارغ‌التحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه در قالب یک بنر به نمایش گذاشته شد.

انتشار این کاریکاتور جنجالی توسط دانشجویان دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه باعث حبس ۴ تن از این دانشجویان شده است.

کمال قلیچدار اوغلو و بسیاری از نمایندگان حزب جمهوریت خلق در حمایت از این دانشجویان اقدام به بازنشر این کاریکاتور در صفحات شخصی توییتر خود پرداختند.

این اقدام باعث شد رجب طیب اردوغان از کمال قلیچدار اوغلو و ۷۲ تن از نمایندگان این حزب به دلیل توهین به وی با انتشار کاریکاتور اهانت‌آمیز در شبکه‌های مجازی شکایت کند.

«حسین آیدین» وکیل اردوغان با مراجعه به دادستانی جمهوری ترکیه در آنکارا شکایت رئیس‌جمهور ترکیه از رهبر حزب جمهوریت خلق و ۷۲ از نمایندگان این حزب را به صورت رسمی ثبت و در شکایت‌نامه عنوان کرده است: کمال قلیچدار اوغلو در جلسه حزب جمهوریت خلق از نمایندگان این حزب درخواست کرده است تا کاریکاتور اهانت‌آمیز نسبت به رجب طیب اردوغان را در شبکه‌های مجازی منتشر کنند.

بر این اساس دادستان آنکارا تحقیقات قضایی در مورد کمال قلیچدار اوغلو به اتهام توهین به رئیس‌جمهور و ارتکاب و دعوت به جرم آغاز کرده است.

 

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

چاووش‌اوغلو:تماس‌های غیرمستقیم با دمشق داریم/پرونده خاشقجی بین‌المللی شود

وزیر امور خارجه ترکیه درباره تحولات اخیر ونزوئلا تاکید کرد، برخی از کشورهای آمریکای لاتین و ایالات متحده در امور داخلی این کشور عضو اوپک مداخله می‌کنند.

به گزارش ایسنا، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در گفت‌وگو با هابر ترک به مسائلی از جمله وضعیت کردهای سوریه، خروج نظامیان آمریکایی از این کشور جنگ‌زده، روابط با اتحادیه اروپا و همچنین مداخله کشورهای خارجی در امور ونزوئلا و تلاش برای سرنگونی دولت نیکولاس مادورو اشاره کرد.

چاووش‌اوغلو گفت: ما با روس‌ها اختلاف‌نظری نداریم، مگر درباره اینکه اسد در ادامه راه‌حل سیاسی حضور داشته باشد یا خیر. آنها از ادامه کار اسد حمایت می‌کنند اما توجه داشته باشید که یک میلیون تن کشته شدند تا بگویند خواسته ما این نیست. ما مساله سوریه را جزو مسائل امنیت ملی خودمان در نظر می‌گیریم. ما دیدگاهی واقعی و عینی داریم اما هر طرفی دارای منافع متفاوت است. روسیه می‌خواهد آنجا بماند. جدا از این، ما در فرایند سیاسی با یکدیگر همکاری می‌کنیم و به لطف اقداماتی که ما در آستانه، سوچی و ژنو انجام داده‌ایم، اکنون می‌توانیم در مورد راهکار سیاسی صحبت کنیم.

وزیر خارجه ترکیه افزود: نشست کمیسیون قانون اساسی سوریه در ژنو برگزار شد اما ما نمی‌توانستیم جزئیات آن را به دلایلی اعلام کنیم. در کل یک جلسه بسیار مهم بود. ما یک پلتفورم جداگانه برای هر طرفی برای رقابت ایجاد نکردیم. اگر امروز درباره کمیسیون قانون اساسی صحبتی می‌شود، این به لطف اقداماتی است که ما با روسیه و ایران انجام داده‌ایم. اخیرا برخی از کشورهای غربی برای جلوگیری از تشکیل کمیسیون قانون اساسی سوریه حرکت می‌کنند. این عمدتا به دلیل حسادت است. اجازه بدهید سوری‌ها درباره قانون اساسی خودشان تصمیم بگیرند. ما ارتباطات غیر مستقیمی با دولت سوریه داریم و پیام‌ها در صورت نیاز ارسال می‌شود اما در سطح ما هیچ ارتباطی وجود ندارد.

