به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، امیر خوراکیان معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی افزود: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، آشنایی با فضای مجازی برای همه ضرورت دارد. از سوی دیگر، این فضا منافع و مضراتی دارد که باید از منافع آن بهره‌مند شویم و از مضرات آن نیز پیشگیری و آن را مدیریت کنیم.


وی ادامه داد: مسئله مهمی که در فضای مجازی است، این است که بستری برای تجمیع فناوری‌های گوناگون شده است و ظرفیتی دارد که می‌تواند فناوری‌هایی را که هر یک در حوزه مستقل قابل استفاده هستند، به خدمت بگیرد.
معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی، در ادامه با تبیین روند گسترش و اثرگذاری اینترنت در تغییرات زندگی انسان، به نقش آن در حوزه اقتصادی اشاره کرد و گفت: در سال 2001 از پنج شرکت برجسته اقتصادی دنیا، فقط یک شرکت در زمینه فضای مجازی فعالیت می‌کرد، در حالی که در سال 2016، همه پنج شرکت برجسته اقتصادی دنیا در عرصه فضای مجازی فعال بوده اند.
خوراکیان افزود: سهم اقتصاد در فضای مجازی، بسیار مهم است و در کشور‌های مختلف، عرصه فضای مجازی در تولید ناخالص داخلی آن‌ها سهم قابل توجهی دارد. اما این نقش، در کشور ما بسیار کم است و فقط 2.2 درصد از تولید ناخالص داخلی مربوط به عرصه فضای مجازی است و در این عرصه بسیار عقب هستیم.
وی ادامه داد: با توجه به این که بستر‌های اصلی فضای مجازی و سکو‌ها در اختیار آمریکاست، هر فعالیتی که در عرصه فضای مجازی صورت پذیرد، در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.
معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی گفت: آن‌ها به دنبال آن هستند که ایران صرفا یک مصرف کننده در این عرصه باشد و خودش به تولید بستر در این زمینه اقدام نکند و ما کارگر ساده‌ای در میدانی باشیم که آن‌ها برای ما تدارک دیده اند. البته این سیاست، نه تنها در مقابل ایران، بلکه درباره بسیاری از کشور‌ها دنبال می‌شود و به کشور‌های دیگر و حتی به کشور‌های اروپایی اجازه حضور در سطوح بالای فضای مجازی را نمی‌دهند.
خوراکیان افزود: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند از طریق ارائه خدمات کاربردی پایه، مانند موتور‌های جست وجو، پیام رسان ها، نقشه‌ها و ویکی‌ها که آن‌ها را منحصرا در اختیار خود گرفته اند، بر جهان سلطه داشته باشند. همچنین بیش از 55 درصد اقتصاد فضای مجازی به صورت مستقیم در اختیار چهار شرکت آمریکایی است.در حوزه پیام رسان ها، عمده آن‌ها متعلق به آمریکاست و حتی ضریب نفوذ پیام رسان‌های آمریکایی در کشور‌های دیگر، بیشتر از آمریکاست.
وی ادامه داد:فضای مجازی باید به عنوان عامل مهم تأثیرگذار در همه حوزه‌های حقیقی مورد توجه قرار گیرد و طلاب علوم دینی هم می‌توانند در این عرصه نقش آفرینی کنند.
وی ادامه داد: کمک به روحیه خودباوری در جامعه در حوزه فضای مجازی و این که ما می‌توانیم در این زمینه هم مانند دیگر زمینه‌ها پیشرفت کنیم، از جمله وظایفی است که طلاب علوم دینی می‌توانند در آن ایفای نقش کنند.
معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی گفت: باید از ظرفیت حوزه علمیه در تولید محتوای سالم و مفید نیز استفاده کرد، البته به این نکته توجه داشته باشیم که وقتی صحبت از فضای سالم به میان می‌آید، همه آن پرداختن به آیات و روایات نیست. توجه به پرداختن به اوقات فراغت، طنز و تنوع هم لازم است و اتفاقا این جاست که کار سخت‌تر می‌شود. باید در این موارد، محتوایی تولید شود که هم جذابیت داشته باشد و هم مبتنی بر چارچوب‌های اخلاقی باشد.

انتهای پیام//ف.ن   نخستین دوره آموزشی مهارتی سواد رسانه‌ای خط انقلاب برگزار شد

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

جولان برش‌های کوتاه زندگی در فضای مجازی/ طلاق عاطفی حاصل نقاب‌های زیبای مجازی

یک روانشناس خانواده گفت: افراد در فضای مجازی بخش کوتاه، جزئی و زیبایی از زندگی خود را به نمایش می‌گذارند و مخاطبان آنها این زیبایی را به کل زندگی فرد تعمیم میدهند و دچار حس حسرت و شکست در زندگی می‌شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  نافع، امروزه رسانه‌ها و فضای مجازی به حقیقتی انکارناپذیر در زندگی خصوصی افراد تبدیل شده‌اند و بخش اعظمی از کار و فعالیت اجتماعی افراد در فضای مجازی شکل می‌گیرد. این فضای رنگارنگ، متنوع و جذاب علاوه بر اینکه فرصت‌های بسیاری را برای جوامع ایجاد کرده است در بعد تهدیدها و خطرات نیز با سرعتی باورنکردی در حال پیشرفت است.

فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به عنوان جز جدایی‌ناپذیر زندگی انسان امروز، در بسیاری از موارد بنیان خانواده را نشانه گرفته است. روابط بین فردی با غرق شدن افراد در این فضا تحت تاثیر قرار گرفته و موجب طلاق عاطفی زوجین از یکدیگر می شود.
 از این رو با سهیلا خالقی‌تبار روانشناس، مشاور و مدرس دانشگاه در خصوص تهدیدهای فضای مجازی برای خانواده و روابط زوجین به گفت‌وگو نشستیم.

 

نافع: تعریف «اعتیاد اینترنتی» چیست؟  
خالقی‌تبار: حضور افراد در فضای مجازی غیر قابل انکار است و امروزه هر یک از افراد به نوعی با فضای مجازی در ارتباط هستند. امروزه جستجوی مقاله برای افزایش اطلاعات، پیگیری اخبار، تحقیق، مطالعه و بررسی گزارشات و... همگی در فضای مجازی صورت می گیرد. هر یک از این بخش‌ها برای دسترسی آسانتراست اما قرار نیست  افراد دچار وابستگی شدید(اعتیاد ) نسبت به اینترنت شوند.
منظور از اعتیاد اینترنتی وابستگی شدید افراد به فضای مجازی است به گونه‌ای که ترک فضای مجازی موجب می‌شود این گونه افراد احساس کنند که بخشی از زندگی آنها مختل شده و یا با مشکلات خاصی مواجه خواهند شد. استفاده از فضای مجازی باید به نحوی باشد که افراد دچار اعتیاد به فضای مجازی نشوند.

 

 

نافع: از تأثیر فضای مجازی خصوصاً تلگرام و اینستاگرام بر روابط زوجین بفرمایید:
خالقی‌تبار: استفاده از فضای مجازی و اینترنت مخصوصا برنامه‌های خاص همچون تلگرام و یا اینستاگرام در روابط بین افراد تاثیر می گذارد.
رابطه زوجین از یک صمیمیت عاطفی نشأت می گیرد. اگر ما دیدگاه‌های روانشناسی را بررسی کنیم می‌بینیم  از دیدگاه استنبرگ، عشق بر مبنای سه اصل مطرح می شود:  اول، تعهد، در هر رابطه باید تعهد وجود داشته باشد، دوم، صمیمت، رابطه بین دو فرد بر حسب صمیمت شکل می‌گیرد و سوم شور و شعف و میل جنسی و عشق آرمانی یا کامل از بعد روانشناسی باید دارای این سه اصل باشد  که یکی از ابعاد مهم عشق، صمیمت است.
در فضای مجازی افراد کمتری یافت می‌شوند که بخواهند در خصوص من حقیقی صحبت کنند. افراد در این فضای غیرواقعی نقاب‌های زیبایی به چهره خود می‌زنند و سعی می‌کنند آنچه را که نیستند و یا آنچه که می‌خواهند باشند را مطرح نمایند. در زندگی حقیقی افراد، در شرایط مختلف  واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند گاهی اوقات ممکن است عصبانی شوند و یا ناراحت و غمگین باشند. اما افراد در فضای مجازی بخش کوتاه و بسیار جزئی از زندگی خود به نمایش می گذارند که بسیار زیبا است و ببینندگان این بخش جزیی را به کل زندگی آنها تعمیم می دهند و با دیدن آن بخش جزیی از زندگی دیگران برای خود رویا پردازی می کنند که ممکن است کاملا متضاد با زندگی واقعی افراد باشد.
رابطه طولانی مدت در فضای مجازی بین دو جنس مخالف باعث ایجاد وابستگی کاذب می شود و اگر قرار باشد این وابستگی کاذب از بین برود ممکن است افراد دچار سرخوردگی شوند و در روند طبیعی زندگی انها اختلال ایجاد شود.

