مدیرعامل شرکت گروه مپنا گفت: اگر وزارت نفت تشخصیص دهد و دعوت کند، همراهی می کنیم و ما آمادگی داریم سهم توتال را در فاز ۱۱ پارس جنوبی در اختیار بگیریم.

به گزارش صدای ایران از تسنیم، عباس علی آبادی مدیرعامل شرکت مپنا اظهار داشت: من فکر می کنم پتانسیل های داخلی از جمله مپنا می توانند اجرای بخش قابل توجهی از برنامه های وزارت نفت را در این اوضاع و احوال برعهده بگیرند، کمااینکه در دوران تحریم، فازهای پارس جنوبی را با توان داخلی توسعه دادیم، پیشرفت بسیار خوبی هم در آنها بود و در دوره اخیر هم این فازها تکمیل شد.


علی آبادی با بیان اینکه "نباید فرصت را از دست دهیم و باید با اتکای ظرفیت های داخلی، صنعت نفت را توسعه دهیم"، گفت: فاز 11 پارس جنوبی اولین پیشنهاد مپنا به وزارت نفت بود، البته بعد از آنکه این پروژه به مپنا واگذار نشد، تا الان ما دیگر مذاکره ای با وزارت نفت در خصوص فاز 11 پارس جنوبی نداشتیم.

وی افزود: مپنا در گذشته طرح توسعه ای را برای 100 درصد پروژه فاز 11 پارس جنوبی به مجموعه وزارت نفت پیشنهاد داده بود، اکنون نیز اگر وزارت نفت تشخصیص دهد و دعوت کند، همراهی می کنیم و ما آمادگی داریم سهم توتال را در فاز 11 پارس جنوبی در اختیار بگیریم.

مدیرعامل شرکت گروه مپنا در پاسخ به اینکه "آیا این شرکت توانایی تأمین مالی سهم توتال در فاز 11 پارس جنوبی را دارد؟"، گفت: ما مشکل تأمین سرمایه برای توسعه فاز 11 نداریم.

وی ادامه داد: ما ثابت کرده ایم که می توانیم؛ مپنا تاکنون میلیاردها دلار در پروژه ها سرمایه گذاری کرده و الان بیش از 10 هزار مگاوات نیروگاه داریم که با سرمایه گذاری خودمان این ظرفیت را ایجاد کرده ایم.

علی آبادی تصریح کرد: ما هم از منابع داخلی استفاده می کنیم و هم امکان استفاده از سرمایه های خارجی وجود دارد؛ حتی پولهای سرگردان کشور که به صورت نقدینگی در جامعه وجود دارد را می توان با برنامه ریزی درست، به سمت توسعه پروژه ها سوق داد.

مدیرعامل گره مپنا با بیان اینکه "متأسفانه نقدینگی در جامعه در خدمت سفته بازی است"، گفت: این حجم عظیم نقدینگی که در کشور وجود دارد را می توان به پروژه های توسعه ای کشاند و این پول ها به جای اینکه یکبار به سمت سکه و بار دیگر به سمت ارز بروند، می توانند برای کشور ارزش افزوده ایجاد کرده و برای مالکان خود نیز درآمدزایی به دنبال داشته باشند.

منبع: صدای ایران

خبر بعدی:

آمادگی قرارگاه خاتم الانبیاء برای اجرای طرح های توسعه ای بندر چابهار

قرارگاه خاتم الانبیاء به عنوان مجری پروژه توسعه فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار از سال ۹۶ این امر را کلید زد و حالا با اتمام فاز اول این قرارگاه آمادگی خود را برای اجرای فازهای توسعه بعدی اعلام کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، فاز یک توسعه بندر شهید بهشتی چابهار 12 آذر 96 با حضور رئیس جمهوری وقت، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل سازمان بنادر دریانوردی و ۱۵ نفر از سفرا و مسئولان کشور‌های خارجی به صورت رسمی افتتاح شده بود.

