Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «پارسینه»
2022-12-08@10:08:49 GMT

نامزدی بدون جاری شدن صیغه عقد دائم

تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۷ | کد خبر: ۱۹۸۱۸۶۱۷

نامزدی بدون جاری شدن صیغه عقد دائمبسیاری از زوجهای جوان به دلیل عدم آشنایی و در پاره ای از موارد نبود آگاهی کا فی درباره نحوه برخورد با روابط عاطفی و زناشویی بین همسران ، با مشکلاتی مواجه هستند، که متاسفانه این مشکلات در برخی از موارد تبدیل به بحران های خانوادگی می گرد که آثار آن در معضلاتی همچون افزایش آمار طلاق در جامعه ، تنوع طلبی جنسی و.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

... قابل مشاهده می باشد . سیمرغ با هدف پیش گیری از ایجاد این گونه مشکلات و با احترام به حریم خانواده ، جهت افزایش دانایی زوجهای جوان و کمک به بهبود واستحکام روابط همسران اقدام به تهیه و ارائه مطلب زیر نموده است
همانطور که می دانید بعد از طی مراحل خواستگاری و برگزاری مراسم بله برون که دختر و پسر اصطلاحا شیرینی خورده ی هم محسوب می شوند، انگشتر نشان از طرف خانواده داماد به دختر داده می شود تا نشان کرده ی پسر شود. در برخی از خانواده های مدرن و امروزی (نه همه ی خانواده ها) دوران نامزدی از همان موقع شروع می شود. این خانواده ها فاصله ی بین بله بران و عقد کنان را طولانی تر می کنند تا دختر و پسر باز هم بیشتر و راحت تر معاشرت کنند و با خلق و خوی یکدیگر بیشتر از گذشته آشنا شوند و چنانچه هنوز مایل به ازدواج باهم بودند، به خانواده ها اطلاع دهند که مقدمات عقد را فراهم کنند.

در این نوع "نامزدی" که هنوز صیغه عقد بین طرفین جاری نشده است، هر نوع تماس جنسی ممنوع و ناپسند است و از نظر شرعی نیز حرام است و گناه محسوب می شود.

ممکن است جهت رعایت مسایل شرعی یک صیغه محرمیت بین آنها جاری شود تا معاشرت آنها و احیانا تماس هایی مثل دست دادن و نگاه کردن و ... اشکال شرعی نداشته باشد. در این صورت نیز هر نوع رابطه جنسی بین آنها حتی لمس کردن بدن یکدیگر به قصد لذت جنسی ناپسند و غیر مجاز است و دو طرف می بایست جدا" از اینگونه تماس ها خودداری کنند چرا که ممکن است در صورت به هم خوردن رابطه و منتفی شدن ازدواج، دو طرف لطمه های روحی و روانی جبران ناپذیری بخورند.


نامزدی به معنای جاری شدن صیغه عقد دائم
در بین اکثر ایرانیان منظور از دوران نامزدی همین است. یعنی زمانی که صیغه عقد دائم بین دختر و پسر جاری شده است و آنها شرعا و قانونا زن و شوهر شده اند اما بنا به هر دلیلی هنوز زندگی مشترک خود را زیر یک سقف آغاز نکرده اند. در فرهنگ ایرانی در این دوران زوج جوان در یک وضعیت خاکستری و بلاتکلیفی جنسی به سر می برند. منظورم این است که از نظر شرع و قانون زن و شوهر هستند اما از نظر عرف جامعه هنوز کاملا زن و شوهر نیستند. یعنی خانواده ها آزادی هایی که یک زن و شوهر در روابط جنسی خود دارند را برای آنها جایز نمی دانند. سوال بیشتر زوج های جوان این است که:در این دوران نامزدی، کیفیت و حد و حدود روابط زناشویی آنها چگونه باید باشد؟
قبل از هر چیز باید گفت که از نظر شرع مقدس اسلام وقتی صیغه عقد دائم بین پسر و دختر جاری شده است، آنها اجازه دارند روابط زناشویی کاملا آزادانه ای داشته باشند. یعنی می توانند با یکدیگر همبستر شوند و غریزه جنسی یکدیگر را کاملا ارضا کنند. بنابر روایات فراوان، آمیزش زن و شوهر عبادت محسوب می شود و توصیه فراوانی بر این امر شده است.

