نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: در دایره وسیعی که به اسلام گرویده اند با وجود اینکه مسلمان هستند و همه از امتیازات جامعه اسلامی برخوردارند اما سطح ایمان، باور و شناخت آن‌ها یکی نیست و علم و آگاهی می‌خواهد و بالاترین تخصص ها را می‌خواهد تا معارف اسلامی را درک کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، آیت‌الله سید علیرضا عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در دیدار خادمان حرم امام رضا (ع) در محل دفتر نماینده ولی فقیه ضمن تبریک دهه کرامت، اظهارکرد: پیامبر در حدیث ثقلین فرمود من از میان شما می‌روم و دو امانت گرانبها، قرآن و اهل بیت را پیش شما به امانت می‌گذارم مادامی که به آن تمسک جویید گمراه نخواهید شد.

 

وی با اشاره به آیه قرآن، افزود: آنچه که به ضرورت در سیره نبی اکرم (ص) مشخص است انسان‌هایی که به اسلام گرویدند مسلمان هستند به این دلیل که جان، ناموس و مال برایشان محترم است.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی تصریح کرد: در دایره وسیعی که به اسلام گرویده اند با وجود اینکه مسلمان هستند و همه از امتیازات جامعه اسلامی برخوردارند اما سطح ایمان، باور و شناخت آن‌ها یکی نیست و علم و آگاهی می‌خواهد و بالاترین تخصص ها را می‌خواهد تا معارف اسلامی را درک کند.

 

 

آیت الله عبادی با بیان اینکه حدیث سلسله الذهب سندی طلایی است، بیان کرد: در مسیر عبور امام رضا (ع) از نیشابور، که مورد استقبال مردم قرار گرفتند با وجود بیان صدها مسائل دینی و اسلامی، امام رضا(ع برای ان‌ها حدیث سلسله الذهب را قرائت کردند چرا که اصل کار، تجدید دعوت رسول الله به اصل توحید است.

 

وی ادامه داد: همه مسلمان هستند اما همه در یک سطح نیستند و همه پیامبر را در یک سطح نشناختند و آن که اسلام را به تمام معنی می‌شناسد و همواره ازهمه اقشار مردم می پرسد، او اهل البیت است چرا که هر آنچه که او از اسلام، دین و پیغمبر می‌فهمد ما نمی‌فهمیم.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: کشورهای اسلامی که از دور تماشاچی نابودی ریشه اسلام توسط دشمن هستند این ها با وجود اینکه مسلمان نیز هستند اما در سطحی که بفمند نیستند و همه آن‌چه که مشرکان برای انها دیکته می کنند، شهرهای اسلام را ویران و کودکان را می‌کشند و می‌گویند این‌ها را برای خدا انجام می‌دهیم، آن را اجرا می‌کنند.

 

آیت الله عبادی افزود: آن‌ها اسلام را به یدک می‌کشند تا به مسلمالنان سوار شوند این جا است که مسلمانی خیلی شروط دارد تا به اهل ایمان برسد باید دید فکر، اخلاق، سیاست، اطاعت و اقتصاد اسلامی است؟  بنابراین آن که می‌خواهد رهبری دین را برعهده بگیرد بعد از دین شناسی باید دین مدار باشد.

 

وی عنوان کرد: رهبری و راهنمایی باید به وسیله فردی که از نظر دین و پروردگار قابل قبول باشد، برگزیده است.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: از انسان سالم پیروی کنید چرا که ستمگر در دین جایی ندارد امیدواریم در سایه رهنمود‌های اهل بیت مسلمین از فتنه‌های آخرالزمانی نجات پیدا کنند. 

 

انتهای پیام/

منبع: دانا

خبر بعدی:

انقلاب اسلامی کارآمدی دین در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی را به فعلیت رساند

چهل سالگی انقلاب اسلامی فرصت مناسبی است که مسیر حرکت آن به مثابه یک حرکت تکاملی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و ... در شاخص‌های مختلف واکاوی شود.

