علی قهاری کارآفرین لیسانسه زنجانی است که از سرمایه اولیه ۳ میلیونی به سود ۶۰ میلیون تومانی در سال با تولید قارچ رسید و ۱۶ نفر را شاغل کرد، الان هم به دنبال توسعه کار خود با اشتغالزایی برای ۲۰ نفر دیگر است که درخواست رفع برخی موانع از دولت را دارد. ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۸ اقتصادی کار آفرینی و اشتغال کشاورزی نظرات

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی قهاری،کارآفرین اهل خرم دره استان زنجان و فارغ التحصیل کاردانی الکترونیک و کارشناسی مدیریت بازرگانی است. وی از سال 87 کار خود را با سرمایه ای بالغ بر 3 میلیون تومان آغاز کرد، اما شرکتش را از سال 90 ثبت کرد. او قبل از آنکه وارد کار تولیدی شود، کارهای زیادی را تجربه کرده است.

وی که سالانه نزدیک به 70 تن قارچ تولید می کند می گوید: انجمن کشوری قارچ هزینه  تولید هر کیلو قارچ را 6 هزار  تومان برآورد کرده است اما من بدون محاسبه استهلاک دستگاه و مکان و بدون محاسبه اجرت خودم، هزینه تولید هر کیلو قارچ را 6500 هزار تومان برآورد کردم. قیمت قارچ ظرفیت افزایش تا 10 هزار تومان را دارد.

وی با تأکید بر اینکه سود خالص پرورش قارچ برایم سالانه بین 50تا 60 میلیون تومان است افزود: با پیشنهاد خواهرم وارد این حوزه شدم و با پرورش قارچ آشنا شدم. به دنبال کار تولیدی بودم که امکانات زیادی نداشته باشد که در بررسی ها به پرورش قارچ رسیدم. این کار بین کارهای تولیدی کم ریسک ترین است.

این کارآفرین گفت: در یک مقطعی بازاریاب نداشتم و قارچ هایم را خودم می فروختم. محصولاتم را به کیش می فرستادم.

 

وی درباره تناوب در سود خالص خود می گوید: در برخی مقاطع تمام فصل های سال تولید داریم و در برخی مقاطع خط تولید غیر فعال است. در تولید قارچ همواره واسطه ها و دلالان سود می برند. کارگاه های خانگی نیازی به کارگر ندارند، خودشان می توانند محصول خود را بسته بندی و در فروشگاه ها توزیع کنند.کارخانه های بزرگ هم که کلاً نوع فعالیتشان متفاوت است و میزان سوددهی تولیدشان بالاست. در این میان تنها کارخانه هایی که نه بزرگ هستند و نه خانگی، همواره در تولید دچار ضرر هستند چرا که باید هزینه کارگر بپردازند.

قهاری گفت: ویزیتورها هنگام کار کردن با کارخانه های نسبتاً بزرگ سود می برند چرا که منتظر محصول از یک کارخانه نمی شوند. به طور مثال اگر همیشه محصول خود را از "کارخانه من" تأمین کنند در صورتی که مشاهده کنند من محصول ندارم منتظر نمی مانند و سریعاً از کارخانه دیگری محصول تأمین می کنند و در این میان تولید کنندگانی هستند که محصولشان با پایین ترین قیمت به فروش می رسد. یکی دیگر از دلایلی که تولیدکنندگان در اکثر مواقع متضرر هستند این است که تعداد کارخانه هایی که بدون مجوز فعالیت می کنند زیاد است. همین موضوع باعث عدم توازن در عرضه و تقاضای محصول می شود. در یک مقطع قارچ به دلیل عرضه بالا کاهش قیمت و در مقطع دیگر به دلیل عرضه کم افزایش قیمت پیدا می کند.

قهاری با بیان اینکه اگر خانواده ام نبودند نمی توانستم با پیچیدگی کار تولید کنار بیایم و احتمال اینکه بعد از چند ماه کار را رها کنم وجود داشت گفت:پدرم بخشی از سرمایه در گردش را در اختیارم گذاشته است.