خوب این از حکم شرعی و نظر دین مبین اسلام در این خصوص. اما برخی از خانواده ها وحتی برخی از مشاوران به زوج جوان و خصوصا به دختر توصیه می کنند که از برقراری رابطه کامل جنسی در دوران عقد خودداری کنند و رابطه کامل زناشویی را به پس از عروسی موکول کنند. باید بدانید که اختلافات در دوران نامزدی بسیار متداول هستند، اما کم نیستند شمار کسانی که در همان ابتدای راه زندگی و در دوران عقد، از یکدیگر جدا شده اند. بنابراین قبل از برقراری روابط کامل جنسی با نامزدتان، به این موضوعات خوب فکر کنیددلایل زیادی نیز برای به تعویق انداختن هرگونه " روابط جدی جنسی " تا بعد از عروسی را ذکر می کنند از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد:

- وجود ریسک در تداوم ازدواج
- بی قراری و انحراف فکری زیاد به دلیل بیدار شدن میل شدید شهوانی
- دلبسته شدن دو طرف و عدم توانایی در شناخت کامل یکدیگر
- احتمال باردار شدن ناخواسته دختر
- از بین رفتن انگیزه و اشتیاق در دو طرف و خصوصا پسر برای تشکیل زندگی مشترک چرا که معتقدند مردان بعد از اینکه میل جنسی خود را ارضا کردند، برای برگزاری عروسی بی انگیزه می شوند.

البته همانطور که گفته شد، دارندگان این دیدگاه، داشتن هر نوع رابطه را به طور کلی منع نمی کنند بلکه توصیه می کنند زوج جوان به شیوه هایی غیر از رابطه کامل زناشویی یکدیگر را ارضا کنند. شیوه هایی مثل : لمس کردن، بازی های عاشقانه، لمس قسمت های حساس بدن، بوسیدن و معاشقه و ... که البته ارضا شدن از این راهها برای زن و شوهر از نظر شرعی نیز هیچ اشکالی ندارد.

باید گفت علت اصلی این نوع توصیه ها "ترس" است. تجربه های تلخی مثل برهم خوردن روابط و شکست خوردن ازدواج، طلاق های فراوان در دوران عقد و در پی آن ضربه های شدید روحی که به هردوطرف و خصوصا به دختر وارد می شود باعث شده است که خانواده ها و مشاوران نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری نشان دهند که البته کاملا قابل درک است.

آیا واقعا بهترین راهکار همین است؟
آیا می بایست در دوران عقد از یکی از حلال ترین لذت ها چشم پوشی کرد و این میل و عطش جنسی را محدود کرد؟
آیا محدود کردن روابط جنسی باعث ایجاد برخی کج خلقی ها، اختلافات در دوران نامزدی و گاه انحرافات نخواهد شد؟
فراموش نکنیم که ازدواج بهترین راه برای ارضای امیال سرکش جنسی است و چنانچه حتی بعد از ازدواج نیز به بهانه های مختلف فرد امکان بهره بردن جنسی از همسر خودش را نداشته باشد، خود باعث سرخوردگی، افسردگی و خدای نکرده انحراف خواهد شد.


روابط جنسی در دوران نامزدی، چگونه؟
بسیاری از خانواده ها و همچنین برخی از مشاوران، زوج های جوان را از برقراری روابط کامل جنسی در دوران عقد، منع می کنند. ترس و نگرانی آنها از مسایلی مثل: احتمال به هم خوردن ازدواج، امکان باردار شدن ناخواسته عروس، کمتر شدن اشتیاق دوطرف و خصوصا پسر برای برگزاری هرچه سریع تر عروسی و... است.

