طبق نظر سنجی‌هایی که ما سالهای متمادی در دبیرستان‌های دخترانه انجام دادیم متوجه شدیم که تأثیرگذارترین رسانه در حوزه ادبیات مکتوب، رمان است.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر مشرق، نشست نقد رمان "فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند"  با حضور نعیمه اسلاملو، نویسنده اثر؛ سارا عرفانی، نویسنده و منتقد؛ حجت الاسلام درانی، کارشناس مذهبی و جمعی از علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در فرهنگسرای تهران برگزار شد.

اسلاملو در ابتدای این نشست به بیان انگیزه و علل شکل‌گیری این رمان اشاره کرد و گفت: طبق نظر سنجی‌هایی که ما سالهای متمادی در دبیرستان‌های دخترانه انجام دادیم متوجه شدیم که تأثیرگذارترین رسانه در حوزه ادبیات مکتوب، رمان است و طبق این نتیجه تعداد زیادی از رمان‌های مؤثر را جهت رسیدن به مؤلفه‌های تأثیرگذار این رمان‌ها بررسی کردیم. مهم‌ترین این مؤلفه‌ها عشق بود. از طرفی هم چون شاهد سردرگمی و بحران هویت دختران جوان در این سن بودیم قالب رمان را بهترین نوع ارائه راهکار و الگو برای دختران یافتیم و نوشتن فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند شروع شد.

سارا عرفانی، که به عنوان منتقد در این نشست حاضر بود، طی سخنانی به آسیب‌شناسی داستان‌های دینی پرداخت و ضعف این نوع داستان‌ها را از دو منظر بررسی کرده و افزود: برخی از داستان‌ها را نویسنده‌های غیر دینی می‌نویسند و به این دلیل در محتوا ضعیف هستند و برخی دیگر از رمان‌ها محتوای خوبی اما ضعف تکنیکی دارند. چنانچه این دو با هم تلفیق شوند می‌توان به نتایج بهتری رسید.

وی با خوانش بخش‌هایی از سخنان رهبری در مورد اینکه چنانچه در یک قصه نکته‌ای درشت گردید و مشخص شد که جهت گیری قصه به آن سمت است قصه خراب خواهد شد، به لزوم ارائه پیام‌های پنهان و غیر مستقیم در سیر داستانی اشاره کرد و گفت چنانچه مستقیم گویی در کتاب باشد مخاطب هدف را خیلی زود از دست خواهیم داد.

اسلاملو در پاسخ به این مساله گفت: برای من به عنوان نویسنده خیلی راحت تر بود که از فضای تخیل استفاده کرده و پیام‌هایی را که می‌خواستم به مخاطب بدهم لابه لای کلمات پنهان کنم اما این خرق عادت را کردم و با اینکه می‌دانستم شاید از لحاظ فنی پسندیده نباشد اما با توجه به نوع متفاوت دغدغه‌ای که در تغییر حال دختران جوانی که کسی را برای پاسخگویی به سوالات ذهنی‌شان ندارند، داشتم نوع جدیدی از انتقال پیام را برای کتاب فرشته‌ها انتخاب کردم و با توجه به بازخوردهایی که در طی این چند سال گرفتم می‌بینم همین مسأله باعث ارتباط دختران جوانی که تشنه شنیدن این پیام‌ها هستند با کتاب شده است. البته تایید می‌کنم که این پیام‌ها باید کنترل شده باشد.

حجت الاسلام درانی در توصیف این کتاب گفت: من اسم کتاب را کتاب شوک عاشقانه می‌گذارم. سیر داستان به گونه‌ای است که در پایان داستان به یکباره ذهنیت‌های خواننده به هم می‌ریزد و تصور خواننده از شخصیت‌ها تغییر می‌کند و خواننده دچار یک شوک عاشقانه مطلوب می‌شود.