وی با بیان اینکه مدتی برقکار ساختمان بودم گفت: در این زمینه کارهای بسیاری را انجام دادم. در زمینه پرورش قارچ یک بار با شکست مواجه شدم اما نا امید نشدم و دوباره شروع کردم و در حال حاضر شغلم به ثبات و سود دهی رسیده است. علاقه در کار مهمترین شاخص است، به خاطر علاقه ای که داشتم محکم سرکارم ایستادم . زمانی که چندین روز و چندین ماه وقت صرف کنی و نتیجه تلاشت را در یک محصول ببینی، لذتی وصف ناشدنی است. من حتی بسته بندی قارچ ها را خودم انجام می دهم. تا کنون 6 نفر به صورت مستقیم و  10 هم بازاریاب دارم.

وی در ادامه به نبود صنایع تبدیلی قارچ در استان ها  اشاره کرد و گفت: در مرحله اول باید نظارت درستی در استان ها باشد و مشخص شود که افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند برای کدام بخش و به چه میزان باید تولید کنند. علاوه بر این موضوع، اکنون مشاهده می کنیم که صنایع تبدیلی که می تواند علاوه بر ایجاد شغل در کشور سود آور باشد در استان ها وجود ندارد. دولت می تواند با حمایت از تولید کنندگان در این بخش و پرداخت تسهیلات دراز مدت با نرخ سود کم به تولید کنندگان کمک کند تا آنها بتوانند صنایع تبدیلی پودر قارچ، قارچ خشک شده،مربای قارچ و ترشی قارچ را تولید کنند که علاوه بر اشتغال زایی سود آور است.

 عدم آگاهی مردم از انواع قارچ های موجود در بازار باعث شد تشنجی در بازار ایجاد شود. قیمت قارچ افت کرد و بسیاری از تولید کنندگان متضرر شدند.اما تأثیری در سامانه  کارا نداشته است.

*مشکلات کارآفرینان و سامانه کارا

قهاری با اشاره به اینکه پس از رونمایی از سامانه کارا برای توسعه اشتغال طرح توجیهی ارائه کردم گفت: امسال در سامانه کارا ثبت نام کردم و طرح توجیهی برای اشتغالزایی 20نفری را ارائه کردم و درخواست تسهیلات 1 میلیارد تومانی را داشتم که این طرح در کمیته فنی استان مصوب و به بانک فرستاده شد و در حال حاضر مشغول تکمیل پرونده هستیم اما بانک ها سخت گیری های زیادی دارند.

 وی بیان کرد: به یکی از بانک های عامل مراجعه کرده ام. یکی از ایرادهای بانک نسبت به طرح توجیهی این بوده است که فقط یک شرکت را قبول دارند،که آن شرکت 4برابر هزینه ای را دریافت می کند که می توانستم برای شرکت دیگر هزینه کنم. من طرح توجیهی را از نظام مهندسی کشاورزی دریافت کردم و در حال حاضر آماده است اما بانک عامل اعلام می کند که این شرکت را قبول ندارد و دو شرکت را خود بانک معرفی می کند که هزینه های بسیاری را دریافت می کنند.امیدواریم مسئولان حمایت از تولیدکنندگان را بیشتر کنند. در شرایط دشوار اقتصادی یک کارآفرین به تنهایی نمی تواند فعالیت کند. 

قهاری با بیان اینکه طرح توسعه ای که در سامانه کارا ثبت نام کردم قابلیت صادرات دارد گفت: در صورتی که دولت و مسئولان حمایت کنند و تولید کنندگان فعال شوند می توانند با صادرات ارز آوری خوبی برای کشور داشته باشند. اگر این تسهیلات به بنده پرداخت شود هدف گذاری توسعه صادرات قارچ و فرآورده های قارچی را دارم که طرح نو و جدیدی است. گلایه ما از این است که وقتی کمیته های فنی این طرح را بررسی کرده اند سخت گیری بانک بی مورد است. بانک هم 1 میلیارد تومان را یکجا به ما پرداخت نمی کند. قرار است متناسب با پیشرفت پروژه پرداخت شود، در طول این مدت هم بازرسان مختلف بر روند تولید نظارت دارند که این موضوع نشانده دهنده این است که انحراف منابع در چنین طرح هایی بسیار اندک است.