اما از طرف دیگر محدود کردن غریزه جنسی و خودداری از برقراری رابطه کامل زناشویی می تواند عواقب زیادی نیز داشته باشد. سرپوش گذاشتن بر میل سرکش شهوت آنهم زمانی که دوطرف احساس می کنند این حق قانونی و شرعی آنهاست که از یکدیگر بهره ببرند، می تواند باعث برخی اختلافات و کج خلقی ها در زمان قبل از عروسی شود. از طرفی زمینه ایجاد انحراف را نیز فراهم نماید.تصمیم با شماست، اما درست تصمیم بگیرید!
برقراری رابطه جنسی بین شما و نامزدتان در دوران عقد یک تصمیم کاملا شخصی است و به حریم خصوصی شما مربوط می شود. از نظر شرعی و قانونی روابط جنسی بین پسر و دختری که صیغه عقد بین آنها جاری شده است هیچ اشکالی ندارد. روابط زناشویی بین زن و شوهر بسیار مورد تاکید و سفارش اسلام قرار گرفته است و در بسیاری روایات از آن بعنوان شکلی از عبادت یاد شده است. بنابراین تنها کسی که می تواند در خصوص رابطه جنسی شما و نامزدتان در دوران عقد، تصمیم گیری کند خود شما هستید. اما گرفتن این تصمیم کار ساده ای نیست و نباید از کنار آن به سادگی عبور کنید.

1 - آیا همه ریسک ها را می دانید؟
بارداری ناخواسته در دوران نامزدی یکی از ریسک هایی است که باید از آن آگاه باشید و درباره آن فکر کنید. احتمال به هم خوردن ازدواج شما به هر دلیلی نیز یکی دیگر از ریسک هایی است که باید به آن فکر کنید. باید بدانید که اختلافات در دوران نامزدی بسیار متداول هستند، اما کم نیستند شمار کسانی که در همان ابتدای راه زندگی و در دوران عقد، از یکدیگر جدا شده اند. بنابراین قبل از برقراری روابط کامل جنسی با نامزدتان، به این موضوعات خوب فکر کنید.2 - آیا اطمینان دارید که باهم می مانید؟
البته آخر و عاقبت هیچ ازدواجی از قبل معلوم نیست. به سختی می توان اطمینان داشت که شما تا آخر عمر با هم زندگی خواهید کرد یا خیر. زندگی مشترک از همان ابتدا با فراز و نشیب های زیادی مواجه است. اما اگر قصد دارید با نامزدتان همبستر شوید، بهتر است یک شناخت و اطمینان نسبی بین شما وجود داشته باشد. هر چقدر این شناخت و اطمینان بیشتر باشد، ریسک مواجه شدن با اتفاقات احتمالی مثل طلاق و جدایی در دوران عقد کمتر خواهد شد.

فراموش نکنید که در صورت به هم خوردن ازدواج شما، چنانچه رابطه زناشویی به طور کامل بین شما برقرار شده باشد، هردوی شما آسیب خواهید دید. شاید در نگاه اول به نظر برسد در چنین موقعیتی فقط دختر آسیب می بیند، اما مسئولیت های قانونی پسر نیز در صورت برداشته شدن بکارت نامزدش، بیشتر خواهد شد. پس اگر هنوز مطمئن نیستید که ازدواج شما دوام خواهد داشت یا خیر، بهتر است همبستر شدن با نامزد خود را به تاخیر بیندازید.