 

قرارگاه خاتم‌الانبیاء به عنوان پیمانکار این پروژه جدیدترین روش‌ها را در ساخت اسکله این بندر به کار گرفته است. در این پروژه صد هکتار حوضچه آرامش بابت تسهیل کناره‌گیری کشتی‌ها در اسکله ایجاد شد، ضمن اینکه بازوی اصلی موج‌شکن ۱۴۷۲ متر طول دارد، ارتفاع موج‌شکن در آب نیز ۲۳ متر و عرض آن ۸۵ متر است و کشتی‌های با آبخور ۱۶ متر امکان پهلوگیری در بندر شهید بهشتی چابهار را دارند. در فاز یک توسعه بندر شهید بهشتی چابهار ۵ پست اسکله شامل دو پست اسکله کانتینری و سه پست اسکله چندمنظوره احداث شده است.

 

در راه ادامه طرح های توسعه ای در بندر چابهار قرارگاه خاتم الانبیاء آمادگی خود را برای اجرای فازهای بعدی بندر چابهار اعلام کرده است. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الأنبیا (ص) با تأکید بر اینکه آماده توسعه بندر اجرای فازهای بعدی چابهار هستیم، گفته که در دوره تحریم فاز یک بندر چابهار را اجرا کردیم و برای ورود به فاز دو اعلام آمادگی می‌کنیم.

 

«سعید محمد» درباره اقدامات این قرارگاه برای توسعه بندر چابهار به فارس گفته است: «قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) فاز یک توسعه بندر چابهار را اجرا کرد و تحویل داد. فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار ‌شامل دو پست اسکله کانتینری است، سه پست اسکله کالای عمومی دارد و ۲۲۵ هکتار زمین از دریا استحصال شد و عملاً در این فاز ۲۲۵ هکتار به اراضی جمهوری اسلامی اضافه شده است. در فاز یک ۱۶ میلیون مترمکعب لایروبی در بستر سنگی که بسیار سخت بود، اجرا شد، این فاز ۶۰ هکتار محوطه ترمینال کانتینری دارد.»

 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الأنبیاء اضافه کرده است: «فاز دوم توسعه بندر شهید بهشتی چابهار دارای دو پست اسکله و محوطه کانتینری متناظر است، ۶.۵ میلیون مترمکعب لایروبی دارد، دیوار حفاظتی ساحلی و بندری و ۳۸ هکتار ترمینال کانتینری دارد و ارزش آن ۱۶۵ میلیون دلار است.»

 

بنابراین گزارش در فاز یک توسعه بندر شهید بهشتی چابهار حجم لایروبی برای ایجاد اسکله‌ها ۱۶ میلیون مترمکعب است که ۲۰۳ هکتار استحصال اراضی بابت این بندر از این محل انجام شده است. بابت تأمین دستگاه لایروب به دلیل شرایط تحریم در کشور مشکلاتی وجود داشت، اما قرارگاه خاتم در همان شرایط بهترین نوع لایروب را به بندر شهید بهشتی چابهار آورد. این استحصال با ۳۰ میلیون قطعه بلوک در پس‌کرانه، بلوک‌چینی شد. همچنین در فاز یک ۱۶ هزار و ۷۲۵ مترمربع ساختمان احداث شده است و ۱۱۶ سندر لاستیکی بابت پهلوگیری کشتی‌ها در اسکله نصب شده است. این تجهیزات موجب می‌شود که شناور هنگام پهلوگیری به اسکله برخورد نکند و موجب حفظ ایمنی شناور و جلوگیری از ضربه خوردن اسکله می‌شود.

 

۵۶۰ هزار مترمکعب بتن‌ریزی در فاز یک توسعه بندر چابهار انجام شده است و دایک پیرامون سنگی به طول ۵ هزار و ۳۰ متر برای آن با مصالح بومی اجرا شده است. سیمان از خاش که ۵۴۰ کیلومتر فاصله دارد تأمین شده و شن، ماسه و سنگ از ۱۵۰ کیلومتری منطقه به بندر آورده شده بود.

 

اغلب اسکله‌ها به صورت شمع و عرشه ساخته می‌شود این در حالی است که قرارگاه خاتم الانبیاء برای جلوگیری از ایجاد خوردگی در این منطقه، اسکله را به صورت بلوک غیرمسلح اجرا کرد. همچنین در ناحیه جزرومد بلوک‌های غیرمسلح به کار گرفته شد که این از محاسن پروژه است. در ساخت این پروژه از 600 نفر از نیروهای بومی استفاده شده است.