 وی گفت: اگر دولت از تولید کنندگان حمایت کند هزینه تولید کاهش می یابد و مصرف کننده هم رغبت بیشتری به خرید دارد. در این صورت هم تولید کننده نفع می برد و هم مصرف کننده با شرایط بهتری خریداری می کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تحت عنوان «برنامه ی اشتغال فراگیر در سال 1396» تیرماه امسال با هدف افزایش جمعیت شاغل کشور به میزان970 هزار نفر از سوی اسحاق جهانگیری رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد.

بر اساس برنامه اشتغال فراگیر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شد با همکاری دستگاه‌های ذیربط، نسبت به تهیه بسته سیاستی و حمایتی هر یک از «رسته فعالیت‌های منتخب مشتمل بر وظایف و ماموریت‌های دستگاه‌های اجرایی» در سطح ملی و استانی اقدام کند.

برنامه ملی اشتغال روستایی از سال گذشته با دریافت مجوز از رهبر انقلاب با اختصاص 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی با تلفیق منابع چهار موسسه عامل مذکور با هدف رونق اشتغال در مناطق روستایی، عشایری و مرزی آغاز شد.

در همین راستا دی ماه 96 سامانه «کارا» به منظور ثبت طرح های توجیهی اشتغال زا توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  رونمایی شد. بر این اساس متقاضیان راه اندازی کسب و کار که کارافرینان و سرمایه گذاران (اعم از خرد و کلان) هستند می توانستند طرح توجیهی خود را ثبت کنند. طرح های ثبت شده در کمتر از یکماه مورد بررسی قرار می گیرند و به متقاضیان سه ماه فرصت داده می شود تا مدارک مورد نیاز برای دریافت تسهیلات را تکمیل کنند.متقاضیان می توانند از طریق سامانه Kara.mcls.gov.ir طرح های خود را ثبت کنند.

 انتهای پیام/

R1012189/P1010113/S7,82,83/CT16 واژه های کاربردی مرتبط بحران بیکاری و اشتغال کاریابی اشتغال‌زایی

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

افزایش نرخ بیکاری در گلستان 

براساس نتایج اعلام شده از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان، نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در گلستان ۸/۳۸ درصد و در کل کشور ۶/۴۰ درصد است و استان از نظر شاخص نرخ مشارکت اقتصادی در جایگاه بیست و دوم کشور قرار دارد. نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در گلستان ۱۱ درصد و در کل کشور ۸/۱۰ درصد است.

همچنین از نظر شاخص نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در جایگاه بیستم کشور قرار دارد. این یعنی ۱۹ استان نرخ بیکاری کمتری نسبت به گلستان دارند. نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می‌دهد میزان بیکاری این گروه سنی در گلستان ۵/۲۲ درصد و در کل کشور ۷/۲۳ درصد است. گلستان از این جهت در جایگاه سیزدهم قرار دارد. سهم جمعیت دارای اشتغال ناقص زمانی گلستان نشان می‌دهد که ۴/۱۶ درصد جمعیت شاغل استان دارای اشتغال ناقص زمانی هستند(کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار دارند)؛ این در حالی است میزان این شاخص در کل کشور ۰/۱۰ درصد است. گلستان از نظر شاخص سهم جمعیت دارای اشتغال ناقص زمانی در جایگاه پنجم کشور قرار دارد.

تعریف جمعیت فعال اقتصادی 

کارشناس اقتصاد و مدیر روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان در مورد اعداد اعلام شده از سوی این سازمان می‌گوید: تمام افراد ١٠ساله و بیشتر (حداقل سن تعیین شده) که در هفته‌ تقویمی قبل از هفته آمارگیری (هفته مرجع) طبق تعریف کار، در تولید کالا و خدمات مشارکت داشته (شاغل) یا از قابلیت مشارکت برخوردار بوده‌اند (بیکار)، جمعیت فعال اقتصادی محسوب می‌شوند. «مهدی دهنوی» توضیح می‌دهد: نرخ مشارکت اقتصادی عبارت است از نسبت جمعیت فعال (شاغل و بیکار) ١٠ساله و بیشتر به جمعیت در سن کار، ١٠ساله و بیشتر ضرب در ١٠٠.