هرگز به خاطر نامزدتان کاری را که آمادگی آن را ندارید انجام ندهید. اینکه "او می خواهد" و یا دوست صمیمی شما نیز در دوران نامزدی اش با همسر خود همبستر شده است و یا دلایلی از این قبیل هرگز دلیل کافی برای این که با نامزد خود همبستر شوید، نیست.3 - احتمال بارداری ناخواسته را جدی بگیرید
آیا می دانید که هیچ یک از راههای پیشگیری از بارداری 100% تضمین شده نیستند؟ بعنوان مثال استفاده از کاندوم، می تواند احتمال بارداری تا حدود 85% کاهش دهد و هنوز 15% احتمال حاملگی وجود دارد. بنابراین اگر آمادگی بچه دار شدن در دوران عقد را ندارید، بهتر است روابط کامل زناشویی را تا بعد از عروسی به تعویق بیندازید.4 – موقعیت مکانی و زمانی خود را بسنجید
بهتر است بدانید که اولین رابطه کامل جنسی با نامزدتان، لزوما یک تجربه رمانتیک و لذت بخش نخواهد بود! در اغلب مواقع این رابطه با درد و خونریزی شدید همراه است. بنابراین مطمئن شوید که در مکان و زمانی اقدام به این کار می کنید که امکان مقابله با هرنوع اتفاق ناخوشایندی را دارید. بعنوان مثال دسترسی به جعبه کمک های اولیه، دسترسی به درمانگاه و... از نکاتی است باید به آن توجه کنید.5 - هرگز " فقط به خاطر نامزدتان " اقدام به این کار نکنید
پس از در نظر گرفتن تمام موارد فوق، شما باید زمانی اقدام به برقراری رابطه جنسی کنید که خودتان نیز به آن تمایل کامل داشته باشید.
منبع: سیمرغ 


صرافی ارز دیجیتال

منبع: پارسینه

کلیدواژه: رابطه جنسی نامزدی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.parsine.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «پارسینه» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۱۹۸۱۸۶۱۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

۴۹۵ مبتلا به ویروس اچ آی وی در آذربایجان شرقی شناسایی شده است

حسین حقائی در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه ایدز یک بیماری عفونی ویروسی است و مخصوص گروه خاصی نیست، اظهار کرد: ایدز یک بیماری عفونی است که اگر عامل آن وارد بدن فرد شود، می‌تواند به بیماری مبتلا شود؛ ویروس درون گلبول‌های سفید خون و ترشحات جنسی وجود دارد و هر کسی که با ویروس در تماس باشد، می‌تواند مبتلا به عفونت اچ آی وی شود.

وی ادامه داد: از زمان ورود ویروس اچ آی وی به بدن تا زمانی که گلبول‌های سفید، آنتی بادی برعلیه آن ترشح می‌کنند بین دو هفته و گاه تا سه ماه طول می‌کشد که در این زمان علیرغم اینکه ویروس درون بدن فرد موجود می‌باشد، اگرفرد آزمایش هم بدهد جواب منفی خواهد بود که به این مدت زمان، دوران پنجره می‌گویند.

وی افزود: توجه به این نکته بسیارحائز اهمیت است که در دوره پنجره، علیرغم آلودگی، هنوز تست‌های آزمایشگاهی مثبت نشده است؛ بنابراین هیچگاه وجود یک آزمایش منفی دلیل قطعی برای عدم ابتلاء فرد نیست و به تواترهای زمانی مشخص، باید مجدداً مورد مشاوره و آزمایش قرار گیرد.

حقائی در رابطه با عمده ترین راههای انتفال عفونت اچ آی وی، خاطرنشان کرد: کسانی که با سرنگ و سرسوزن‌های مشترک تزریق می‌کنند، کسانی که روابط جنسی با افراد با احتمال ابتلاء به اچ آی وی بیشتری دارند و از راه‌های پیشگیری استفاده نمی‌کنند که اگر فرد بیماری مقاربتی داشته باشد با احتمال بیشتری ممکن است در روابط جنسی به عفونت اچ آی وی مبتلا شود و نوزادان مادران مبتلا به HIV نیز، اگر مادر تحت درمان نباشد، ممکن است مبتلا شوند.

وی با تاکید بر توجه به این نکته مهم است که ویروس اچ آی وی در روابط معمولی و اجتماعی منتقل نمی‌شود، گفت: امروزه مهمترین استراتژای کنترل اپیدمی اچ آی وی شناسایی، مراقبت و درمان مبتلایان به بیماری است چراکه دارو باعث کاهش ویروس در خون و ترشحات می‌شود؛ بنابراین درصورت تماس اتفاقی با خون و ترشحات افراد مبتلا، ویروسی برای انتقال وجود نداشته باشد، بنابراین تمرکز برارتقاء «پیشگیری» و «تشخیص» یک ضرورت است.