افراد در فضای مجازی بخش بسیار جزیی از شخصیت یکدیگر را می بینند و این مساله ممکن است موجب توقع بیجا از اطرافیانشان شود و انها را از واقعیت اصلی زندگی دور کند. به عنوان مثال ممکن است زوجین از یکدیگر توقع داشته باشند که همواره شاد و خندان  باشند و بتوانند همه خواسته‌های یکدیگر را به جا بیاورند و افراد از شخصیت یکدیگر رویا پردازی کنند و مرز بین واقعیت و خیال را از دست بدهند و از فراز و نشیب‌های دنیای واقعی دور شوند .
 گرایش افراد به تماشای فیلم های پورن و یا فانتزی‌های جنسی  که از دوران نوجوانی در فضای مجازی در دسترس افراد قرار می‌گیرد ذائقه آنها را تغییر می‌دهند  و این افراد علاقه دارند که با همسر خود  روابطی از جنس فیلم‌هایی که دیده‌اند داشته باشند. اما در  واقعیت، مسایل جنسی بسیار دور از ذهن آنها و متفاوت از فیلم‌های پورن است بنابراین دچار نوعی سرخوردگی نسبت به خود و همسرشان می شوند و احساس نوعی کمبود می کنند و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند.

 

 

نافع: راهکارهای مصونیت از آسیب‌ها در فضای مجازی چیست؟
خالقی‌تبار: افراد زمان های خاص و محدودی را باید برای استفاده از فضای مجازی در نظر بگیرند .همه افراد در زندگی اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی را برای خود تعیین می‌کنند. زندگی افراد باید حالت هدفمندی پیدا کند و درگیر فضای مجازی نباشند. زوجین باید  زمانی را برای صحبت چهره به چهره با یکدیگر اختصاص بدهند و دنیا و مسائل و مشکلات زندگی را از زاویه دید شخص مقابل هم ببینند.

 

از این رو ضعیف کردن بنیان خانواده به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین معضلات اجتماعی کشور که بسیار هوشمندانه از سوی دشمن طراحی شده باید در ابتدا مورد توجه خود خانواده‌ها و سپس مسؤولان امر باشد.
عواملی چون بیکاری، بالا رفتن سن ازدواج، افزایش انواع طلاق، سرد شدن روابط اعضای خانواده با یکدیگر خصوصا زوجین، عدم آرامش و  عدم رضایت از زندگی خانوادگی، اعتیاد، ورود فرهنگ‌ها و سبک های زندگی غربی، تغییر ارزش‌های خانواده و ...همه و همه که  امروز دامنگیر برخی از خانواده‌های ما شده به عقیده کارشناسان می‌توانیم برای همه یا برخی از آن مشکلات ردی از  فضای مجازی را دید که اگر موضوع به شکل عمیق مورد مطالعه و بررسی قرار نگیرد قطعا در آینده‌ای نه چندان دور باید منتظر آسیب‌های فرهنگی- اجتماعی بیشتر و بزرگتری بر بدنه جامعه باشیم و این همان نکته مهمی است که مقام معظم رهبری بارها و به کرار در سخنان خود به مدیران در خصوص فضای مجازی و مدیریت این بخش تذکر و توصیه کرده‌اند و خواسته‌اند که برای این بخش یک برنامه‌ریزی انقلابی و جهادی صورت بگیرد.

انتهای پیام/

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: فضای مجازی طلاب

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۷۶۵۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کلاهبرداری در فضای مجازی/ ۵ میلیون تومان برای جعبه خالی قرص لاغری
 • انتقاد از غیبت کارشناسان دین در فضای مجازی
 • جعل عنوان در فضای مجازی جرم است/دستگیری فیشینگ کارهای حرفه ای
 • ضرورت ارتقای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با توجه به فضای مجازی
 • همایش آشنایی دهیاران با فناوری‌های نوین در کسب و کار برگزار شد
 • جعل عنوان در فضای مجازی جرم است/دستگیری فیشینگ کار های حرفه ای
 • فضای مجازی مهمترین عامل تضعیف بنیان خانواده است
 • کاهش آسیب‌های اجتماعی با مدیریت فضای مجازی توسط دولت و خانواده‌ها
 • میزگرد| چرا باید فضای مجازی را مدیریت کرد؟
 • ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‌های فضای مجازی
 • معاون قوه قضائیه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات: لایه‌های «آموزش»، «پژوهش»، «خدمات»، «تبلیغات و اطلاع‌رسانی» راهبرد‌های حضور دین در فضای مجازی هستند.
 • تاکید دبیر شورای عالی فضای مجازی بر ایجاد سکوی رایانش داخلی
 • تاکید دبیر شورای عالی فضای مجازی بر ایجاد پلت فرم داخلی
 • سومین دوره کشوری آموزش راهنمایان سواد فضای مجازی را برگزار می‌کند/ فیلم
 • سرپرست مرکز تلویزیون تعاملی منصوب شد
 • سرپرست مرکز تلویزیون تعاملی رسانه ملی منصوب شد
 • تقویت بنیان خانواده؛ اولویت‌ بسیج در عرصه مجازی
 • راه‌اندازی فقه فضای مجازی در حوزه علمیه قم
 • استفاده هدفمند از فضای مجازی یک ضرورت است