بررسی نرخ مشارکت اقتصادی

بررسی نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در بهار ۱۳۹۸ کل کشور و گلستان نشان می‌دهد در کل کشور ۶/۴۰ درصد و در استان ۸/۳۸ درصد جمعیت در سن کار (۱۰ ساله و بیشتر) از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی گلستان نشان می‌دهد که این شاخص در استان نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۷)، ۹/۱ درصد کاهش و نسبت به فصل گذشته (زمستان ۱۳۹۷) ۳/۲ درصد افزایش داشته است.

در بهار امسال گیلان با ۱/۴۸ درصد بالاترین نرخ و سیستان و بلوچستان با ۳/۳۱ درصد پایین‌ترین نرخ مشارکت را بین استان‌های کشور دارا بود. گلستان از نظر شاخص نرخ مشارکت اقتصادی در جایگاه بیست و دوم بین استان‌های کشور قرار دارد. میزان تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی استان‌های کشور در بهار ۱۳۹۸ نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار ۱۳۹۷) نشان می‌دهد که این تغییرات در ۱۵ استان افزایش و در ۱۵ استان کاهش داشته و در استان مرکزی بدون تغییر بوده است. گلستان از این لحاظ در جایگاه بیست و پنجم قرار دارد.

میزان تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی استان‌های کشور در بهار امسال نسبت به فصل قبل (زمستان ۱۳۹۷) نشان می‌دهد که این تغییرات در ۲۶ استان افزایش و در ۵ استان کاهش داشته که گلستان از این لحاظ در جایگاه نهم قرار دارد. نتایج نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور و گلستان در بهار ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در استان به تفکیک جنسیت و سکونت همواره کمتر از کل کشور بوده است.

نحوه محاسبه نرخ بیکاری

مدیر روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان در مورد نحوه محاسبه نرخ اشتغال که سال گذشته در گلستان بسیار مورد شبهه قرار گرفته بود توضیح می‌دهد: بیکار به تمام افراد ١٠ساله و بیشتر اطلاق می‌شود که در هفته مرجع بیکار باشند، در هفته مرجع یا هفته بعد از آن آماده برای کار باشند یا در هفته مرجع و ۳ هفته قبل از آن جویای کار باشند. همچنین افرادی که به دلیل آغاز به کار در آینده یا در انتظار بازگشت به شغل قبلی جویای کار نباشند، ولی بیکار و آماده برای کار باشند نیز بیکار محسوب می‌شوند.

دهنوی اضافه می‌کند: نرخ بیکاری عبارت است از نسبت جمعیت بیکار به جمعیت فعال (شاغل و بیکار) ضرب در ١٠٠. بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر گلستان و کشور نشان می‌دهد که در استان ۰/۱۱ درصد و در کل کشور ۸/۱۰ درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده‌اند. براساس این نتایج، استان دارای نرخ بیکاری ۴/۱۶ درصد در زنان و ۵/۹ درصد در مردان است. همچنین نرخ بیکاری گلستان در نقاط روستایی ۹/۹ درصد و در نقاط شهری ۰/۱۲ درصد است. این مسئول ادامه می‌دهد: نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می‌دهد که میزان بیکاری در این گروه سنی در گلستان ۵/۲۳ درصد و در کل کشور ۵/۲۲ درصد است. استان از این لحاظ در جایگاه سیزدهم قرار دارد.