وی ادامه داد: برای کنترل اپیدمی در جامعه باید ۹۰ درصد افراد مبتلا شناسایی شوند، ۹۰ درصد افراد شناسایی شده تحت درمان ضد ویروسی قرار گیرند و در ۹۰ درصد افراد تحت درمان، بار ویروسی انقدر کاهش یابد که غیر قابل اندازه‌گیری شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز متذکر شد:

این مهم تنها در صورتی میسر می‌شود که این افراد از بیماری خود مطلع باشند و برای دریافت خدمات مراقبت و درمان تمایل داشته و به این خدمات دسترسی داشته باشند و خدمات را به صورت مستمر دریافت کنند.

وی اضافه کرد: داده‌های جهانی نشان می‌دهد که طی دو سال اخیر، همه‌گیری کووید ۱۹ و سایر بحران‌های جهانی، موجب شد که پیشرفت اقدامات انجام شده در راستای پایان‌یابی به همه گیری اچ آی وی دچار تزلزل شود و در نتیجه جان میلیون‌ها نفر در معرض خطر قرار گیرد؛ از طرفی با توجه این که انتقال از طریق رفتارهای پرخطر جنسی در حال افزایش است، اتخاذ تدابیر مناسب جهت افزایش بیماریابی و ارائه آموزش‌های لازم در بین آحاد مردم الزامی است.

حقائی گفت: هنوز نیاز اساسی شامل انجام اقدامات لازم جهت مبارزه با ویروس اچ ای وی، پایان دادن به انگ و تبعیض، افزایش آگاهی و بهبود کیفیت زندگی افرادی که با ویروس زندگی می‌کنند، تأمین نشده است چراکه انگ و تبعیض سبب پنهانکاری و ایجاد باورهای غلط در این زمینه شده و موجب طرد افرادی که با این ویروس زندگی می‌کنند یا در معرض خطر آن هستند.

وی اضافه کرد: بر اساس آمار کشوری تا پایان سال ۱۴۰۰ در مجموع ۴۳ هزار و ۷۲۵ نفر افراد مبتلا به AIDS/HIV در کشور شناسایی و ثبت شده‌اند که اغلب آنها مرد هستند و حدود ۴۲ درصد افراد مورد انتظار شناسایی شده‌اند.

وی در پایان تاکید کرد: در آذربایجان شرقی نیز کل موارد ثبت شده تا انتهای سه ماهه دوم سال جاری ۴۹۵ نفر هستند.

کد خبر 5649351

دیگر خبرها

  • اولتیماتوم ۱۰ روزه ایران به شرکت متا
  • اگر بدون برجام می‌توانید گلیم‌تان را از آب بیرون بکشید چرا کج‌دار و مریز با نهاد‌های بین‌المللی برخورد می‌کنید؟
  • ۴۹۵ مبتلا به ویروس اچ آی وی در آذربایجان شرقی شناسایی شده است
  • کنترل دائم آژانس بر نیروگاه زاپروژیا غیر ممکن است
  • سفیر روسیه در سازمان ملل نشست شورای امنیت درباره اوکراین را ترک کرد+فیلن
  • مولوی عبدالحمید مدعی شد: تعرض جنسی به زندانیان زن به قصد تحقیر
  • مولوی عبدالحمید مدعی شد: تعرض جنسی به زندانیان زن به قصد تحقیر+ جزئیات
  • روسیه: کنترل دائم آژانس بر نیروگاه زاپروژیا غیر ممکن است
  • قانونگذاران کره جنوبی به دنبال ممنوعیت حق رای برای اتباع چینی
  • از کارگاه‌ متروکه تا نامزدی جوان شایسته کشور/ روایت حضور استاد در مراسم خواستگاری دانشجویانش