وی به بررسی تفاوت‌های داستان‌های قرآنی با رمان پرداخته و گفت: تفاوت رمان با داستان‌های قرآنی در این است که داستان‌های قرآنی برای خواباندن نبوده بلکه بیدار کردن انسان‌هاست که این ویژگی در کتاب فرشته‌ها با بازتعریف فراگیری از مفهوم عشق از طریق ادبیات جوان امروز دیده می‌شود. او یکی از نقاط برجسته این کتاب را ارائه جواب‌های جدید به سؤال‌های نسل جوان دانست.

محمدحسن زمان وزیری مدیرمسئول انتشارات تلاوت آرامش، ناشر این رمان که در جلسه حضور داشت در پاسخ به سؤال مجری در خصوص طرح جلد کتاب، به بررسی دلایل اقبال این کتاب اشاره کرده و افزود: طبق آمار نهاد کتابخانه‌ها در سال 94 این رمان جزء 30 کتاب پرامانت کشور شناخته شد. تحلیل کارشناسان نهاد کتابخانه‌ها این بود که با توجه به اینکه در وهله اول مخاطب از محتوا چیزی نمی‌داند طرح جلد و اسم کتاب، دلیل جذب مخاطب شناخته شده.

در پایان نشست از صفحه اینستاگرامی رمان فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند رونمایی شد و جشن امضای کتاب با حضور میهمانان برگزار شد.

منبع: مشرق

خبر بعدی:

عصبانیت بازرس آموزش و پرورش از حجاب دختران قزوینی!

به گزارش ایکنا از قزوین، سید احمد نصری در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است می‌گوید: در سال‌های 1346-1347 تصمیم گرفته شد که جلسات مذهبی را برای دختران دانش‌‌آموز شهر برگزار کنیم اما نمی‌دانستیم چطور و از کجا باید شروع کرد. زیرا در شهر خانم عالمی که بتواند این جلسات را اداره بکند، نمی‌شناختم و یا شاید اصلا نداشتیم. در نتیجه تصمیم گرفتیم خودمان این کار را انجام دهیم.
بنابراین قرار بر این شد که چهار پنج نفر از اعضا، هر کدام خواهرانشان را به جلسات دعوت کنند. بدین ترتیب این جلسات با شرکت هشت دختر دبیرستانی،کار خودش را آغاز کرد. قدرت‌الله چگینی هم که جوانی مودب و اهل مطالعه و همین‌طور دانشجو رشته‌ زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران بود، این جلسات را اداره کرد.
دخترهایی که در این جلسات شرکت می‌کردند خانم‌ها بهتویی، شکوه‌فر،خواهر سیداحمد هاشمیان،خواهر محمد حاج شفیعی‌ها و خواهر من بودند، که بعضی از آنها هنوز هم فعالیت دارند. به هر حال دختران دبیرستانی که خانواده‌های مذهبی داشتند، از جلسات استقبال کردند.
بعد از مدتی از یک عالمی به‌نام مرحوم تقوی هم استفاده کردیم و درس‌های منظمی را برای این دختران برگزار کردیم. این جلسات نتیجه جالبی را به همراه داشت و باعث شد تا حجاب در دبیرستان‌های قزوین و در میان دختران دبیرستانی جا بیفتد.
تا سال‌‌های 45 و 46 تعداد کمی از دختران دبیرستانی قزوین اهل حجاب بودند. شاید بین سال‌های 1344-1343دو دختر با حجاب داشتیم که به دبیرستان می‌رفتند: یکی از این دخترها دختر احمد شهاب که از علمای آن زمان بود و دیگری هم دختر اسماعیل توکلی از بازاری‌های مبارز و متدین شهر بود. اکثر خانواده‌های مذهبی دخترانشان را به دبیرستان نمی‌فرستادند.
بعداز تشکیل جلسات دختران اعضای آن جزء اولین کسانی بودند که وقتی وارد سیکل دوم می‌شدند همه با حجاب و چادری بودند. گسترش حجاب در شهر طوری بود که در دبیرستان شاهدخت، تنها دبیرستان رشته ریاضی شهر اکثریت دختران با حجاب بودند.