این شاخص از نرخ بیکاری در گلستان برای مردان ۴/۲۰ درصد، برای زنان ۵/۲۹ درصد، نقاط شهری ۵/۲۵ درصد و نقاط روستایی ۴/۱۹ درصد است. مدیر روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان توضیح می‌دهد: افراد دارای اشتغال ناقص زمانی یعنی تمامی شاغلانی که در هفته مرجع، حاضر در سر کار یا غایب موقت از محل کار بوده، به دلایل اقتصادی نظیر رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت کار بیشتر، قرار داشتن در فصل غیرکاری و... کمتر از ٤٤ ساعت کار کرده، خواهان و آماده برای انجام کار اضافی در هفته مرجع بوده‌اند. سهم اشتغال ناقص زمانی عبارت است از نسبت جمعیت دارای اشتغال ناقص به جمعیت شاغل ضرب در ١٠٠.

طبق گفته دهنوی توزیع سهم شاغلان کشور در بخش‌های عمده اقتصادی عبارت است از بخش خدمات ۶/۴۹ درصد، بخش صنعت ۵/۳۱ درصد و بخش کشاورزی ۹/۱۸ درصد. وی می‌گوید: گلستان از نظر سهم شاغلان بخش‌ خدمات در جایگاه بیست و ششم، بخش کشاورزی جایگاه ششم و در بخش صنعت در جایگاه بیست و دوم قرار دارد.

سهم اشتغال بخش‌های عمده اقتصادی استان

سهم اشتغال بخش‌های عمده اقتصادی گلستان شامل بخش خدمات با ۲/۴۰ درصد، بخش کشاورزی با ۴/۳۳ درصد و بخش دامپروری با ۴/۲۶ درصد بوده که این شاخص در کل کشور برابر است با بخش خدمات ۶/۴۹ درصد، بخش صنعت با ۵/۳۱ درصد و بخش کشاورزی ۹/۱۸ درصد. گلستان از نظر سهم شاغلان بخش‌ خدمات در جایگاه بیست و ششم، بخش صنعت در جایگاه بیست و دوم و در بخش کشاورزی جایگاه ششم در بین استان‌های کشور قرار دارد.

کد خبر 447728

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

کلیدواژه: بحران بیکاری و اشتغال کاریابی اشتغال زایی بحران بیکاری و اشتغال کاریابی اشتغال زایی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۹۸۲۱۱۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • باید اختیار تایید پروژه‌ها به مدیران استانی داده شود/ یک سرمایه گذار و کارآفرین نباید پشت درب اتاق کارشناس ها منتظر بماند!
 • طرز تهیه رست بیف با سس قارچ
 • موافقت مجلس با دوفوریت طرح الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری به حذف سود و جریمه مضاعف
 • برادری بازیگر لیسانسه ها با هوتن شکیبا+عکس
 • پشت‌پرده آگهی یک کاسبی راحت و پردرآمد/ در خانه‌تان بنشینید و میلیونر شوید! + سند
 • ساندویچ رست بیف با سس قارچ + طرزتهیه
 • ماجرای تسویه مالیات ۱۰۰ میلیونی مربی پرسپولیس و پرداخت دستمزد‌های نجومی به سوپر استار‌های سینما از طرف هدایتی
 • کارنامه سرمربیان بیکار و مطرح دنیای فوتبال +عکس
 • پشت‌پرده آگهی یک کاسبی راحت و پردرآمد/ در خانه‌تان بشینید و میلیونر شوید! + سند
 • تاج: تحریم شده‌ایم و فیفا هیچ پولی به ما نداده
 • در خانه‌تان بشینید و میلیونر شوید!
 • زانو زدن بازیگر سریال لیسانسه‌ها مقابل همسرش +فیلم
 • دلالانی که سلامتی را معامله می‌کنند
 • شتاب توسعه خراسان شمالی با بهره برداری از۱۳۲ طرح درسفر رییس جمهوری
 • قارچ کیلویی ۱۴ هزار تومان
 • تولید سالانه حدود ۲هزار جوجه شترمرغ / صادرات شتر مرغ‌های گیلان به کشور‌های مختلف
 • قیمت هر کیلو قارچ به ۱۴ هزار تومان رسید
 • قیمت هر کیلو قارچ به ۱۴ هزار تومان رسید/ افت ۲۰ درصدی تولید قارچ نسبت به ماه‌های گذشته
 • واحد تولید قارچ در بجنورد افتتاح شد