سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره شرایط مصرف داروی «والزارتان» در ایران و جمع‌آوری آن در بازار دارویی کشورمان توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، کیانوش جهانپور گفت: طی هفته‌ای که گذشت داروی «والزارتان» تولیدی یک شرکت چند ملیتی که داروی رایج برای کنترل فشار خون است و به پیشگیری از نارسایی قلبی هم کمک می‌کند، به‌ علت داشتن یک ماده شیمیایی در ماده اولیه که احتمال ابتلا به بیماری در افراد مصرف‌کننده را افزایش می‌دهد، از بازار 22 کشور جهان جمع آوری(ری‌کال) شد، تاکنون این جمع‌آوری مختص 21 بازار اروپایی بود که اکنون این ری‌کال به بازار دارویی ایران هم رسیده است.

وی افزود: در جریان آزمایش‌های بچ‌های API «والزارتان»، یکی از عمده‌ترین تأمین‌کنندگان API این دارو شرکت چینی «ژیجیانگ هواهای فارماکوتیکالز» است که این شرکت و همچنین آژانس دارویی اروپا (EMA) اعلام کرده که ناخالصی با احتمال ایجاد مشکلات بعدی در مصرف‌کنندگان در API تولیدی این شرکت تولید کننده ماده موثره دارو، در نتیجه یک تغییر در فرایند تولید، رخ داده است.

جهانپور اضافه کرد: جمع‌آوری این دارو فقط برای والزارتان تولید شده از مواد موثره و محصول خاص شرکت چینی مذکور است و طبیعتا فقط شامل محصول والزارتان شرکت‌هایی خواهد شد که ماده اولیه خود را از این شرکت تامین کرده‌اند.

وی افزود: در بررسی های عاجل سازمان غذا و دارو، مشخص شد که از میان ۱۷ شرکت تولیدکننده والزارتان در ایران ، 7 شرکت​ ماده اولیه خود را از این شرکت تامین کرده‌اند و دستور جمع آوری محصول والزارتان این 7 شرکت صادر شده است و طبق فرآیند معمول از بازار دارویی جمع‌آوری و مرجوع خواهند شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: دستور جمع‌آوری صادر شده است و این دستور تنها متوجه والزارتان تولیدی 7 شرکت مورد اشاره بوده و داروی والزارتان تولیدی 10 شرکت دیگر داخلی کماکان در بازار دارویی کشور در دسترس خواهد بود و مشکلی برای مصرف نخواهند داشت.

انتهای پیام/

منبع: آنا

خبر بعدی:

طرح تحول سلامت عامل ایجاد بحران مالی در داروخانه‌ها

رئیس انجمن داروسازان استان یزد گفت: در وضعیت فعلی دارو در شرکت‌های دارویی موجود است اما داروخانه‌ها توان مالی خرید آن را ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا، محمدرضا پورشفیعی با بیان این که ضریب پوشش بیمه در استان یزد 96 درصد است، گفت: استان یزد جمعیت کارگری بالایی دارد و عمده درآمد داروخانه‌ها از طریق فروش دارو به بیمه‌ها حاصل می‌شود.

وی افزود: متاسفانه شرکت‌های بیمه علی‌الخصوص تامین اجتماعی پرداخت‌های منظمی به داروخانه‌ها ندارند و با تأخیر ۶ الی ۷  ماه انجام می‌شود که این شیوه پرداخت مشکلات زیادی را برای داروخانه‌ها بوجود آورده است به‌طوری‌که دیگر ادامه این روند برای داروخانه‌ها اقتصادی نیست.

رئیس انجمن داروسازان استان یزد اظهار داشت: در شرایط موجود توان مالی داروخانه‌ها به شدت کاهش یافته و قدرت خرید دارو پایین آمده و از سویی دیگر شرکت‌های دارویی به صورت نقدی و یا حداکثر فرجه‌های یک ماهه اقدام به فروش دارو می‌کنند. در این شرایط داروخانه‌ها مجبورند بصورت نقد دارو را از شرکت‌ها بخرند اما باید بیش از شش ماه منتظر باشند تا شرکت‌های بیمه‌ای پرداخت‌های خود را انجام دهند که این موضوع استطاعت مالی آن‌ها را پایین آورده است.

دارو در شرکت‌های دارویی موجود است اما داروخانه‌ها توان مالی خرید آن را ندارند

وی با اشاره به کمبود بعضی از داروها در داروخانه‌ها عنوان کرد: به دلیل عدم توان مالی، داروخانه‌ها نمی‌توانند بعضی از داروها را خریداری کنند که این موضوع باعث سرگردانی بعضی بیماران شده و متاسفانه این اتفاق به شکل محسوسی در استان رخ داده است؛ با این وجود بعضی از داروخانه‌های دارای توان مالی بیشتر مانند داروخانه‌های شبانه‌روزی سعی کرده‌اند کاهش توان مالی سایر داروخانه‌ها را جبران کنند و با تأمین داروهای مورد نیاز مردم نگذاشته‌اند تاکنون امنیت دارویی مردم به خطر بیافتد.

پورشفیعی در توضیح کمبود دارو خاطرنشان کرد: یک زمانی است کمبود دارو یک مشکل سراسری است که ممکن است به هر دلیلی اتفاق افتاده باشد؛ اما در وضعیت فعلی دارو در شرکت‌های دارویی موجود است اما داروخانه‌ها توان مالی خرید آن را ندارند به طور مثال در یکی از شهرها که اکثر داروخانه‌ها نتوانستند قلم انسولین خریداری کنند و این موضوع باعث سرگردانی و نارضایتی مردم شده است.