چاووش‌اوغلو درباره تشکیل منطقه امن در سوریه تاکید کرد: نقطه‌نظرات متفاوتی درباره منطقه امن مورد نظر ما وجود دارد اما چنین ایده‌ای به شکل ایجاد یک منطقه امن در شمال عراق وجود ندارد. امروز با عملیات سپر فرات، ما دو هزار کیلومتر مربع را منطقه امن کردیم؛ با عملیات شاخه زیتون، سمت مدیترانه تبدیل به یک منطقه امن شده است. بنابراین، این ایده رئیس‌جمهوری ما از آغاز بوده است تا یک منطقه امن در طرف دیگر مرز هم شکل بگیرد. با توجه به اینکه چنین ظرفیتی را دیده‌ایم، به وضوح می‌گویم که ما این منطقه امن را خودمان ایجاد می‌کنیم اما اگر او (بشار اسد) بخواهد با ما، ایالات متحده، فرانسه و روسیه همکاری کند، ما آن را رد نمی‌کنیم.

وی بدون ذکر جزییات بیشتر گفت: ما با دولت سوریه تماس‌های غیرمستقیمی داریم.

وزیر خارجه ترکیه افزود: پس از تصمیم به خروج آمریکا، تصمیم گرفتیم که در شرق فرات صبر کنیم. ما با همه در مورد این روند صحبت می‌کنیم. تا کنون، هیچ دستورالعمل دیگری از سوی فرمانده کل قوا دریافت نشده است اما همیشه آمادگی و ظرفیت برای شروع این کار وجود دارد. گروه‌های رادیکال در ادلب وجود دارد و کنترل آنها آسان نیست. دولت آنها را به صورت آگاهانه به آنجا فرستاد. ما می‌توانیم بگوییم که آتش‌بس در اینجا با موفقیت پیاده‌سازی شده است. گروه‌های رادیکال آزادانه فعال نیستند. همچنین کشورهایی هستند که از آنها حمایت می‌کنند اما ما به روسیه و ایران متعهد هستیم. این رژیم به جای یک راه‌حل سیاسی، به یک راه حل نظامی باور دارد. ما مانع از حمله نظام با کمک روسیه شدیم. گروه‌های رادیکال مضطرب بودند و بنابراین شروع به حمله به مخالفان میانه‌رو و نیروهای ارتش آزاد سوریه کردند. با روسیه، برنامه‌هایی مانند ایجاد کمیسیون مشترک و گشت‌زنی وجود دارد. ما در مورد این صحبت کرده‌ایم. فرایند سیاسی بین مخالفان و رژیم در جریان است. اگر ادلب از دست برود، چنین پروسه‌ای دیگر وجود ندارد. اگر این اتفاق بیفتد، هرج و مرج برای سال‌ها در سوریه باقی خواهد ماند.

این مقام ارشد ترکیه درباره تحقیقات مرتبط به قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسول آنها در استانبول گفت:‌ نگرش ترکیه نسبت به قتل جمال خاشقجی خاص است. بعضی از کشورها در تلاش برای مانع‌تراشی در این کار هستند. این بخشی از روابط دوجانبه با عربستان سعودی نیست. تحقیقات در عربستان سعودی به نتیجه نرسیده است. ما نمی‌توانیم جسد خاشقجی را پیدا کنیم. ما پیشنهادی برای ایجاد گروه کاری مشترک ارائه کردیم. ما معتقدیم این اقدام باید در بعد بین‌المللی انجام شود. سازمان ملل متحد در مورد این موضوع کارهایی انجام داده است. سه گزارشگر ویژه و رئیس این کمیسیون هم به دبیرکل سازمان ملل متحد نامه نوشتند. اکنون زمان آغاز تحقیقات بین‌المللی است اما این نیازمند قطعنامه شورای امنیت است.