 

در این پروژه ۳۰ میلیون قطعه بلوک مورد استفاده قرار گرفته است. این قطعات بتنی و بلوک‌ها همه در کارگاه های داخلی تولید شده است و ۳۰ نفر از نیرو‌های بومی کار بلوک زنی ها را برعهده داشتند.

 

منطقه آزاد چابهار با مساحت ۱۴ هزار هکتار در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران در ۲۵ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و ۶۰ درجه و ۲۷ دقیقه طول شرقی در شرق خلیج چابهار و در کنار آب‌های دریای عمان قرار دارد. این منطقه به‌وسیله شبکه حمل و نقل زمینی و هوایی از شمال به کشورهای آسیای میانه و افغانستان، از شرق به پاکستان و از جنوب به اقیانوس هند اتصال می‌یابد. دسترسی مستقیم به آب‌های آزاد و قرارداشتن در خارج از خلیج فارس و همین‌طور عدم آسیب‌پذیری در مواقع بروز بحران، موقعیت استراتژیکی را برای ایجاد یک گذرگاه ارتباطی بین کشورهای آسیابی میانه و سایر کشورهای جهان فراهم آورده‌است. بنا بر نظر سازمان ملل، چابهار یکی از مهم‌ترین راه‌های کریدور شرق-غرب و جنوبی‌ترین راه این کریدور است.

 

این گزارش می افزاید: در حال حاضر اقدامات فراوانی برای توسعه بیشتر این منطقه در حال انجام است که از آن جمله می توان به آغاز عملیات اجرایی سه طرح سرمایه‌گذاری احداث مخازن فرآورده‌های نفتی و مخازن نگهداری LPG و نیز جمع آوری مواد زائد کشتی‌ها با سرمایه‌گذاری به ارزش ١٧٠٠هزار میلیارد ریال، امضای 400 قرارداد سرمایه گذاری، راه ادازی ایرلاین اختصاصی، تعامل با پاکستان برای راه اندازی خط کشتیرانی کراچی – چابهار، انعقاد قرارداد خرید تجهیزات با اروپایی ها اشاره کرد.

 

با توجه به تاکیداتی که مقامات مختلف و در راس آنها مقام معظم رهبری درباره لزوم توجه به پتانسیل های بنادر و سواحل کشور دارند نیاز این زیرساخت های لازم برای تحقق این مهم هرچه سریعتر فراهم شود و بهتر اینکه از پتانسیل و ظرفیت های موجود داخلی در این بخش استفاده شود تا علاوه بر رونق منطقه زمینه اشتغالزایی برای قشر بسیاری نیز فراهم شود./

 

پایان پیام/50

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

کلیدواژه: مپنا توتال تحریم

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۷۰۴۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سر می گیرد
 • برگزاری دیدار تدارکاتی پارس جنوبی و تراکتورسازی در کیش
 • سوپر واکنش‌‌های گلرهای پارس جم در اردوی کیش(عکس)
 • چه کسی ژاپنی‌ها را از صنعت نفت ایران فراری داد؟
 • تلاش برای ساخت فاز دوم میدان نفتی آذر
 • فردا، دیدار تدارکاتی پارس جنوبی و تراکتورسازی در کیش
 • مشعل سوزی پارس جنوبی تا 70 درصد کاهش می‌یابد
 • قابلیت اطمینان 99.6 درصدی مجتمع گاز پارس جنوبی
 • بازگشت کره‌ای‌ها برای خرید میعانات پارس جنوبی
 • ابهام در واگذاری آلومینیوم المهدی به مپنا؛ مذاکره یا مزایده؟ آیا پای تهاتر بدهی یک میلیارد دلاری دولت به مپنا در میان است؟
 • جزییات افزایش سرمایه گروه مپنا (رمپنا)
 • فاز یک بندر چابهار را در تحریم‌ها ساختیم/آماده ساخت فاز ۲ ‌به ارزش ۱۶۵ میلیون دلار
 • پارس جنوبی برای ثبت قرارداد بازیکنان مشکلی نخواهد داشت
 • 110 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای فاز دوم تصفیه خانه سقز
 • انگیزه خریدهای جدید پارس برای خودنمایی(عکس)
 • فاز یک بندر چابهار را در تحریم‌ها ساختیم
 • بازیکن بوشهری شاهین به پارس جنوبی پیوست+ عکس
 • بازیکن شاهین به پارس جنوبی رفت
 • دردسری که تارتار در پارس جنوبی دارد