انقلاب زمینه حضور فعالانه دین در عرصه‌های مختلف را فراهم کرد

آیت‌ا‌‌لله محسن غرویان، عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، درباره تأثیر انقلاب اسلامی در شکوفاکردن ابعاد سیاسی و اجتماعی دین گفت: تفکری از قدیم وجود داشت که معتقد به جدایی دین از سیاست بود و دین را امری مربوط به آخرت و نه دنیا تلقی می‌کرد که همان تفکر سکولار است. انقلاب اسلامی و نگاه امام خمینی(ره) باعث شد که این تفکر غلط ابطال شود و انقلاب نشان داد که دین می‌تواند در عرصه سیاست و مسائل اجتماعی حضور فعالانه داشته باشد و در واقع توانایی بالقوه دین به فعلیت رسید.

وی ادامه داد: تشکیل حکومت جمهوری اسلامی، تدوین قانون اساسی و اداره کشور بر مبنای قوانین دینی عملاً پیوند دین و سیاست را به منصه ظهور رساند و دستاورد مهمی برای انقلاب اسلامی بود.

مسیر چهل ساله انقلاب نمایانگر زنده و پویا بودن اجتهاد است

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) اظهار کرد: مسئله دیگر این است که در نظام قانون‌گذاری، فقه و حقوق اسلامی مقوله‌ای به نام اجتهاد وجود دارد که امری پویاست و مجتهدین کسانی هستند که بر مبنای آموزه‌‌های دینی می‌توانند موضوعات اجتماعی را مورد تحلیل قرار داده و حکم را استنباط کنند. مسیر چهل ساله انقلاب اسلامی بیانگر آن است که این اجتهاد، پویا و زنده است و علمای دین متناسب با مقتضیات زمان و مکان و تحولات روز اجتماعی می‌توانند احکام دینی و اسلامی را استنباط کنند.

وی یادآور شد: نکته بعد اینکه انقلاب اسلامی زمینه کاربردی شدن دین، فقه و حقوق اسلامی را در حوزه مسائل عینی و مبتلابه جامعه فراهم ساخت و این بعد دین را به اثبات رساند. در واقع انقلاب اسلامی نشان داد دین‌داری صرفاً نظریه‌پردازی ذهنی نیست بلکه می‌توان آموزه‌ها و دستورالعمل‌های دین را با مسائل اجتماعی و سیاسی پیوند داد و کارآمدی دین در عرصه‌های مختلف را نمایان کرد.

رسالت مهم حوزه‌های علمیه و روحانیت برای ارائه نظریات جدید برای حل مشکلات روز

آیت‌الله غرویان درباره نقش و رسالت مهم روحانیون و اندیشمندان دینی برای ارائه پاسخ‌های برآمده از دین برای شبهات و مسائل سیاسی، بین‌المللی و اجتماعی روز کشور و به ویژه نسل جوان و مقابله با تلاش دشمنان برای القای ناکارآمدی دین در اداره کشور گفت: به اعتقاد من این وظیفه مهم علما، روحانیون و مجتهدین است که متناسب با مقتضیات زمان و مکان استنباطات خود را از مبانی دینی و اجتهاد خودشان را براساس متون دینی تنظیم و به جامعه ارائه کنند.

این استاد حوزه ابراز کرد: امروز نظریات اجتهادی و استنباطی جدیدی پیرامون موضوعات و مسائل روز جامعه مطرح می‌شود و این هم دستاورد انقلاب اسلامی است؛ به عبارتی دین با انقلاب اسلامی به صحنه عینی جامعه آمده و مجتهدین و علما باید با ارائه نظریات جدید راه حلی برای مشکلات امروز جامعه ارائه دهند.

وی تصریح کرد: درست است که شبهات به ویژه با گسترش ارتباطات و توسعه فضای مجازی زیاد شده ولی از طرف دیگر به ارائه پاسخ‌های جدید هم منجر شده و این شبهات به نوعی موجب شده که علما و روحانیون نواندیش با غور و مطالعه در دین پاسخ‌هایی متناسب با تحولات امروز ارائه دهند. اجتهاد به روز نیاز امروز ماست زیرا امام صادق(ع) فرمودند که اگر عالم به زمان خود باشید مشکلات و شبهات شما را از پا درنمی‌آورد.

آیت‌الله غرویان بیان کرد: اگر علما و حوزه‌های علمیه به‌روز باشند و با حفظ مبانی فقهی و اصولی نظریات جدید ارائه دهند و مشکلات را پاسخ دهند به بن‌بست نخواهیم رسید. همانطور که ذکر شد شبهات متوقف نمی‌شود ولذا پاسخ به این شبهات هم نباید متوقف شود و ضروری است قرائت‌های نو در فقه مطرح شود.