چاووش‌اوغلو در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما با مستنثی‌ کردن کشورها مخالفیم، ما مخالف مداخله در امور داخلی یک کشور هستیم. اخیرا هم برخی از کشورهای آمریکای لاتین و ایالات متحده در امور داخلی ونزوئلا مداخله داشته‌اند. ونزوئلا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. تحولات اخیر مایه نگرانی جدی است. ما همچنین تلاش می‌کنیم تا از اقتصاد ونزوئلا حمایت کنیم. یک رئیس‌جمهوری منتخب در ونزوئلا وجود دارد، اما از سوی دیگر رییس مجلس ملی هم خود را رئیس‌جمهوری اعلام کرده است. این می‌تواند منجر به هرج و مرج شود. رئیس‌جمهوری ترکیه در تماس تلفنی با مادورو حمایت کشورمان را اعلام کردند. امیدوارم ونزوئلا بتواند با آرامش بر این وضعیت غلبه کند، در غیر این صورت ممکن است تحولات منفی جدی ایجاد شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه درباره حضور اعضای گروه فتو در آمریکا هم گفت: آنها (سیاستمداران واشنگتن) شروع به دیدن طرف تاریک فتو (جنبش فتح‌الله گولن، روحانی ترک‌تبار ساکن پنسیلوانیا) در ایالات متحده کرده‌اند. تحقیق جدی در دست انجام است و مهم است که پرس و جو گسترش یابد. ما در هر جلسه می‌گفتیم که آنها چقدر پول از طریق فساد در ایالات متحده کسب کردند اما آمریکا به تازگی متوجه آن شده است. بازگشت فتو برایمان بسیار حساس است. تاکنون ما برخی از اعضای گروه گولن را به ترکیه بازگرداندیم اما بازگشت رهبر اصلی آنها برایمان مهم و حیاتی است.

این مقام ترکیه‌ای همچنین در باب گفت‌وگو با اتحادیه اروپا تاکید کرد: رایزنی ما با اتحادیه اروپا باید ادامه یابد. اجلاس در وارنا (شهری در بلغارستان) مفید بوده است. نقشه راهی که معین شده بود، مزایای بسیاری داشت. ما انتظار داریم تحولات مهمی رخ دهد. در حال حاضر مسائلی مانند ارتقاء اتحادیه گمرکی و همکاری درباره موافقتنامه ویزا وجود دارد. گشایش فصل‌ها فقط در مورد ما نیست، اتحادیه اروپا نمی‌داند چه کاری باید انجام دهد. اما مهم است که ما این روند را با اتحادیه اروپا حتی در شرایط دشوار انجام دهیم. اصلاحات جامع قضایی به نفع هر دو طرف است که روابط ما با اتحادیه اروپا را به یک سطح مشخص برسانند.

انتهای پیام

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

کلیدواژه: کاریکاتور خاورمیانه ترکیه حبس رجب طیب اردوغان جرم کاریکاتور اردوغان حزب جمهوریت

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۴۱۱۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چاووش‌اوغلو: از مادورو حمایت میکنیم
 • ترکیه به تنهایی می‌تواند در سوریه منطقه امن ایجاد کند
 • یادداشت تسنیم| بحران اقتصادی بزرگ‌ترین چالش پیش‌ روی اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه
 • در دیدار پوتین و اردوغان چه گذشت؟
 • اذعان ترکیه به تماس غیرمستقیم با دولت سوریه
 • جزئیات دیدار پوتین و اردوغان درباره سوریه
 • تاکيد اردوغان بر گسترش روابط با روسيه
 • چاووش اوغلو: رویکرد ترکیه و آمریکا درباره سوریه به جز چند مورد همسو است
 • کمال کامیابی نیا هم پرسپولیس را ترک می کند؟
 • در نشست خبری مشترک پوتین و اردوغان
 • دیدار اردوغان و پوتین در مسکو
 • سفر اردوغان به مسکو برای دیدار با پوتین
 • «رجب طیب اردوغان» وارد مسکو شد
 • جزئیات نشست میان‌دوره دفتر تحکیم وحدت/ از نشست «برهان» تا پرسش و پاسخ با مسئولین
 • پوتین و اردوغان امروز در مسکو دیدار می‌کنند
 • گفت‌وگوی لاوروف و چاووش اوغلو پیش از دیدار پوتین و اردوغان
 • اردوغان ایجاد منطقه امن در سوریه را مشروط کرد
 • اردوغان: نمی‌گذاریم منطقه امن سوریه پایگاه پ.ک.ک شود
 • رفت و آمدهای مشکوک شیوخ خلیج فارس در شمال سوریه/ سعودی‌ها انتقام رسوایی «خاشقجی» را از اردوغان خواهند گرفت؟