عصبانیت بازرس وزیر آموزش‌وپرورش از باحجاب بودن مدارس دخترانه قزوین

یک بار بازرسی از طرف وزیر وقت آموزش‌وپرورش برای بازدید از دبیرستان‌‌های شهر قزوین آمد. وقتی وارد این دبیرستان شد با اکثریت دخترهای محجبه روبه‌رو گردید. ابتدا فکر کرده بود دبیرستان اسلامی است. بعداز سوال کردن از رئیس دبیرستان متوجه شد دبیرستان دولتی است و با عصبانیت به رئیس دبیرستان اعتراض کرد. رئیس دبیرستان هم که خانم باشخصیت و معتقدی بود به بازرس می‌گوید: مردم مسلمان هستند، چه بخواهیم چه نخواهیم این واقعیت اجتماعی است.
بدین ترتیب جلسات دختران پا گرفت و از درون آن جلسات مختلف دیگری در سطوح مختلف برپا شد. البته در زمان فعالیت جلسات دختران جلسات دیگری هم وجود داشت. یکی از این جلسات در منزل ما بود که خواهرم عصمت‌السادات آن را برای دبستانی‌‌ها تشکیل داده بود.
بعداز مدتی، کلاس‌های دیگری هم در شهر توسط خانم‌های دیگری شکل گرفت. به طور مثال خانمی به نام هاشمیان با شوهرش که رئیس اداره برق آنجا بود از تهران به آنجا منتقل شده بودند این خانم جلسات خوبی که بیشتر جنبه آموزشی و تربیتی داشت تشکیل داد. همچنین خانم دیگری به نام خانم مشتاقی که از زنجان به قزوین منتقل شده بود، برای خانم‌های خانه دار و کسانی که تحصیلاتشان کم بود کلاسی برگزار می کرد.

انتهای پیام

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قدس: فروش گوشت سگ در مشهد!

کلیدواژه: جام جهانی روسیه برجام حمایت از کالای ایرانی کره شمالی عاشقانه کتاب نویسنده

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۷۱۱۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کتاب هایی که کاربران "عصرایران" خوانده اند و به دیگران هم پیشنهاد می کنند / بخش48
 • مخالفت با طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال در مجلس
 • رمان های جدید نشر مایا منتشر شد
 • تحرک مشکوک سامانه‌های گنبد آهنین اسرائیل
 • عقب گرد طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال در مجلس
 • تحرک مشکوک سامانه‌های گنبد آهنین ارتش صهیونیستی
 • سورپرایز هیجان‌انگیز و عاشقانه بادکنکی
 • پرداخت کمک هزینه‌ ۹۷۰ میلیون تومانی به خانواده‌ دختران شین آبادی
 • ​دو رمان «شرفی خبوشان» در مسیر نمایشگاه کتاب/ مشغول تالیف اثر تاریخی هستم
 • کمک هزینه ۹۷۰ میلیون تومانی به دختران شین آبادی اختصاص یافت
 • پرداخت کمک هزینه‌ ۹۷۰ میلیون تومانی به دختران شین آبادی
 • آخرین خبر از دختران سوخته شین آبادی در مدرسه + عکس
 • پرداخت کمک هزینه‌ ۹۷۰ میلیون تومانی به خانواده‌های دختران شین آبادی
 • حکایت حریفی که دیگر هیچ چیز برای رو کردن ندارد + فیلم
 • «سبیل شاه عباس» به میل جاودانگی انسان‌ها اشاره دارد/ کارم اسن است که روایت‌های نو از حکایت‌های قدیمی بازگو کنم
 • حکایت افرادی که خود را نمایندگان موسسه‌های خیریه معرفی می‌کنند + فیلم
 • داستانی واقعی و عاشقانه‌ای از زندان آشویتس منتشر شد
 • به قلم علیرضا قائمی‌نیا؛ ویراست دوم وحی و افعال گفتاری؛ نظریه وحی گفتاری منتشر شد
 • «قلب نارنجی فرشته» در اصفهان رونمایی شد