اصلاح و تکمیل الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، به مثابه فرصتی برای ارائه قرائت‌های نو و کاربردی از دین 

آیت‌‌الله غرویان درباره پالایش و غنی‌سازی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به مثابه فرصتی برای برداشت‌ها و قرائت‌های نو و جدید از دین و پیوند آن با مسئله پیشرفت بومی همه‌جانبه گفت: قطعاً این یک فرصت بسیار مغتنمم است که حوزه‌های علمیه، مراجع و علمای دینی باید از آن استفاده کنند. خواست همه ما این است که دین و دین‌داری در جامعه حفظ شده و تعمیق یابد. تحقق این هدف در گرو آن است که قرائت‌های نو، کاربردی و مفید به جامعه ارائه شود.

وی با تأکید بر اینکه در فضای جهانی امروز دین باید کارامدی خود را بیش از پیش نشان دهد، گفـ: دین باید به مشکلات حوزه‌هایی مانند بانکداری، اقتصاد، تجارت بین‌الملل، روابط بین‌الملل، قضاوت و امثال اینها که نیازهای مردم است پاسخ دهد. انقلاب اسلامی زمینه این کار را فراهم کرده و اصلاح و تکمیل الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یکی از این فرصت‌ها و عرصه‌های نمایش کارآمدی دین است و باید با روش فقه جواهری این مشکلات را حل کرد که این امر می‌تواند در اقبال بیشتر مردم و نسل جوان به دین تأثیر اساسی بگذارد.

گفت‌وگو از مهدی مخبری

انتهای پیام

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۷۹۳۷۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حجت الاسلام موسی بیگی بعنوان نماینده ولی فقیه در سپاه شهرستان چرداول معرفی شد
 • گفتمان‌سازی اسلام ناب؛ هدف سازمان تبلیغات اسلامی/ وجود فساد سیستماتیک در کشور کذب است
 • واکنش نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان به دست های پشت پرده بازار ماهی‌فروشان
 • آیت‌الله سبحانی در پذیرش مسولیت مرجعیت به هیچ وجه پیشقدم نبودند/ حوزه علمیه قم باید از حالت ایرانی بودن خارج شود
 • اصلی‌ترین وظیفه رهبری در نظام ولایت دینی
 • علت تضعیف ریشه مو/ راهکار تعویق طاسی آقایان
 • قیمت نفت به بالاترین رقم از ابتدای سال ۲۰۱۹ رسید
 • علت تضعیف ریشه موی سر/ راهکار تعویق طاسی آقایان
 • دوست داشتم «هار» را در ساختمان نیمه کاره یا گاراژ اجرا کنیم
 • دیدار نماینده ولی‌فقیه در سپاه با مراجع تقلید
 • شورای شهر تهران تماشاچی آلودگی هوا
 • ریشه‌یابی حادثه پلاسکو از منظر حقوقی
 • پیوند سپاه با روحانیت عمیق و ناگسستنی است/دیدار نماینده،ولی فقیه در سپاه با مراجع تقلید درقم
 • نشاندن اصول فلسفه و روش رئالیسم در نسبت با سوبژکتیویته
 • ضرورت صدور معارف اهل‌بیت(ع) به خارج از مرزهای ایران / معرفی اسلام ناب به جهانیان
 • فکر می کنند کسی مخالف ولی فقیه نظر داد از دین خارج شده/صادق لاریجانی، تندروی‌های آقای جتنی را ندارد/ انتصاب لاریجانی تداخل قوا به وجود آورده که باید زودتر رفع شود/ بررسی صلاحیت خبرگان رهبری باید دست مراجع باشد نه شورای نگهبان
 • فکر می کنند کسی مخالف ولی فقیه نظر داد از دین خارج شده/صادق لاریجانی در مجموع آدم معقولی است و تندروی‌های آقای جتنی را ندارد/ بررسی صلاحیت خبرگان رهبری باید دست مراجع باشد نه شورای نگهبان/ انتصاب لاریجانی تداخل قوا به وجود آورده که باید زودتر رفع شود
 • جمهوری اسلامی ایران باعث بیداری و هوشیاری دنیای اسلام شده است/ آمریکا و متحدانش فهم و درک درستی از معادلات منطقه ندارند
 • تثبیت معارف اهل‌بیت(ع) با بهره‌گیری از هنر شعر