وی با اشاره به آمار بالای ابتلا به بیماری دیابت در یزد تأکید کرد: داروخانه‌های استان تاکنون در تامین داروهای مختلف از جمله قلم انسولین خوب عمل کرده‌اند اما افزایش فروش این نوع دارو در بعضی از داروخانه‌ها نشانه خوبی نیست و حاکی از آن است که قلم انسولین در همه داروخانه‌های استان وجود ندارد.

رئیس انجمن داروسازان استان یزد یادآور شد: در واقع یک نوع کمبود دارویی منطقه‌ای در حال ایجاد شدن است که می‌تواند مشمول همه داروها شود؛ لیکن هر دارویی گران‌قیمت‌تر باشد کمیاب‌تر خواهد بود.

پورشفیعی با بیان این که توان مالی داروخانه‌های استان محدود شده، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شد تا آذرماه داروخانه‌ها با تکیه بر بنیه مالی خود دوام بیاورند اما به مسئولین هشدار می‌دهم اگر این شرایط ادامه داشته باشد تا یک ماه آینده وضعیت نامساعدتر شده و بحران در سطح موجود احساس خواهد شد.

طرح تحول سلامت عامل ایجاد بحران مالی در داروخانه‌ها

وی با بیان این که همه داروخانه‌ها درگیر مشکلات مالی هستند بیان کرد: نشانه‌های بدی از وضعیت فروش و نقدینگی داروخانه‌ها دیده می‌شود که برای جلوگیری از بحران دارویی در استان ضروری است بیمه‌ها بدهی خود را به داروخانه‌ها پرداخت کنند و این پرداخت‌ها را منظم کنند تا حداقل داروخانه‌ها بتوانند برنامه‌ریزی صحیح و مناسبی داشته باشند.

پورشفیعی ضمن هشدار نسبت به کمبود دارو در داروخانه‌ها اظهار داشت: از حدود شش ماه قبل پیش آگهی وضعیت بحرانی داروخانه‌ها به مسئولین ذیربط داده شده اما تاکنون موفق نشدیم تامین اجتماعی و مابقی بیمه‌ها را وادار به پرداخت‌های منظم کنیم.

وی در خصوص میزان بدهی بیمه‌ها به داروخانه‌ها گفت: هر چند آمار دقیقی در دست نیست اما پیش‌بینی می‌شود بیمه‌ها حداقل 40 میلیارد تومان به داروخانه‌های استان یزد بدهکار باشند. 

این مقام مسئول با اشاره به طرح تحول سلامت اظهار داشت: این طرح هر چند در زمینه‌هایی موفق بود و رضایت مردم را به دنبال داشته اما در مدیریت تخصیص منابع درست عمل نشده و باعث شده هزینه بیمه‌ها به شدت افزایش یابد به‌طوری‌که در شش سال گذشته این طرح خیلی از منابع بیمه‌ها را بلعیده و فشار زیادی را به بیمه‌ها وارد کرده است.

پورشفیعی افزود: اجرای طرح تحول سلامت یکی از دلایل بوجود آمدن شرایط بحرانی موجود در داروخانه‌ها است چرا که این طرح بار مالی سنگینی به بیمه‌ها تحمیل کرده که باعث شده بیمه‌ها در پرداخت تعهدات خود به داروخانه‌ها دچار مشکل شوند.

انتهای پیام/

 

 

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.ana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۶۴۸۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کمبود ۲۱ قلم دارو در کشور
 • بهره‌برداری از ۳۰۱ واحد تولیدی دربخش صنایع کشاورزی یزد
 • دومین کنفرانس بین المللی گیاهان دارویی و ارگانیک برگزار می شود
 • طرح جمع‌آوری البسه برای نیازمندان در دانشگاه علوم پزشکی قزوین اجرا شد
 • قیمت داروهای otc شرکت‌هایی که جایزه دارویی می‌دهند، بالا نمی‌رود!
 • اجرای طرح جمع آوری معتادین پرخطر در حاشیه شهرمشهد
 • رونمایی از ۴۰ داروی جدید در دهه فجر/کاهش تا ۶۰ درصدی قیمت برخی از دارو‌ها
 • زمین گیر شدن صنعت دارو به دلیل بدهی بیمه ها
 • گیاهان دارویی در 220 هکتار از مراتع دامغان کشت شد
 • پشت پرده بحرانی شدن صنعت دارو
 • پشت پرده بحرانی شدن صنعت دارو/داروی ایرانی قاچاق می شود
 • آخرین جزئیات ساخت واکسن HPV در کشور / سرانجام پول جمع‌آوری شده توسط یاسی اشکی به کجا رسید؟
 • اجرای طرح زراعی سازی گیاهان دارویی در خراسان جنوبی
 • سند راهبردی گیاهان دارویی به استان ها ابلاغ می شود
 • قاچاق چالش عمده گیاهان دارویی خراسان جنوبی است
 • ۴۶ روستای همدان در انتظار اجرای شبکه جمع‌آوری فاضلاب/ ۷۹۵ روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی
 • ‌بیش از ۸۰ درصد مردم تا پایان سال ۹۸ تحت پوشش پزشکی خانواده قرار می‌گیرند/ ماده اولیه دارو تا ۶ ماه نخست سال آینده تامین شده است
 • تهیه سند جامع راهبردی گیاهان دارویی/ ۴۰ گونه دارویی در راس توجهات
 • کرم خاکی ملقب به کرم قرمز (کشف و پرورش تا تبدیل به مواد آرایشی و دارویی)